Filtry wokol czlowieka - nieoczywiste miejsca dla techniki filtracyjnej

Technika filtracyjna jest tematem niezwykle szerokim - przemysł jest jedną z tych sfer życia człowieka, która w bardzo mocny sposób polega na jej zdobyczach i to ona głównie nadaje pęd w zakresie rozwoju metod, procesów technologicznych lub produkcyjnych. Filtry wokół człowieka można jednak znaleźć częściej niż nam się wydaje i wcale nie trzeba szukać szczególnie długo. Dzięki filtrom, nasze życie ogółem jest lepsze, zdrowsze i wygodniejsze.

 

Filtry spełniają różne funkcje - w zależności od miejsca zastosowania, jego wykonania oraz rodzaju separowanych substancji. Skoro mówimy o filtrach wokół człowieka, nie można oprzeć się przed odwołaniem do ludzkiego zdrowia oraz życia. W przypadku filtrów przemysłowych, bardzo często niezwykle istotnym czynnikiem przemawiającym za korzyściami wypływającymi z filozofii “odpowiedzialnej filtracji” jest właśnie ochrona organizmów żywych w ogóle. Firmy, które podchodzą rzetelniej do kwestii oczyszczania powietrza, emitują mniej szkodliwych związków i lepiej dbają o swoich pracowników. Taka korelacja jest bardzo prosta i jej percepcja jest raczej powszechna.

 

Istnieją również filtry, których działanie polega na ochronie urządzeń z których korzystamy. Najprostszym przykładem dla takiego celu użycia techniki filtracyjnej jest chociażby filtr powietrza w samochodzie - odpowiada on za wyłapywanie szkodliwych pyłów, które dostawszy się kolektora ssącego i silnika, mogą spowodować uszkodzenie jego wnętrza. Chyba żaden kierowca nie zdecydowałby się świadomie jeździć bez filtra powietrza. Warto przy tej okazji pamiętać, że utrzymywanie w dobrym stanie systemu oczyszczania powietrza dolotowego (czyli wymiana filtra na czas: przede wszystkim) jest wyrazem dbałości podobnym jak ma to miejsce w przypadku dużych fabryk, gdzie na przykład dba się o konserwację systemu filtracyjnego! I ostatecznie, filtry których obecność ma charakter funkcjonalny, dedykowany szeroko pojętej wygodzie. Istnieją bowiem takie rozwiązania i maty filtracyjne, które mają za zadanie na przykład dezodoryzować powietrze - usuwając (nie tylko nieprzyjemne!) zapachy. Zastosowań filtrów wokół człowieka, w jego życiu jest więc mnóstwo. Jakie to są jednak miejsca, gdzie można mówić realnie o swego rodzaju nieoczywistości faktu ich istnienia?

 

Klimatyzacja, a filtracja

Jak działają urządzenia klimatyzacyjne? Powietrze, dzięki wykorzystaniu czynnika chłodniczego jest oziębiane do odpowiedniej temperatury tak, aby osiągnąć wybrane przez użytkownika parametry. Myśląc o klimatyzacji, najczęściej widzimy przed nami panel klimatyzacji w samochodzie lub klimatyzator w pomieszczeniu. To bardzo dobry kierunek myślenia, trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach oraz pochylić się nad tym, w jakim celu i dlaczego w ogóle klimatyzatory wyposaża się w filtry. Powód jest prosty: branża klimatyzacyjna cały czas szuka sposobów na polepszenie parametrów sprzedawanych modeli i jednym z kierunków jest montowanie systemów oczyszczania powietrza. Najczęściej, wśród używanych przez branżę klimatyzacyjną rozwiązań znajdują się filtry HEPA - są one niezwykle skuteczne w wychwytywaniu prawie każdej wielkości cząsteczek. Mogą one wychwytywać wirusy, bakterie, pyłki, PM2.5, alergeny i inne. HEPA samo w sobie nie jest stricte technologią - to przede wszystkim standard skuteczności filtracji - w Europie filtry HEPA muszą usuwać 99,95% (ISO) cząstek stałych. Zasadniczo natomiast, filtry HEPA są po prostu filtrami kompaktowymi, które charakteryzują się ogromną żywotnością oraz niezrównaną skutecznością, szczególnie w przypadku standardu HEPA.

 

W przypadku systemów klimatyzacyjnych, zdarza się również, że stosowane są także inne techniki filtracji - na przykład fizykochemiczne, polegające na zjawisku przyciągania jonów ujemnych, na które składają się na przykład związki aromatyczne występujące w nieprzyjemnych zapachach lub pyłach. Jonizatory to podejście nowatorskie i bardzo skuteczne - a konserwacja takiego systemu opiera się nierzadko głównie na… mechanicznym oczyszczeniu tak działającego filtra.

 

Taką filtrację uwielbiają alergicy - rzecz o odkurzaczu

Zarówno w przypadku odkurzaczy o standardowej budowie (gdzie mamy do czynienia z silnikiem, orurowaniem, ssawkami), jak i tych przemysłowych oraz - bardzo modnych ostatnio - autonomicznych, możliwe jest wskazanie pewnej cechy wspólnej: to obecność filtra. I ponownie jest to filtr kompaktowy, ale nie jest to wcale niczym dziwnym: to zdecydowanie jeden z bardziej uniwersalnych typów filtrów na świecie. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko z powodu niewielkich wymiarów filtra w stosunku do skuteczności - niewielki komponent zapewnia ogromną powierzchnię filtracyjną w połączeniu z efektywnością i pewnością. W poprzednich akaitach zwróciliśmy uwagę na fakt, iż filtry HEPA są w stanie chronić przed bakteriami, wirusami, pyłami i alergenami. I właśnie dlatego odkurzacze są miejscami, w których idealnie pasuje technika filtracyjna ukierunkowana na to, by pomagać ludziom zachować zdrowie.

 

Alergicy, osoby cierpiące z powodu chorób układu oddechowego muszą szczególnie uważać na to, jakie powietrze wdychają. Z tego względu właśnie istotne jest to, aby pozbywać się w miarę możliwości alergenów. Astmatycy, których problemy uwidaczniają się głównie po kontakcie z czynnikiem uczulającym są często wrażliwi na przykład na odchody roztoczy - to malutkie organizmy, które żywią się między innymi martwym naskórkiem ludzkim. Najczęściej można spotkać je na dywanach oraz w materacach - odkurzanie pozwala pozbyć się rzeczy, które bardzo silnie uczulają podatne osoby. Filtr HEPA zainstalowany w odkurzaczu efektywnie zatrzymuje wszelkie drobiny, których raczej nie chcemy w naszym mieszkaniu. Wyobraźcie sobie, gdyby odkurzacz nie miał takiego filtra, wessane przez urządzenie powietrze zostałoby “rozniesione” po domu razem z zalegającymi odchodami roztoczy i innymi niepożądanymi cząstkami.

 

Filtracja cieczy w zastosowaniach domowych

O tym, że akwarystyka potrzebuje filtrów - pewnie wie niemal każdy. Coraz częściej w Polsce widuje się fanów filtracji wody do zastosowań spożywczych: wystarczy jedynie napełnić dzbanek (lub nawet malutkie butelki ze zintegrowanymi filtrami) wodą i po chwili można cieszyć się krystalicznie czystą, smaczną i pozbawioną substancji uzdatniających “kranówką”. Z jakich technik lub metod filtracji się korzysta? Między innymi z wkładów zawierających włókninę, na której osadzają się niepożadane drobiny z wody. Czasami spotyka się także wkłady ceramiczne, które wykorzystują możliwości filtracyjne doskonale znanych, naturalnych materiałów do tego, aby spełniać określone zadania. Czasami widuje się również syntetyczne materiały, które również charakteryzują się sporymo możliwościami w zakresie separowania cząstek.

 

Ostatecznie, istnieją również filtry wykorzystujące węgiel aktywny - ten ma znaczenie jako dezaktywator niektórych skażeń biologicznych w wodzie, wkłady - gąbki z węglem doskonale odświeżają wodę, nawet o sporym stopniu zanieczyszczenia i wiążą niektóre związki chemiczne. Filtry do wody spotyka się czasami nawet w formie nakładek na krany, gdzie możliwe jest relatywnie szybkie napełnienie szklanki czystą i smaczną wodą która nie będzie odbiegała swoimi walorami od tego, co znajdujemy w wodach butelkowanych ze sklepów.

 

Filtracja jest nam bliższa niż się wydaje

Świadomość filtracyjna to nie tylko wiedza na temat tego, jak filtrować - ale także posiadanie odpowiednich kompetencji ku temu, gdzie w ogóle można filtry znaleźć. Pojęcie o tym, dlaczego filtracja w naszym życiu jest tak istotna to doskonały punkt wyjścia do tego, aby edukować w zakresie dobrych praktyk w filtracji przemysłowej.

 

W FILTERM udowadniamy, że filtry oraz wszystko co jest z nimi związane jest naszą pasją. Doświadczenie w branży idzie w parze z umiejętnościami naszych specjalistów. Skontaktuj się z nami już dziś i zastosuj najlepsze techniki filtracyjne w swoim biznesie!