Bezsprzecznie jednym z wyróżników filtra kieszeniowego jest
jego budowa, w której używa się kieszeni tworzących się po jego zamontowaniu.
Powiększenie się powierzchni filtracyjnej ze względu na zastosowanie wyżej
wspomnianych kieszeni powoduje, że są one jednymi z najskuteczniejszych metod
oczyszczania powietrza. Co więcej, ich specyfika powoduje, że można z nich
korzystać w przeróżnych warunkach środowiskowych oraz atmosferycznych. Często wykorzystuje się je jako filtry
wstępne - dzięki takiej praktyce możliwe jest odciążenie innych etapów
filtracji.
Zastosowanie filtra kasetowego nie jest wcale takie oczywiste - głównie z tego powodu, że jest to rozwiązanie niezwykle uniwersalne. Obserwowaliśmy już implementację takich filtrów w hotelarstwie, sektorze gastronomicznym oraz w wyspecjalizowanych zakładach mechanicznych. Tam odpowiadały one za wyłapywanie tłustych drobin oraz wilgoci. Warto wspomnieć o tym, że w przypadku filtrów kasetowych, ich wymiana jest stosunkowo prosta i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Personel po krótkim przeszkoleniu będzie w stanie samodzielnie i skutecznie wymienić filtr kasetowy.
Jednak ich głównym zastosowaniem są systemy wentylacyjne oraz branża lakiernicza. Niemniej, widzieliśmy również tego typu rozwiązania w branży farmaceutycznej oraz na salach operacyjnych.
W przypadku konieczności pracy filtra kasetowego w trudnych warunkach, bardzo często obserwuje się podejście, wedle którego taki właśnie filtr sprowadza się do roli filtra wstępnego. W takiej sytuacji, filtr kieszeniowy zabezpiecza resztę systemu filtracyjnego przed przedwczesnym zużyciem lub zniszczeniem - szczególnie, gdy mowa jest o naprawdę trudnych warunkach atmosferycznych lub środowiskowych.
Uniwersalność filtrów kasetowych uwidacznia się w tym, jakich rozmiarów tych produktów używa się w przemyśle różnych branż. Filtr kasetowy bowiem może być bardzo niewielki - po to, by użyć go w typowym systemie wentylacyjnym. Wykorzystuje się go w takim zastosowaniu po to, aby odciążyć całość i na przykład użyć go również w roli filtra wstępnego. Jednak widzieliśmy także ogromne filtry kasetowe, które są przeznaczone do pracy w środowiskach charakteryzujących się ogromnym zapyleniem.
Jednak ogromną przewagą filtrów kasetowych jest to, że są one dosyć kompaktowe w stosunku do swoich możliwości. Wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na szczególnie rozbudowany system filtracyjny - warto użyć filtra kasetowego. Domyślne przeznaczenie takich filtrów to filtracja w klimatyzatorach oraz wentylatorach - właśnie ze względu na tę kompaktowość, o której wspomnieliśmy. Nie oznacza to jednak, że filtr kasetowy jest ograniczony do takich miejsc: bezproblemowo można przenieść jego bezsprzeczne zalety również do innych branż oraz zastosowań.