Czyste powietrze - filtry ktore moga sie przydac

Filtry w branży przemysłowej (ale nie tylko!) służą do oczyszczania powietrza ze szkodliwych dla ludzi, produktów, procesów usług oraz maszyn drobin. W jaki sposób oczyszczać powietrze, aby mieć do czynienia z otoczeniem o wysokim poziomie czystości? Wskażemy dziś filtry, które zdecydowanie się do tego przydadzą.

 

Trudno wyobrazić sobie działanie jakiegokolwiek odpowiedzialnego biznesu, w którym powietrze jest nieodpowiednio oczyszczone. Zwłaszcza tam, gdzie mamy do czynienia z bardzo trudnymi procesami produkcyjnymi lub wymagającymi użycia niebezpiecznych substancji. Chyba nikt nie chciałby, aby w jego lakierni drobiny mgły lakierniczej niekorzystnie działały na maszyny, osadzały się na lakierowanych elementach lub co gorsza… trafiały do płuc pracowników. Nie można do tego dopuścić - stąd też kwestia czystego powietrza w fabryce powinna być jedną z tych, o której nie można zapomnieć. Jakiekolwiek uchybienia w tej materii mogą poskutkować nie tylko awariami, ale wszelkimi nieprzewidzianymi sytuacjami narażającymi nas na niepotrzebne koszty. Warto tego uniknąć - trzeba również wiedzieć, w jaki sposób można się przed tym ochronić.

 

W jaki sposób dbać o czyste powietrze? Oto filtry, które mogą Ci się przydać

Stosowanie odpowiedniej filtracji jest kluczowe dla utrzymania powietrza w odpowiedniej czystości. Istnieją filtry, które bezpośrednio mogą wpływać na jego jakość - nie tylko z punktu widzenia zawieszenia w nim konkretnych drobin, ale także z uwagi na obecność niepożądanych zapachów, czy nawet drobnoustrojów. Branża filtracyjna jest niezwykle elastyczna pod tym kątem i warto mieć na uwadze to, że mamy do dyspozycji mnóstwo elementów systemów filtracji, które mogą wpłynąć na poszczególne parametry powietrza - nie tylko na to, czy znajdują się w nim niebezpieczne z punktu widzenia różnych sfer drobiny.

 

-       Technologia Paint Stop

 

Paint Stop jako technologia - oznaczenie konkretnych filtrów gwarantuje nam, że dany filtr / włóknina są przystosowane do pracy w środowisku bogatym w drobiny klejów, farb oraz lakierów. Takie elementy charakteryzują się budową progresywną, która pozwala na wynikanie mniejszych zanieczyszczeń głębiej, zostawiając miejsce dla większych. Tym samym, filtr nie traci na efektywności oraz zapewnia odpowiednią żywotność. Paint Stop - jak sama nazwa wskazuje - mówi o szczególnym zastosowaniu. Tego typu filtry / włókniny najlepiej sprawdzą się w lakierniach, stanowiskach lakierniczych / natryskowych, ale nie tylko. Bogato korzysta z nich branża meblarska, motoryzacyjna, a także metalurgiczna. Są to uniwersalne, bardzo trwałe i odporne filtry, których stosowanie dosłownie zapewnia nas o tym, że powietrze w trudnym środowisku będzie zawsze odpowiednio czyste.

DSC01736JPG

-       Włókniny filtracyjne (różnego rodzaju)

 

Skoro wspomnieliśmy o technologii Paint Stop, nie możemy nie wspomnieć o włókninach filtracyjnych. Oferowane w postaci rolek o zdefiniowanych wymiarach (lub dostępne pod wymiar), w FILTERM wolne od silikonu, charakteryzujące się odpowiednimi parametrami dotyczącymi palności, dostępne w różnych gramaturach, do różnych przeznaczeń, z certyfikatami i charakteryzujące się różnymi klasami filtracji. Bardzo często wykorzystuje się maty filtracyjne do “filtracji zgrubnej” - takiej, która ma za zadanie wychwycić większe drobiny dla ulepszenia całości procesu oczyszczania powietrza i ochrony elementów systemu, które należą do “właściwego” poziomu filtracji. Co za tym idzie, właściwy filtr będzie mniej obciążony i zwyczajnie będzie działać dłużej i efektywniej.

 

Włókniny filtracyjne, jako elementy uniwersalne i powszechne w branży filtracyjnej są o tyle atrakcyjne, że mamy do czynienia z wieloma wariantami takich produktów. Stosuje się je w sytuacjach, gdy zależy nam na bardzo niskim spadku ciśnienia obecnego w układzie wentylacyjnym. Dlaczego to takie istotne? Spadek ciśnienia oznacza konieczność kompensacji na drodze zwiększonego obciążenia urządzeń wymuszających obieg powietrza. Większe obciążenie warunkuje większe zużycie energii elektrycznej - to z kolei oznacza dla nas wyższe rachunki za prąd. Zastosowanie dobrej włókniny filtracyjnej będzie oznaczać dla nas istotne oszczędności związane z energią elektryczną.

 

Warto dodać, że włókniny filtracyjne mogą być oferowane w różnych wariantach uwzględniających ich szczególne właściwości. Bardzo ciekawym przypadkiem są takie włókniny, które pozwalają na usunięcie brzydkich zapachów - stosuje się je w lakierniach, ale nie tylko. Bardzo chętnie stosuje się je również w biurach, restauracjach oraz hotelach - wszędzie tam, gdzie raczej chcielibyśmy uniknąć obecności nieprzyjemnych zapachów - i dla nas i dla naszych klientów. Nie tylko włókniny filtracyjne, ale również inne filtry mogą być produkowane z dodatkiem węgla lub impregnowane węglem aktywowanym. Nie tylko są one w stanie doskonale wychwytywać nieprzyjemne zapachy (które pochodzą od zawieszonych w powietrzu molekuł), ale mogą stanowić również barierę biologiczną dla drobnoustrojów. To kwestia szczególnie ważna obecnie, gdy cały świat obecnie walczy z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2! Odpowiednio zbudowana instalacja filtracyjna / wentylacyjna będzie w stanie wspomóc nasze starania o bezpieczeństwo otoczenia dla ludzi pod tym kątem.

pocket filter media groupjpg

-       Filtry kompaktowe / HEPA

 

High-efficiency particulate air (HEPA), znane również jako wysokowydajne pochłanianie cząstek stałych i wysokowydajne zatrzymywanie cząstek stałych, jest standardem wydajności filtra powietrza.

 

Filtry spełniające normę HEPA muszą wykazywać określone poziomy sprawności. Wspólne normy wymagają, aby filtr powietrza HEPA usuwał z powietrza przechodzącego przez niego co najmniej 99,95% (norma europejska) lub 99,97% (ASME, U.S. DOE) cząsteczek o średnicy równej 0,3 μm; przy czym skuteczność filtracji wzrasta zarówno dla średnic cząsteczek mniejszych jak i większych niż 0,3 μm. Filtry HEPA zostały skomercjalizowane w latach 50-tych, a pierwotny termin stał się zastrzeżonym znakiem towarowym, a później terminem ogólnym dla filtrów o wysokiej skuteczności. Filtry HEPA są stosowane w zastosowaniach wymagających kontroli zanieczyszczeń, takich jak produkcja napędów dyskowych, urządzeń medycznych, półprzewodników, produktów jądrowych, spożywczych i farmaceutycznych, a także w szpitalach, domach i pojazdach.

 

Filtry HEPA składają się z maty z losowo ułożonych włókien. Włókna zazwyczaj składają się z włókna szklanego o średnicy od 0.5 do 2.0 mikrometrów. Kluczowe czynniki wpływające na jego funkcje to średnica włókna, grubość filtra i prędkość powierzchniowa. Przestrzeń powietrzna pomiędzy włóknami filtracyjnymi HEPA jest zwykle znacznie większa niż 0,3 μm. W przeciwieństwie do sit lub filtrów membranowych, przez które mogą przechodzić cząsteczki mniejsze niż otwory lub pory, filtry HEPA są przeznaczone do filtrowania cząsteczek o różnych rozmiarach. Wspomniane parametry powodują, że filtry HEPA są w stanie zatrzymywać zanieczyszczenia o wielkości zbliżonej do molekuł, a zatem najczęstszych nośników zapachów. Co za tym idzie - powietrze jest czystsze nie tylko obiektywnie (pod względem jakości “naukowej”), ale również subiektywnie - wolne od wyczuwalnych przez ludzki nos zapachów.

 

Filtry kompaktowe (jako szerszy zbiór dla filtrów HEPA) stosuje się bardzo często w wentylacji, najczęściej jako “ostatni poziom filtracji” w roli filtrów najbardziej skutecznych. Branże, jakie korzystają z takich filtrów to m. in. przemysł farmaceutyczny, elektroniczny, spożywczy - wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność ogromnej kontroli jakości produktów ze względu na ich szczególne przeznaczenie.

Filtr kompaktowypng

Zapoznaj się z filtrami kompaktowymi / HEPA w ofercie FILTERM!

 

Inne filtry, które mogą wpływać na czystość powietrza

Wśród filtrów, których głównym przeznaczeniem jest oczyszczanie powietrza wiele uwagi poświęca się tzw. “Filtrom węglowym”, w komponentach których stosuje się węgiel lub węgiel aktywowany celem zabezpieczenia biologicznego. Wiele filtrów, które stosuje się do oczyszczania powietrza to po prostu filtry wstępne (różnego rodzaju). Stosuje się również wkłady filtracyjne innych technologii niż HEPA (np. ULPA), a nowinką technologiczną są filtry jonowe, które potrafią wykorzystywać efekt odwrotnej polaryzacji jonów do wychwytywania drobin odpowiadających za nieprzyjemne zapachy. Warto jednak pamiętać, że ogółem - oczyszczanie powietrza to kwestia działania wszelkich filtrów - niezależnie od tego, w jakim przedsiębiorstwie je stosujemy.

 

Zależy Ci na profesjonalnym oczyszczeniu powietrza w Twojej firmie? Skontaktuj się z FILTERM i zapytaj o filtry, które Ci w tym pomogą. Skontaktuj się z nami!