WŁÓKNINA FILTRACYJNA I MATA FILTRACYJNA

Mata filtracyjna Bardzo popularna mata filtracyjna Filterm

Maty do lakierni i malarni

Maty filtracyjne FILTERM oferowane są w różnych klasach filtracyjnych. Najbardziej popularne to włókniny filtracyjne w klasach G2/EU2  ISO coarse 50%, G3/EU3 ISO coarse 60%, G4/EU4 ISO coarse 65% oraz M5 ePM10 50%. Potocznie określane jako filtry wstępne lub zgrubne.

Gramatura i budowa mat filtracyjnych

Zróżnicowana gramatura przy zachowaniu progresywnej budowy zapewnia wysoką chłonność oraz skuteczność włóknin filtracyjnych.
Zbudowane są w 100% z nierozerwalnych włókien poliestrowych  łączonych termicznie w technice wielowarstwowej. 

Jakie jest zastosowanie włóknin filtracyjnych?

Przeznaczenie włóknin filtracyjnych to najczęściej filtracja zgrubna w lakierniach, instalacjach wentylacyjnych ogólnych, użyteczności publicznej, biurach, fabrykach, systemach klimatyzacji i sprzęcie. Filtry doskonale nadają się do filtracji dużej objętości mocno zanieczyszczonego powietrza. Ważną cechą jest wysoka zdolność zatrzymywania pyłu przy niskim spadku ciśnienia i zachowaniu długiej żywotności. 

Włókniny nie pozwalają osadzać się agresywnym elektrochemicznie cząstkom na elementach ruchomych w wentylacji oraz w delikatnych komponentach elektronicznych. Jakiekolwiek zabrudzenia w tych elementach mogą skutkować poważnymi awariami, których diagnoza oraz usunięcie będą bardzo uciążliwe. Przedsiębiorstwo nie może pozwolić sobie na takie niespodzianki - dobrze jest zapobiegać im zawczasu.

Przypadek włóknin filtracyjnych jest jednym z tych, które przewidują możliwość łatwego skonstruowania drugiego stopnia filtracji. Gdy istnieje możliwość, że obecnie stosowany system może być niewystarczający, można wykorzystać system, w którym mata będzie albo odciążać główny filtr, albo znajdzie się już za nim. Co wtedy uzyskujemy? Przede wszystkim, główny filtr jest lepiej chroniony przed całkowitym, przedwczesnym zużyciem. Dodatkowo, mata filtracyjna będzie zawsze prostsza do wymiany niż filtr, który stanowi główny stopień filtracji w naszym przedsiębiorstwie. Tutaj wiele już zależy od projektu instalacji.


Włókniny filtracyjne i maty filtracyjne zgodne według klasy filtracji EN 779:2012, ISO 16890 oraz trudnopalności według  (DIN 53438-F1). Włókniny są wolne w 100 % od silikonu.

Oprócz gramatury oraz budowy (gdzie pożądana jest budowa progresywna) istotne są również takie parametry jak: grubość maty, certyfikacja, dodatkowe zabezpieczenia oraz klasa filtracja oznaczana współczynnikiem. Im jest on wyższy, tym wyższa jest klasa filtracji. Oznaczenie Paint Stop natomiast wskazuje na maty przystosowane do pracy w trudnych warunkach - takich jak lakiernie, malarnie.

Wymiary rolek włóknin

Maty filtracyjne sprzedajemy w standardowych rolkach o wymiarach:
2m (szerkość) x 20mb (długość).
Na specjalne zamówienie dostępne są maty o innych szerokościach lub docięte na formaty.

W naszej ofercie mamy również włókniny filtracyjne w wyższych klasach filtracyjnych F6, F7 oraz maty Paint Stop.

Szczególnym typem włókniny filtracyjnej jest włóknina Paint Stop, o progresywnej budowie i zaznaczonych częściach: wlotowej oraz wylotowej. Pozwala to na intuicyjny, prawidłowy montaż nawet przez nieprzeszkolonego do tego celu pracownika. Włóknina Paint Stop jest niezwykle trwała oraz bezkompromisowa w walce z zanieczyszczeniami pochodzącymi z farb, lakierów oraz klejów.


Włókniny przeciw zapachom do kabin lakierniczych

Dostępne są również włókniny węglowe, włókniny impregnowane węglem aktywnym oraz włókniny dezodoryzujące.
Włóknina filtracyjna do lakierni Włókniny stosowane w ścianach i automatach lakierniczych