Filtry proste w obsludze. Te metody filtracji obsluzy kazdy pracownik

W przypadku filtrów często panuje przekonanie, że wszystkie są trudne w obsłudze, nieporęczne oraz mało intuicyjne. To kardynalny błąd. Okazuje się, że filtracja - poza bardzo skomplikowanymi technikaliami, przedstawia się jako stosunkowo prosta dla pracowników metoda utrzymywania czystości fabryki. Wymiana filtra, konserwacja systemu wokół nich nie są trudnymi czynnościami!

 

W przypadku specjalistycznych sprzętów często jest tak, że do ich obsługi trzeba specjalnie szkolić pracowników, którzy będą mieć z nimi do czynienia. Oczywiście, istnieją takie rozwiązania filtracyjne, które nie są najłatwiejsze w aplikacji. W takich przypadkach trzeba dbać m. in. o wysoką dokładność lub znajomość konkretnej metody. W przypadku niektórych filtrów wymiana jest prosta jak zatankowanie pojazdu lub złożenie w nim tylnych siedzeń. Wystarczy minimum umiejętności manualnych i taki filtr jesteśmy w stanie wymienić. Dla przedsiębiorcy, osoby zarządzającej zakładem to gwarancja tego, że nie będą występować nieprzewidziane przestoje wynikające z braku możliwości wykorzystania instalacji filtracyjnej. Wygoda, pewność oraz bezproblemowość w trakcie obsługi to domena niektórych rozwiązań z branży techniki filtracji, gdzie można znaleźć przecież również bardzo wyrafinowane, skomplikowane produkty.

 

Co przesądza o łatwości aplikacji? Brak konieczności wykorzystania dodatkowego urządzenia, niewielki, kompaktowy rozmiar, intuicyjność. Nie jest jednak powiedziane, że filtr niespełniający wspomnianych wymagań nie może być prosty w obsłudze. Może się okazać, że inne cechy będą doskonale równoważyć pozostałe, tworząc układ w którym osoba aplikująca filtr będzie po minimum przeszkolenia w stanie założyć go poprawnie, bez większego ryzyka dla funkcjonowania całego systemu.

 

Włókniny filtracyjne - w tym Paint Stop

Maty filtracyjne wykorzystuje się w wielu miejscach fabryk różnych branż. Są bardzo wygodne w składowaniu - są one dystrybuowane w rolkach, które łatwo przechowywać - nie tracą swoich właściwości oraz łatwo się je rozwija. W praktyce wielu firm dokonuje się zakupu “ponad miarę” często właśnie po to, aby mieć pewien zapas. Wtedy pewne jest, że nigdy nie zabraknie nam odpowiedniej maty, gdy przyjdzie czas wymienić już tą zużytą. Rozłożenie ich nie stwarza problemów, a ponadto ze względu na predefiniowane szerokości, niemożliwe jest właściwie ich niepoprawne umieszczenie na miejscu poprzedniej. Warto mieć na uwadze, że taka mata filtracyjna może zostać wymieniona bardzo szybko, ograniczając ryzyko przestojów dłuższych niż te tolerowane z punktu widzenia procesu produkcyjnego. W FILTERM możliwe jest zamówienie mat filtracyjnych specjalnie dociętych - w taki sposób, aby pasowały one do odpowiedniego miejsca, które zamierzamy zabezpieczyć przed zanieczyszczeniami.

 

Maty filtracyjne stosuje się w przeróżnych miejscach - pojawiają się one w systemach wentylacyjnych, rekuperatorach, kabinach lakierniczych, szafach sterowniczych, klimatyzatorach oraz oczyszczaczach powietrza. W fabrykach natomiast najbardziej jaskrawym zastosowaniem jest z całą pewnością użycie ich w lakierniach. Specjalnym typem maty filtracyjnej jest Paint Stop - bezkompromisowa mata, która doskonale da sobie radę z zanieczyszczeniami pochodzącymi od farb, lakierów i klejów. Taka mata filtracyjna posiada dwie oznaczone strony, które wskazują kierunek działania budowy progresywnej maty: włóknina w niej staje się coraz ciaśniejsza po to, aby większe drobiny nie zatykały małych otworów. Tym samym, całość dłużej zachowuje swoje właściwości.

 

Maty filtracyjne są więc bardzo prostym w aplikacji i serwisowania filtrem - nie jest to rzecz jasna jedyny produkt, który wymienia się łatwo i bezproblemowo. Istnieją również inne, na które warto zwrócić uwagę!

 

Filtry HEPA 

Filtr HEPA to szczególny rodzaj wysokiej jakości filtra powietrza, który spełnia normę filtra HEPA, czyli usuwa z powietrza co najmniej 99,97% cząsteczek o wielkości do co najmniej 0,3 mikrona. Filtry HEPA są często spotykanym elementem oczyszczaczy powietrza, które filtrują powietrze w celu jego oczyszczenia. Filtry HEPA są również stosowane w odkurzaczach oraz w branżach wymagających wysokiej jakości powietrza, takich jak przemysł lotniczy i kosmiczny, farmaceutyczny, energetyka jądrowa oraz produkcja chipów komputerowych.

 

HEPA to skrót od High Efficiency Particulate Air. Filtr powietrza HEPA składa się z tysięcy niezwykle drobnych włókien, które przechwytują zarówno mikroskopijne, jak i większe cząsteczki. Z definicji filtry HEPA są w stanie wychwycić blisko 100% cząsteczek znajdujących się w powietrzu, które są mniejsze lub równe 0,3 mikrona. (Biorąc pod uwagę, że na centymetr przypada 10 000 mikronów, cząsteczka o średnicy 0,3 mikrona jest naprawdę, naprawdę malutka). Mikroskopijne cząsteczki unoszące się w powietrzu są prawie niemożliwe do zauważenia, ale mogą zostać przyjęte do płuc i być drażniące lub szkodliwe dla zdrowia, szczególnie dla osób cierpiących na alergie lub astmę. Większe cząsteczki, takie jak pyłki, zarodniki pleśni, kurz i inne alergeny są zwykle filtrowane z naszego organizmu w nosie lub gardle - powodując wszystkie te nieprzyjemne objawy, z którymi borykają się alergicy. Te większe cząsteczki są z łatwością usuwane z powietrza przez filtr HEPA.

 

Mniejsze cząsteczki, takie jak cząsteczki PM 10, które mają średnicę zaledwie 10 mikronów, przedostają się przez nasze gardło do płuc. Jeszcze mniejsze cząsteczki, takie jak PM2.5 o średnicy 2,5 mikrona, mogą przedostać się do pęcherzyków płucnych, stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia. Większość z tych maleńkich cząstek to zanieczyszczenia pochodzące z paliw kopalnych, ruchu drogowego lub chemikaliów. Okazuje się, że cząstki o szerokości 0,3 mikrona są w rzeczywistości najtrudniejsze do odfiltrowania z powietrza. Jeśli więc filtr HEPA usuwa 99,97% cząsteczek o wielkości 0,3 mikrona, to jest jeszcze bardziej skuteczny w usuwaniu PM10, PM2,5 i większych alergenów, takich jak pyłki. Warto mieć na uwadze, że w przypadku filtrów HEPA często stosuje się rozwiązania, które pasują do danego sposobu aplikacji - filtry HEPA różnią się między sobą ich obudowami w postaci ramek wykonanych z przeróżnych materiałów. HEPA to właściwie głównie standard, jednak co do zasady - ich wymiana nie nastręcza najczęściej żadnych trudności.

 

Filtry wielowarstwowe Columbus

Filtr Columbus składa się z kilku nałożonych na siebie warstw specjalnie perforowanego papieru, które zapewniają dużą powierzchnię wychwytu cząstek. Otwory jednej warstwy są rozmieszczone naprzeciwko warstwy poprzedniej. W cyrkulującym powietrzu powstają turbulencje, które powodują wyłapywanie cząstek stałych na poszczególnych warstwach filtra.

 

Ponadto, każda warstwa papieru filtracyjnego ma inną strukturę. Otwory są stopniowo coraz mniejsze, a górne warstwy zapychają się wolniej niż dolne. Powoduje to regularne obciążenie wszystkich warstw papieru, a filtr zapycha się równomiernie na całej swojej głębokości. To wszystko przyczynia się do wysokiej zdolności zatrzymywania zanieczyszczeń i długiej żywotności filtra.

 

Tam, gdzie wymagana jest wysoka skuteczność filtracji, konieczne jest stosowanie filtrów Eurosupra. Kilka warstw papieru filtracyjnego po stronie wylotowej uzupełnione jest warstwą syntetycznego medium filtracyjnego o różnej strukturze. Filtry Columbus przeznaczone są do separacji nadmiaru farb i lakierów w suchych kabinach natryskowych i lakierniach. Ze względu na fakt, że filtry charakteryzują się wysoką zdolnością zatrzymywania i bardzo dobrą wydajnością, można je stosować praktycznie do większości farb ciekłych, np. bazowych, wodorozcieńczalnych, nawierzchniowych, wypiekowych, poliuretanowych, podkładów, bejc, epoksydów, klejów itp. Co bardzo istotne, filtr wielowarstwowy Columbus bardzo łatwo się wymienia - całość procesu ogranicza się do usunięcia starego filtra oraz zainstalowania nowego. Warto nadmienić ponadto, iż w bardzo prosty sposób się je składuje i nie zajmują dużo miejsca. Są także bardzo żywotne, a także są całkiem odporne na niedokładność przy montażu - nie oznacza to natomiast, że nie warto uważać w trakcie ich wymian.

 

Wiesz już wszystko na temat prostych w użyciu metod filtracji! FILTERM poleca się każdemu przedsiębiorstwu

Uważamy, że każda firma powinna mieć dostęp nie tylko do najlepszych, ale również najmniej problemowych metod filtracji. Niezależnie od branży, warto wiedzieć o takich rozwiązaniach, które dają mnóstwo możliwości przy minimum specjalistycznej wiedzy czy zaangażowania. Takie połączenie sprawia, że czujemy się w naszej fabryce pewniej oraz po prostu śpimy spokojniej. Zapraszamy do kontaktu!