Filtracja a przemysl meblarski. Co warto o tym wiedziec?

Przemysł meblarski jest blisko związany z filtracją. Właściwie, bez doskonale dobranych produktów filtracyjnych nic, co dotyczy przemysłu meblarskiego, nie jest w stanie funkcjonować właściwie. Dlaczego stosowanie odpowiedniej jakości filtrów jest konieczne w tej branży i jakie rozwiązania są stosowane najczęściej w jej obrębie? Zapraszamy do zapoznania się z naszym materiałem!

 

W naszych tekstach z Bazy Wiedzy wielokrotnie udowadnialiśmy, że właściwie każda firma produkcyjna powinna korzystać z odpowiedniej jakości filtrów. W przypadku przemysłu meblarskiego całkiem łatwo jest wskazać na powody, dla których użycie odpowiednich produktów filtracyjnych jest tak bardzo istotne. Mając za sobą ogromne doświadczenie we współpracy z firmami z różnych branż - w tym z kręgu meblarskiego, jesteśmy w stanie - na podstawie ich doświadczeń - udowodnić, dlaczego produkcja mebli lub ich elementów oraz tapicerstwo - dlaczego te wszystkie aktywności polegają ściśle na dobrej jakości produktach filtracyjnych.

 

Przemysł meblarski w Polsce i na świecie

Polska jest największym rynkiem we wschodniej części Europy, a także trzecim co do wielkości dostawcą mebli, po Niemczech i Włoszech. Meble domowe stanowią integralną część wystroju wnętrz i wyposażenia pokoi mieszkalnych konsumentów. Rosnący nacisk na dekorowanie przestrzeni życiowych kreatywnymi meblami o innowacyjnym wzornictwie jest kluczowym czynnikiem stymulującym rynek mebli domowych. Rosnąca potrzeba zmiany miejsca zamieszkania i osiedlania się doprowadziła do wzrostu popytu na meble. Również rosnący popyt na inteligentne meble stanowi motywator do wzrostu rynku mebli domowych.

 

Liczba jedno- i dwuosobowych gospodarstw domowych wzrasta, co powoduje popyt na małe i przenośne meble. Konsumenci szukają również mebli, które są wielofunkcyjne, składane i zawierają “komponentę technologiczną” (smart furniture), zwłaszcza jeśli chodzi o życie w mniejszych przestrzeniach. Czynniki takie jak wzrost rynku budownictwa mieszkaniowego, rosnące znaczenie Internetu (także Internetu Rzeczy), rosnąca popularność produktów przyjaznych dla środowiska oraz zmiany stylu życia przyczyniają się do wzrostów rynku mebli domowych. Przemysł meblarski w Polsce to także produkty, które nie są ściśle skierowane do domów: trzeba mieć na uwadze, że produkty z tego kręgu są przydatne także w branży motoryzacyjnej, w przestrzeniach biurowych oraz w budynkach użyteczności kulturalnej, hotelach, restauracjach i tym podobnych.

 

W kontekście całego świata, przemysł meblarski jest jednym z szybciej rozwijających się. Globalny rynek mebli został wyceniony na 609,7 mld dolarów w 2019 r., z oczekiwanym tempem wzrostu o 5,4% od 2020 do 2026 r. Jednak, podobnie jak wszystkie inne branże, przemysł meblarski przyjął ogromny cios w roku 2020-21 z powodu stale rosnącej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2

 

Przemysł meblarski musiał odpowiedzieć na typowo pandemiczne potrzeby i polegać na digitalizacji swoich sklepów i tworzeniu skutecznego zarządzania łańcuchem dostaw, dzięki czemu meble mogą być dostarczane w najbezpieczniejszy możliwy sposób.

 

Do 2019 roku notował stały wzrost i przewidywano, że będzie rósł w ten sam sposób. Jednak nagłe uderzenie pandemii zaskoczyło tę branżę i spowodowało istotne spadki, szczególnie w ciągu kilku pierwszych miesięcy. Ponadto sektor ten odnotował znaczne zakłócenia w łańcuchu dostaw ze względu na ograniczenia w handlu na skalę globalną przez krótki okres. Dodatkowo, wzorce zakupowe konsumentów również uległy znacznej zmianie, ponieważ większość ludzi zaczęła pracować w domu. Z drugiej strony, rosnące wydatki millenialsów na artykuły meblowe, w połączeniu z ich zwiększoną świadomością marki, napędzają rynek do osiągnięcia wyższej sprzedaży w okresie badania. Ogromny wzrost platform e-commerce przyspiesza wzrost rynku w krajach wiodących. Wzrost ten jest dodatkowo napędzany przez różne unikalne wzory i modele produktów meblowych, które oferują. Najlepsze firmy korzystają również z omnichannel strategii dystrybucji, co pozwala im generować więcej pieniędzy na rynku.

 

Filtracja w przemyśle meblarskim

Nie jest tajemnicą, że przemysł meblarski jest bardzo blisko związany z używaniem lakierów, farb, podkładów, żywic oraz klejów. Mgła lakiernicza lub osadzające się na różnych powierzchniach drobiny pochodzące z tych lepkich i często toksycznych substancji (zwłaszcza na etapie produkcji lub przygotowania materiału) stanowi ogromne wyzwanie dla branży meblarskiej. Trzeba mieć na uwadze, że takie zanieczyszczenia:

 

-       Mogą powodować uszkodzenia maszyn oraz sprzętu elektronicznego. Osiadająca w ruchomych częściach robotów lub na płytkach drukowanych mgła lakiernicza lub podobne substancje są w stanie: powodować szybszą korozję, doprowadzać do zwarć lub wypierać z delikatnych części narażonych na tarcie smary techniczne.

-       Osiadając na elementach przygotowanych do lakierowania lub świeżo wyprodukowanych produktach, powodują skazy, zacieki lub zmieniają nawet właściwości fizykochemiczne powierzchni. Powoduje to ogromne ryzyko konieczności wdrożenia poprawek, albo wycofania całych partii produktu. Reklamacje i roszczenia wynikające z rękojmi są także ogromnym ryzykiem powstania sytuacji utraty płynności finansowej.

-       Osiadając w wentylacji, mogą powodować gromadzenie się osadów w traktach wentylacyjnych lub przedostawać się do łożysk wierników wentylacji wymuszonej lub uszkadzać delikatne elementy elektroniczne tych systemów, wpływają też na powstawanie sztucznego oporu powietrza i tym samym do wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną

-       Nieodpowiednio filtrowanie szkodliwe cząstki tego typu są w stanie także działać niszcząco na tkanki układu oddechowego, a także na małe organizmy żywe i rośliny. Ponadto, może doprowadzić do problematyczych zatruć metalami ciężkimi lub innych powikłań takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, pylice lub wszelkiej maści toksemie.

-       Wydalone do środowiska, niebezpieczne cząstki pochodzące z procesów typowych dla przemysłu meblarskiego to spore ryzyko zanieczyszczenia środowiska naturalnego, wód gruntowych oraz akumulacji metali ciężkich w glebach oraz wodach.

 

Wszędzie tam, gdzie stosuje się tego typu produkty, warto korzystać z wysokiej jakości filtracji. Bardzo pomocne mogą być takie produkty jak włóknina filtracyjna - służąca do zabezpieczania szaf sterowniczych, stanowiąca pierwszy stopień (zgrubny) filtracji lub znajdująca się pod kratownicami w kabinach lakierniczych. Jest także integralnym, czynnym elementem maty sufitowej, również o zwiększonej efektywności (F6 i F7). Szeroko stosuje się również filtry kieszeniowe i kasetowe, a ponadto filtry do lakierowania frontów meblowych. Włókniny filtracyjne są niezwykle uniwersalnym typem filtrów w przemyśle meblarskim - można je zastosować w przeróżnych miejscach oraz zaadaptować je do potrzeb firmy. Ze względu na budowę progresywną, są jednym z efektywniejszych sposobów utrzymywania czystości powietrza w fabryce. Im dalej wgłąb tego materiału, tym ciaśniej upakowane włókna szklane - to przesądza o efektywności tego rozwiązania oraz jego trwałości. Mniejsze drobiny nie torują drogi większym drobinom i taki filtr wystarcza na dłużej, a zanieczyszczenia nie odbijają się od filtra.

 

Ale lakierowanie, praca z farbami, klejami, lakierami i podkładami to nie jedyne formy funkcjonowania przemysłu meblarskiego. Warto mieć na uwadze także obróbkę drewna - wiadomo o tym, że skrawanie, szlifowanie generują często bardzo drobny pył oraz trociny, które też muszą zostać albo odciągnięte, albo odseparowane. W tym zastosowaniu przydadzą się zdecydowanie worki filtracyjne, które można swobodnie dostosowywać pod względem sposobu mocowania w urządzeniu / odpylaczu oraz produkować zgodnie z pożądaną średnicą i długością. Worek może funkcjonować także jako akcesorium zbiorcze, łatwe do przenoszenia i wielorazowego użytku. Co więcej, worki filtracyjne są odpornymi akcesoriami, które są w stanie pracować w różnych temperaturach oraz warunkach atmosferycznych. Również sam worek filtracyjny może zostać wykonany z uwzględnieniem specjalnego zabezpieczenia - na przykład takiego, które uwzględnia ochronę przed wyładowaniem elektrostatycznym, przed otwartym ogniem, wysokimi temperaturami, olejoodporne i wodoodporne. Bogata oferta worków filtracyjnych oraz ich specjalnych właściwości jest niezwykle przydatna w branży meblarskiej.

 

Branża meblarska czerpie garściami z odpowiedzialnej, wysokiej jakości filtracji. Dołącz do tego grona z FILTERM

Doskonale wiemy o tym, jak bardzo istotna jest filtracja uwzględniająca dbałość o środowisko, o ludzi oraz bezpieczeństwo procesów produkcyjnych. Nasi specjaliści chętnie doradzają w zakresie stosowania najlepszych praktyk w zakresie filtrów. Skontaktuj się z nami już dziś!