Jak stworzyc skuteczny i trwaly system filtracji? Kilka zlotych rad

Wielu klientów pyta nas o to, w jaki sposób stworzyć system filtracji, który będzie nie tylko skuteczny, ale i zwyczajnie trwały. Osiąganie konkretnych korzyści wynikających z filtrowania, tj. wyłapywania niepożądanych cząstek to jedno - natomiast już cieszenie się długą pracą systemu oraz bezproblemowym i nie nastręczającym kosztów serwisu - to drugie. Dziś opowiadamy o tym, jak osiągnąć te dwa cele łatwo i przyjemnie!

 

Każdy właściciel firmy, osoba zarządzająca fabryką oraz inżynier oddelegowany do doglądania pracy instalacji filtracyjnej zastanawia się nad tym, jak poza skutecznością układu oczyszczającego, zapewnić jego dostateczną trwałość. Przede wszystkim, naszym klientom doradzamy bezkompromisowość w wybieraniu wysokojakościowych rozwiązań. Oszczędności dobrze wyglądają jedynie w krótkoterminowych zestawieniach finansowych. Są to tylko pozornie pożyteczne działania: długoterminowo bowiem uwidaczniają się bezsprzeczne wady takiego podejścia. Cóż z tego, że na jednej lub dwóch fakturach zapłacimy za filtry mniej: takie, które nie pochodzą od renomowanego dostawcy, firmy mogącej poszczycić się uznaniem klientów… skoro za jakiś czas okaże się, że nasze maszyny psują się częściej, pracownicy masowo przechodzą na zwolnienia lekarskie, a produkty nad którymi pracujemy są gorszej jakości? To generuje koszty - natomiast te mogą przewyższyć różnicę w cenie rozwiązań, które zakupujemy do naszej fabryki.

 

Jakość, dostawca, dopasowanie - tych rzeczy nie możesz pominąć

Jakość filtra wynika nie tylko z ceny. Wybierając konkretny produkt z branży filtracyjnej, warto zwrócić uwagę na parametry jakimi się on okazuje. Dajmy na to, że wybieramy matę sufitową lub włókninę filtracyjną Paint Stop. One zaś okazują się konkretnymi klasami filtracyjnymi i istnieje instytucja, która wykonała testy potwierdzające, iż medium filtracyjne jest w stanie wyłapywać określone cząstki (co wynika wprost z klasy filtracji). Producenci w materiałach marketingowych chętnie chwalą się tym, iż niezależni eksperci ocenili iż ich produkt przeszedł testy i parametry wychwytu niepożądanych cząstek stoją na takim i takim poziomie. Przed zakupem warto zapytać Twojego dostawcę o to, czy dysponuje materiałami uwiarygadniającymi ów fakt. Jeżeli wszystko wygląda dobrze - jest to powód, dla którego spokojnie możesz dobić targu i już po chwili cieszyć się wysokojakościowymi produktami z branży filtracyjnymi w swojej fabryce.

 

Warto także wybierać dostawców, którzy są rzetelni i w ich praktyce biznesowej znajdują się nieprzekraczalne, nastawione na zadowolenie Klienta zasady. Przede wszystkim, Twój partner dostarczający filtry musi oferować jedynie najwyższej jakości produkty filtracyjne, które będą w stanie spełnić Twoje oczekiwania. Niestety, obserwujemy bardzo negatywny trend który polega na tym, iż niektórzy nieuczciwi dostawcy proponują w swojej ofercie produkty… będące  słabymi zamiennikami! I nie chodzi tutaj jedynie o proste włókniny filtracyjne, ale i o produkty Columbus Industries, czy Edrizzi. Produkty wspomnianych firm są chronione patentami, które przyznawane są nie za darmo, a za oferowanie nowatorskich, skutecznych rozwiązań filtracyjnych docenianych na całym świecie. Używanie podróbek w ofercie Twojego dostawcy i sprzedawanie ich w cenie rynkowej oryginałów najpewniej przyda spory zarobek nieuczciwego podmiotu. Jesteśmy jednak pewni, że da się w ten sposób prowadzić biznes tylko chwilę: bardzo szybko niezadowoleni klienci dostrzegają to, iż zakupione filtry nie są w stanie spełnić oczekiwań i tym samym - są nieefektywne oraz niebezpieczne z punktu widzenia zabezpieczeń filtracyjnych przedsiębiorstwa.

 

Zwróć uwagę na to, czy Twój dostawca szybko i dokładnie realizuje Twoje zamówienia. Nie ma nic gorszego niż filtry inne niż te, które zamawiałeś. Równie przykrą sytuacją jest ta, w której nie otrzymujemy naszego zamówienia na czas. Wszystko to może prowadzić do tego, że albo nie będziemy w stanie na czas wymienić wszystkich filtrów i to może wiązać się chociażby z niezwykle niebezpiecznym przestojem lub narażeniem procesów produkcyjnych lub pracowników na działanie niepożądanych cząstek. Jeżeli nie dysponują Państwo przestrzenią magazynową dla filtrów “na zapas” - rzetelny co do terminów realizacji zamówień dostawca jest na wagę złota.

 

Dopasowanie filtra jest osobną kwestią, która jest niezwykle istotna. Na etapie uzgadniania szczegółów ważne jest, aby podać dokładne wymiary dla filtrów, gdzie jest to niezbędne. Warto też dobierać taką klasę filtracji, która nie będzie powodowała że całość procesu będzie niewystarczająca - w razie jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie dobrze jest zapytać eksperta w tej dziedzinie. Nasi pracownicy w FILTERM czekają na Państwa pytania.

 

Od filtracji zgrubnej, aż do standardu HEPA

Filtracja zgrubna, nazywana często prefiltracją, pierwszym etapem filtracji lub filtracją wstępną (poprzez filtr wstępny) oznacza odseparowanie cząstek największych, które mogłyby w docelowych elementach filtracji stać się bardzo poważnym problemem z punktu widzenia utrzymania systemu w odpowiednim stanie technicznym. Instalacja filtracyjna jest systemem naczyń połączonych i jeżeli widzimy, że musimy bardzo często zaglądać do naszych filtrów pod kątem ich napełnienia - być może potrzebujemy filtracji zgrubnej, aby ochronić inne elementy instalacji. Warto o prefiltracji pomyśleć już na samym początku, gdy całość znajduje się dopiero w fazie projektu. Szczególne znaczenie ma to w branżach, gdzie mamy do czynienia ze szczególnie wymagającymi zanieczyszczeniami pochodzącymi z farb, olejów, lakierów, bejc i klejów. Ale także i tam, gdzie musimy liczyć się z potężnym zapyleniem, dobrze jest zaopatrzyć się w filtr wstępny. Używając takiej taktyki, będziemy w stanie powstrzymać proces niszczenia się urządzeń oraz dalszych elementów systemu i co więcej - zaoszczędzimy dzięki temu całkiem sporo pieniędzy.

 

Przykład pierwszy z brzegu: gdy mowa jest o systemie w którym działają wentylatory, a konieczne do odfiltrowania cząstki niezwykle skutecznie penetrują ruchome elementy lub osadzają się na delikatnych układach elektronicznych - mogą się stać one powodem zwarć lub nawet zatarcia się łożysk łopatek wentylatora. Filtr wstępny nie dość, że ochroni takie urządzenia, to w dodatku okaże się zbawienny dla dalszych elementów systemu separowania niepożądanych cząstek. W efekcie uzyskujemy wyższą trwałość urządzeń, a także możliwość nieco dłuższych interwałów wymiany filtrów, które odpowiadają za właściwy proces oczyszczania powietrza.

 

W praktyce filtracyjnej często korzysta się z filtrów kieszeniowych lub kasetowych jako filtrów wstępnych. Są one przydatne między innymi w warunkach silnego zapylenia, gdy chcemy wyłapać z powietrza największe drobiny, mogące być problemem dla dalszych elementów systemu. Ale nie tylko: różne branże, różne firmy oraz różne systemy wymagają nieco innego podejścia i ogranicza nas tylko na dobrą sprawę projekt oraz nasze potrzeby. Nie ma dwóch takich samych przedsiębiorstw, które będą w równym stopniu korzystać na dokładnie tej samej instalacji odpowiadającej za separowanie niepożądanych cząstek z powietrza.

 

Jeśli oczekujemy ponadprzeciętnej wydajności i skuteczności w separowaniu cząstek - z pomocą przyjdą nam tutaj z całą pewnością filtry klasy HEPA. HEPA nie jest sam w sobie podtypem filtra, ale miarą skuteczności rozwiązania. Powstały w latach 40. XX. wieku, kiedy to poszukiwano takich metod oczyszczania powietrza, które będą w stanie radzić sobie z radionuklidami powstającymi po wybuchu bomby nuklearnej. Naukowcy na bazie włókna szklanego stworzyli takie medium filtracyjne, które jest w stanie zatrzymywać cząsteczki o bardzo niewielkich rozmiarach - pyły zawierające w sobie radioaktywne cząstki jodu lub cezu. Przypadkowo ułożone, poskręcane ze sobą włókna syntetyczne, szklane są świetną metodą na zatrzymywanie takich zanieczyszczeń. Wewnątrz szklanych wariantów można znaleźć takie substancje jak krzemionka, korund, tlenek wapnia, tlenek boru, tlenek magnezu, tlenek sodu - ze względu na ich właściwości fizykochemiczne, znalazły one szerokie uznanie w przemyśle, a także w urządzeniach z rynku konsumenckiego. Szczególnie podbranża HVAC (ogrzewanie / wentylacja / klimatyzacja)

 

O skuteczności HEPA jasno przemawiają zastosowania - wszędzie tam, gdzie trzeba odfiltrowywać naprawdę małe cząstki, używa się takich filtrów. Co więcej, nie zajmują one zazwyczaj dużo miejsca i po prostu świetnie nadają się w wentylacji, klimatyzacji, a nawet w odkurzaczach. HEPA są świetnie oceniane również w branżach: farmaceutycznej, medycznej i spożywczej, gdzie oczekuje się wysokiego stopnia czystości powietrza ze względu na fakt, iż konieczne jest zapewnienie stuprocentowego bezpieczeństwa pacjentów oraz osób znajdujących się wewnątrz. Tak, filtry HEPA są w stanie zatrzymywać również bakterie, a nawet niektóre wirusy.

 

Sprawna i skuteczna filtracja - to proste!

Wiemy, jak istotne jest stworzenie wydajnej i trwałej instalacji filtracyjnej. Różne techniki, podejścia oraz metody pomogą Państwu w skonstruowaniu takiej konfiguracji systemu, który będzie działał sprawnie przez długi czas, przy minimalnym zaangażowaniu w całościowy serwis oraz niewielkiej problematyczności. Jeżeli mają Państwo więcej pytań w tym temacie - służymy pomocą! FILTERM to miejsce, w którym nie tylko zajmujemy się sprzedażą filtrów, ale i aktywnie edukujemy w zakresie odpowiedzialnej filtracji. Zapraszamy do kontaktu z nami!