Kabina lakiernicza. Co warto w niej miec?

Choć każda ściana, automat lub kabina lakiernicza jest inna i będzie potrzebować nieco innych akcesoriów, warto wskazać na takie, które są najczęściej wskazywane jako “must have” w branży. W dzisiejszym tekście pokażemy Państwu, co warto mieć w tak specjalistycznym miejscu jak kabina lakiernicza, co jest istotne w przypadku ich konserwacji i co warto wiedzieć o filtracji w takim miejscu. Serdecznie zapraszamy!

 

Kabina lakiernicza to miejsce, które wymaga użycia konkretnych narzędzi, aby móc sprawnie wykonywać każdą pracę w jej wnętrzu. Trzeba mieć na uwadze, że każde przedsiębiorstwo może potrzebować nieco innych narzędzi, jednak pewne kwestie są zasadniczo stałe. Kabiny lakiernicze jako specjalistyczne miejsca rządzą się pewnymi istotnymi prawami i trzeba pamiętać o stosowaniu się do kilku podstawowych zasad. Stosując się do nich, ma się pewność że praca w kabinie lakierniczej będzie przebiegała harmonijnie.

 

Nie zapominaj o filtracji. Bez filtracji trudno jest mówić o dobrze działającej kabinie lakierniczej

W lakierniach bardzo często wykorzystuje się włókniny Paint Stop. Ma ona za zadanie przede wszystkim powstrzymywać drobiny farby przed osadzaniem się na powierzchniach, które są dla nas szczególnie istotne - a zatem tworzone produkty, przedmioty wykonywanych usług, czy też elementy sprzętów służących nam do codziennej pracy. Znajdują one swoje zastosowanie w kabinach, ścianach i automatach lakierniczych przedsiębiorstw zajmującego się lakierowaniem lub nakładaniem farb przemysłowych. Nierzadko stosuje się je również w roli filtrów znajdujących się w podłogach tego typu miejsc, a także jako główny element tzw. pierwszego stopnia filtracji (filtracji wstępnej). Nie bez znaczenia są również wentylatory oraz szafy sterownicze, w których znajdują się wrażliwe elementy elektroniczne. Warto wiedzieć jednak, że mata Paint Stop to również rozwiązanie wykorzystywane w przemyśle elektronicznym oraz farmaceutycznym. Nie tylko lakiernie, jak widać korzystają z dobrodziejstw “wzmocnionej maty”, która jest w stanie odpowiadać również potrzebom takich przedsiębiorstw. Zastanówmy się jednak, dlaczego tak jest - odpowiedź jest bardzo, ale to bardzo prosta. W przemyśle często wykorzystuje się oleje, a te mogą być równie niebezpieczne jak farba. Branża elektroniczna natomiast - ze względu na fakt, iż często stosuje się w niej lakiery, a także istnieje potrzeba ochrony delikatnych elementów na płytkach drukowanych.

 

Poza matami filtracyjnymi Paint Stop, często stosuje się także maty sufitowe - za ich pomocą uzyskuje się finalną filtrację powietrza wlotowego - właśnie w takich miejscach jak na przykład kabina lakiernicza natryskowa. Co charakteryzuje taki filtr? Ogromna skuteczność, trwałość oraz stosunkowo niewielkie koszty eksploatacji. Mata zbudowana jest z wielu warstw - to warunkuje jej wysoką skuteczność i trwałość. Jednocześnie, do kabiny lakierniczej (lub innego miejsca wyposażonego w ten filtr), nie dostają się zanieczyszczenia pochodzące z farb, klejów lub lakierów. Tym samym, chronione są zarówno produkty pracy przedsiębiorstwa jak i maszyny biorące udział w procesach. W procesie tworzenia mat sufitowych za jego pomocą uzyskuje się finalną filtrację powietrza wlotowego - właśnie w takich miejscach jak na przykład kabina lakiernicza natryskowa. Co charakteryzuje taki filtr? Ogromna skuteczność, trwałość oraz stosunkowo niewielkie koszty eksploatacji. Mata zbudowana jest z wielu warstw - to warunkuje jej wysoką skuteczność i trwałość. Jednocześnie, do kabiny lakierniczej (lub innego miejsca wyposażonego w ten filtr), nie dostają się zanieczyszczenia pochodzące z farb, klejów lub lakierów. Tym samym, chronione są zarówno produkty pracy przedsiębiorstwa jak i maszyny biorące udział w procesach. Warto wskazać, iż filtry sufitowe nawiewne są budowane w taki sposób, aby opór przepływającego przez nie powietrza był jak najmniejszy. Mniejszy spadek ciśnienia oznacza większą efektywność filtracji. Nie oznacza to jednak spadku skuteczności w wyłapywaniu drobin - filtr sufitowy jest w tym zastosowaniu naprawdę godny zaufania. Oceniając istotne walory filtrów sufitowych, warto wskazać na inne cechy, które powodują, iż są one niezwykle przydatnym i wdzięcznym elementem instalacji filtracyjnej. Nie stosuje się w nich silikonu, dzięki czemu są m. in. przyjaźniejsze dla środowiska naturalnego. Wykorzystuje się w nich strukturę progresywną, która pozwala na bardzo skuteczne wyłapywanie zanieczyszczeń z powietrza (coraz większe zagęszczenie nitek). Takie filtry - ze względu na pracę w bardzo specyficznym środowisku są odporne na otwarty ogień (mają właściwości samogasnące) oraz wykazują odporność na temperaturę do 120 stopni Celsjusza. Docelowym zastosowaniem mat sufitowych nawiewnych są miejsca, w których pracuje się w środowisku, w którym stosuje się farby, lakiery, kleje, które mogą rozpuszczać się w powietrzu w fabryce. Zawiesiny tego typu niekorzystnie wpływają na wszelkie aspekty procesu produkcyjnego, a także mogą stanowić zagrożenie dla maszyn oraz tworzonych produktów (lub wykonywanych usług). Czasami filtr sufitowy nazywa się “filtrem ostatecznym” - wszystko to dlatego, że jest on bardzo istotną częścią systemów filtracyjnych obecnych w takich miejscach jak właśnie wspomniane lakiernie, kabiny lakiernicze czy też kabiny przygotowawcze.

 

Poza filtrami, zwróć uwagę na takie akcesoria jak:

●     Pistolety lakiernicze i akcesoria do nich: pistolet lakierniczy to jeden z najważniejszych produktów wykorzystywanych w lakierni. Bez niego żadna praca nie ma sensu - nie ma możliwości nałożenia farb, lakierów oraz podkładów. Do natryskiwania pistoletem lakierniczym używa się na ogół większego sprzętu. Zazwyczaj jest on stosowany do pokrywania dużych powierzchni równomierną powłoką farby, lakieru lud podkładu. Pistolety natryskowe mogą być zautomatyzowane lub ręczne i mają wymienne głowice, aby umożliwić uzyskanie różnych sposobów natrysku.

●     Sprężarki to urządzenia, która wykorzystuje tłoki napędzane przez wał korbowy do dostarczania gazów pod wysokim ciśnieniem. Ciśnienia do 5000 PSIG są zwykle wytwarzane przez wielostopniowe sprężarki tłokowe. Ich użycie jest nieodzowne w przypadku osprzętu wykorzystywanego w miejscach takich jak lakiernie, ściany lakiernicze

●     Odkurzacze przemysłowe - jest urządzeniem, które wykorzystuje zjawisko odwrotnego podciśnienia (ssanie) w celu usunięcia zanieczyszczeń z podłóg, tapicerki, zasłon i innych powierzchni. Ogromne stacjonarne urządzenia przemysłowe (odkurzacze przemysłowe właściwe) mogą zebrać nawet kilkaset litrów pyłu przed koniecznością opróżnienia. Specjalistyczne odkurzacze warsztatowe mogą być używane zarówno do zasysania pyłu, jak i cieczy.

●     Narzędzia pneumatyczne - między innymi szlifierki oraz wiertarki, wykorzystują sprężone powietrze do osiągnięcia gotowości do pracy. Urządzenia te wymagają takich akcesoriów jak: wymienne końcówki oraz pistolety do pompowania. Bardzo istotne są również wyciskacze przemysłowe pneumatyczne przeznaczone do klejów oraz silikonów.

●     Stojaki lakiernicze - pozwalają na umieszczenia na nich: lakierowanych części. Warto wskazać również na stojaki na narzędzia oraz uchwyty na pistolety. W lakierni powinien panować porządek - a w przypadku stojaków wyspecjalizowanych do różnych części (wielofunkcyjne lub dedykowane do konkretnych elementów karoserii) jest to niezwykle ważne ze względu na konieczność dokładnego pomalowania całości.

●     Maszyny polerskie oraz akcesoria - przeznaczone do polerowania części karoserii - czynności lakiernicze wymagają spolerowania pewnych elementów. Gąbki oraz maszyny polerskie są bardzo skutecznymi narzędziami, które trzeba wykorzystywać w lakierniach.

●     Myjnie / myjki - w takich miejscach myje się pistolety lakiernicze, kubki oraz inne akcesoria, które wchodzą w aktywną styczność z lakierami oraz farbami.

●     Kubki lakiernicze oraz patyczki - przeznaczone do manualnego mieszania lakierów oraz farb przed użyciem. Na kubkach znajdują się podziałki, które pozwalają na odmierzenie konkretnych ilości przed ich wykorzystaniem lub zmieszaniem.

●     Fartuchy / kombinezony / maski - środki ochrony osobistej z wbudowanymi filtrami lub z doprowadzonym dostępem świeżego powietrza. Każdy pracownik pracujący w lakierni powinien być jak najlepiej chroniony przed często bardzo toksycznymi składnikami farb oraz lakierów.

 

Wiesz już wszystko na temat wyposażenia Twojej lakierni

Znajomość wymaganych akcesoriów do pracy w kabinie lakierniczej jest bardzo istotna. Trzeba mieć na uwadze, jakie akcesoria można wykorzystać oraz jakie trzeba mieć w momencie, gdy myślimy o tym, by zbudować takową lub kupić. Nie można jednak zapomnieć o filtracji, która jest wymagana w takim miejscu. Aby praca była harmonijna oraz prosta i przyjemna - warto dbać nie tylko o akcesoria lecz także o filtry. Wskazaliśmy Państwu powyżej, w jaki sposób można to uzyskać. Zapraszamy do kontaktu!