Filtry kieszeniowe i kasetowe - oto co musisz o nich wiedziec

Czym są filtry kieszeniowe? Czym są filtry kasetowe? Prowadząc przedsiębiorstwo, w którym istotne są kwestie filtracji (a zatem wszędzie tam, gdzie musimy zachować odpowiednią czystość otoczenia) warto zapoznać się z tymi produktami. Tym bardziej, że od sprawności oraz jakości takich filtrów bardzo często zależy to, czy prowadząc czynności produkcyjne spełnimy wszystkie wymogi klientów. 

 

Filtr ma za zadanie zatrzymać niepożądane przez nas zanieczyszczenia tak, aby nie stanowiły problemu w procesie produkcji, albo po to, by nie stanowiły one zagrożenia dla ludzi. Mówiąc o filtrach kieszeniowych oraz kasetowych, warto raczej zwrócić uwagę na hale produkcyjne oraz zaawansowane systemy wentylacji, gdzie liczy się wydajność i niezawodność. Choć może nam się to wydawać niecodzienne, w naszym otoczeniu filtry stosuje się wręcz nagminnie - tyle, że w miejscach i urządzeniach, których czasami nie dostrzegamy.

 

Filtry kieszeniowe - co warto o nich wiedzieć?

Zastanawiając się nad filtrami kieszeniowymi, warto rozpocząć od ich krótkiej charakterystyki. Dlaczego jednak “kieszeniowe”? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest ich struktura - prezentuje się ona jako specyficzne “kieszenie”, w które formują się po montażu. Nie bez znaczenia jest również materiał, z jakiego są one wykonane. Zasadniczo, filtry kieszeniowe można zaliczyć do jednych z prostszych konstrukcji na rynku - są one niezwykle uniwersalne ze względu na możliwość wykorzystania ich w wielu zastosowaniach. Co więcej, nadają się one do zastosowania w przeróżnych warunkach. 

 

Filtry kieszeniowe można stosować nie tylko w wielkich halach produkcyjnych, ale również w pomieszczeniach biurowych - to niezwykle istotna kwestia. Myśląc o tego typu akcesoriach należy mieć na uwadze, że są one niesamowicie szeroko stosowane ze względu na swoją prostotę oraz wyżej wskazaną uniwersalność. Oprócz częściej uczęszczanych przez nas obiektów, można je znaleźć również w warsztatach, lakierniach, halach produkcyjnych, sprężarkowniach oraz w różnego rodzaju turbinach.

 

Warto wskazać również na bardzo wysoki poziom chłonności filtrów kieszeniowych - to zaś bezpośrednio wpływa na fakt, iż znajdują one bardzo szerokie zastosowanie w produkcji, gdzie czystość otoczenia jest sprawą najwyższej wagi. A zatem, branża spożywcza, farmaceutyczna, lakiernicza a także elektroniczna (i wiele, wiele innych) chętnie korzysta z filtrów kieszeniowych. Niebezpieczne pyły oraz osady mogą mieć ogromne znaczenie np. w produkcji leków, gdzie minimalne odchylenia w składzie produktu mogą spowodować, że Główny Inspektorat Farmaceutyczny, po wykonaniu testów zdecyduje o wycofaniu farmaceutyku z obrotu. Skoro w takich branżach obserwuje się ogromne zainteresowanie filtrami kieszeniowymi, można śmiało mówić o tym, że są to akcesoria niezwykle wydajne, spełniające swoje zadanie.

 

Filtry kasetowe dodatkowo nadają się do stosowania ich w roli filtrów wstępnych. Tego typu podejście zauważa się przede wszystkim wszędzie tam, gdzie filtr musi spełniać swoją rolę w bardzo trudnych warunkach. Śnieg, wilgoć, otoczenie ciężkich pyłów, wysokie temperatury - filtry kieszeniowe sprawdzą się również tam i mogą stanowić istotny element większego systemu filtracji. W jaki sposób wykonany jest filtr kieszeniowy? W branży filtracyjnej stosuje się przede wszystkim blachę ocynkowaną do tworzenia obudów (ram) oraz chłonnych (ale odpowiednio przepuszczalnych) kieszeni - najczęściej z poliestru. Warto dodać, że wysokiej jakości filtry kieszeniowe są w stanie nawet powstrzymywać drobnoustroje.

 

Oczywiście, rama filtra kieszeniowego może zostać wykonana również z tworzywa sztucznego - wtedy zaś kieszenie w filtrze są łączone ze sobą specjalnymi profilami (które mają za zadanie podnieść sztywność konstrukcji i jej trwałość). W przypadku filtrów kieszeniowych warto pamiętać o tym, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie akcesorium “na wymiar”. Tym samym, obniżamy opory aerodynamiczne w takim filtrze, a co za tym idzie - powierzchnia filtracyjna zostaje zwielokrotniona.

 

Potrzebujesz filtra kieszeniowego? Nie wiesz, który produkt w naszym sklepie wybrać? Skontaktuj się z ekspertem firmy FILTERM - dobierzemy dla Ciebie najlepszy produkt oraz doradzimy w zakresie Twojej instalacji filtracyjnej! Sprawdź nas!

 

Poznaj filtry kasetowe

Filtry kasetowe to kolejny rodzaj filtrów, który zdecydowanie należy poznać w branży filtracyjnej. Takie akcesorium składa się z medium filtracyjnego (włóknina syntetyczna lub papier filtracyjny + włókno szklane), które jest w charakterystyczny sposób pozaginane (powierzchnia filtracyjna charakteryzująca się jednakowymi odstępami między zgięciami). Zgięcia te powodują, że efektywna powierzchnia filtracyjna jest znacznie większa, niż w przypadku całkowicie płaskiego obszaru. Oparte są one na ramie wykonanej z przeróżnych materiałów - od metali aż po tworzywa sztuczne (a nawet kartony). Warto dodać, że montaż, demontaż, wymiana takiego filtra jest zazwyczaj bardzo prosta, a ich trwałość - bardzo wysoka.

 

Filtry kasetowe mogą mieć przeróżne rozmiary - od najmniejszych, aż po duże, przemysłowe. Dodatkowo, filtry kasetowe można stosować zarówno we właściwej filtracji, jak i prefiltracji. Stosując filtr kasetowy jako filtr wstępny stanowi zabezpieczenie dla całego systemu filtracji w warunkach silnego zapylenia (warto wiedzieć, że takie zapylenie jest zazwyczaj bardzo niejednorodne - istnieją drobiny różnej grubości oraz ziarna zanieczyszczeń o odmiennej specyfice). Wtedy, filtr kasetowy wyłapuje największe drobiny zanieczyszczeń zabezpieczając resztę systemu przed nadmiernym wysileniem. Dużo łatwiej będzie utrzymać w odpowiednim stanie część wstępną systemu filtracji, niż narażać całość na szybkie zużycie.

 

Zdecydowanie warto stosować filtry kasetowe w warunkach, gdy nie ma miejsca na bardzo rozbudowane urządzenie filtrujące, jednak zależy nam na wysokiej skuteczności. W takiej sytuacji warto zastosować filtrację wstępną (w oparciu o filtr kasetowy). Ponadto, tego typu akcesoria stosuje się szeroko w wentylatorach oraz klimatyzatorach - przede wszystkim w obiektach szczególnego przeznaczenia. Sale operacyjne, laboratoria, hale produkcyjne, centra handlowe - wszędzie tam świetnie sprawdzają się właśnie filtry kasetowe.

 

Nie bez znaczenia jest fakt, iż filtry kasetowe z powodzeniem można stosować w roli miejsc wychwytu wilgoci oraz cząstek tłuszczu. Tym samym, filtry kasetowe można z powodzeniem stosować np. w obiektach hotelarskich, kuchniach, itp.

 

Filtry kasetowe dzielimy na:  

●     Płaskie

●     Plisowane

●     W obudowie kartonowej

●     Wkłady mini-pleat

 

Odmienne typy filtrów kasetowych stosuje się w zależności od potrzeb danego obiektu oraz miejsca, w którym ma zostać on zamontowany. Chcesz upewnić się, jaki filtr będzie najlepszy do Twoich zastosowań? Skontaktuj się z ekspertem firmy FILTERM - skorzystaj z naszego doświadczenia i dobierz najlepsze akcesorium dla siebie!

 

Wspólne cechy filtrów kasetowych oraz kieszeniowych - o czym warto pamiętać?

Filtry kieszeniowe oraz kasetowe, choć różnią się w istotny sposób budową oraz podejściem do filtracji - mają pewne cechy wspólne. Jak zapewne zauważyliście, ogromną wartością dodaną w ich kontekście jest uniwersalność. W każdym typie zaznaczyliśmy, że można stosować je w filtracji wstępnej. Będzie mieć to ogromne znaczenie w skomplikowanych systemach, które pracują w bardzo trudnych warunkach i wymagane jest odseparowanie dużych cząstek przed tym, jak porcje powietrza trafią do dalszych elementów instalacji.

 

Uniwersalność oznacza również, że zarówno filtr kasetowy jak i kieszeniowy nie są skomplikowane w wymianie - a tym samym, ich konserwacja polegająca na ich wymianie nie jest trudna. Dodatkowo, jeden i drugi tym odznaczają się wysokim poziomem trwałości (oczywiście ograniczanej przez np. specyfikę atmosfery w obiekcie). Dodatkowo, zarówno filtr kasetowy jak i kieszeniowy mogą być tworzone “na wymiar” - a nawet powinny, gdyż w znaczący sposób wpływa to na wydajność całego systemu filtracji.

 

Dlaczego potrzebujesz wydajnego akcesorium filtracyjnego?

Jesteśmy pewni, że Twój biznes potrzebuje odpowiednich narzędzi do tego, aby sprawnie funkcjonować. W przemyśle, medycynie, branży samochodowej i wielu, wielu innych nie należy zapominać o tym, jak wiele znaczy dobry system filtracyjny. Ten system będzie tak dobry, jak dobry będzie jego najsłabszy punkt. Niestety, w wielu przypadkach okazuje się, że nieodpowiednio dobrany filtr niweczy całą wydajność systemu. Problemem jest również niewystarczająca konserwacja instalacji filtracyjnej (np. zbyt rzadko wymieniane filtry), albo stosowanie takich, które nie odznaczają się odpowiednią jakością.

 

W FILTERM stawiamy nie tylko na sprzedaż i produkcję zaawansowanych filtrów, ale również na edukację - nasi klienci otrzymują od nas również wsparcie merytoryczne w zakresie dobrych praktyk odnoszących się do instalacji filtracyjnych. Zdecydowanie podchodzimy do kwestii wydajności naszych produktów i w sposób całościowy rozpatrujemy potrzeby naszych klientów - ostatecznie doradzając najlepsze możliwe rozwiązania.

 

Zastosowanie odpowiednio wydajnego, skutecznego systemu filtracyjnego to w wielkim skrócie oszczędność - ta będzie wyrażała się w zadowoleniu Twoich klientów oraz mniejszych kosztach serwisowania Twojej instalacji oraz jej wyższej żywotności. Nawet takie niuanse jak filtry “pod wymiar” mogą w znaczący sposób zmienić charakterystykę wydajnościową Twojego systemu filtracji. Dlatego też, jesteśmy tutaj po to, aby pomagać naszym klientom również w nieco bardziej skomplikowanych kwestiach.

 

Skontaktuj się z FILTERM już dziś i zapytaj o najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!