Filtry do lakierni - jak je serwisowac dobrze?

Zakup filtrów do lakierni, zaopatrzenie się w odpowiednią instalację filtracyjną to jedno, ale konserwacja, serwis i utrzymywanie całości w dobrej kondycji to drugie. Warto mieć to na uwadze, bo mając nawet najlepiej dopasowany system w firmie - można doprowadzić do sytuacji, w której nie działa on właściwie z powodu braku należytej konserwacji. Dziś opowiemy o tym, jak robić to w warunkach przemysłu lakierniczego.

 

Z naszego doświadczenia wynika, że konserwacja filtrów - szczególnie w lakierni ma ogromne znaczenie. W lakierniach ma się do czynienia ze szczególnie trudnymi zanieczyszczeniami: mgłą lakierniczą, drobinami farb, lakierów oraz innych - lepkich i nierzadko agresywnych substancji. Stąd też, filtry mają szalenie ciężkie zadanie - jednocześnie odseparowywać szkodliwe cząstki z powietrza i działać jednakowo skutecznie przez cały (akceptowalny) okres jego eksploatacji. Nawet najlepszy filtr w końcu zapcha się lub stanie się mniej wydajny. Warto wiedzieć, kiedy to następuje i w porę zareagować.

 

Filtry do lakierni - serwis. Oto rzeczy, które musisz wiedzieć

Warto sobie zaznaczyć dobre praktyki w kontekście serwisowania nie tylko filtrów, ale i całej instalacji filtracyjnej w firmie, która zajmuje się produkcją / usługami związanymi z wykorzystaniem farb, lakierów, klejów lub oleistych substancji. Wytworzona w procesach związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa mgła lakiernicza lub zawiesina złożona ze szkodliwych, niepożądanych substancji jest bardzo trudnym zadaniem dla filtrów oraz całej instalacji filtracyjnej. Stąd też, zaleca się znalezienie rzetelnego dostawcy filtrów oraz akcesoriów lakierniczych. Dlaczego? Są ku temu dwa powody.

 

-       Rzetelny dostawca zaoferuje Ci produkty najlepszej możliwej jakości dostępne na rynku. Oszczędność w kontekście filtrów nie popłaca w większości przypadków: najważniejszym czynnikiem wyboru filtrów oraz dostawcy powinna być jakość.

-       Kompetentny dostawca zadba o to, byś otrzymał swoje filtry tak szybko, jak to możliwe. Czas jest bardzo istotny w tej branży, stąd w FILTERM zawsze stoimy na straży bezproblemowych, sprawnych dostaw.

 

Poniżej, w odpowiednich nagłówkach umieszczamy orientacyjne interwały wymiany filtrów przeznaczonych do pracy w warunkach lakierniczych. Należy mieć na uwadze, że są to jedynie zalecane przez nas odstępy, które należy dostosować do specyfiki pracy w konkretnym przedsiębiorstwie. Takie czynniki jak natężenie prac kabiny lakierniczej, szczególne substancje wykorzystywane w procesie oraz przeznaczenie filtra mogą mieć ogromne znaczenie w dobieraniu odpowiednich interwałów.

 

Paint Stop / mata Columbus - konserwacja / standardowa włóknina filtracyjna

 

Maty Paint Stop to jedne z najpopularniejszych rozwiązań w lakierniach. Uniwersalność włóknin Paint Stop wynika ze szczególnego sposobu absorpcji zanieczyszczeń przez medium filtracyjne. Progresywna budowa, zakładająca większe zagęszczenie włókien wewnątrz i mniejsze na zewnątrz (od strony części wlotowej) pozwala na wniknięcie większym drobinom głębiej, zostawiając miejsce dla tych mniejszych. Tym samym, filtr nie zużywa się szybko oraz oferuje efektywną filtrację również w ujęciu dłuższego czasu eksploatacji. Maty Paint Stop są właściwie złotym standardem w lakierniach i używa się ich do zabezpieczania wentylacji, szaf sterowniczych oraz tuż pod kabiną lakierniczą, za kratkami pozwalającymi na opadnięcie mgły lakierniczej niżej, wprost do maty.

 

Zaniedbanie konserwacji mat Paint Stop może spowodować, że zabezpieczenie szaf sterowniczych oraz wentylacji może stać się niewystarczające, a drobiny będą przemieszczać się w miejsca niepożądane. Efektem zaniechań może stać się nieprzewidziana awaria sprzętów służących do realizacji pracy w lakierni lub nieprawidłowa praca wentylatorów, w częściach ruchomych których mogą znajdować się drobiny substancji, które powinny być odfiltrowane.

 

Podobnie warto traktować system papierowej maty filtracyjnej Columbus Industries - ta charakteryzuje się w niektórych przypadkach nawet większą trwałością. Niemniej, nie warto przekraczać powyższego, zbiorczego interwału.

 

Filtr sufitowy - jak i kiedy konserwować?

 

Filtr sufitowy jest konstrukcją niezwykle ciekawą - mówi się często o nim, że jest tzw. “Filtrem ostatecznym”. Takie miejsca jak lakiernie, kabiny lakiernicze lub kabiny przygotowawcze nie mogą obyć się bez niego. Dlaczego? Wszystko przez ogromną skuteczność, trwałość i niskie koszty eksploatacji warunkowane przez długi czas żywotności tego elementu systemu filtracyjnego. Zbudowany z drobnych włókienek poliestrowych zgrzewanych termicznie, wzmacniany lepiszczem warstwa po warstwie i nastawiony na przyjmowanie dużych ilości zanieczyszczeń stanowi skuteczne zabezpieczenie przed działaniem mgły lakierniczej. Co więcej - jest odporny na wysokie temperatury oraz ogień - dzięki temu filtr sufitowy / mata sufitowa M5 to rozwiązanie niezwykle bezpieczne, trwałe i skuteczne.

 

Filtr sufitowy jest jednym z najtrwalszych elementów systemu separacji zanieczyszczeń, ale zdecydowanie nie należy zaniedbywać regularnych wymian.

 

Filtry skrzynkowe (Edrizzi, PaintBlock, PC Pleat)

 

Filtry skrzynkowe są specjalnym rodzajem filtra, w którym znajduje się uprzednio zaprojektowane medium filtracyjne. Obudowę stanowi karton, co pozwala na łatwą instalację samego filtra oraz nie powoduje trudności w utylizacji zużytego filtra. W tym materiale mówimy zbiorczo o filtrach skrzynkowych różnych producentów, gdyż parametry ich pracy w kontekście trwałości są porównywalne w szerokim ujęciu, jednak w indywidualnych przypadkach mogą występować spore różnice (i to warto mieć na uwadze). W przypadku rozwiązania PaintBlock pewną różnicą jest to, że łączona jest funkcjonalność filtra wstępnego oraz końcowego. Niemniej, trzeba przyznać, że struktura zanieczyszczeń (ich rozprowadzania się) po filtrze jest zasadniczo podobna, podobnie z trwałością tego rozwiązania. W jednych przypadkach okres przydatności filtra będzie dłuższy, w innych krótszy i ma to bezpośrednio związek z natężeniem prac w przedsiębiorstwie oraz kondycją innych elementów systemu filtracji w firmie.

 

Efektem zaniedbania jakiegokolwiek filtra skrzynkowego mogą stać się wady elementów lakierowanych / produkowanych w firmie, gdzie znajduje się lakiernia. Zacieki, zabrudzenia oraz nieestetyczne drobiny z pewnością nie spowodują zwiększenia się jakości realizowanych przez przedsiębiorstwo działań. Warto na czas wymieniać filtry skrzynkowe w przedsiębiorstwie.

 

Filtr kartonowy harmonijkowy

 

Łatwa instalacja, niska cena, świetna wydajność filtracji to nie jedyne zalety filtrów kartonowych. działają na zasadzie wykorzystywania siły odśrodkowej. Cząstki farby lub lakiery w strumieniu powietrza dzięki budowie labiryntowej filtra wielokrotnie zmieniają kierunek i osadzają się w środku. Tym samym uzyskiwana jest odpowiednia jakość filtracji łączona z łatwym sposobem separacji zanieczyszczeń w pierwszym etapie filtracji lub w drugim etapie (za filtrem kartonowym wtedy znajduje się mata filtracyjna. Wkłady są stworzone z ekologicznych materiałów - dodatkowo filtry kartonowe harmonijkowe łatwo się przechowuje, natomiast same koszty transportu nie są wysokie.

 

Jednak zaniedbanie interwałów wymian może zaowocować sporymi ogólnymi problemami w przedsiębiorstwie. Po pierwsze - na wchłonięcie zanieczyszczeń będą bardziej narażeni nasi pracownicy. Po drugie - urządzenia odpowiedzialne za wytwarzanie produktów lub realizację usług będą gorzej chronione. Co więcej, zaniedbanie filtra kartonowego harmonijkowego obniża skuteczność całego systemu filtracyjnego.

 

Filtry kieszeniowe i kasetowe

 

Tego typu filtry sprawdzają się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niekorzystnymi substancjami w otoczeniu - świetnie radzą sobie z olejami, drobinami klejów, a także farb oraz lakierów. Właściwie wszędzie tam, gdzie zależy nam na dobrej jakości powietrza i jest to niezwykle istotne (a widywaliśmy implementację tego typu filtrów również na salach operacyjnych oraz w restauracjach) - można stosować tego typu filtry. Świetnie sprawdzają się w roli separatora cząstek również w silnie wilgotnym otoczeniu, a także są można dobrać filtr, który posiada zabezpieczenie przeciw wyładowaniom elektrostatycznym w sytuacji, gdy zanieczyszczenie może zapalić się pod wpływem niewielkiej iskry.

 

Filtr kieszeniowy w lakierniach jest zasadniczo jednym z najważniejszych elementów systemu filtracyjnego i zaniedbanie go bardzo niekorzystnie wpływa na całość procesu separowania niepożądanych cząstek. Wady produktów w wyniku takich zaniechać oraz awarie sprzętu to coś bardziej niż pewnego w takiej sytuacji. Zalecany interwał to rzecz jasna wartość orientacyjna: w zależności od natężenia prac w danym miejscu oraz typu zanieczyszczeń, może on ulec zmianie.

 

Filtry patronowe

Świetnie sprawdzające się między innymi w lakierniach proszkowych, świetnie separują niepożądane w powietrzu cząstki. Bardzo często wsparte przez zabezpieczenie przeciw wyładowaniom elektrostatycznym. Przypominają (jedynie przypominają) wkłady filtracyjne w akwarystyce, jednak filtry patronowe do przeznaczenia przemysłowego są zupełnie odmiennym akcesorium w branży filtracyjnej. Niesamowicie skuteczne, stanowiące gwarant bezpieczeństwa zakładu i wysokiej jakości tworzonych przez przedsiębiorstwo produktów lub realizowanych przez nie usług. W przemyśle lakierniczym trudno jest nie używać filtrów patronowych, jeżeli tworzy się profesjonalne, wielopoziomowe instalacje filtracyjne.

 

Zaniedbanie filtra patronowego pod kątem jego serwisowania oraz wymiany może w krótkim czasie doprowadzić do znaczącego obniżenia efektywności całego systemu odpowiedzialnego za oczyszczanie powietrza w fabryce. Ucierpią na tym: ludzie, sprzęt oraz inne elementy wewnątrz zakładu. W trakcie zakupu filtra patronowego warto korzystać z usług sprawdzonego dostawcy, który zapewnia produkty o najwyższej możliwej jakości i z pewnym certyfikatem poświadczającym obecność zabezpieczenia przeciw wyładowaniom elektrostatycznym. W przypadku wysokopalnych zanieczyszczeń to niesamowicie istotne.

Filtry lakiernia2png

Chcesz dowiedzieć się, czy czas zmienić filtry w Twojej firmie? Skontaktuj się z nami!

Poza sprzedażą, FILTERM realizuje misję edukowania klientów, osób wokół branży filtracyjnej na temat dobrych praktyk w zakresie tworzenia instalacji odpowiedzialnych za oczyszczanie powietrza w fabrykach oraz podejścia do filtrów oraz konserwacji tychże. Nasi specjaliści ciągle podnoszą swoje kwalifikacje, by móc doradzać naszym partnerom korzystając z najnowszej dostępnej wiedzy. Chcesz dowiedzieć się więcej o konserwacji filtrów w lakierni? Czekamy na kontakt od Ciebie!