Filtr patronowy - sprawdz te informacje zanim kupisz!

Co trzeba wiedzieć przed zakupem takiego produktu filtracyjnego? Filtr patronowy to konstrukcja niezwykle przydatna, którą warto poznać bliżej przed zakupem. Sprawdź, jakie informacje są ważne, co trzeba wiedzieć na samym początku - to na pewno Ci się przyda!

 

Filtr patronowy to konstrukcja, która niewiele mówi osobom nieznającym się na temacie. Warto wiedzieć, że taki filtr charakteryzuje się geometryczną budową: albo jest wpisany w kształt koła lub jest odrobinę spłaszczoną elipsą. Medium filtracyjne to materiał, który nie powoduje niepożądanego oporu powietrza - wtedy wydajność instalacji filtracyjnej jest obniżona, a elementy, które w sposób wymuszony wprawiają powietrze w ruch, pracują ze wzmożoną mocą - to zaś powoduje, że konsumpcja energii elektrycznej jest znacząco zwiększona i np. Wentylatory zużywają się prędzej niż w przypadku braku wzmożonego oporu. W medium filtracyjne wbudowane są dodatkowo zagięcia, które powodują, że powierzchnia filtracyjna jest powiększona. Tym samym, wydajność oraz trwałość także.

 

Filtry patronowe to jeden z bardziej jaskrawych przykładów filtra przemysłowego: tego typu sprzęty filtracyjne spotyka się zarówno w małych, jak i ogromnych gigafabrykach. Można tam znaleźć małe, jak i duże - bo nawet kilkumetrowe filtry patronowe, które są zbudowane z przeróżnych materiałów. Wszystko zależy od tego, jaki pył ma być odfiltrowany i jaki opór powietrza jest akceptowalny. W wielu przedsiębiorstwach wykorzystujących filtry patronowe zachodzi ryzyko wybuchu materiału zgromadzonego w takim filtrze - wykorzystuje się zatem zabezpieczenia anty elektrostatyczne, które niwelują ryzyko powstania iskry z powodu mikrowyładowań między małymi cząsteczkami. Filtry patronowe to również filtry, które zabezpiecza się przed działaniem ognia. Co bardzo istotne - filtry patronowe są odporne na działanie warunków atmosferycznych - można po nie sięgać zatem w różnych miejscach, także na zewnątrz budynków. Nie można zapominać o tym, że koło oraz spłaszczona elipsa to nie jedyne możliwe kształty filtrów patronowych - spotyka się również takie, które bardziej wpisują się w kształt stożka zwężającego się ku dołowi. Wszystko zależy od tego, jaki pył ma być odfiltrowany i w jakim natężeniu.

 

Filtr patronowy - regeneracja

Wielu klientów, którzy kontaktują się z nami pyta o możliwość regeneracji filtrów patronowych. Oczywiście, jest to możliwe, jednak należy wiedzieć, że nie można regenerować filtrów patronowych w nieskończoność. Materiał, z którego został wykonany filtr, w kontakcie z pyłami oraz powietrzem o określonym ciśnieniu ostatecznie będzie pokrywał się pęknięciami, które mogą spowodować mniejszą wydajność takiego filtra, albo nawet stwarzać ryzyko rozdarcia się filtra - wtedy może nastąpić dosyć przykra awaria instalacji filtracyjnej. Powstanie takiej sytuacji to jednak absolutna skrajność i zdecydowanie zalecamy wymieniać filtry patronowe zgodnie z ich specyfikacją. Wtedy mamy pewność, że z naszym filtrem nie stanie się nic nieprzewidzianego.

 

Istnieją dwie metody regeneracji filtrów patronowych:

 

●     Pierwszym typem jest regeneracja za pomocą impulsów sprężonego powietrza. Filtr patronowy poddaje się działaniu powietrza pod zwiększonym ciśnieniem - istotne jest, aby odbywało się to w sposób pulsacyjny. Tak, aby sprężone powietrze nie działało na filtr przez cały czas. Wtedy możliwe jest “wypchnięcie” z poszczególnych warstw drobin. Wymaga to jednak specjalnej instalacji generującej impulsy sprężonego powietrza.

●     Drugim sposobem jest rewersja - wystarczy odwrócić podmuch powietrza działającego na taki filtr - w taki sposób drobiny zostaną wypchnięte z filtra patronowego.

 

Filtr patronowy - typy mocowań dla tego typu filtra

W zależności od tego, jaką instalacją filtracyjną dysponujemy (do jakiego sposobu mocowania została przystosowana), będziemy potrzebowali innego typu mocowania. W przemyśle panuje przywiązanie do kilku standardów mocowań, co znacznie ułatwia dobór odpowiedniego sposobu. Warto nadmienić, że mocowania, na których spoczywają elementy filtra patronowego powinny być sprawdzane przy każdorazowej wymianie filtra lub regeneracji. Uszkodzenie mocowań może być przyczyną poważnych awarii prowadzących nawet do uszkodzenia instalacji filtracyjnej!

 

Wyróżniamy takie mocowania jak:

 

●     “Twist” specjalne haczyki, które dzięki nakrętkowemu modelowi aplikacji oferują stosowną dla filtrów patronowych trwałość

●     Mocowania dociskowe

●     Mocowania bagnetowe

●     Szpilka mocująca w postaci gwintowanego pręta z kontrą w postaci nakrętki

 

Zastosowanie filtrów patronowych. Gdzie można je znaleźć?

Jak wspomnieliśmy wyżej, filtr patronowy jest jednym z bardziej jaskrawych przykładów “filtra przemysłowego”. Począwszy od tych bardzo dużych, a skończywszy na najmniejszych - ma szerokie zastosowanie w przemyśle ogółem. Ale jedne branże korzystają z niego w większym stopniu niż inne. O jakich branżach i zastosowaniach mowa?

 

Skoro filtry patronowe są świetne w odpylaniu - stosuje się je w takich procesach jak polerowanie, śrutowanie, obróbka i inne, tym podobne. Warto wskazać, że w ofercie FILTERM znajdują się filtry patronowe, które można wykorzystać w przemyśle spożywczym. Możliwe jest znalezienie ich również w hutach metalurgicznych, gdzie można znaleźć mnóstwo pyłów pochodzenia metalicznego. Wiadomo, że pyły niektórych metali lub substancji mogą być wysoko łatwopalne: aby zabezpieczyć się przed takim zagrożeniem, stosuje się wspomniane już wcześniej zabezpieczenia przeciwko wyładowaniu elektrostatycznemu. Filtry patronowe zyskały również uznanie w stanowiskach malowania proszkowego - generalnie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z pyłami przemysłowymi - niezależnie od ich objętości - możemy wykorzystać filtr patronowy. Warto o nim pomyśleć już na etapie planowania instalacji filtracyjnej - charakteryzuje się wysoką skutecznością oraz dobrą trwałością i odpornością m. in. na trudne warunki. Dodatkowo, filtry patronowe można regenerować, co znacząco podnosi ich wartość dla przedsiębiorstwa.

 

Filtry patronowe w FILTERM - co mamy w naszej ofercie?

W FILTERM wiemy jak istotna jest jakość oraz możliwość wyboru. Wiedząc o tym, jak bardzo nasi klienci są przyzwyczajeni do produktów różnych firm, oferujemy filtry patronowe takich producentów jak: CleanAir, Sciteex, Schlick, Nederman, Eckert, Trumpf, Donaldson, Gietart, Sudra, Teka, Esta, Poltech, Agots, Dantherm, Euromate, Kemper, Klimawent. Ale to nie jedyne produkty, jakie mamy w swojej ofercie: w niej znajdują się również inne, bardzo niestandardowe czasami odpylacze.

 

Jako że filtry patronowe różnią się między sobą wymiarami, materiałem, z którego został skonstruowany filtr, sposobem mocowania oraz przeznaczeniem - warto, aby porozmawiać z naszym klientem przed tym, jak złoży on zamówienie. Warto przeprowadzić wyczerpujący “wywiad” przed zaoferowaniem konkretnego filtra patronowego - od tego zależy satysfakcja klienta i wydajność filtra. W ofercie FILTERM znajdą Państwo również filtry z każdym dostępnym zabezpieczeniem - od przeciwogniowego po anty elektrostatyczne. Dodatkowo, oferujemy także filtry przeznaczone do pracy w lakierniach.

pleated-filters11jpg

Filtry patronowe to naprawdę genialne urządzenia filtracyjne

Nie są może najczęściej wymieniane jako typowe sprzęty w branży filtracyjnej ze względu na nierozumianą przez wielu budowę - jednak wiele branż nie mogłoby obejść się bez tego typu filtrów. Skuteczność, możliwość regeneracji oraz ogromny wachlarz zastosowań oraz możliwość wprowadzenia wielu zabezpieczeń dla wielu branż. To wszystko powoduje, że filtry patronowe są w dalszym ciągu chętnie wybierane przez przedsiębiorstwa: zarówno na etapie zakupu tych produktów, jak i projektowania. Zapraszamy do kontaktu!