FILTR KOMPAKTOWY I FILTR HEPA

Filtr kompaktowy Wkłady o bardzo wysokiej skuteczności. Standardowe wymiary oraz filtry na zamówienie

Wkłady skuteczne kompaktowe i HEPA

Filtr kompaktowy charakteryzuje się szczególnie skonstruowanym rodzajem materiału. Są to włókna łączone na “mokro”, co skutecznie zatrzymuje zanieczyszczenia wewnątrz filtra. Dba się o to, by tego typu konstrukcja miała korzystny współczynnik przepływu powietrza - bez generowania niekorzystnych oporów. Plisowana konstrukcja sprawia, że charakteryzują się one ogromną powierzchnią filtracyjną, jednocześnie zapewniając bezkompromisową skuteczność i wysoką trwałość.Filtry kompaktowe i HEPA FILTERM dostępne w klasach F6(M6)-F9 oraz filtry HEPA w klasach H10-U17.
To filtry najbardziej skuteczne, stosowane jako ostatni etap filtracji.

Wymiary i budowa filtrów kompaktowych

Najbardziej popularny wymiar filtrów kompaktowych:
  • 592x592x292 mm,
  • 592x490x292 mm,
  • 592x292x292 mm.
Medium filtracyjne w filtrach kompaktowych to wysokiej jakości plisowane mikro włókno szklane. Ramy są najczęściej wykonane z tworzy sztucznego. Przy filtrach Hepa może to być również metal i mdf.

Filtry HEPA

HEPA to skrótowiec oznaczający “wysokowydajny filtr powietrza” (z ang.). Jego wynalezienie ma bardzo ciekawą historię - otóż naukowcy, poszukując możliwości upakowania materiału rozszczepialnego w bombie nuklearnej, przy okazji opracowali usiatkowanie wewnątrz takiego właśnie filtra (zauważyli możliwość wykorzystania tego w budowach tkanin). Można więc powiedzieć, że filtr HEPA ma “bombową” historię - pewne jest jednak również to, że charakteryzuje się “bombową” skutecznością w walce z pyłami. "HEPA" ma ścisły zestaw wymagań: w Europie filtry HEPA muszą usuwać 99,95% (ISO) cząstek stałych. W USA muszą usuwać 99,97% cząsteczek.

Warto uzmysłowić sobie, jak wielką skuteczność ma filtr HEPA. Okazuje się, że tego typu filtr jest w stanie zatrzymać zanieczyszczenia, które są kilkaset razy mniejsze niż szerokość ludzkiego włosa (przeciętny ludzki włos ma od 50 do 150 mikronów średnicy). Ważnym elementem mówiącym o skuteczności filtra HEPA jest wskaźnik MERV, który mierzy ogólną wydajność filtra odnosząc się do minimalnej raportowanej wydajności. Skala MERV, wahając się od 1 do 20 mierzy zdolność filtra do usuwania cząsteczek o wielkości 10 do 0,3 mikrometra.

Gdzie są stosowane filtry kompaktowe?

Zastosowanie filtrów kompaktowych i filtrów hepa jest coraz bardziej rozległe począwszy od instalacji wentylacji, przez lakiernia i malarniach po procesy filtracji w farmacji oraz budynki użyteczności publicznej. Coraz częściej stosuje się je również w wentylatorach, klimatyzatorach oraz oczyszczaczach powietrza - HEPA jako standard jest niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem i pozwala na jego aplikację w przeróżnych miejscach - w zależności od przeznaczenia. Zazwyczaj stosuje się je wtedy komplementarnie razem z innymi metodami usuwania zanieczyszczeń po to, aby osiągnąć pełną skuteczność w walce z pyłami stałymi, drobinami pochodzącymi z alergenów oraz drobnoustrojów.

Filtry tego typu pozwalają nie tylko na bezkompromisowe zatrzymywanie zanieczyszczeń wszelkiego rodzaju, ale także ochronę zdrowia ludzi przed pyłami o bardzo małej wielkości. Okazuje się więc, że zarówno filtry kompaktowe jak i wykorzystujące standard HEPA, mają ogromne zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

Zaleta filtrów kompaktowych: prostota, którą docenią Twoi pracownicy

Wymiana filtra kompaktowego jest tak prosta, jak wymiana tego w komorze dolotu powietrza w samochodzie. Wystarczy po prostu usunąć mocowania w obudowie filtra, wyciągnąć ze środka zużytą już jednostkę i w jej miejscu, zgodnie z kierunkiem obiegu powietrza - analogicznie umieścić filtr kompaktowy, a następnie uszczelnić obudowę / mocowanie - w zależności od tego, w jaki sposób jest skonstruowana Twoja instalacja filtracyjna. I to wszystko - niewiele trzeba robić, aby prawidłowo zaaplikować filtr kompaktowy.  

Ma to ogromne znaczenie - w przypadku bardziej skomplikowanych instalacji oraz filtrów, możliwe że brak przeszkolonego pracownika może zatrzymać cały proces produkcyjny! W przypadku filtra kompaktowego wystarczy raz pokazać proces wymiany filtra, a po tym - już nie będzie żadnych wątpliwości, w jaki sposób to robić. Prostota to ogromna zaleta, którą docenia wiele firm, z którymi współpracuje FILTERM.


Jakie są zalety filtrów kompaktowych?

  • wysoka skuteczność
  • wytrzymałość
  • długa żywotność
  • niski spadek ciśnienia

Filtr Hepa Filtry ostateczne o bardzo wysokiej skuteczności, wychwytujące najmniejsze frakcje