Filtr patronowy - to prostsze niz myslisz!

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak działa, do czego służy i w czym może Ci pomóc filtr patronowy? FILTERM służy pomocą - dzisiaj zajmiemy się tym szczególnym rodzajem filtra, który może i wygląda skomplikowanie, ale gdy odpowiednio się o nim opowie - nie jest już tak trudny do “rozgryzienia”. A zatem, czym jest filtr patronowy?

 

Filtr patronowy to zdecydowanie specyficzna konstrukcja. Medium filtracyjne takiego wkładu charakteryzuje się geometryczną budową (jakby były wpisane w koło lub elipsę), co z kolei ma ogromne znaczenie dla powierzchni filtracyjnej. Jako że filtry patronowe wykorzystuje się głównie w przemyśle, tego typu podejście jest niezwykle istotne. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wymagane jest użycie niezwykle trwałego, niezbyt dużego, ale i wydajnego filtra - dostosowanego do potrzeb danego obiektu. Wbudowane w medium filtracyjne plisy (potocznie: zagięcia) stanowią o niezwykle atrakcyjnej sprawności akcesorium.

 

Jak wspomnieliśmy, wnętrze filtra ma zazwyczaj kształt koła lub nieco spłaszczonej elipsy. Elementy, które odpowiadają za właściwą filtrację są dostosowywane do potrzeb obiektu - kluczem do stworzenia odpowiedniego filtra jest wykorzystanie najlepszego dostępnego materiału w kontekście zdolności do wyłapywania zanieczyszczeń oraz przepływu powietrza. Zbyt wysoki opór powietrza jest niepożądany, gdyż negatywnie wpływa na sprawność instalacji filtracyjnej.

 

Filtr patronowy w przemyśle - jak bardzo istotne jest wykorzystanie dobrego materiału?

Każdy filtr składa się z materiału, który bezpośrednio wpływa na zatrzymywanie zanieczyszczeń. W przypadku filtra patronowego, niezwykle istotny jest dobór najlepszego możliwego typu materiału filtracyjnego - musimy wziąć pod uwagę takie zmienne jak temperatura otoczenia, temperatura drobin, które zamierzamy odfiltrowywać, wielkość pyłów oraz obecność specjalnych warunków (na przykład atmosferycznych). Ilość pyłów w powietrzu danego obiektu również jest kwestią bardzo ważną. Wszystko to musi składać się na idealny bilans możliwości filtracyjnych akcesorium i oporu powietrza. W zależności od tego, jaką jednostką filtracyjną dysponujemy (albo jaką chcemy dysponować, w trakcie planowania systemu filtracji), filtry patronowe różnią się między sobą długością wkładu a co za tym idzie powierzchnią filtracyjną. W przemyśle niczym dziwnym nie są filtry patronowe mające długości liczone nawet w metrach!

 

Ale czy filtr patronowy może mieć inny kształt niż bardziej “podłużny”? Oczywiście, spotyka się również takie, które można przyrównać do stożka. Jego budowa jest silnie uzależniona od typu jednostki filtracyjnej oraz potrzeb fabryki lub specyfiki budynku przemysłowego.

 

Nie wiesz jaki materiał filtra patronowego wybrać do Twojego przedsiębiorstwa? Zapytaj naszych ekspertów z FILTERM! Opowiedz nam o tym, co robisz i w jaki sposób - my zaś dobierzemy dla Ciebie najodpowiedniejszy materiał filtra patronowego i podpowiemy Ci co zrobić, aby Twój system filtracji był jak najbardziej wydajny. Skontaktuj się z nami już dzisiaj!

 

Filtr patronowy - gdzie można taki znaleźć? Jakie są jego zastosowania?

Ze względu na swoją specyfikę, filtry patronowe wykorzystuje się głównie w szeroko rozumianym przemyśle. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z “przemysłowym zapyleniem”, a także musimy zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo wybuchu takiego pyłu (stąd też w niektórych branżach będą istotne zabezpieczenia przeciwwybuchowe). Bardzo wdzięcznym przykładem może być fabryka, która zajmuje się obróbką metali. Warto zwrócić uwagę również na firmy, w których dokonuje się procesu malowania proszkowego (np. lakiernie), gdzie stworzony przez maszyny kondensat pyłowy może być powodem wybuchu. Normą w przypadku wkładów patronowych, które funkcjonują w środowisku zagrożonym wybuchem jest wykończenie elektrostatyczne. To jest niezwykle istotne w kontekście zapobieżenia powstania szczególnie niebezpiecznego wyładowania, które może spowodować zapłon palnego materiału zatrzymanego w filtrze.

 

Filtry patronowe znajdują zastosowanie również w innych branżach. Są znakomitymi kompanami również w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym, gdzie konieczna jest zgodność z bardzo specyficznymi, restrykcyjnymi normami, które mają za zadanie stać na straży odpowiedniej jakości wyrobu. Warto pamiętać, że w przypadku produkcji farmaceutyków, nawet niewielkie zanieczyszczenie substratów lub ostatecznego tworu może spowodować wycofanie go z rynku przez GIS. Wysokowydajne filtry patronowe w takich sytuacjach okazują się niezwykle przydatne, gdyż zapewniają, iż żadne niepożądane drobiny nie osadzą się na produkcie. Co więcej, nierzadko w fabrykach leków wykorzystuje się niebezpieczne, pylące materiały - w takich sytuacjach wkłady patronowe również stają się nieocenionymi elementami instalacji filtracyjnej.

 

Zastanawiając się nad materiałem filtracyjnym filtra patronowego, należy mieć na uwadze właśnie typ pyłu, który ma zostać odfiltrowany. Od tego zależy również to, czy będą wymagane dodatkowe zabezpieczenia oraz jak duża powinna być powierzchnia filtracyjna. W przypadku tego typu akcesoriów obserwuje się również różne typy mocowania (powinny być one pewne, a elementy mocujące filtr w jednostce filtracyjnej sprawdzane przy każdej wymianie / regeneracji!): mocowanie za pomocą haczyków “Twist”, mocowania dociskowe, bagnetowe oraz tzw. “Szpilka” w postaci pręta gwintowanego kontrowanego nakrętką.

 

Filtry patronowe mogą zostać zregenerowane na wiele sposobów. Najpopularniejszymi są: działanie sprężonego powietrza (najczęściej w formie impulsów) oraz za pomocą tzw. “Rewersji”. Mechanicznie należy odwrócić podmuch działający na filtr, przez co drobiny zostaną wypchnięte z filtra.

 

Filtr patronowy może występować w wersji mobilnej oraz stacjonarnej. Stacjonarny oznacza, że element instalacji filtracyjnej jest montowany z myślą o jego nieprzenoszeniu. Natomiast mobilny pozwala na przenoszenie urządzenia tak, aby w zależności od potrzeb instalować w różnych pomieszczeniach lub sektorach. Ogromną zaletą filtrów patronowych jest to, że nadają się zarówno do użytku wewnętrznego jak i zewnętrznego.

 

Filtr patronowy i jego żywotność

Warto zwrócić uwagę na bardzo istotną część pracy układu z filtrem patronowym: nowoczesne rozwiązania wykorzystują oczyszczanie automatyczne poprzez impulsy sprężonego powietrza, które realizowane są przez układ eliminujący osadzające się drobiny na filtrze. Tym samym, odrywają się zanieczyszczenia mogące zablokować w dłuższej perspektywie działanie elementu systemu filtracji i spadają one do zbiornika na pyły, który może zostać w łatwy sposób opróżniony.

 

Warto pamiętać o tym, że sprężone powietrze dla układu oczyszczania filtrów patronowych musi charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Niedopuszczalne jest, by powietrze działające na filtr patronowy było wilgotne. Dodatkowo, musi być ono wolne od zanieczyszczeń stałych, wody oraz oleju (to bardzo istotne). Jakiekolwiek zaburzenia w odpowiednich parametrach powietrza poskutkują krótszą żywotnością wkładu lub nawet jego całkowitym zniszczeniem. Dodatkowo, zostaną zachwiane właściwości filtracyjne elementu systemu. W typowych warunkach, filtr patronowy wymienia się na nowy po okresie eksploatacji wynoszącym od jednego do dwóch lat.

 

Filtr patronowy - podsumowanie

Filtr patronowy jest konstrukcją, która świetnie sprawdza się w trudnych warunkach przemysłowych - pozwala na oczyszczenie powietrza z drobin, również tych niebezpiecznych z punktu widzenia obecności ludzi w pomieszczeniach oraz całego procesu produkcji lub wykonywania usług. Uniwersalność filtrów patronowych powoduje, że mogą być one zastosowane nie tylko w dużych, ale również mniejszych obiektach. Są relatywnie odporne na trudne warunki, temperaturę oraz charakteryzują się specyficznym, wysoko wydajnym systemem auto-regeneracji za pomocą impulsów sprężonego powietrza, które musi charakteryzować się odpowiednimi parametrami. W przeciwnym wypadku, wkład patronowy nie będzie pracował poprawnie.

 

Filtry patronowe świetnie sprawdzą się w przedsiębiorstwach, w których emitowane są drobiny pochodzące np. z cięcia metali (również plazmą), a także w kabinach lakierniczych. Wykorzystanie elementu systemu filtracji, który wykorzystuje filtry patronowe pozwala na uzyskanie korzystnego stosunku wielkości samego filtra do jego możliwości.

 

Dodatkowo, filtry patronowe są akcesoriami trwałymi, które pozwalają na uzyskanie odpowiednich parametrów filtracji przy zachowaniu względnej prostoty obsługi. W typowych zastosowaniach, nie zajdzie potrzeba wymiany wkładu przez okres od jednego do dwóch lat. Trzeba jednak pamiętać o regularnym serwisowaniu instalacji oraz szczególnie zwracać uwagę na system automatycznego oczyszczania sprężonym powietrzem, który funkcjonuje w roli gwaranta długiej oraz bezawaryjnej pracy urządzenia.

Jak sami Państwo zauważają - filtr patronowy i jego zastosowania nie są kwestiami trudnymi. To niezwykle wdzięczne akcesoria, które znacząco podnoszą jakość, komfort i bezpieczeństwo pracy w warunkach przemysłowych. Fabryki które już teraz stosują je w swoich obiektach w zdecydowanej większości wyrażają ogromne zaufanie do takich systemów filtracyjnych uznając je za takie, które są w stanie dzielnie służyć przez całe lata.

 

Jesteś zainteresowany filtrem patronowym? Skontaktuj się z nami - FILTERM jest po to, aby Ci pomóc.

Wykorzystując nasze bogate doświadczenie w dziedzinie filtrów przemysłowych, w tym patronowych - oferujemy Ci możliwość zakupu akcesorium oraz kompleksowe doradztwo. Wystarczy, że skontaktujesz się z naszym ekspertem, dostarczysz nam odpowiednie informacje na temat Twoich potrzeb, a my dobierzemy dla Ciebie najlepszy możliwy filtr oraz doradzimy Ci w zakresie instalacji, która będzie Ci służyła przez lata. Wierzymy w to, że każde przedsiębiorstwo zasługuje na to, aby korzystać z jak najlepszych, sprawdzonych rozwiązań.

 

Pamiętaj, że odpowiednio dobrany filtr dla Twojej fabryki to nie tylko spełnienie konkretnych norm. To również bezpieczeństwo Twoje, Twoich pracowników i zadowolenie Twoich klientów. Stąd tak niezwykle istotne jest to, aby akcesorium, które wybierzesz idealnie pasowało do Twoich potrzeb. FILTERM jest tutaj po to, aby pomóc Ci zrealizować ten cel i osiągać dalsze sukcesy.