Jakie filtry wykorzystuje przemysl spozywczy? Zestawienie rozwiazan

Filtracja mylnie kojarzy się jedynie z przemysłem ciężkim, gdzie mamy do czynienia z bardzo agresywnymi zanieczyszczeniami oraz koniecznością ochrony zarówno procesów technologicznych, jak i produktów i ludzi. Przemysł spożywczy, który cały czas się zmienia -  wymaga filtracji: także przez bardzo rygorystyczne normy i konieczność zapewnienia jak najwyższej jakości. Tutaj filtry również mogą mieć wiele do powiedzenia i udowodnimy Wam to!

 

Zgodnie z informacjami z ReportLinkera, globalna produkcja żywności ma osiągnąć 4 415 800 milionów dolarów do 2026 roku z 4 147 700 milionów dolarów w 2021 roku, rosnąc o 1,1% rok do roku w średnim tempie. Od 1966 roku Globalna podaż skoczyła o 1,5% rok do roku. W 2021 roku Chiny zajmują pierwsze miejsce w produkcji żywności z 1 236 600 milionów dolarów. Indie, Stany Zjednoczone i Brazylia zajęły odpowiednio miejsca 2, 3 i 4 w rankingu.

 

Sprzedaż żywności w Europie ma osiągnąć 1 217 100 mln euro do 2026 roku z 1 151 200 mln euro w 2021 roku, rosnąc o 0,9% rok do roku CAGR. Od 2016 roku europejski rynek wzrósł o 2,5% rok do roku. Z 193,480 mln euro w 2021 roku, Niemcy zajęły pierwsze miejsce w europejskiej sprzedaży żywności. Francja, Włochy i Hiszpania zajmują odpowiednio numery 2, 3 i 4 w tym rankingu. Polska skoczyła o 5,1% rok do roku. Tak istotne wzrosty implikują bardzo duże wyzwania dla przemysłu spożywczego także pod kątem technologii wytwarzania żywności oraz wymagań co do procesów technologicznych oraz jakości wyrobów. Nie można zapomnieć o tym, że w branży spożywczej działają również restauracje i puby, a także małe przedsiębiorstwa tworzące wyroby swojskie, unikalne lub regionalne. Wszędzie tam istotna jest filtracja i nie wolno o niej zapominać. Dobrej jakości, odpowiednie i wydajne filtry to gwarancja zapewnienia odpowiedniego poziomu produktów, a także zgodność z wyśrubowanymi normami, które są coraz bardziej rygorystyczne i stanowią wyzwanie dla spożywców.

 

Filtr kieszeniowy w branży spożywczej

Jako że jest on niezwykle uniwersalny - filtr kieszeniowy znajduje sporo zastosowań w branży spożywczej. Spotyka się je w wielu miejscach - nie tylko w dużych halach produkcyjnych, ale także w pomieszczeniach biurowych, restauracjach, mniejszych pomieszczeniach związanych z przemysłem. Dużym plusem tych filtrów jest to, że nie zajmują one dużo miejsca, a przystosowane do nich systemy nie potrzebują sporych przestrzeni oraz skomplikowanych urządzeń. Jednocześnie są to proste produkty filtracyjne, które są dosyć intuicyjne w obsłudze i nawet słabo przeszkolony personel w tej materii będzie w stanie je wymienić. Stąd też, aktywnie spotyka się je w przemyśle spożywczym - ale nie tylko. Również takie gałezie przemysłu jak lakiernicza, metalurgiczna, farmaceutyczna, budowlana, meblarska i wiele innych - używa takich filtrów z ogromnym powodzeniem. Wszystko to jest zaletą faktu, iż mimo swojej uniwersalności i prostoty - są one niesamowicie skuteczne w walce z zanieczyszczeniami zawieszonymi w powietrzu.

 

Filtr kieszeniowy ma ogromne zalety w otoczeniu, gdzie zapylenie lub zanieczyszczenia zawarte w powietrzu są spore. Mało tego, nadają się one również w roli filtrów wstępnych, gdzie stanowią one niejako ochronę dla innych etapów filtracji, albo same w sobie stanowią także zabezpieczenie przed zbyt szybkim zużyciem się elementów wentylacji mechanicznej. Co więcej, można ich używać nawet w trudnych warunkach. Obudowy / ramy ochronne dla filtrów kieszeniowych są zazwyczaj wykonane z ocynkowanej blachy lub tworzywa. Kieszenie natomiast wykonuje się zazwyczaj z chłonnego poliestru - tworzywa sztucznego, które zapewnia nie tylko wysoką chłonność, ale i przepuszczalność powietrza na takim poziomie, który umożliwia swobodny przepływ powietrza. Dzięki temu elementy wentylacji mechanicznej nie pracują z nadmiernym wysileniem. W odpowiednich warunkach można stosować także ramy wykonane z tworzywa sztucznego: wtedy natomiast, aby zachować sztywność całego zestawu, używa się profili podnoszących dodatkowo trwałość filtracji.

 

Powierzchnia filtracyjna dzięki kieszeniom jest zwielokrotniona: dzięki temu, filtr kieszeniowy jest trwały i może wystarczyć na naprawdę długo. Oczywiście, trzeba mieć na uwadze że filtry kieszeniowe stosowane w systemach filtracji dobrze jest dobierać “na wymiar”. Dopiero wtedy możemy być pewni, iż filtr kieszeniowy wystarczy nam na odpowiednio długo, będzie wydajny i nie dojdzie do jego awarii. W przypadku, gdy filtr nie pasuje do obudowy - może dojść do tego, że opory aerodynamiczne będą zbyt dużo, a to może spowodować trudności w pracy systemu opartego o filtr kieszeniowy.

 

Worki filtracyjne dla przemysłu spożywczego

Bardzo ważne w kontekście przemysłu spożywczego z całą pewnością są worki filtracyjne. W zależności od sposobu jego aplikacji, przeznaczenia oraz wielkości - możemy wyróżnić worek filtracyjny z kształtem poziomym, pionowym lub cylindrycznym. Wszystkie łączy jednak kształt już wspomnianego “worka”, który może być wykonany z włóknin lub tkanin syntetycznych - również tych naturalnych oraz z domieszkami. Worki filtracyjne dobiera się właśnie z użyciem określonych typów tkanin i użycie odpowiedniej zapewnia najlepsze rezultaty: ważne jest to, z jakim materiałem będziemy pracować w zakresie zanieczyszczeń, czy potrzebujemy specjalnej ochrony (np. Elektrostatycznej, przeciwogniowej), temperatury robocze oraz obecność niekorzystnych warunków atmosferycznych. Worki filtracyjne zgrzewa się lub zszywa - również w zależności od tego, jaki ładunek będą one gromadzić oraz jaka jest jego masa. Co bardzo istotne - w branży spożywczej używa się takich worków, które mogą pochwalić się atestem stwierdzającym zdatność do pracy filtra z surowcami używanymi do produkcji oraz konfekcjonowania jedzenia.

 

Worki filtracyjne - podobnie jak inne typy filtrów - warto dobierać z użyciem określonych wymiarów. Dostarczenie jak najdokładniejszych informacji na temat tego, jakiego worka potrzebujemy, z jakiego materiału, z jakimi atestami oraz specjalnymi wykonaniami jest gwarantem długiej pracy filtra oraz naszego jak najwyższego komfortu. Nieodpowiednie spasowanie może być nawet powodem awarii, dłuższego przestoju lub nieefektywnej pracy tego rozwiązania. Natomiast filtr workowy, który został dobrany odpowiednio i także w prawidłowy sposób zamontowany - będzie nam służyć długo, a także zapewni nam bardzo wysoką jakość filtracji.

 

Co bardzo ważne - filtr workowy jest jednym z takich, który poddaje się procesowi regeneracji. Trzeba wiedzieć, że pewne substancje osadzają się na ścianach worków filtracyjnych, przez co regeneracja za pomocą sprężonego powietrza jest właściwie naturalnym procesem, który pozwala na utrzymanie worka w pożądanym stanie. Używa się impulsów powietrza, które działając na ściany worka powodują oderwanie się konkretnych substancji i ich spadek do wnętrza filtra workowego. Warto jednak mieć na uwadze to, że filtrów workowych nie da się regenerować bez końca i ostatecznie i ten trzeba będzie wymienić.

 

Filtry HEPA dla przemysłu spożywczego

Filtry HEPA to właściwie nie jest typ filtra samego w sobie, a pewien standard. Warto wiedzieć, że "HEPA" ma ścisły zestaw wymagań: w Europie filtry HEPA muszą usuwać 99,95% (ISO) cząstek stałych. W USA muszą usuwać 99,97% cząsteczek. Z angielskiego oznacza to wprost: “wysokowydajny filtr powietrza”, a historia standardu sięga prac nad bombą nuklearną, kiedy to poszukiwano sposobu upakowania materiału rozszczepialnego, który byłby najbardziej optymalny dla reakcji łańcuchowej. Filtr HEPA potrafi zatrzymywać zanieczyszczenia, które są kilkaset razy mniejsze niż szerokość ludzkiego włosa - to ogromna skuteczność, którą przemysł spożywczy jest w stanie wykorzystywać w bardzo efektywny sposób. Medium filtracyjne to najczęściej tkaniny syntetyczne lub półsyntetyczne, a czasami nawet i włókno szklane. Filtry HEPA zazwyczaj montuje się na ramach opartych na tworzywie sztucznym, metalach lub MDF.

 

Bardzo często używa się filtrów HEPA wszędzie tam, gdzie wymagana jest bezkompromisowa skuteczność przy zachowaniu niewielkich wymiarów filtra. Dlatego też, można spotkać je w urządzeniach takich jak klimatyzatory, odkurzacze, oczyszczacze powietrza - ale także w systemach wentylacyjnych - wszędzie tam, gdzie zależy nam na tym, aby powietrze było naprawdę czyste. Filtry HEPA, ze względu na swoją skuteczność potrafią zatrzymywać nawet wirusy, bakterie, zarodniki grzybów: co ma ogromne znaczenie dla unikania kontaminacji produktów. Dlatego też, ta filtracja jest tak bardzo skuteczna.

 

Filtry dla przemysłu spożywczego - warto wybierać najlepsze

FILTERM zapewnia najwyższą jakość oraz dostępność wszelkich filtrów dla branży spożywczej. Filtry HEPA, kieszeniowe i workowe to nie jedyne, które są ważne w tego typu przemyśle - ale to właśnie te są bardzo popularne i szeroko wykorzystywane. Dobrze jest mieć partnera, który szybko dostarczy takie produkty, a także doradzi w zakresie ich użycia. Skontaktuj się z FILTERM już dziś!