Filtry patronowe. Co przesadza o ich wysokiej skutecznosci?

Filtr patronowy przez lata swojej obecności w branży filtracyjnej stał się wiodącym sposobem na utrzymanie czystości powietrza w wielu fabrykach. Obecnie, korzystają z niego nie tylko większe przedsiębiorstwa, posiadające ogromne hale produkcyjne, ale również mniejsze - do tych właściwie najmniejszych: na przykład prywatnych zakładów meblarskich, gdzie wykonywane są elementy wystroju domu na zamówienie. Gigafabryki korzystają z najczęściej tworzonych na specjalne zamówienie, pokaźnych filtrów patronowych. Mniejsze firmy natomiast posiłkują się uniwersalnymi rozwiązaniami: popularnymi modelami filtrów dostępnymi u producentów. Właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań co do instalacji filtra patronowego w przedsiębiorstwie, zasadniczo gdziekolwiek. Wszystko przez fakt, iż jest on niezwykle uniwersalnym i wysokoskutecznym rozwiązaniem filtracyjnym,

 

Budowa filtra patronowego

Najczęściej filtr patronowy charakteryzuje się budową geometryczną: jego plan jest wpisany w kształt koła lub nieznacznie spłaszczonej elipsy. Zdarza się jednak, że filtr patronowy może swoją budową pasować raczej do stożka zwężanego ku dołowi. To rzecz jasna bardzo osobliwa i charakterystyczna konstrukcja w świecie filtracji. Medium filtracyjne stanowi materiał, który godzi opór przepływu powietrza oraz zdolność do wyłapywania określonych zanieczyszczeń. Istotne jest znalezienie takiego rozwiązania, które nie spowoduje dużego oporu powietrza i jednocześnie będzie w stanie odpowiednio wyłapywać niepożądane drobiny. Jest to istotne z punktu widzenia ekonomiki działania fabryki - zbyt wysoki opór powietrza spowoduje bowiem, że konsumpcja energii elektrycznej będzie podwyższona: wentylatory będą musiały pracować mocniej, by skompensować stratę wynikającą z oporu. Może się także okazać, że łożyska wewnątrz wentylatorów, silniki wiatraków będą zużywać się mocniej i szybciej, powodując częste i kosztowne awarie. Filtr patronowy należy dobierać z uwzględnieniem potrzeb przedsiębiorstwa - nie można tutaj iść na żadne kompromisy.

 

Filtr patronowy, ze względu na to, że instaluje się go w odpylaczach przeróżnych firm - może być wykonany z uwzględnieniem szczególnej ochrony. Możliwe jest zastosowanie w nim dodatku do medium filtracyjnego, który eliminuje ryzyko powstawania wyładować elektrostatycznych - tak, aby nie doszło do samozapłonu lub eksplozji takiego pyłu. Większość filtrów patronowych to rozwiązania odporne na działanie warunków atmosferycznych - stąd znajdują one zastosowanie również w tych przedsiębiorstwach, gdzie procesy produkcyjne bądź obróbka są przeprowadzane na zewnątrz. Obecność innych typów ochrony - na przykład przed ogniem, agresywnymi chemikaliami, wodą też jest możliwa i w kontekście filtrów patronowych istnieje spora dowolność w zakresie ich stosowania. Wszystko bowiem zależy od tego, jaki pył ma być filtrowany przez filtr patronowy.

 

Odpylanie w lakierni - filtr patronowy jest doskonałym rozwiązaniem

Filtr patronowy jest zdecydowanie rozwiązaniem, które sprawdzi się w lakierni - niezależnie od tego, czy mówimy o niewielkim zakładzie czy też o miejscu o znacznie większych możliwościach usługowych. Filtry patronowe do lakierni proszkowej to specjalnie przygotowane akcesoria filtracyjne charakteryzujące się ogromną skutecznością, niewielkim wpływem na opór powietrza oraz… możliwością istotnego podniesienia bezpieczeństwa zakłada. Standardem jest stosowanie ochrony antyelektrostatycznej w takim filtrze - jak wspomnieliśmy wyżej - pozwala ona na uniknięcie skutków mikrowyładowań powstających między cząsteczkami pyłu wewnątrz filtra. Pyły pochodzące z lakierów proszkowych są wysoce łatwopalne - nawet niewielkie wyładowanie elektryczne może spowodować ich wybuch i ostatecznie - pożar. Mając lakiernię proszkową, wręcz obowiązkowo powinno się korzystać z filtrów patronowych z takim zabezpieczeniem. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą filtrów patronowych do lakierni na stronach FILTERM!

 

Wśród filtrów stosowanych w lakierniach znajdują się wspomniane, wpisane w plan koła produkty ale także takie, które mają kształt zbliżony do stożka, owalu lub płaskie. Filtry patronowe doskonale nadają się do odpylania w takich miejscach jak fabryki, gdzie odbywa się: śrutowanie, polerowanie, malowanie, skrawanie. Poza lakierniami, są one doskonałe do separowania cząstek pochodzących z: cementów, metali, chemikaliów, drewna (pyłu trociny). Jedyne, co warto uwzględniać w takich sytuacjach to rodzaj medium filtracyjnego - tak, aby dobrać najlepszy możliwy materiał do danego pyłu. Warto też zadbać o obecność specjalnej ochrony - jeżeli jest to konieczne - oraz o przekazanie firmie odpowiedzialnej za dostarczenie filtra konkretnych wymiarów. Trzeba też znać pożądaną powierzchnię filtracyjną oraz rodzaj mocowania filtra patronowego. Wtedy możliwe będzie dostarczenie takiego produktu, który będzie spełniał wszystkie oczekiwania oraz będzie on w stanie długo i skutecznie pracować w przedsiębiorstwie.

 

Filtr patronowy można stosować nie tylko w lakierniach, cementowniach oraz hutach metalurgicznych. W ofercie FILTERM znajdują się również takie patrony, które można z powodzeniem stosować w przemyśle spożywczym. Jest to jeden z najciekawszych przykładów zastosowania filtrów patronowych - o wykorzystaniu ich w tej roli decyduje przede wszystkim fakt, iż te filtry są bardzo skuteczne w odfiltrowywaniu zanieczyszczeń. Fabryka wykorzystująca filtr patronowy jest w stanie uzyskać za jego pomocą wysoką czystość powietrza, co pozytywnie wpływa na wszystkie procesy produkcyjne. Co więcej, filtr patronowy jest bardzo odporny na działanie różnych warunków, są niezwykle trwałe i zapewniają wysoką efektywność w radzeniu sobie z zanieczyszczeniami. Niezależnie od objętości pyłów koniecznych do odfiltrowania - filtr patronowy można stosować: jedynie zachowując rozsądny zakres powierzchni filtracyjnej, co przekłada się na możliwości filtrowania zanieczyszczeń przez to akcesorium.

 

Warto wiedzieć: filtr patronowy to rozwiązanie, które można poddać regeneracji!

Jest to jeden z tematów najczęściej podejmowanych przez naszych klientów. Czy filtry patronowe można regenerować? Oczywiście, że tak! Warto jednak pamiętać, że poddawanie filtra takiej czynności nie jest czymś, co można przeprowadzać w nieskończoność. Należy pamiętać o tym, że filtr patronowy zazwyczaj ma określoną liczbę cykli regeneracji zależnej od aplikacji. Tuż po takim procesie warto przejrzeć filtr patronowy w poszukiwaniu pęknięć, które w trakcie eksploatacji produktu mogą doprowadzić do rozerwania medium filtracyjnego. To może doprowadzić do bardzo przykrej w skutkach awarii oraz przestoju w fabryce. Warto brać pod uwagę również typ pyłu, jaki filtrujemy oraz warunki w jakich pracuje patron. W pewnym momencie jedynym sensownym wyjściem będzie wymiana filtra patronowego - należy to robić zgodnie ze specyfikacją producenta. Pewne jest jednak to, że filtr patronowy jest niezwykle trwały oraz odporny - dlatego jest tak chętnie wybierany przez firmy z różnych sektorów.

 

Filtr patronowy można regenerować za pomocą impulsów sprężonego powietrza. Poddaje się go działaniu powietrza o zwiększonym ciśnieniu w sposób pulsacyjny - po to, aby wypchnąć z jego warstw drobiny, które się w filtrze osadziły. Taki był następnie opada niżej i jest możliwy do zebrania. Jest to rozwiązanie dla firm, które korzystają ze specjalnych instalacji generujących impulsy sprężonego powietrza i warto zadbać o nie jeszcze przed sporządzeniem projektu systemu filtracyjnego.

 

Można wykonać też rewersję - podmuch powietrza inicjuje się “w drugą stronę”, przez co opadłe, zakleszczone drobiny są wypychane z patronów i można je wtedy bezpiecznie zebrać. W zależności od tego, jaką instalacją dysponujemy - możemy przeprowadzić cykle regeneracji filtra patronowego. Warto dokonywać osobistych oględzin filtra w poszukiwaniu pęknięć, które mogą powodować: awarie filtra lub zmniejszenie efektywności odpylania.

 

Filtr patronowy w FILTERM - jakość, skuteczność i pewność

Korzystając z filtra patronowego masz pewność, że odpylanie w Twojej firmie - niezależnie od tego, co robisz - jest zawsze skuteczne oraz pewne. Jeżeli szukasz odpowiedniego rozwiązania filtracyjnego dla siebie i Twojego przedsiębiorstwa, masz pytania na temat filtrów patronowych lub interesuje Cię stworzenie instalacji z uwzględnieniem tego rodzaju filtracji - skontaktuj się z nami. Nasz ekspert chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania! Zapraszamy!