MATA SUFITOWA M5

Mata sufitowa M5 Filtr nawiewny do komór lakierniczych i stref przygotowania

Filtr sufitowy nawiewny do kabin lakierniczych

Mata sufitowa M5/F5 FILTERM jest impregnowana objętościowo klejem, a od strony czystego powietrza posiada siatkę zabezpieczającą. Włóknina złożona jest z syntetycznych włókien poliestrowych o strukturze progresywnej odpornych na pękanie. Włókna poliestrowe zgrzewa się ze sobą za pomocą wysokich temperatur. Następnie, wykorzystuje się lepiszcze nakładane warstwa po warstwie w całym przekroju włókniny. To nadaje macie pewną sztywność oraz zabezpiecza ją przed przedwczesnym zużyciem.
Filterm jest dystrybutorem filtrów sufitowych w Europie.

Gdzie jest stosowana mata sufitowa?

Włóknina sufitowa M5 instalowana jest na sufitach lub nawiewach powietrza w kabinach i automatach lakierniczych. Specjalna impregnacja pozwala lepiej filtrować nawiewane powietrze a siatka chroni elementy lakierowane. Budowa progresywna niełamliwych ułożonych warstwowo włókien poliestrowych pozwala osiągnąć dużą chłonność przy zachowaniu odpowiedniej skuteczności. Nadmuchiwane powietrze jest rozprowadzane równomiernie na całej powierzchni. Maty sufitowe stosuje się w miejscach, gdzie odbywa się praca z farbami, lakierami oraz klejami zdolnymi do rozpuszczania się w powietrzu. Często, maty sufitowe nazywa się “filtrem ostatecznym”, gdyż jest on głównym, “docelowym” filtrem w systemie przy nawiewie powietrza. 

Właściwości maty sufitowej

Mata nawiewna F5 charakteryzuje się wysoką zdolnością zatrzymywania pyłu przy jak najmniejszym spadku ciśnienia. Oznacza to, że elementy systemu wentylacyjnego nie pracują w sytuacji podwyższonego wysilenia i nie potrzebują większej ilości energii elektrycznej do efektywnej pracy. Stąd, dobry filtr sufitowy jest w stanie oszczędzać pieniądze przedsiębiorstwa.

Jakie są najważniejsze cechy  maty filtracyjnej sufitowej M5?

  • wydajność,
  • pojemność pyłowa,
  • długa żywotność,
  • skuteczność,
  • niskie koszty energii i utrzymywania.

Produkt posiada klasę niepalności DIN 53438-F1, jest samo gasnący oraz wolny od silikonu. Klasę filtracyjną M5 określa norma EN-779:2012, coarse 90% / ePM10 50% określa norma ISO 16890. Oznacza to więc, że mata sufitowa M5 jest produktem przyjaznym dla środowiska oraz łatwym w utylizacji, a także bezpiecznym ze względu na właściwości samogasnące. Dodatkowo, wykazują odporność na temperaturę do 120 stopni Celsjusza.

Tylko filtry sufitowe dobrej jakości pozwalają zachować idealną powierzchnie elementów lakierowanych i dzięki odpowiedniej żywotności ekonomię utrzymania lakierni.

Korzyści z wykorzystania mat sufitowych

W środowisku lakierniczym, często zdarza się, że w powietrzu znajdują się różne drobiny - farb, kurzu i innych, niekorzystnych w procesie elementów. Jeżeli tego typu cząsteczki osiądą np. na lakierowanym elemencie, doprowadzi to do powstania wybrzuszeń, skaz oraz innych nieprzewidzianych w procesie skaz. Ich powstanie to przyczynek do powstania roszczeń reklamacyjnych, które niekorzystnie wpłyną na sytuację ekonomiczną firmy. Stąd, inwestycja w dobry filtr sufitowy jest jak najbardziej zasadna.


Wymiary mat filtracyjnych nawiewnych

Nasze włókniny filtracyjne sprzedajemy w rolkach 2x20m oraz 1x20m.
Inne rozmiary dostępne są pod zamówienia.
Przy specjalnych zamówieniach docinamy formaty na wymiar.
Chłonność maty sufitowej Przykład migracji pyłu w środku dobrej jakościowo maty sufitowej
Wychodząc na przeciw potrzebom najbardziej wymagającym klientom możemy zaoferować maty nawiewne w klasie M6.

Budowa progresywna w macie sufitowej

Mata sufitowa, nazywana często “filtrem ostatecznym” swoją ogromną skuteczność zawdzięcza wprost budowie progresywnej. To oznacza, że włókna wewnątrz filtra, wraz z zagłębianiem się w jej wnętrze - są upakowane coraz ciaśniej. Nie powoduje to, że większe drobiny będą zatrzymywać drogę mniejszym - co oczywiście oznacza mniejszą efektywność naszej ochrony filtracyjnej. Mata sufitowa M5 oraz M6 jest niesamowicie skuteczna i ma jeszcze jedną istotną zaletę.  Tą jest fakt, iż nie wpływa ona znacząco na ciśnienie w instalacji wentylacyjnej. To z kolei oznacza, że elementy tejże instalacji nie będą pracować z nadmiernym wysileniem i nie spotkamy się w tym wypadku ze zwiększonymi wydatkami na prąd. Przedsiębiorstwo będzie lepiej chronione przed zanieczyszczeniami i jednocześnie, nie spowoduje to strat w kosztorysie.