5 skutkow niesprawnej filtracji w fabryce - mozna tego uniknac!

Niesprawna filtracja - czym może się objawić? Okazuje się, że nie tylko w zakresie gorszej jakości powietrza - a przecież z głównie tym kojarzymy trudności w zachowaniu odpowiedniej czystości powietrza w konkretnym miejscu. Okazuje się często, że niesprawna filtracja może mieć nieprzewidziane skutki i wynikać z pozornie niewinnego problemu.

 

Bo z czego może brać się pojęcie “niesprawnej filtracji”, z czym kojarzymy takie sytuacje o których mówimy w tym artykule? Czasami problemem jest nie tyle niesprawna filtracja, co filtracja zwyczajnie niewystarczająca. Może się okazać, że kłopoty występują już na etapie projektowania - wtedy okazuje się, że nasza instalacja filtracyjna jest niesprawna niejako “z urzędu” i wymaga to przeprojektowania części lub całości systemu. Czasami jest tak, że w trakcie eksploatacji systemu dochodzi do utraty szczelności - co widzimy (i czujemy) jako niesprawną filtrację. Obserwujemy, że czasami problemem jest fakt, iż nasze filtry rzadko serwisujemy - a czasami nawet wcale! Instalacje filtracyjne są miejscami, które należy sprawdzać i dostosowywać je do naszych potrzeb. Jeżeli w firmie doszło do sytuacji, w której procesy produkcyjne rozwinęły się i zwyczajnie produkujemy więcej - może okazać się, że dotychczas używane filtry będą sprawiać kłopoty i albo będziemy wymagać dodatkowego stopnia filtracji, albo zwyczajnie będziemy zmuszeni przeprojektować całość. Dobrze jest jednak wiedzieć o tym, że od jakości produktów oraz ich serwisu zależy mnóstwo i wiele problemów można wyeliminować stosując promowaną przez nas ideę filtracji odpowiedzialnej - czyli świadomej oraz zgodnej z wszelkimi normami.

 

Skutek numer 1 - zanieczyszczenia w zakładzie

Filtrujemy po to, żeby nie dochodziło do kontaminacji zakładu, prawda? Czasami te zanieczyszczenia, które chcemy odfiltrować - między innymi lakiery, farby oraz kleje nie mogą się pojawić w określonych strefach. Jeżeli tak się dzieje - mamy do czynienia z niesprawną instalacją filtracyjną. Dajmy na to, jeżeli wiemy że nie wnosimy “na sobie” zanieczyszczeń tego rodzaju - a pojawiają się one w części biurowej, możemy mówić o całkiem poważnym problemie. Wtedy zagrożone są wszelkie rzeczy znajdujące się wewnątrz takiej części biurowej oraz ludzie. Pojawienie się niepożądanych drobin wszędzie tam, gdzie na pewno ich być nie powinno jest problemem, który warto jak najszybciej rozwiązać!

 

Niesprawna instalacja filtracyjna może poskutkować tym, że w naszym przedsiębiorstwie będzie unosić się nieprzyjemny zapach lub po prostu urządzenia elektroniczne będą psuć się szybciej, a ludzie cierpieć z powodu alergii lub nawet chorób płuc. Nie możemy do tego dopuścić jako odpowiedzialny biznes. Tego typu sytuacje bardzo szybko mszczą się na fabrykach - informacje o tym, że w naszej firmie jest brudno mogą nieść się poza krąg pracowników aż ostatecznie staniemy się obiektem na przykład kontroli, która wykaże nasze zaniedbania i doprowadzi do tego, że zapłacimy karę. A skoro o pieniądzach mowa…

 

Skutek numer 2 - nieplanowane wydatki

Kara finansowa dla fabryki to zdecydowanie nie jest planowany wydatek. W dodatku, powinien to być wydatek którego należy unikać jak ognia! Zestawienia finansowe to nie miejsce na to, aby planować w nim kary do zapłacenia. Trzeba również pamiętać o tym, że nieplanowanym wydatkiem może być konieczność naprawy maszyny lub zakup nawet nowej - w wyniku jej nieprzewidzianej awarii. A to nie jedyne nieplanowane wydatki, jakie mogą się pojawić z tytułu niesprawnej instalacji filtracyjnej.

 

Może być też tak, że niesprawna instalacja filtracyjna, na przykład niewystarczająca dla naszego obecnego wolumenu produkcyjnego - może stać się przyczyną wydatków, których nie planowaliśmy. Wyobraźmy sobie filtr, który pracował w instalacji wentylacyjnej, który nagle jest przeciążony i zapycha się szybciej. Czy można temu jakkolwiek zapobiec? Oczywiście, że można - przeprojektowanie instalacji może zaowocować wprowadzeniem stopnia filtracji wstępnej, która odciąży ten właściwy i tym samym pozwoli mu pracować dłużej i w warunkach wyższej skuteczności. Stosowanie nieodpowiednich filtrów natomiast może spowodować, że albo nie będziemy w stanie odfiltrować takich zanieczyszczeń (i w takiej ilości jak potrzebujemy) w odpowiednim czasie. Na etapie projektowania całości trzeba wziąć pod uwagę każdy możliwy aspekt.

 

Ostatecznie - awaria w systemie filtracji - nieszczelność lub inne problemy może powodować, że będziemy zauważać powtarzające się awarie sprzętu lub konieczność wprowadzania poprawek do naszych produktów. Kleje, lakiery oraz farby mogą penetrować delikatne elementy elektroniczne maszyn i doprowadzać do zwarć. Tego chyba nie chce nikt.

 

Skutek numer 3 - uszkodzenia produktów

Nie ma nic gorszego niż zanieczyszczone i tym samym - uszkodzone produkty, które następnie musimy odkupywać lub regenerować. Dobrym przykładem będzie tutaj branża lakiernicza, która bardzo mocno polega na filtrach. Załóżmy, że jeden z elementów instalacji filtracyjnej wewnątrz lakierni - taki, który chroni to miejsce przed dostawaniem się drobin, nie działa tak jak należy. Do wewnątrz dostają się małe cząsteczki kurzu, które nie są widoczne gołym okiem - ale po polakierowaniu elementów, nałożeniu kolejnych warstw chemikaliów - widzimy je jako niewielkie skazy lub nawet ogromne odpryski. Wtedy okazuje się, że nasza instalacja filtracyjna powoduje nam ogromne problemy. Uszkodzony produkt można albo poprawić, albo wymienić na inny. Jakość naszych wyrobów warunkuje wprost to, czy nasi klienci są z nas zadowoleni w odpowiednim stopniu - jakość przekłada się na nasz wizerunek, a wizerunek na możliwości pozyskania nowych klientów. Koło się zamyka, a my nie możemy dać się zamknąć w sytuacji gdy nasze zaniedbania działają na naszą niekorzyść.

Jeżeli zauważamy, że wcześniej z jakością i jej utrzymaniem nie było żadnych problemów a teraz występują: prawdopodobnie albo nasze filtry czeka wymiana, albo nastąpiła awaria systemu i należy na przykład przeprowadzić audyt instalacji filtracyjnej i sprawdzić, czy aby wszystko jest w porządku. Uszkodzenia produktów lub ich kontaminacja jest problemem w każdej branży - jest to widoczne w takich miejscach tym jaskrawiej, im bardziej wysoko jest ustawiona poprzeczka dotycząca marginesu błędu. Branża farmaceutyczna to jedno z takich miejsc, gdzie zanieczyszczenie na poziomie jednej cząsteczki na kilkaset tysięcy może decydować o wycofaniu partii z obrotu.

 

Skutek numer 4 - zwiększenie rachunków za energię elektryczną

Jeżeli nasza instalacja filtracyjna będzie nieszczelna lub przepływ powietrza utrudniony - może okazać się, że będziemy płacić więcej za prąd. Wentylatory mają za zadanie utrzymać odpowiednie ciśnienie w układzie - jeżeli wentylator pracuje zbyt ciężko lub występuje nieszczelność, nie pracuje ze swoimi nominalnymi parametrami. W takiej sytuacji albo popsuje się przedwcześnie, albo (i) będzie potrzebował więcej prądu do pracy. Jeżeli zauważasz, że bez wyraźnego powodu Twoja firma generuje coraz większe rachunki za energię elektryczną - może być tak, że filtracja w Twojej fabryce jest z jakiegoś powodu niewystarczająca i należy sprawdzić czy winowajcą nie jest maszyna powiązana z instalacją filtracyjną.

 

Prąd elektryczny i zwiększone zapotrzebowanie na niego generalnie jest “nieplanowanym wydatkiem”, jednak uznaliśmy że dla celu zobrazowania problemu z jakim często zwracają się do nas firmy - wyodrębniamy to jako osobny punkt. Należy pamiętać, że wiele czynników decyduje o tym, ile prądu zużywamy. Warto jednak wiedzieć o tym, że najlepiej jest zużywać jak najmniej - aby płacić jak najniższe rachunki oraz jak najmniej eksploatować środowisko naturalne!

 

Skutek numer 5 - przerwy i przestoje w pracy

Awaria maszyny, konieczność nagłej wymiany filtra lub inspekcja instalacji filtracyjnej to sytuacje, w której nie sposób jest prowadzić proces produkcyjny. Każda taka sytuacja powoduje, że możemy przekroczyć deklarowany termin wykonania usługi lub - co gorsza - będziemy zmuszeni zapłacić karę umowną. Niezależnie od tego, czy cierpi tylko nasz wizerunek, czy też budżet - warto zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami. Zabezpieczyć się jest najlepiej przez profilaktykę takich sytuacji.

 

Odpowiednio częste inspekcje całej instalacji filtracyjnej, sprawdzenie stanu filtrów, ich wymiana zgodnie z przyjętymi interwałami oraz budowanie instalacji filtracyjnych “z zapasem” to coś, co powinno być honorowane w każdej firmie działającej w szeroko pojętym przemyśle. Bez takiego podejścia może okazać się, że nasza firma jest miejscem w którym problemy przeszkadzają nam w osiąganiu odpowiednich celów wynikających z naszej strategii.

 

Opowiedz nam o swoim problemie. Z FILTERM na pewno uda nam się je rozwiązać

Naprawienie tego, co jest popsute i wprowadzenie odpowiedniej strategii to coś, czym warto się kierować. Odpowiedzialna filtracja to idea, która zakłada szereg dobrych praktyk, by przeciwdziałać takim sytuacjom jak wskazane wyżej. Jeżeli masz jedną z takich trudności w swojej fabryce - skontaktuj się z naszymi ekspertami! Wspólnie na pewno uda nam się dojść do rozwiązania Twoich kłopotów. Zaufaj naszemu doświadczeniu!