Filtry w branzy metalurgicznej. Co trzeba wiedziec?

Branża metalurgiczna jest niezwykle trudną w kontekście filtracji gałęzią przemysłu. Procesy produkcyjne, które tam się odbywają są jednymi z najtrudniejszych również dla samych filtrów, które są tam bardzo ważne. Filtry używane w metalurgii muszą pracować w bardzo trudnych warunkach - agresywnych chemicznie oraz fizykochemicznie: często ze względu na bardzo wysoką temperaturę i używane do produkcji substancji.

 

Branża metalurgiczna - gdzie zachodzą procesy tworzenia stopów, obróbki metali i wiele, wiele innych to coś, bez czego nie mogą swobodnie działać inne gałęzie przemysłu. Bez tego, branża motoryzacyjna nie mogłaby istnieć. Ale co wtedy z silnikami? Jak wiemy, branża metalurgiczna jest niesamowicie ważna: produkcja maszyn do innych celów niezwykle mocno jej potrzebuje. Ale wewnątrz fabryk, gdzie przedsiębiorstwa zajmują się metalurgią - konieczna jest filtracja. I to nie tylko taka, która chroni procesy produkcyjne, czy też środowisko naturalne. Bardzo ważne jest także to, aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa samym pracownikom - co oczywiście jest regulowane przez konkretne obostrzenia wynikające z norm, a także uwarunkowań wewnątrz prawa obowiązującego w danym regionie / kraju.

 

Z jakich filtrów korzysta branża metalurgiczna?

Moglibyśmy udzielić bardzo krótkiej odpowiedzi: właściwie ze wszystkich. Nie jest niczym dziwnym również to, że branża metalurgiczna jest w stanie zaadaptować taśmy filtracyjne, które przecież kojarzymy głównie z oczyszczalni ścieków, gdzie przechodzące przez praski porcje brudu przeciskane są na całej długości taśmy i w ten sposób taki “placek” jest odwadniany i przeznaczany do dalszych procesów. Zarówno filtry workowe do odpylaczy, filtry kasetowe, kieszeniowe, włókniny filtracyjne i wiele, wiele innych można spotkać w branży metalurgicznej. Dlaczego tak jest? Ponieważ jest to branża niesamowicie uniwersalna pod kątem procesów produkcyjnych. W jej przypadku ciekawe jest także to, że często używa się również specjalnych typów wykonania filtra. Przede wszystkim konieczne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w trakcie obchodzenia się z różnymi typami materiałów. Bardzo ważne w przypadku branży metalurgicznej są typy wykonania np. Przeciwogniowe (gdzie filtr jest wysokoodporny na działanie otwartego ognia), antyelektrostatyczne (gdzie filtr jest wykonany w taki sposób, że nie dochodzi wewnątrz do przeskakiwania iskier, które mogłyby zapalić na przykład opiłków żelaza i doprowadzić do gwałtownej reakcji spalania w środowisku, w którym znajduje się tlen). To może wydawać się dziwne, bo przecież żelazo nie kojarzy nam się z czymś łatwopalnym.

 

Ale to tylko pozory. Opiłki żelaza, które mają relatywnie niewielką pojemność cieplną - będą się świetnie palić. Dlatego, aby nie doprowadzić do pożaru, który będzie szalenie trudno ugasić - szczególnie w warunkach przemysłowych: trzeba zastosować taki typ ochrony. Również praca nad magnezem, szczególnie w jego stopach (przy obróbce magnezu też mamy do czynienia z jego opiłkami), także trzeba zadbać o taki typ ochrony. Magnez pali się w bardzo wysokiej temperaturze, emituje mnóstwo ciepła - wyzwolenie energii w ten sposób może spowodować niesamowicie niebezpieczną sytuację w fabryce.

 

Innym typem wykonania filtrów jest takie, które chroni przed agresywnymi chemikaliami. W sytuacji, gdy doskonale wiemy o tym, że będziemy pracować w środowisku silnych kwasów i zasad oraz ługów - żrących i doskonale penetrujących typowe budulce filtrów: wtedy musimy zadbać o to, by stosowane przez nas filtry charakteryzowały się odpornością i na takie warunki. W hutach istotne będzie zabezpieczenie przed otwartym ogniem, który mógłby spowodować że materiał filtracyjny mający niską pojemność cieplną ulegnie zapłonowi… wraz z tym, co się w nim znajduje. Absolutnie nie można dopuścić do takiej sytuacji, w której nie posiadamy odpowiednich zabezpieczeń w naszych filtrach - pasujących do tego, w jaki sposób odbywają się procesy produkcyjne w naszej fabryce. Jest to rzecz, na temat której aktywnie edukujemy firmy. Gdy konkretny Klient mówi nam, że potrzebuje takiego i takiego filtra i będzie on używany w branży metalurgicznej, ale nie wspomina nic o specjalnym typie wykonania - dopytujemy. Uznajemy, że sprzedawanie filtrów to również wysoka odpowiedzialność. Stąd też, czujemy się w obowiązku, by przynajmniej przestrzec przed stosowaniem takiego wariantu, który nie zapewnia szczególnego rodzaju ochrony.

 

W branży metalurgicznej niezwykle istotne jest to, aby używać filtrów do chłodziw oraz emulsji. Obrabiarki CNC i inne maszyny nie mogą pracować bez oleju, chłodziwa czy emulsji - te natomiast musi być odpowiednio filtrowane, aby nie znalazły się w nich niepożądane cząsteczki doprowadzające do awarii maszyny. Stąd też, tak bardzo ważne są włókniny, które będą w stanie utrzymać czystość chłodziwa i emulsji, jaką jest olej używany w trakcie procesów produkcyjnych. Maszyna musi mieć odpowiednie smarowanie i bez tego nie będzie mogła pracować. Pokpienie sobie tego może doprowadzić do nieprzyjemnych przestojów, awarii oraz trudnych do opanowania, masowych nieużywalności maszyn. Każda fabryka, w której dochodzi do takiego incydentu wie o tym, że nierzadko goniące terminy mogą być bardzo problematyczne. Wystarczą kilka dni, by przekroczyć termin wykonania kontraktu: to z kolei oznacza kary umowne, niższe zyski lub nawet straty dla całego przedsiębiorstwa. Warto temu przeciwdziałać już na samym początku - korzystając z odpowiedniej filtracji w firmie.

 

Trzeba też pamiętać o tym, że stosowanie odpowiedniej filtracji w firmie to również sposób na to, aby chronić środowisko naturalne. Czym mniej problemów nasza firma sprawia w tym kontekście - tym lepiej. Mamy tylko jedną planetę i musimy o tym pamiętać, a branża metalurgiczna - bardzo rozległa, korzysta często z bardzo agresywnych i toksycznych chemikaliów. Używanie filtrów to sposób na to, aby nie uwalniać ich do atmosfery, tym samym unikając degradacji środowiska naturalnego. Jesteśmy odpowiedzialni za to, by nasz dom był dobrym miejscem. Podobnie jesteśmy odpowiedzialni za naszych pracowników, którzy także są bardzo istotnym elementem środowiska naturalnego. Ochrona osobista, wydajne i skuteczne filtry w wentylacji, a także filozofia filtracji odpowiedzialnej to sposób na to, aby nasi pracownicy cieszyli się dobrym zdrowiem. To z kolei odbije się pozytywnie na ich dostępności w pracy: mniejsze zanieczyszczenia oznaczają rzadsze okresy w kontekście zwolnień lekarskich. Dbałość o zdrowie zatrudnionych to nie tylko moralny obowiązek osób zarządzających fabrykami, ale i bardzo ważny sposób na poprawność rentowności przedsiębiorstwa z branży metalurgicznej.

 

Czy wiesz, że branża metalurgiczna korzysta z filtrów dla lakierni - w tym z Paint Stop?

Dokładnie tak! Branża metalurgiczna aktywnie korzysta z tego, co widzimy głównie w malarniach i lakierniach. Dlaczego? Bo metalowe elementy można polakierować i przygotować do wysyłki w miejscu, gdzie zostały one wyprodukowane. Stąd nie jest niczym dziwnym to, że możemy napotkać stanowiska lakiernicze właśnie w firmach, które zajmują się szeroko pojętą metalurgią, czy też obróbką metali. Dlatego też rządzą się one podobnymi prawami, co miejsca które są niezwykle wymagające dla branży filtracyjnej.

 

Dlatego też, branża metalurgiczna - wiedząc o tych wszystkich zależnościach zwraca się ku filtracji zgrubnej - po to, aby chronić dalsze elementy zaszyte w systemach wentylacyjnych, używa filtrów wielowarstwowych Columbus, wykorzystuje te kieszeniowe i kasetowe, wspiera się filtrami HEPA, a skończywszy na filtrach patronowych oraz workowych. Tak, jak wspomnieliśmy wyżej: używając specjalnych typów wykonania tych filtrów oraz zapewniając sobie tym samym odpowiedni - wysoki poziom ochrony. Jest to nasza ogólna obserwacja, bazująca na szczególnej obserwacji podejścia naszych klientów. Wieloletnie doświadczenie FILTERM w tym aspekcie powoduje, że jesteśmy w stanie doskonale rozpoznawać potrzeby wielu fabryk - szczególnie z branży metalurgicznej.

 

Doskonałe, skuteczne i trwałe filtry dla branży metalurgicznej. Wybierz FILTERM!

Wiemy o tym, jak ważna jest filtracja w branży metalurgicznej na wielu poziomach. Nasi eksperci służą pomocą w doborze najlepszych produktów dla wszystkich firm zajmujących się obróbką metali - ale nie tylko. Świetnie odnajdujemy się również w innych gałęziach przemysłu - dostarczając do wielu fabryk tylko sprawdzone filtry. Zaufaj FILTERM - Twoja firma zasługuje na bezpieczeństwo na każdym poziomie! Skontaktuj się z nami!