Filtry kieszeniowe i kasetowe: wydajnosc pod katem nowej normy ISO

Filtry kieszeniowe i kasetowe są szczególnymi typami wkładów filtracyjnych i wiele przedsiębiorstw korzysta z ich dobrodziejstw. Są one bardzo skuteczne w separowaniu niepożądanych cząstek, uniwersalne i generalnie łatwe w użyciu. Ich budowa natomiast warunkuje ich skuteczność - różną dla różnego typu zastosowań.

 

Filtr kieszeniowy po umieszczeniu go w pożądanym miejscu formuje “kieszenie”, które biorą bezpośredni udział w procesie filtracji. To właśnie one zwielokrotniają powierzchnię, która przeznaczona jest na wyłapywanie zanieczyszczeń, które powinny być oddzielone od powietrza. Filtr kieszeniowy stosuje się nie tylko w wielkich fabrykach, przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem, czy realizacją usług. To również biura, gdzie dba się o swobodny przepływ świeżego powietrza, neutralizację przykrych zapachów oraz zwraca się uwagę na to, by kurz i inne pyły nie osiadały na częściach komputerowych, wewnątrz urządzeń służących do specjalistycznych procesów. Można je znaleźć również w warsztatach, lakierniach, halach produkcyjnych, sprężarkowniach oraz w różnego rodzaju turbinach. Jak widać, ich zastosowanie oraz szeroki wachlarz sektorów, w których mogą one się pojawić są niezwykle szerokie i to już wiele mówi o tym, jak uniwersalne są to akcesoria filtracyjne.

 

Sprawdź filtry kieszeniowe oraz kasetowe w FILTERM!

 

Filtr kasetowy, który jest zasadniczo pokrewnym dla filtra kieszeniowego: takowe akcesorium składa się z medium filtracyjnego (włóknina syntetyczna lub papier filtracyjny + włókno szklane), które jest w charakterystyczny sposób pozaginane (powierzchnia filtracyjna charakteryzująca się jednakowymi odstępami między zgięciami). Zgięcia te powodują, że efektywna powierzchnia filtracyjna jest znacznie większa, niż w przypadku całkowicie płaskiego obszaru. Rama filtra kasetowego może składać się z tworzywa sztucznego lub metalu (odpornego na korozję). Nierzadko stosuje się również utwardzane kartony. Taka konstrukcja powoduje, że montaż, demontaż, konserwacja filtra kasetowego jest bajecznie prosta - po krótkim przeszkoleniu, każdy pracownik będzie w stanie dokonać samodzielnej wymiany. Trwałość takiego filtra stoi na bardzo wysokim poziomie - podobnie jak jego skuteczność. Zagięcia, podobnie jak kieszenie w poprzednim typie opisywanego filtra zwielokratniają powierzchnię filtracyjną, a co za tym idzie - istotnie wpływają na ogólną efektywność takiego rozwiązania.

 

Systemy oparte na filtrach kieszeniowych doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie mamy zbyt wiele miejsca na szczególnie rozbudowany system filtracyjny. Dlaczego? Bo same filtry kieszeniowe są niezwykle oszczędne w kontekście miejsca: bardzo duża powierzchnia filtracyjna sama w sobie warunkuje możliwość ich miniaturyzacji. W zależności od potrzeb, typu materiału, który będzie odfiltrowywany mogą mieć one różne rozmiary - aż do bardzo dużych, stosowanych w ciężkim przemyśle. Bardzo duże możliwości implementacji filtrów kasetowych powodują, że są one niezwykle szeroko rozpowszechnione w przemyśle w różnych sektorach. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z branżą lakierniczą, metalurgiczną, meblarską, spożywczą i innymi - można spotkać w nich właśnie filtry kasetowe. tosując filtr kasetowy jako filtr wstępny stanowi zabezpieczenie dla całego systemu filtracji w warunkach silnego zapylenia - to kolejny argument za uniwersalnością takiego filtra.

 

Filtry kieszeniowe i kasetowe w ujęciu nowej normy ISO 16890 zastępującej EN 779

Norma EN 779 od ponad 20 lat była najczęściej stosowaną metodą klasyfikacji filtrów powietrza. Jednak od początku 2017 roku weszła w życie nowa norma, która całkowicie zmienia sposób testowania i kategoryzacji filtrów. W większości krajów obowiązywał okres przejściowy - zazwyczaj 18 miesięcy - w którym norma EN 779 zastąpi normę ISO 16890. Po tym czasie, znane klasy filtrów od G1 do F9 nie będą już obowiązywać (obecnie już nie obowiązują).

 

Dobra wiadomość jest taka, że ISO 16890 przynosi wiele korzyści w stosunku do istniejącej normy. Wykorzystuje szereg nowych podejść i mechanizmów, które sprawiają, że proces testowania jest bardziej zbliżony do warunków, w jakich filtr będzie pracował po zainstalowaniu. Nowy system oceny koncentruje się na ostatecznym celu, jakim jest usuwanie cząstek stałych przez filtr powietrza - dzięki czemu łatwiej jest znaleźć produkt, który jest dopasowany do potrzeb klienta.

 

Od czasu wprowadzenia na rynek w 1993 roku norma EN 779 zrobiła wiele dobrego dla przemysłu filtracji powietrza. Główną z nich było wprowadzenie jednolitego sposobu klasyfikacji filtrów powietrza, który pomógł podnieść standardy jakości i uprościć proces wyboru filtra. Niestety, właśnie ta jednolitość jest również największą słabością normy EN 779.

 

Powietrze, którym oddychamy, to koktajl niezliczonych rodzajów cząstek stałych, o wszelkich kształtach i rozmiarach, pochodzących z różnych źródeł. Norma EN 779 opiera się całkowicie na zdolności filtra do wychwytywania jednego rozmiaru cząstek 0,4 µm. Nie bierze pod uwagę wszystkich różnych rozmiarów cząstek, które są obecne w powietrzu zewnętrznym. Dlatego też procedura testowa była krytykowana za to, że nie odzwierciedla warunków, w jakich filtr będzie pracował. Wyniki uzyskane w laboratorium nie pasują do tych rzeczywistych. Podstawowym celem nowej normy jest ustalenie przydatności filtra w zakresie ochrony człowieka przed niepożądanymi cząstkami.

 

Właśnie dlatego norma ISO 16890 jest inna. W testach prowadzonych zgodnie z nową metodyką, filtr jest poddawany działaniu różnych różnej wielkości cząstkami stałymi - tak jak w przypadku zainstalowania go w centrali wentylacyjnej. Cząstki te rozciągają się od 0.3 µm aż do 10 µm w serii 12 testów.

 

Klasa filtra (ISO 16890)

Specyfikacja (według testu, wychwyt cząstek)

Coarse

< 50% cząstek PM10

ePM10

≥ 50% cząstek PM10

ePM2.5

≥ 50% cząstek PM2.5

ePM1

≥ 50% cząstek PM1

 

Nowy sposób klasyfikacji filtrów pod kątem zdolności wychwytywania cząstek został oparty na paradygmacie ochrony ludzi przed działaniem szkodliwych substancji o określonym rozmiarze. Dodatkowo, procedura testowa okazuje się być bardziej miarodajna w zakresie oceny zdolności wychwytywania konkretnych rodzajów zanieczyszczeń pod kątem ich wielkości. Podobnie klasyfikuje się obecnie filtry kieszeniowe i kasetowe, które teraz jest łatwiej dobrać dla różnych zastosowań. W fabryce określa się, z jakimi cząsteczkami ma się do czynienia (możliwe jest to do zrobienia za pomocą detektora cząstek - stacji pomiarowych, mobilnych), a następnie dla konkretnego zastosowania dobiera się właściwy filtr. Filtry kieszeniowe i kasetowe obecnie dostosowuje się podobnie. Mając na uwadze fakt, z jakimi cząsteczkami będzie on się mierzyć, możliwe jest wybranie najbardziej odpowiedniego typu akcesorium filtracyjnego.

Wokniny i maty filtraycjnejpg

Nie jesteś pewien, jaki filtr kieszeniowy lub kasetowy wybrać? Zapytaj ekspertów firmy FILTERM i dobierz najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Dokładnie określając typ filtra, jaki powinieneś zainstalować w swojej firmie, możesz zwiększyć możliwości swojej instalacji filtracyjnej. Nowa norma ISO pozwala na wybranie najlepszego rozwiązania dla Ciebie w bardzo prosty sposób, mając na względzie nie tylko bezpieczeństwo fabryki, ale także Twoich pracowników. Odpowiedzialna filtracja jest zagadnieniem bardzo istotnym, którego nie wolno pomijać na żadnym etapie.

 

Skontaktuj się z ekspertami firmy FILTERM i zapytaj o najlepszy filtr dla Twojej fabryki!