Dlaczego dobra filtracja pozwala oszczedzac pieniadze?

To, że warto dbać o naszą instalację filtracyjną - to absolutnie wiadome. Ale dlaczego? Co możemy stracić, jeżeli nie będziemy się stosować do kilku prostych (aczkolwiek potrzebnych) zasad? Okazuje się, że niektóre uchybienia mogą okazać się zgubne w skutkach dla naszych fabryk, a także dla maszyn oraz ludzi! Sprawdź, dlaczego dobra filtracja pozwala oszczędzać pieniądze!

 

W FILTERM od samego początku kładziemy spory nacisk na edukację naszych klientów w zakresie dobrych rozwiązań filtracyjnych. Poświęcamy sporo uwagi temu, aby przedstawić w odpowiedni sposób każdy produkt oraz rozwiać wątpliwości pojawiające się w trakcie rozpatrywania problemów z nimi związanych. Branża filtracyjna wymusza na nas, byśmy się non stop uczyli nowych rzeczy, a także brali sobie do serca zasady budowane nie tylko przez nas - osoby reprezentujące branżę filtracyjną, ale także naszych Klientów, prawdziwych praktyków branży filtracyjnej. To oni na co dzień widzą, ile im daje stosowanie najlepszych rozwiązań na rynku. Choć niektóre rzeczy są niewymierne, proste rozumowanie pozwala na uporządkowanie pewnych faktów dotyczących stosowania najlepszych technik filtracji. Zapraszamy do lektury!

 

Pracownicy na zwolnieniu = straty

Warto zacząć od ludzi - to oni tworzą biznesy, które są eksponowane pod postacią fabryk, zakładów, hal produkcyjnych. Warto mieć na uwadze, że uchybienia w zakresie filtracji prędzej czy później przełożą się na zdrowie naszych pracowników. Zanieczyszczenie powietrza ma różnorodne skutki zdrowotne. Wpływ na zdrowie osób podatnych i wrażliwych może wystąpić nawet w dni o niskim zanieczyszczeniu powietrza. Krótkotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza jest ściśle związane z POChP (Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc), kaszlem, dusznością, świszczącym oddechem, astmą, chorobami układu oddechowego i wysokim wskaźnikiem hospitalizacji (miara zachorowalności).

 

Długoterminowe skutki związane z zanieczyszczeniem powietrza to przewlekła astma, niewydolność płuc, choroby układu krążenia i śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych. Według szwedzkiego badania kohortowego, cukrzyca wydaje się być wywoływana po długotrwałym narażeniu na zanieczyszczenia powietrza. Ponadto zanieczyszczenie powietrza wydaje się mieć różne szkodliwe skutki zdrowotne, takie jak zaburzenia układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, nerwowego i okołoporodowego (w przypadku matek narażonych na zanieczyszczenia). Pracownicy, których naraża się na takie czynniki jak zanieczyszczenie powietrza, częściej z tego powodu przechodzą na świadczenia w postaci zwolnień ZLA - to zaś rodzi konieczność obsadzenia brakującego wakatu w postaci zastępstwa lub może doprowadzić nawet do sytuacji, w której nasza firma będzie pracowała w warunkach obniżonej wydajności. To zaś rodzi poważne implikacje w postaci straconych pieniędzy.

 

Zła filtracja = wyższy rachunek za prąd

Nieprawidłowa filtracja narazi nas z całą pewnością na większy rachunek za prąd. Sprawa ma tutaj dwa wymiary - albo stosujemy filtr słabej jakości, albo niepasujący do naszego systemu, źle dopasowany lub po prostu nie taki, jakiego potrzebujemy. Istnieje szeroki wybór parametrów filtrów. W przypadku przeróżnych metod filtracji, w przypadku przede wszystkim wentylacji, trzeba brać pod uwagę chociażby takie rzeczy jak zwiększone ciśnienie wewnątrz systemu - filtr sam w sobie będzie stawiał przecież pewien opór powietrzu.

 

Wybierając filtr, warto najpierw określić ogólny cel, jaki chcemy osiągnąć. Załóżmy, że staramy się zapewnić czyste powietrze pracownikom w naszym biurze. Będzie to prawdopodobnie wymagało zastosowania filtra o wyższej klasie. Im wyższa jakość filtra, tym bardziej efektywny będzie filtr w zatrzymywaniu cząsteczek unoszących się w powietrzu Ale często istnieje pewien problem używaniem filtrów o wyższym poziomie wychwytu. Chociaż produkują one czystsze powietrze, mogą również wymagać silniejszego wentylatora i więcej energii, aby przepchnąć przez nie powietrze. Wysokowydajne filtry skuteczne w przypadku cząstek stałych (HEPA) mają wysoką skuteczność filtracji i są szeroko wykorzystywane - między innymi w biurach, firmach farmaceutycznych, szpitalach, hotelach, restauracjach oraz wielu, wielu innych. Zastosowanie wysokosprawnych filtrów pozwoli na uzyskanie niższego spadku ciśnienia, co ułatwi urządzeniom sprostanie tym wymaganiom.

 

Rozmiar filtra dla wentylacji jest mierzony na podstawie długości, szerokości i głębokości. Podczas gdy wszyscy producenci oferują standardowe rozmiary, niektórzy tworzą niestandardowe rozmiary o wymiarach pasujących do poszczególnych jednostek lub banków filtrów. Stosowanie filtrów o niewłaściwych wymiarach lub filtrów, które są nieprawidłowo zainstalowane z wadliwymi uszczelkami może powodować powstawanie szczelin i przedmuchów. Nawet małe szczeliny, które mogą wydawać się nieistotne, mogą pozwolić na wyciek zanieczyszczonego powietrza, zmniejszając wydajność filtra i systemu wentylacyjnego. Należy sprawdzić, czy filtr jest prawidłowo osadzony w obudowie i mocno naciągnąć wszelkie zatrzaski lub łączniki, aby zapewnić prawidłowe uszczelnienie. Użycie nieprawidłowego filtra, jego złe osadzenie lub niedobranie go zgodnie ze sztuką z pewnością spowoduje, że wentylatory będą pracować w trybie zwiększonego zużycia energii - wtedy zagwarantują nam większy rachunek za prąd. Może być również tak, że łożyska wentylatorów po prostu szybciej się zepsują lub ucierpi elektronika sterująca, która przecież też ma swoją żywotność, a zwiększone parametry pracy na pewno jej nie pomagają w tym, by pracowała dłużej.

 

Wyciek zanieczyszczonego powietrza powoduje wiele problemów

Wyobraźmy sobie sytuację, w której stosujemy nieprawidłowy filtr, słabo serwisujemy instalację lub jest on niedobrany do naszej instalacji. Co może się stać? Przede wszystkim - wyciek zanieczyszczonego powietrza. To ogromne zagrożenie dla naszej fabryki! Nie dość, że tracą na tym ludzie, co wcześniej już podnieśliśmy w tym tekście, to w dodatku narażamy na kontaminację naszych produktów oraz… naszych narzędzi pracy. W trakcie kontroli, jeżeli zostaną wychwycone przez kontrolerów jakiekolwiek uchybienia co do higieny pracy - zostaniemy ukarani. W takich przypadkach nie są one niskie i zawsze są sporym obciążeniem dla firmy.

 

W przypadku produktów naszej pracy - zanieczyszczenie ich może doprowadzić do tego, że nasz towar lub usługa mogą zostać poddane reklamacji. Dla przykładu, jeżeli na lakierowanym elemencie pojawią się zacieki lub skazy - będziemy musieli wykonać nowe elementy lun poprawki w ramach gwarancji. Nie wpłynie to pozytywnie nie tylko na nasz budżet firmowy, ale również renomę - jest to rzecz absolutnie nie do przecenienia. Inaczej jest, jeżeli chodzi o maszyny. Nieprawidłowa filtracja w przypadku lakierni może doprowadzić do tego, że znajdujące się wewnątrz szaf sterowniczych układy scalone mogą zostać zanieczyszczone. To z kolei doprowadzić może do tego, że między ścieżkami na płytce drukowanej pojawi się zwarcie, które w efekcie może doprowadzić do fizycznego uszkodzenia całości mechanizmu. Akurat kwestie elektroniki są zazwyczaj bardzo trudne do diagnozy oraz naprawy - a przez to kosztowne. Rachunek za czynności serwisowe może być naprawdę spory.

 

Odpowiedzialna, efektywna filtracja jest znacznie tańsza - gwarantujemy!

Firmy, które korzystają z naszych usług doskonale wiedzą o tym, jak istotna jest filtracja i jaki ma ona wpływ na nasze życie, a także funkcjonowanie fabryk. Wybierając najlepsze produkty na rynku masz pewność, że każdy element Twojej fabryki funkcjonuje prawidłowo, a Ty i Twoi pracownicy możecie spać spokojnie. Skontaktuj się z ekspertem FILTERM już dziś i zapytaj o najlepsze rozwiązania specjalnie dla Twojego przedsiębiorstwa.