Budowa progresywna w wlokninie. To przesadza o jej skutecznosci

Nasi klienci często pytają nas o włókniny filtracyjne. Jednym z zadawanych pytań jest to, które ściśle dotyczy skuteczności tego rozwiązania: jak to się dzieje że z pozoru dosyć prosta włóknina, tak dobrze radzi sobie z filtrowaniem niepożądanych cząstek pyłu w fabrykach? Dla nas oczywiste jest to, że odpowiada za to wprost budowa progresywna. Jednak czym ona jest i dlaczego stanowi konieczność w macie? Tego dowiecie się z naszego najnowszego tekstu!

 

Włókniny filtracyjne są niezwykle skuteczne w filtrowaniu cząstek, których penetracji chcemy uniknąć w konkretnych miejscach. Bardzo często z mat filtracyjnych (mata i włóknina będziemy używać zamiennie) korzysta przemysł meblarski, a także motoryzacyjny. Jednym z bardziej jaskrawych przykładów użycia jest oczywiście Paint Stop - przeznaczona do stosowania w otoczeniu, w którym używa się farb, lakierów, klejów, podkładów. Wszędzie tam, gdzie w w powietrzu mogą unosić się drobiny kleistych, toksycznych substancji służących do pokrywania elementów drewnianych, metalowych, z tworzywa sztucznego - włóknina o budowie progresywnej jest bardzo przydatnym akcesorium. Dlaczego? Wszystko ze względu na specyfikę progresywnego upakowania włókien w macie - taki sposób rozmieszczenia pasm materiału wewnątrz jest wymagany, aby zaoferować skuteczność na odpowiednim poziomie oraz często chwaloną przez Klientów trwałość.

 

Najlepsze włókniny filtracyjne dla Twojej firmy. Poznaj naszą ofertę

 

Skuteczność włókniny - budowa progresywna od kuchni

Substancje o wysokiej lepkości - takie jak właśnie agresywne, często toksyczne kleje, podkłady, żywice, lakiery byłyby w stanie bardzo szybko pokryć włókninę o nieprogresywnej budowie cienką warstwą zanieczyszczeń, które w krótkim czasie doprowadziłyby do zużycia całej maty. Progresywna budowa oznacza, że włókna są upakowane coraz ciaśniej, wraz ze zwiększaniem się głębokości maty. Ale uwaga - właśnie dlatego te włókniny o progresywnej budowie mają oznaczone strony wlotowe i wylotowe. Jeżeli założymy takie medium filtracyjne odwrotnie, najpewniej w bardzo krótkim czasie albo zauważymy duży opór powietrza właśnie w miejscu aplikacji filtra, albo efektywność filtracji będzie znikoma.

 

Włókna upakowane luźniej i ciaśniej wgłąb medium filtracyjnego to rozwiązanie, które pozwala uzyskać wysoką skuteczność filtracji przez niemal cały czas aplikacji filtra. Dlaczego? Trzeba mieć na uwadze to, że bardzo lepkie substancje, przed którymi chcemy chronić nasze przedsiębiorstwo składają się z drobin o różnej średnicy. Mgła lakiernicza to zawiesina kropelek o przeróżnej grubości, które są łatwo przenoszone przez mikrowiry powietrza w pomieszczeniu. Włókniny takie jak Paint Stop chociażby są wyspecjalizowane w wyłapywaniu właśnie mgły lakierniczej - mniejsze drobiny wnikają głębiej, w strefy ciaśniej upakowanych włókien i nie torują drogi większym, które osadzają się bliżej części wlotowej. Tym samym, ze względu na progresywną budowę, taka mata nie zużywa się szybciej i wystarcza na dłużej. Przedsiębiorstwo wykorzystujące włókniny o budowie progresywnej zwyczajnie oszczędza na tym pieniądze - po pierwsze, taki filtr będzie wystarczał na dłużej i interwał wymian będzie dłuższy. Po drugie - utrzyma on wysoką efektywność separowania cząstek przez dłuższy czas i pozwoli na uchronienie przedsiębiorstwa przed stratami wynikającymi z wad produktów lub awarii sprzętu.

 

Włóknina najlepsza do lakierni i nie tylko - sprawdź ofertę Paint Stop!

 

Włóknina o progresywnej budowie, zazwyczaj wykonana z włókna szklanego jest utwardzana za pomocą żywicy “na ciepło”. Taka mata jest sztywna, ale w dalszym ciągu w miarę elastyczna i łatwa w aplikacji. Co więcej, mimo osadzania się na niej zanieczyszczeń, nie wyschnie i nie zacznie się kruszyć z biegiem czasu - powstanie takiego zjawiska zdecydowanie wpływa na degradację skuteczności każdego medium filtracyjnego. Raczej nie chcielibyśmy oglądać maty, która po pewnym czasie od aplikacji rozpada się i w jej strukturze pojawiają się mikropęknięcia, przez które będą przedostawać się cząstki które zamierzamy odseparować. Klientom, którzy korzystają z mat filtracyjnych radzimy, aby przed zastosowaniem jej, lekko ją rozciągnąć. Składowanie zwiniętej maty Paint Stop nie jest uciążliwe dla przedsiębiorstwa - wystarczy mieć choćby niewielką przestrzeń magazynową. Nie należy obawiać się o to, że składowanie maty może być przyczynkiem do pożaru - włókno szklane, z którego składają się te akcesoria filtracyjne bezpieczne. Na składowanie ich może sobie pozwolić każde przedsiębiorstwo. Generalnie, naszym klientom zalecamy kupowanie mat z uwzględnieniem “zapasu” - tak, aby móc w każdym momencie wymienić zużytą matę lub taką, która uległa na przykład uszkodzeniu w trakcie normalnych procesów produkcyjnych lub świadczenia usług.

 

Podobnie jak i inne filtry, maty Paint Stop występują w różnych wariantach uwzględniających ich skuteczność filtracyjną. Coraz więcej przedsiębiorstw wybiera takie maty mimo braku obecności lakierów, farb oraz klejów w przedsiębiorstwie. Dlaczego? Maty Paint Stop są niesamowicie wydajne, oferują świetne parametry filtracyjne i są zdecydowanie bardzo trwałe - a co za tym idzie, ich serwis jest generalnie bezproblemowy i bardzo prosty. Nie dziwne więc, że niektóre przedsiębiorstwa intencjonalnie wybierają “zbyt dobre” maty, by być odpowiednio zabezpieczone przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Na rynku występują również maty filtracyjne, które charakteryzują się wyższą klasą filtracyjną - na przykład G4 i M5. Współczynnik ten mówi wprost o zdolności do zatrzymywania określonych drobin - czym jest on wyższy, tym wyższa będzie efektywność filtracji. Znamy przedsiębiorstwa, które intencjonalnie zaopatrują się w maty o wyższej efektywności, mimo niewystępowania takich potrzeb. Dlaczego? Kluczem do odpowiedzenia sobie na to pytanie jest skalowalność: maty filtracyjne są niedrogie, mało kłopotliwe i zastosowanie wyższej klasy filtracji nie wywołuje nieprzyjemnych skutków na przykład w postaci zauważalnie większego oporu powietrza. Przedsiębiorstwo, którego produkcja lub świadczenie usług spotka się z wyższym obłożeniem będzie miało pewność, że stosowane dotychczas rozwiązania filtracyjne będą mimo wszystko wystarczające. W branżach, w których wolumen sprzedaży usług lub produktów nie jest stały i spotyka się z trudną do przewidzenia sezonowością jest wtedy cały czas gotowy na to, aby cały czas zapewniać pełną skuteczność separowania niepożądanych cząstek. Maty filtracyjne ze względu na swoją specyfikę świetnie nadają się do filtracji zgrubnej (wstępnej), występując jako pierwszy lub nawet drugi stopień filtracji. Istnieją miejsca, które można za pomocą maty zabezpieczać - po to, aby zachowywać pełną ciągłość funkcjonowania firmy.

 

Zastosowania włóknin filtracyjnych. Co trzeba wiedzieć przed zakupem maty dla naszej firmy?

Włókniny filtracyjne są idealne do stosowania właściwie w każdej branży, gdzie pracuje się z lepkimi substancjami zdolnymi do generowania cząstek unoszących się w powietrzu. Aktywnie korzystają z nich branże: farmaceutyczna, spożywcza (sztuczne barwniki lub wypełnienia), motoryzacyjna (lakiery), meblarska (kleje, żywice, farby) i wiele, wiele innych. Właściwie trudno jest wskazać na miejsca, w których włókniny mogą się nie przydać. Aktywnie stosuje się je do chronienia systemów wentylacyjnych przed dostawaniem się lepkich substancji, które mogą wnikać do elementów ruchomych wirników i powodować ich korozję lub nawet spięcia w elektronice. Z tego względu stosuje się włókniny również w szafach sterowniczych różnych maszyn, które pracują w środowisku mgły lakierniczej lub olejowej. Wyściełanie ich za pomocą mat filtracyjnych daje gwarancję, że delikatne układy scalone nie zostaną uszkodzone przez często bardzo dobrze przewodzące (składające się z węglowodorów lub nawet cząstek metali) lakiery, kleje, farby i podkłady. Włókniny są również idealne do stosowania jako maty sufitowe, a także pod kratownicą w kabinie lakierniczej, gdzie zbiera się z otoczenia mgłę lakierniczą.

 

Przed zamówieniem maty filtracyjnej dla Twojej firmy warto określić takie parametry jak:  

-       Certyfikacja: odpowiednie certyfikaty dla maty filtracyjnej to gwarancja stosowania odpowiednich materiałów (przesądzających o deklarowanej efektywności).

-       Czy zastosowano budowę progresywną? Niezastosowanie jej w tańszych matach to proszenie się o kłopoty: trwałość włókniny wynika wprost z jej obecności!

-       Gramatura: odpowiednia gramatura i grubość na całym obszarze pokrywającym matę to gwarancja odpowiedniej jakości

-       Klasa filtracji: wiele firm stosuje maty nawet o klasie M5 bez bezpośredniej konieczności ich aplikacji w przedsiębiorstwie. Dlaczego? Wszystko wynika z doskonałej skalowalności tych produktów filtracyjnych

 

Przed złożeniem zamówienia, warto również ocenić czy nasz dostawca jest w pełni rzetelny. W FILTERM możemy pochwalić się tym, że przykładamy uwagę do dotrzymywania terminów oraz dostarczania produktów, które charakteryzują się bardzo wysoką jakością. Każdy nasz Klient ma swoistą gwarancję uzyskania zamówionego produktu w zadeklarowanym czasie, o najwyższej w branży jakości.

 

Włóknina filtracyjna i budowa progresywna to doskonałe połączenie. Jej obecność to ogromna pomoc dla wielu firm korzystających z odpowiedzialnej filtracji. Zapewnij sobie i swojej fabryce najwyższą możliwą jakość. Skontaktuj się z FILTERM już dziś!