FILTR PATRONOWY I WKŁADY FILTRACYJNE

Filtr patronowy Wkłady filtracyjne do odpylaczy patronowych, oryginalne oraz zamienniki

Filtry patronowe

Filtry patronowe FILTERM to obok worków filtracyjnych najczęściej stosowane wkłady filtracyjne. Zasada funkcjonowania też jest podobna. 

Jakie są typy filtrów patronowych?

Najbardziej popularnym kształtem filtrów patronowych jest walec, ale w ofercie posiadamy również filtry stożkowe, owalne oraz o kształcie płaskim.  Filtry patronowe różnią się wymiarami, powierzchnią filtracyjną, materiałem oraz sposobem mocowania. Najbardziej popularne materiały filtracyjne wykorzystywane do filtrów patronowych to poliester, celuloza oraz teflon. Filtry mogą być w wersjach antystatycznych oraz z dodatkowymi powłokami. 

Przykłady wykorzystania patronów?

Przykładowym zastosowaniem filtrów patronowych są miejsca wymagające odpylania różnych procesów np. śrutowanie, polerowania, czy też malowania proszkowego. Wkłady bardzo dobrze spisują się również w mniejszych odpylaczach. Nasze oferta to również filtry patronowe dla przemysłu spożywczego.  Bardzo ciekawym zastosowaniem filtrów patronowych może być przemysł metalurgiczny, gdzie pracuje się z materiałami, których pyły mogą być łatwopalne. Stosuje się wtedy patronowe wkłady z zabezpieczeniem anty-elektrostatycznym, które zapobiega powstawaniu mikroskopijnych wyładowań, które mogą doprowadzić do zapłonu niebezpiecznego materiału i pożaru.

Filtr patronowy - żywotność

Filtr patronowy to rodzaj zabezpieczenia przed zanieczyszczeniami, który pozwala na jego oczyszczanie. Dobrze dostosowane do tego systemy filtracyjne wykorzystują impulsy sprężonego powietrza, które działając na wkład, poruszają drobiny osadzone wewnątrz. W taki sposób odrywa się od niego zanieczyszczenia, które mogą zablokować w przyszłości ten element systemu filtracji. Jednak drobiny muszą gdzieś ostatecznie osiąść - do tego celu stosuje się zbiorniki / kosze zbiorcze, które mogą być w prosty sposób opróżniane, a zgromadzony materiał - przeznaczany do utylizacji przemysłowej. Powietrze służące do układu regenerowania filtra patronowego musi mieć odpowiednie parametry: przede wszystkim nie może być bardzo wilgotne. Warto zadbać także o to, by było ono wolne od wszelkich zanieczyszczeń: stąd układy generujące sprężone powietrze są wyposażone w dodatkowe filtry pozwalające na utrzymanie odpowiednich parametrów dla układów oczyszczania. Wszystko to powoduje, że filtr patronowy to niezwykle trwały element każdego systemu filtracyjnego.


W jakich instalacjach pracują wkłady filtracyjne?

Najbardziej popularne instalacje z filtrami patronowymi to:  CleanAir, Sciteex, Schlick, Nederman, Eckert, Trumpf, Donaldson, Gietart, Sudra, Teka, Esta, Poltech, Agots, Dantherm, Euromate, Kemper, Klimawent i wiele innych często niestandardowych odpylaczy.
Wkłady patronowe Różne sposoby mocowania i wykonania wkładów patronowych