Co warto miec w lakierni? Akcesoria filtracyjne, bez ktorych trudno pracowac

Filtry i filtracja to nie jedyne rzeczy, którymi się zajmujemy. Jako praktycy rynku, doskonale wiemy z jakimi problemami borykają się nasi klienci w trakcie prac w kabinach lakierniczych czy lakierniach w ogóle. Istnieje mnóstwo narzędzi, które trzeba mieć, aby móc komfortowo i bezpiecznie pracować w takich miejscach.

 

Każda praca, która dotyka rynku przemysłowego, musi lub powinna odbywać się przy okazji użycia odpowiednich środków ochrony osobistej oraz akcesoriów, bez których trudno jest sobie wyobrazić takowe prace. Osoby, które pracują w lakierniach mają zapewne swój obraz zestawu, bez którego trudno jest wyjść do prac w takim miejscu. Tak samo, jak każdy żołnierz powinien mieć karabin - tak samo w każdej lakierni powinno pojawić się tych kilka elementów, które są absolutnym “must have”. Od jednych zależy nasze bezpieczeństwo, od innych wygoda. Sprawdźcie, co musicie mieć w takim miejscu, aby każda praca w lakierni była prawdziwą przyjemnością!

 

Co musisz wiedzieć o akcesoriach lakierniczych?

Chociaż kabiny do malowania natryskowego są zaprojektowane tak, aby spełniały rygorystyczne pewne normy dotyczące przepływu powietrza, ważne jest, aby każdy przedsiębiorca stosował się do wszystkich, również tych zmieniających się przepisów odnoszących się do ochrony zdrowia pracowników.

 

W przypadku kabin do malowania natryskowego, maseczka jest koniecznie potrzebna, a gdy operator pracuje w kabinie poniżej natryskiwanego obiektu - również i znacznie większy zespół filtrów osobistych razem z maską na oczy. Każda maska powinna mieć odpowiedni atest oraz gwarancję producenta, który znajduje się pod polską jurysdykcją (tudzież jurysdykcją Unii Europejskiej).

 

Wewnątrz kabiny lakierniczej należy wprowadzić monitoring powietrza w celu ustalenia, czy ludzie w jej wnętrzu są bezpieczni. Monitorowanie powietrza jest również krytycznym elementem ograniczania ryzyka. Jeśli liczba cząstek w powietrzu wzrasta, może to wskazywać na problem z systemem filtrowania lub uzupełniania powietrza w kabinie lakierniczej. Konserwacja tych systemów jest niezbędna dla zdrowia pracowników i samego systemu natryskowego.

 

Półmaski są idealne do gruntowania, ale nie są zalecane do dużych prac malarskich ze względu na ilość nadmiernej mgły, która może skończyć się na twarzy. Ich żywotność jest zazwyczaj krótsza niż miesiąc. Gdy nie są używane, muszą być przechowywane w opakowaniu i szczelnie zamknięte. Jednak dużo lepsza w tym zastosowaniu będzie pełna maska z filtrami oraz dostępem do świeżego powietrza. Dzieje się tak dlatego, że zapewniają czyste, zewnętrzne powietrze, w tym trzystopniowy system filtracji, z oddzielnymi liniami wyłącznie dla powietrza nadającego się do oddychania. Są one teraz wygodniejsze w noszeniu, ponieważ pasy stały się mniejsze i bardziej lekkie, a nawet mogą zawierać wbudowaną jednostkę klimatyzacyjną. Miernik tlenku węgla powinien być również noszony przez malarza lub zainstalowany w systemie świeżego powietrza - to zapewnia pełne bezpieczeństwo w trakcie prac.

 

Rękawice nitrylowe są zalecane podczas natryskiwania i mieszania farb, aby chronić przed uczuleniem na izocyjaniany. Ważą mniej więcej tyle samo, co rękawice lateksowe, co pozwala malarzom dobrze wyczuć pistolet do malowania. Mitem jest, że rękawice nie są potrzebne przy natryskiwaniu farby wodorozcieńczalnej. W farbie wodorozcieńczalnej jest mniej rozpuszczalników, ale nadal w farbie znajduje się wiele substancji szkodliwych dla ludzkiego organizmu.

 

Aby uniknąć narażenia na działanie izocyjanianów, technicy powinni zawsze nosić kombinezon malarski na całym ciele podczas natryskiwania. Związki izocyjanianów to niebezpieczne substancje chemiczne występujące w większości farb i lakierów, które mogą podrażniać skórę lub powodować problemy z oddychaniem przy wdychaniu. Niewielkie przypadki ekspozycji na izocyjaniany mogą prowadzić do pokrzywki i wysypki, natomiast wysokie poziomy mogą powodować bóle w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem.

 

Ludzkie ciało wchłania izocyjaniany z materiałów malarskich, które gromadzą się w ciele, aż faktycznie organizm staje się uczulony. Dla wielu malarzy, to koniec ich kariery.

Jednorazowe kombinezony mogą być noszone przez około tydzień. Są one wykonane z cieńszego materiału i mogą łatwo się rozerwać, więc należy zachować ostrożność, zwłaszcza gdy klękamy na kratce kanału wylotowego powietrza. Wielorazowe kombinezony malarskie zazwyczaj wystarczają na wiele miesięcy, ponieważ są wykonane z grubszego materiału. Malarze powinni prać swój jednorazowy kombinezon raz w tygodniu w pralce, używając najzwyklejszego detergentu (bez prania agresywnego chemicznie!) bez płynu do płukania tkanin.

 

“Folia w płynie” przezroczysta powłoka zapewniająca ochronę ścian kabiny lakierniczej przed cyrkulacją kurzu. Łatwo zmywalna wodą. Produkt może być stosowany na powierzchniach powlekanych, malowanych, szkle, gumie, uszczelniaczach i plastiku. Nie rozcieńczony może być nakładany pędzlem lub wałkiem. Po rozcieńczeniu nanosić pistoletem natryskowym. Zalety: wysoka gęstość umożliwiająca rozcieńczanie do 20% wodą zdemineralizowaną; wysoka lepkość zapewniająca skuteczną ochronę kabiny lakierniczej; nie wymaga zmiany koloru źródła światła w kabinie lakierniczej.

 

Kubki lakiernicze służą do tego, aby w precyzyjny sposób odmierzać porcje lakierów przed ich zaaplikowaniem na pożądaną powierzchnie. Zazwyczaj znajdują się na nich tzw. “Podziałki” w różnych skalach, dzięki czemu osoba obsługująca natrysk będzie w stanie stworzyć mieszankę, która będzie spełniać wszelkie wymagania co do techniki oraz co do koloru, który ma zostać nałożony na konkretną powierzchnię. To też jedna z tych rzeczy, o których nie należy zapominać. Kubki zazwyczaj są plastikowe i są odporne na działanie chemikaliów. Cena takiego kubka zazwyczaj zależy od jego objętości - po dokładnym umyciu, przy użyciu niektórych rodzajów lakierów oraz farb, możliwe jest ponowne użycie kubka. W niektórych przypadkach niestety kubek musimy zmienić każdorazowo.

 

Pistolet lakierniczy pozwala nałożyć równomierną warstwę farby w ułamku czasu potrzebnego do podania jej pędzlem lub wałkiem. Istnieje wiele różnych pistoletów dostępnych na rynku. Pistolety napędzane przez pompę elektryczną nakładają farbę przez końcówkę rozpylacza za pomocą pompy elektrycznej, stosując bardzo wysokie ciśnienie do zbiornika farby. Farba jest wydmuchiwana przez końcówkę rozpylacza, po czym osiadają one na lakierowanej powierzchni.

 

Pistolety na sprężone powietrze - farba jest dystrybuowana w sposób gładki i równomierny. Systemy sprężonego powietrza są prawdopodobnie najprostsze w użyciu, więc są idealne dla nowicjuszy - są dosłownie niezawodne. Podczas korzystania z systemów na sprężone powietrze należy nosić ochraniacze na oczy i maskę oddechową. Typowa konfiguracja opryskiwacza na sprężone powietrze obejmuje przystawkę pistoletu natryskowego, wąż wysokociśnieniowy i pojemnik kompresora. Podłącza się pistolet natryskowy do kompresora za pomocą węża wysokociśnieniowego, który zawiera regulator, określający ilość przepływu powietrza wymaganego do napędzania wybranej farby z pojemnika.

 

HVLP to skrót od High Volume Low Pressure. System ten wykorzystuje stałą objętość powietrza do napędzania farby z końcówki pistoletu na żądanej powierzchni. Pistolety HVLP są popularne, ponieważ niższe ciśnienie jest łatwiejsze do kontrolowania, tworząc mniej bałaganu oraz odpadów

 

Systemy HVLP są zazwyczaj zalecane tylko dla rozcieńczalników - farby w stylu lateksowym wymagają bezpowietrznego opryskiwacza. Jednak przemysłowe opryskiwacze HVLP obsługują ciecze o większej lepkości, ale są droższe w zakupie lub wynajmie.

 

Systemy HVLP wykorzystują kompresor (lub turbinę) do rozpylania farby. Większość modeli pozwala na regulację ciśnienia natrysku, dzięki czemu można uczestniczyć w bardziej delikatnych powierzchniach lub trudnych narożnikach.

 

Teraz już znasz najczęściej wykorzystywane akcesoria lakiernicze - zapytaj nas o naszą ofertę!

Akcesoria lakiernicze to rzeczy, które trzeba mieć w lakierni - w przeciwnym wypadku nie będziemy w stanie realizować zadań w tym miejscu. Środki ochrony osobistej są niezwykle potrzebne, podobnie jak niektóre pomoce oraz rzeczy służące nam do nakładania farby, pewne narzędzia. Zabrakło czegoś w tym tekście? W Twojej lakierni przydałyby się jeszcze inne produkty? Opowiedz nam o tym już dzisiaj, kontaktując się z ekspertem firmy FILTERM. Zaufaj naszemu doświadczeniu.