Czyste powietrze i branza filtracyjna - polaczenie idealne

Branża filtracyjna nierzadko jest kojarzona głównie z dużymi filtrami przemysłowymi. Jest to myślenie bardzo ogólne i zrozumiałe, choć nie zawsze precyzyjne. Okazuje się bowiem, że branża filtracyjna ma ogromne znaczenie dla ochrony środowiska i pojęcia czystego powietrza. Wiesz, że dzięki osiągnięciom w branży filtracyjnej możesz cieszyć się czystym powietrzem w domu - nawet, jeżeli za oknem “szaleje” smog?

 

W zdroworozsądkowym rozumieniu, branża filtracyjna dąży do tego, aby uzyskać możliwie jak najbardziej czyste powietrze (lub ciecz) za pomocą dostępnych środków. To krótka definicja, która dotyczy celów branży filtracyjnej - pomijamy w niej istotną kwestię: gdzie taka filtracja zachodzi. Okazuje się, że filtrowanie jako proces może dotyczyć przeróżnych sytuacji oraz miejsc. Nawet w naszych domach odbywa się filtracja - wystarczy spojrzeć na coraz bardziej popularne oczyszczacze powietrza lub klimatyzatory z funkcją separowania zanieczyszczeń z otoczenia za pomocą różnych technik. Filtry HEPA, czy też filtry jonizacyjne to również elementy przynależące do branży filtracyjnej i mają one ogromne znaczenie dla pojęcia oczyszczania powietrza w kontekście “konsumenckim”. Przemysł rządzi się odrobinę innymi prawami, ale nie można pomijać jego istotności dla ogólnego stanu atmosfery, powietrza w najbliższym otoczeniu.

 

Odpowiedzialna filtracja i jej wpływ na stan atmosfery

Pojęcie odpowiedzialnej filtracji jest niezwykle szerokie - dotyczy ono stosowania odpowiednich technik separowania niepożądanych cząstek, a także skutecznego likwidowania ich z powietrza w taki sposób, aby nie zagrażać środowisku naturalnemu. Spójrzmy na lakiernie: cząsteczki pochodzące z procesów wykonywanych w tych miejscach są niezwykle toksyczne. Przedostając się do gleby, wód, atmosfery mogą powodować wymieranie pożytecznych organizmów degradując zależności ekologiczne. Myśląc o filtracji w przemyśle, powinno się zakładać stosowanie takich rozwiązań, które minimalizują nasz wpływ na to, w jakim stanie jest nasza planeta. Toksyczne związki w wodach gruntowych zatruwają gleby - a to z kolei oznacza, że jakiekolwiek plony, które wyrastają na tego typu ziemiach zawierać mogą w sobie na przykład metale ciężkie kumulujące się wewnątrz nasion lub roślin sensu stricte. Człowiek, wchłaniając takie metale ciężkie może zapaść na choroby wynikające z nadmiernego gromadzenia się niezdatnych do zmetabolizowania pierwiastków: te, zastępując w procesach chemicznych inne, mogą zaindukować powstanie niebezpiecznych zespołów chorobowych - począwszy od klasycznych objawów zatrucia metalami ciężkimi, a skończywszy nawet na neurodegeneracjach wynikających z gromadzenia się nadmiernych ilości toksycznych metali w komórkach nerwowych - prowadząc do ich wymierania. Nie sposób jest zliczyć wszystkie procesy, które doprowadzają do negatywnych skutków dla organizmów żywych. A nie jest to przecież jedyna kwestia, która dotyczy odpowiedzialnej filtracji w przedsiębiorstwach.

Stosowanie odpowiedniej filtracji, a także sumienna konserwacja systemu oraz reagowanie na jej wszelkie awarie to praktyka, która pozwala na uzyskanie oszczędności w firmie. To bardzo istotne, ale skupmy się na korzyściach dla atmosfery, środowiska naturalnego. Obecnie, w biznesie bardzo istotnym jest pojęcie “śladu węglowego”, jaki zostawiamy po sobie w wyniku naszych działań. To mimo wszystko ogólne, jednak dające dużo do myślenia określenie, które dotyczy ilości emitowanego CO2 do atmosfery za sprawą naszej działalności. W tym konkretnym przypadku, w Polsce ma to ogromne znaczenie ze względu na fakt, iż mnóstwo produkowanej energii w naszym kraju pochodzi: a) ze źródeł nieodnawialnych, b) w procesach tych emituje się ogromne ilości dwutlenku węgla. A wiadomo przecież, że globalne ocieplenie jest procesem groźniejszym niż kiedykolwiek wcześniej. Obecne aberracje pogodowe, gwałtowne zjawiska atmosferyczne są powodowane przez ocieplanie się klimatu.

 

Oszczędność energii za sprawą odpowiednio dobrej filtracji (w systemach wentylacyjnych, dobrze dobrana filtracja nie wpływa na wysilenie wentylatorów i doprowadza do zmniejszenia konsumpcji energii) wpływa pozytywnie nie tylko na przedsiębiorstwo, ale również całe środowisko. Im mniej prądu zużywamy, aby realizować procesy w przedsiębiorstwie, tym mniej węgla zostanie spalone po to, aby generować energię. To bardzo prosta zależność. Nowoczesne rozwiązania w kręgu filtracji pozwalają na zredukowanie spadków ciśnienia w wentylacji, proszki UV pozwalają ocenić szczelność instalacji - każde działanie zmierzające do usprawnienia systemu filtracyjnego w przedsiębiorstwie przekłada się na korzyści, z których na co dzień nie zdajemy sobie sprawę, a są szalenie istotne.

 

Można więc bezpiecznie założyć, że stosowanie odpowiednich praktyk w zakresie oczyszczania powietrza w fabrykach to rzecz, która w istotny sposób przekłada się na stan naszej planety. Nie można zapominać o tym, że większość filtrów to akcesoria zdatne do łatwego recyklingu - co za tym idzie, można je wykorzystać ponownie. Inne są natomiast proste w utylizacji, nie obciążając zbytnio zasobów naszej planety.

 

“Filtracja konsumencka”. Smog, zanieczyszczenia, alergeny - oczyszczanie powietrza w praktyce

W kręgu filtracji konsumenckiej znajdują się wszelkie te działania, które bezpośrednio przyczyniają się do wzrostu komfortu jednostek w zakresie czystości powietrza. Wspomnieliśmy na samym początku o takich urządzeniach jak klimatyzatory, czy oczyszczacze powietrza. W jaki sposób działają te urządzenia? Jedno z nich jest wyspecjalizowane do wychwytywania niekorzystnych cząstek z otoczenia użytkownika - drugie natomiast oczyszcza powietrze “przy okazji”. Co ciekawe, dzięki takim sprzętom, możliwe jest skuteczne likwidowanie skutków smogu w terenach zurbanizowanych lub pozbywanie się z otoczenia alergenów, grzybów, a nawet wirusów. Filtracja to nie tylko “fizyczne” filtry - to także technologie fizykochemiczne, wykorzystujące wyrafinowane procesy oparte na jonizacji. W filtrach tego typu zabrudzenia, pyły, brzydkie zapachy ze względu na obecność pewnych jonów “przyklejają się” do filtra, który można następnie oczyścić. Ale nie jest to rzecz jasna jedyny typ filtra w klimatyzatorach, czy oczyszczaczach.

 

W wymienionych wcześniej urządzeniach instalowane są filtry HEPA o odpowiedniej dla urządzenia konstrukcji. Zasadniczo HEPA oznacza wysokowydajny filtr o konkretnej specyfikacji. Złożone z różnych włóknin (syntetycznych lub naturalnych), są w stanie doskonale separować niepożądane cząsteczki z otoczenia oraz likwidować nieprzyjemne zapachy. Warto wspomnieć o wysokiej skuteczności filtrów tego typu. "HEPA" ma ścisły zestaw wymagań: w Europie filtry HEPA muszą usuwać 99,95% (ISO) cząstek stałych. W USA muszą usuwać 99,97% cząsteczek. Plisowana konstrukcja sprawia, że charakteryzują się one ogromną powierzchnią filtracyjną, jednocześnie zapewniając bezkompromisową skuteczność i wysoką trwałość. Rzecz jasna dba się również o to, by konstrukcja całego filtra pozwalała na swobodny przepływ powietrza - tak, aby filtracja odbywała się odpowiednio szybko oraz bez ogromnego obciążenia dla komponentów wymuszających przepływ powietrza.

 

Warto wskazać również na historię filtrów typu HEPA. Otóż, ich konstrukcję wynaleziono w trakcie prac nad pierwszą bombą nuklearną. Poszukując sposobu na ułożenie materiału rozszczepialnego w taki sposób, aby efektywnie uzyskać masę krytyczną i doprowadzić do samorzutnego procesu rozszczepiania jąder atomowych generując niebotyczne ilości energii i ciepła - opracowano konformację włókien wewnątrz filtra w taki sposób, aby zatrzymywać jak najwięcej cząsteczek. Można więc uznać, że HEPA ma nieco “bombową” historię, która zasadniczo dotyczy tragedii wielu istnień. Niemniej, z reguły jest tak, że wojskowe technologie istotnie wpływają następnie na typowo konsumenckie problemy i sposoby ich rozwiązywania.

 

Oczyszczacze powietrza, klimatyzatory z filtrami - jonowymi oraz fizycznymi pomagają na co dzień wielu osobom. Smog powoduje choroby pulmonologiczne takie jak pylica, rozstrzenie płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, a nawet rozedmę. Są to niezwykle niebezpieczne jednostki chorobowe, które nieleczone mogą doprowadzić do istotnych, zagrażających życiu powikłań. Astmatycy, alergicy doceniają tego typu urządzenia z uwagi na fakt, iż są one w stanie separować również alergeny (a także pyły PM 2.5 i PM10) zaostrzające takie stany jak astma czy alergia właśnie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wiele oczyszczaczy oraz klimatyzatorów z filtrami może wyłapywać także wirusy oraz grzyby, które także same w sobie potrafią wywoływać choroby u ludzi. To kolejny argument za tym, by stwierdzić, iż filtracja również w ujęciu konsumenckim istotnie przyczynia się do tworzenia otoczenia z czystym powietrzem.

 

Chcesz porozmawiać z nami o odpowiedzialnej filtracji? Interesuje Cię filtracja w ujęciu konsumenckim? Skontaktuj się z nami - chętnie odpowiemy na Twoje pytania!