Filtracja w branzy IT / elektronicznej. Sprawdz, dlaczego jest tak wazna!

Branża elektroniczna, czy branża IT jak każda inna potrzebuje wydajnej i efektywnej filtracji. Trzeba mieć na uwadze to, że w zakładach pracy lub obiektach działających w obrębie tych branż, często mamy do czynienia z cały czas włączonymi urządzeniami lub maszynami, które działają w obrębie bardzo wysokiego wymaganego poziomu precyzji. Stąd właśnie, tutaj filtracja jest tak szalenie istotną rzeczą.

 

Branża elektroniczna lub po prostu branża IT polega na urządzeniach i z uwagi na miniaturyzację komponentów wspartych na półprzewodnikach i bardzo niskim procesie litograficznym (rozmiar tranzystorów w układach zintegrowanych) - potrzebna jest tutaj precyzja oraz niezawodność działania. Fabryki, które produkują na przykład procesory - to wręcz absolutnie odizolowane miejsca, w których nie może być mowy o tym, aby pojawił się nawet okruszek pyłu - który osiadając na miniaturowe (widoczne pod mikroskopem elektronowym) tranzystory - absolutnie zaburzy funkcjonowanie bramek logicznych i doprowadzi do tego, że komponent nie będzie pracował w ogóle. To, jak działają komputery, serwery - zależy od skomplikowanych obliczeń wielu czipów na ich pokładzie. Tutaj nie ma miejsca na pomyłki, czy działanie “w przybliżeniu”.

 

Filtracja w służbie łączności

To, że w Twoim komputerze działa dostęp do Internetu wprost zależy od funkcjonowania centrów danych lub serwerów. Każda strona internetowa - w tym ta od FILTERM działa dzięki temu, że informacje jej dotyczące są dostępne na jednym z serwerów. Serwerownie, ogromne połacie wypełnione po brzegi wyspecjalizowanymi komputerami nie tylko mogą się zwyczajnie kurzyć, ale i generują spore ilości ciepła. Doskonale wiadomo o tym, że kurzem potrafią zarosnąć standardowe komputery domowe - jeżeli ich nie czyścimy, wkrótce będziemy mieli problem z przegrzewaniem się maszyny lub nawet zwarciami wewnątrz: kurz generuje bowiem problemy w zakresie funkcjonowania półprzewodników poprzez generowanie chociażby wyładowań elektrostatycznych. Kurz - wbrew pozorom, jest bardzo dobrym przewodnikiem prądu! A co gorsza - w sytuacji, gdy dojdzie do pożaru - może bardzo szybko i skutecznie rozprzestrzenić ogień.

 

Dlatego wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z delikatną elektroniką - filtracja jest potrzebna. Przekrój filtrów stosowanych w na przykład serwerowniach jest całkiem spory. Podstawowym, z pewnością bardzo rozprzestrzenionym produktem pozwalającym na utrzymanie odpowiedniej czystości powietrza jest mata filtracyjna. Tej można użyć zarówno w obrębie systemów wentylacyjnych, jak i w samych szafach sterowniczych lub w takich miejscach, które chcemy odseparować od pyłu. Tym bardziej, gdy w naszej fabryce odbywają się procesy produkcyjne związane z włókiennictwem, meblarstwem (gdzie tworzy się mnóstwo kurzu), albo korzystamy z agresywnych chemikaliów opartych o metale - musimy zainwestować w odpowiednią filtrację, która nie jest szczególnie uciążliwa i kosztowna. Korzyści, jakie uzyskamy z tego, że korzystamy z odpowiedniej filtracji będą zdecydowanie przewyższać inwestycję w dobry system filtracji.

 

Maty filtracyjne klasy G2 i G3 to najbardziej podstawowe i rozpowszechnione metody. Warto zwrócić uwagę na budowę progresywną - dzięki niej upakowanie włókien od strony wierzchniej włókniny (wlotowej) jest mniej gęste - a czym bardziej w głąb - tym ciaśniejsze. Tym samym, mniejsze drobiny nie tarasują drogi tym większym, które mogą stanowić większe zagrożenie dla naszych urządzeń czy maszyn. Włókniny tworzy się je w stu procentach z nierozerwalnych włókien z poliestru łączonych termicznie, wielowarstwowo. Takie rozwiązanie warunkuje niepalność i bezpieczeństwo. Duża powierzchnia filtracyjna warunkowana przez powierzchnię całości maty to spora przewaga - można je stosować wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z warunkami dużego zapylenia lub zakurzenia (albo i: zanieczyszczenia substancjami mogącymi przewodzić prąd). W przypadkach, gdy potrzebujemy naprawdę bezkompromisowej filtracji - możemy użyć mat w wyższych klasach filtracyjnych F6 i F7. Są one przeznaczone do pracy w szczególnie trudnych warunkach - wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niekorzystnym otoczeniem w kontekście zjawisk atmosferycznych oraz szczególnie mocno natężonej emisji cząstek. Tego typu mat używa się także w fabrykach, gdzie produkuje się sprzęt oparty o półprzewodniki - wyższa klasa filtracji to mniejsze ryzyko przepuszczenia jakiegokolwiek zanieczyszczenia. Ale - rzecz jasna za skuteczną filtrację w kontekście urządzeń elektronicznych odpowiadają także inne filtry.

 

Inne metody filtracji w zabezpieczaniu elektroniki

Ze względu na fakt, że w takich miejscach jak serwerownie, sekcje sterownicze, fabryki elektroniki często ma się do czynienia z ograniczoną ilością miejsca - dobrze jest wykorzystywać takie filtry, które słyną z kompaktowości. Tym samym nie można nie wspomnieć o filtrach kompaktowych, również opartych o technologię / standard HEPA. To niesamowicie wydajne filtry, które świetnie wyłapują zanieczyszczenia - stanowiąc standard w serwerowniach oraz systemach wentylacyjnych, gdzie istotne jest to, aby wyłapać jak najwięcej niepożądanych cząstek. Wykonane z plisowanego włókna szklanego w skali mikro i obudowane ramką z tworzywa sztucznego - stanowią pierwszy wybór, jeżeli chodzi o stosowanie w serwerowniach, wentylatorniach - wszędzie tam, gdzie liczy się jakość powietrza. Także i miejsca, w których działają precyzyjne maszyny mocno polegają na tego typu filtrach - to złoty standard i w trakcie doradztwa dla naszych klientów: wskazujemy na ów fakt.

 

Nie jest rzadkie stosowanie ponadto filtrów kasetowych - jako innych przedstawicieli filtrów skutecznych oraz kompaktowych w stosunku do swoich możliwości. Wiele zależy od projektu instalacji wentylacyjnej / filtracyjnej, potrzeb oraz konkretnych cech obiektu, w którym się takie rozwiązania stosuje. Jeżeli chodzi o klasę filtracyjną - przekrój jest ogromny i wiele zmieniają tutaj takie zmienne, jak chociażby przeznaczenie filtra oraz wymagana przepuszczalność powietrza w stosunku do bazowej skuteczności. Można więc powiedzieć jasno - wszystkie klasy - a zatem G2(EU2), G3(EU3), G4(EU4), M5, F6, F7, F9 są używane i tylko konkretne potrzeby fabryki stanowią wyznacznik wyboru konkretnego rozwiązania filtracyjnego.

 

Dlaczego warto wybierać skuteczne filtry dla ochrony elektroniki?

Można wyróżnić kilka istotnych argumentów dla stosowania wydajnych filtrów do ochrony urządzeń elektronicznych. Zbierzmy najważniejsze czynniki wskazujące na jednoznaczne korzyści pod tym względem:  

  • Zbierający się kurz w urządzeniach może być przyczyną zwarć lub nawet pożarów. Filtry takie jak maty, typy: kieszeniowe, kasetowe, kompaktowe (w tym i HEPA) zwyczajnie chronią nas i nasze urządzenia przed awariami, przegrzewaniem się i ogniem.
  • Elementy sterownicze takich urządzeń jak obrabiarki CNC, roboty produkcyjne mogą stać się ofiarą zanieczyszczeń wewnątrz. Stosowanie filtrów może zlikwidować ten problem.
  • Zanieczyszczenia mogą być przyczyną krótszego przewidywalnego czasu pracy sprzętu bez remontu / konieczności jego wymiany. Tyczy się to nie tylko maszyn, ale i serwerów. Niższa temperatura pracy urządzenia, do czego prowadzi czyste i wolne od zanieczyszczeń powietrze pozwolą nam oszczędzić pieniądze.
  • Filtracja w branży IT, łączności i innych sektorach jest wymagana przez normy i standardy. Pozorna oszczędność na filtracji odbija się bardzo szybko na nieprzewidzianych awariach oraz wypadkach - tych zawsze można uniknąć.
  • Odpowiednia wentylacja to ochrona również naszych pracowników. Kurz wewnątrz urządzeń może prowadzić do szybszego rozprzestrzeniania się pożarów, nawet mimo stosowania zabezpieczeń, które pozwalają nam na walkę z żywiołem. Warto o tym pamiętać!

 

Widać więc, że filtracja w elektronice, serwerach - branży IT ogółem jest rzeczą kluczową. Po pierwsze, ma to wymiar praktyczny - lepiej jest pracować w miejscu, gdzie do awarii nie dochodzi, wszystko działa odpowiednio i nie ma żadnych przestojów. Drugi wymiar to kwestia ekonomiczna - mniej awarii, wypadków oraz nieprawidłowego działania maszyn - to mniej nieprzewidzianych wydatków. Po raz kolejny okazuje się, że filtracja jest rzeczą absolutnie nieodzowną.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat standardów filtracyjnych w środowiskach, gdzie występuje wiele precyzyjnych urządzeń elektronicznych? Chcesz zapytać o konkretne kwestie związane z filtracją w takich miejscach? Skontaktuj się z FILTERM - doradzamy naszym Klientom bazując na ponad dziesięcioletnim doświadczeniu i ciągłej edukacji w zakresie odpowiedzialnej filtracji. Sprawdź nas!