TAŚMY FILTRACYJNE DO ZAGĘSZCZANIA I PRAS

Taśma filtracyjna Taśmy filtracyjne do oczyszczalni, odwadniania i spożywki

Taśmy do filtracji

Taśmy filtracyjne najczęściej stosowane są przy zgęszczaczach, odwadnianiu i prasach filtracyjnych oraz przenośnikach taśmowych.  Jako że w przemyśle stosuje się takie urządzenia jak prasy taśmowe oraz zagęszczacze taśmowe bądź bębnowe - taśma filtracyjna wydaje się być najlepszym pomysłem w kontekście odwadniania masy filtrowanej. Co więcej, taśmy do filtracji są niezwykle odporne na działanie agresywnych chemikaliów oraz nie poddają się nawet bardzo silnemu naciskowi w prasach zgniatających masy przeznaczone do odwodnienia.


W procesie odwadniania, materiał przechodząc przez kolejne strefy zgniotu jest coraz mocniej pozbawiany wilgoci - do momentu, aż pozostanie z niego jedynie suchy “placek” który następnie opuszcza taśmę i w takiej postaci przeznaczany jest do utylizacji. Dobierając taśmę filtracyjną, należy mieć na uwadze długość taśmy, ilość stref zgniotu przez jakie będzie musiała ona przejść oraz rodzaj materiału, jaki musi zostać poddany odwodnieniu. Jako że taśmy są stosowane dosyć szeroko w przemyśle, stosuje się różne rodzaje wykończenia taśm - tak, by były one odporne na konkretne czynniki środowiskowe. Trzeba mieć na uwadze również przepuszczalność taśmy - by wspomniany wyżej “placek” charakteryzował się odpowiednią specyfiką. Taśmy filtracyjne wykorzystuje się również do fizykochemicznych procesów takich jak odsiarczanie, co ma ogromne znaczenie chociażby w energetyce (a już szczególnie w Polsce, gdzie mamy do czynienia z masowym spalaniem paliw kopalnych). Odsiarczanie ma ogromne znaczenie z uwagi na mniejszą emisję tlenków siarki do atmosfery.


Gdzie pracują nasze taśmy?

Najbardziej popularne gałęzie przemysłu gdzie zastosowanie mają taśmy filtracyjne to:
  • oczyszczalnie ścieków,
  • sektor spożywczy między innymi mleczarnie i produkcja napojów,
  • przemysł farmaceutyczny, papierniczy, energetyczny i kosmetyczny.

Wykonanie i budowa taśm filtracyjnych

Taśmy, tkaniny filtracyjne i spiralne mogą być wykonane z poliestru lub polipropylenu jeśli środowisko pracy jest agresywne. Wykończenie, splot, zamknięcie mat jest dostosowywane w zależności od modelu urządzenia oraz aplikacji.

Szczególną uwagę należy zwrócić na taśmy termokurczliwe, które wystawione na temperaturę od 90 do 100 stopni mocno zaciskają się na elementach bębna upewniając użytkownika o tym, że nie dojdzie do ich zwinięcia się lub wkręcenia w ruchome elementy bębna.

Taśmy filtracyjne, a ochrona środowiska

W FILTERM stawiamy ogromny nacisk na ochronę środowiska oraz filozofię odpowiedzialnej filtracji. Wierzymy, że dzięki niej możliwe jest zmniejszenie naszego negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Taśmy filtracyjne mają ogromne znaczenie dla tego typu aktywności ze względu na ich przeznaczenie. Chociażby mniejsza emisja tlenków siarki do atmosfery, które znajdują się w niechlubnym kręgu substancji mających negatywny wpływ na organizmy żywe.