Jakosc filtrow a dobre dzialanie kabiny lakierniczej

Kabina lakiernicza to miejsce, w którym filtracja jest niezwykle istotna. Jak w kontekście działania tego elementu przedsiębiorstwa ważna jest jakość samych filtrów stosowanych do zatrzymywania zanieczyszczeń z farb, lakierów oraz klejów? Oto wszystko, co warto wiedzieć w tym zakresie!

 

Kabiny lakiernicze wyposażane są w szereg filtrów i elementów instalacji filtracyjnej, które stanowią o tym, czy będziemy w stanie zapewnić odpowiednią jakość naszych produktów - ale nie tylko! Istotna jest także ochrona ludzi, maszyn oraz środowiska. Stąd też dbałość o odpowiednią jakość wykorzystywanych przez nas narzędzi służących do zatrzymywania zanieczyszczeń jest kwestią tak istotną. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu na przykładzie mat sufitowych oraz Paint Stop - które stanowią złoty standard w zakresie zapewniania odpowiedniego działania każdej kabiny lakierniczej.

 

Jakie czynniki przemawiają za jakością / użytecznością filtra w Twojej fabryce?

●     Dostawca filtra. Stosowanie filtrów oferowanych przez renomowanych dostawców jest gwarancją jakości. Odpowiedzialny dostawca odpowiada za to, jakie produkty oferuje. Renomowani dostawcy samodzielnie weryfikują przydatność oraz jakość produktów tym samym zapewniając klientów o najwyższych standardach. Nieodpowiedzialny dostawca nie utrzyma się zbyt długo na rynku. W Filterm mamy za sobą ponad dziesięć lat doświadczenia oraz wielu zadowolonych klientów.

●     Dostosowanie typu i specyfikacji filtra do danego przedsiębiorstwa. Odpowiednia klasa filtracji, wykończenia, utrzymanie powtarzalnych wymiarów filtrów to wszelkie rzeczy, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Odpowiedzialny dostawca, o czym pisaliśmy wcześniej - to także taki, który potrafi doradzić klientowi w zakresie wyboru filtra. Jakość to nie tylko trwałość filtra oraz zdolność do pokonywania określonych zanieczyszczeń. To również odpowiedni dobór narzędzia jakim jest filtr.

●     Trwałość w danym zastosowaniu. Stosowanie filtrów wysokiej jakości to oszczędność Twoich pieniędzy. Każda fabryka zasługuje na to, aby korzystała z produktów najwyższej jakości. Tylko wysokojakościowy filtr pozwala na długi czas pracy bez konieczności jego wymiany, serwisu. Co więcej, to także gwarancja dla tworzonych przez Ciebie rozwiązań - że będą one zawsze najwyższej jakości.

 

Paint Stop. Rzecz o jakości w kontekście kabiny lakierniczej

Włókniny Paint Stop stanowią pierwszy front w walce z zanieczyszczeniami powiązanymi z mgłą lakierniczą. Wykorzystanie ich w fabryce jest niezwykle uniwersalne - stosowanie mat z tym wykończeniem o budowie progresywnej jest niesamowicie istotne. Jakość danej maty wpływa wprost na to, jak chronione są sprzęty i produkty naszej pracy (a także usługi). Wystarczy sobie wyobrazić sytuację, w której z powodu nieodpowiednio dobranej maty Paint Stop (gdy jej jakość nie jest najwyższa) - musimy wprowadzać poprawki do lakierowanego elementu. To niezwykle uciążliwe dla klientów, którzy korzystają z usług naszej lakierni oraz dla naszego przedsiębiorstwa, bo oznacza to konieczność poniesienia dodatkowych kosztów. W obecnych warunkach biznesowych, tego typu sytuacje nie powinny się zdarzać.

 

Kiedy może dojść do incydentu, o którym mówimy? Na przykład, w sytuacji, gdy zakupujemy matę, a ona nie utrzymuje nominalnych dla niej parametrów i de facto jest matą, która spełnia założenia klasy filtracji niższej. To może stanowić ogromny problem implikujący takie incydenty jak niedostateczna ochrona maszyn, ludzi oraz produktów (lub procesów usługowych). Może się okazać, że kanały czy szafy sterownicze będą zanieczyszczone drobinami farb lub lakierów, lub zwyczajnie obliczone na konkretną klasę filtracji elementy nie będą “wytrzymywać” danego natężenia zanieczyszczeń. W takiej sytuacji możemy boleśnie przekonać się o sytuacjach, które opisywane były powyżej. Odpowiedzialny dostawca będzie oferować produkty, których klasy filtracji oraz inne parametry będą powtarzalne i zachowane. Stąd tak istotne jest to, aby po pierwsze: stosować filtry wysokiej jakości i po drugie: nie oszczędzać na żadnym elemencie systemu filtracyjnego. Wielokrotnie wskazywaliśmy, że oszczędności są jedynie pozorne!

 

Budowa progresywna to natomiast kwestia, która stanowi “wizytówkę” Paint Stop. Dzięki temu, drobiny większe nie torują drogi tym mniejszym - a co za tym idzie, nie dochodzi do sytuacji, w której mata Paint Stop zapycha się niekorzystnie szybko. Wykorzystanie dobrodziejstw specyficznego upakowania włókien w pozycji horyzontalnej jest gwarancją długiej trwałości i co ważne - stałej efektywności maty przez cały “okres życia” filtra. Nie zostaniemy zaskoczeni przez matę, która zapchała się podejrzanie szybko i zwyczajnie stanowi słaby element w naszej kabinie lakierniczej, która wymaga pełnej gotowości do tworzenia produktów lub realizacji procesów usługowych typowych dla tego typu miejsc.

 

Odpowiednie wymiary mat to także rzecz, na którą warto zwracać uwagę. Jeżeli maty nie mają pożądanych wymiarów, mogą nie być efektywne i stanowić słaby element całego systemu filtracyjnego. Nasi klienci cenią sobie fakt, iż włókniny docinamy zgodnie z ich oczekiwaniami i co bardzo ważne - zapewniamy ich o tym, że za każdym razem te wymiary są utrzymywane wręcz z pedantyczną precyzją. Jesteśmy zdania, że warto poświęcić odrobinę więcej czasu na upewnienie się o odpowiednich wymiarach niż zawieść naszych klientów.

 

Co z matami sufitowymi?

Maty sufitowe nawiewne M5/F5 impregnuje się objętościowo za pomocą kleju - strona sufitowa jest zabezpieczona za pomocą siatki. Podobnie jak w przypadku Paint Stop, korzysta się z syntetycznych włókien upakowanych w formie progresywnej, co zapewnia wysoką skuteczność, niezapychanie się oraz odporność na pękanie oraz deformację. W całym przekroju włókniny nakłada się warstwa po warstwie lepiszcze, które usztywnia całą matę oraz wtórnie ją impregnuje i zapewnia wysoką trwałość. Tego typu budowa również implikuje dbałość o jakość takiej maty sufitowej - trzeba wziąć pod uwagę mnóstwo czynników.

 

Technologia wytwarzania mat sufitowych wymusza konieczność użycia wysokich temperatur do zgrzewania włókien poliestrowych. Procesy produkcyjne muszą być powtarzalne i realizowane przez maszyny o wysokim stopniu precyzji. Odpowiedzialny dostawca będzie w stanie zapewnić klienta o tym, że jego mata sufitowa - niezależnie od klasy filtracyjnej jest odpowiednio skuteczna z powodów podobnych do Paint Stop. Ważne jest to, aby włókna zostały rozdysponowane po całej powierzchni maty w sposób optymalny - tak, aby skuteczność w zatrzymywaniu zanieczyszczeń była odpowiednio wysoka oraz by spadek ciśnienia w trakcie jej wykorzystywania był jak najmniejszy. Równoważenie obydwu tych czynników pozwala na stworzenie rozwiązania na tyle skutecznego, by klient był zadowolony z ochrony przed zanieczyszczeniami.

 

W przypadku filtrów nawiewnych liczą się również takie kwestie jak trwałość maty oraz certyfikacja zgodna z możliwościami.  Kabiny lakiernicze są miejscami, w których bardzo łatwo jest o incydent, który może zakończyć się zaprószeniem ognia. Dlatego też, normą jest to, aby każda mata sufitowa miała sprawdzoną i określoną klasę niepalności. Co to oznacza? Że nie będzie ona w stanie stać się paliwem dla procesu spalania przy zapewnieniu odpowiednich reguł. Wiadomo jednak, że włókniny mogą być podrabiane i to, co jest tylko pozornie certyfikowaną włókniną może być innym materiałem lub posiadać domieszki innych materiałów. W takiej sytuacji trudnopalność może zostać zaburzona lub całkowicie wykluczona. Certyfikaty oraz atesty w procesie, od którego zależy wprost bezpieczeństwo nasze oraz pracowników to absolutny mus. Warto upewnić się, że korzysta się z usług doświadczonego zespołu, który będzie w stanie nie tylko doradzić, ale również zagwarantować jakość produktów.

 

Wspomniane wykończenie, impregnacja i wymiary to rzeczy, na które zwraca się szczególną uwagę w przypadku doboru mat sufitowych. Dostawcy muszą być gotowi do tego, aby sprawdzać jakość oferowanych przez nich produktów oraz reagować na wszelkie sygnały od klientów, które mogłyby wskazywać na jakiekolwiek nieprawidłowości. Świadomość tego typu procesów jest niezwykle istotna w zakresie zapewniania klientów posiadających kabiny lakiernicze o najwyższej możliwej jakości.

 

Twoja kabina lakiernicza zasługuje na najwyższą jakość!

Kabina lakiernicza nie wybacza błędów w filtracji. To miejsce, w którym o błędy w zakresie filtracji jest szalenie łatwo - stąd odpowiedzialny dostawca jest pożądanym, aby nasze procesy produkcyjne oraz usługowe nie były zagrożone. Właśnie dlatego dzielimy się naszą wiedzą w zakresie technik filtracyjnych - przekazując lata doświadczenia w kierunku klientów. Niezwykle cieszymy się, że możemy nie tylko zapewniać naszym partnerom dostęp do najlepszych jakościowo produktów, ale także pokazywać im tajniki branży filtracyjnej.

 

Zapraszamy do kontaktu!