Metody regeneracji filtrow. Jakich filtrow mozna uzywac wiele razy?

Regeneracja w filtracji jest procesem niezwykle ważnym, a przede wszystkim - pozwala na używanie określonych rodzajów filtrów przez dłuższy czas, z zachowaniem ich wysokiej efektywności i skuteczności. Chociaż wydaje się, że filtry przemysłowe nie są najodpowiedniejsze do używania ich kilka razy, to jednak okazuje się, że wiele z nich można z powodzeniem używać również po przeprowadzeniu czasami bardzo prostych procesów regeneracji.

 

Regeneracja filtrów może kojarzyć się nam z procesami niekoniecznie pasującymi do przemysłu oraz fabryk - okazuje się jednak, że również w takich miejscach możliwe jest wykorzystanie szansy, jaką daje możliwość ponownego uczynienia filtra zdatnym do użytku. Oczywiście, nie każdy typ filtru poddaje się takim operacjom. Istnieją jednak takie typy filtrów, które są wręcz stworzone do tego, aby móc je regenerować. Oczywiście nie bez końca i tak samo jest z filtrami - niemniej istnieją takie, które zdecydowanie dobrze znoszą trudy eksploatacji w fabryce i można je regenerować. Czasami są to procesy, które wynikają wprost z tego, w jaki sposób używa się tych filtrów - inne zaś stanowią niejako “dodatek” do tejże eksploatacji i wcale nie są tak oczywiste. Trzeba jednak wiedzieć o tym, jakie dokładnie filtry pozwalają na używanie ich również po regeneracji, w jaki sposób to się robi i rzecz jasna - co możemy dzięki temu uzyskać.

 

Worki filtracyjne - czym są i w jaki sposób się je regeneruje?

Worki filtracyjne to jeden z najważniejszych elementów w układach filtracji powietrza lub cieczy. Służą do usuwania zanieczyszczeń i zapewnienia czystości filtrowanej masy. Worki filtracyjne dostępne są w różnych rozmiarach, kształtach i materiałach, a ich dobór zależy od rodzaju filtracji i wymagań. Worki filtracyjne składają się z zewnętrznej osłony, która jest zamocowana do filtra i zawiera wkład filtracyjny. Wkład filtracyjny składa się z warstwy filtracyjnej, która jest wyprodukowana z różnych materiałów, takich jak włókno szklane, włókno syntetyczne lub materiał tekstylny.

 

Worki filtracyjne mogą być wykonane z kilku najpopularniejszych materiałów:

 

●     Worki filtracyjne z włókna syntetycznego: są to worki filtracyjne, które są lekkie i łatwe w montażu, a także odporne na wysokie temperatury i chemikalia.

●     Worki filtracyjne z materiałów tekstylnych: są to worki filtracyjne, które są elastyczne i odporne na zerwanie, ale mniej odporne na wysokie temperatury i chemikalia.

●     Worki filtracyjne z włókna szklanego: są to najbardziej popularne worki filtracyjne, które są odporne na wysokie temperatury i chemikalia.

 

Filtry workowe - jak zdradza obecność tego filtra w gronie “regenerowalnych” rozwiązań - można regenerować: ów aspekt działania filtra workowego jest realizowany przez możliwość użycia sprężonego powietrza, które powoduje “wybijanie” cząstek ze ścian takiego filtra i opadanie ich dalej. Powietrze służące do regeneracji musi być odpowiednio czyste oraz mieć pożądane parametry wskazywane przez producenta, aby proces mógł przebiec w sposób zgodny ze sztuką. Warto mieć jednak na uwadze, że choć filtry workowe są bardzo “długowiecznym” sposobem zachowania odpowiedniej czystości powietrza w fabryce, to jednak nie da się ich regenerować bez końca. Po każdej, przepuszczalność ulega nieznacznej modyfikacji. Podobnie jest w przypadku worków do filtrowania cieczy (tutaj regeneracja zachodzi w nieco inny sposób) - przychodzi po pewnym czasie moment, w którym nie da się już odkładać na później regeneracji filtra workowego. Filtr workowy można również regenerować poprzez procesy chemiczne i fizyczne, co odbywa się przy użyciu określonych substancji lub procesów fizycznych, dzięki czemu taki filtr odzyskuje raz jeszcze przepuszczalność i nadaje się do użytku raz jeszcze. Oczywiście, należy pilnować tego, czy taki filtr workowy w dalszym ciągu utrzymuje swoje parametry pracy i czy dobrze spełnia swoje zadanie. Jeżeli będziemy regenerować filtr workowy zbyt dużą ilość razy - z pewnością odbije się to negatywnie na przepuszczalności takiego rozwiązania, a co więcej - może dojść nawet do uszkodzenia takiego worka lub urządzenia, na którym go zamocowano. Niezależne od tego, jaka metoda jest używana do regeneracji filtra workowego - na pewno będzie ona efektywna dla naszej fabryki - o ile będziemy używać opcji regeneracji rozważnie i… nie będziemy przesadzać z ilością razy tego procesu.

 

Filtry patronowe - również bardzo pomocne w kręgu filtracji przemysłowej i zdatna do regeneracji

Filtry patronowe to rodzaj filtrów, które są szczególnie przydatne w aplikacjach przemysłowych, w których wymagane jest skuteczna i niezawodna filtracja. Są one szczególnie przydatne w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, spożywczym i innych branżach, w których tak bardzo istotna jest wysoka czystość i każde odchylenie we właściwościach fizykochemicznych produktów może stać się przyczyną bardzo kosztowych kar lub konieczności wycofania całych partii towaru.

 

Filtry patronowe składają się z cylindrycznej konstrukcji, zwanej patronem, i obudowy. Patron jest wypełniony materiałem filtracyjnym, takim jak włókno syntetyczne, metalowa siatka lub papier filtracyjny, który jest wybierany w zależności od wymagań aplikacji. Obudowa jest przymocowana do patronu oraz zawiera część wlotową oraz wylotową. Filtry patronowe oferują kilka korzyści w porównaniu z innymi rodzajami filtrów. Są one łatwe w instalacji i konserwacji, a także można je łatwo wymieniać, co pozwala na szybką i łatwą wymianę materiału filtracyjnego. Ponadto, filtry patronowe są skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń z nawet bardzo zanieczyszczonych pyłem, opiłkami oraz mgłą olejowych miejsc, co zapewnia czyste i wysoką czystość oraz bardzo duży stopień zabezpieczenia produktów naszej pracy w fabryce. Dodatkowo, są one łatwe w instalacji i konserwacji, a także oferują skuteczne usuwanie zanieczyszczeń z cieczy, co pozwala na zachowanie czystego i niezanieczyszczonego obiektu przemysłowego we właściwie każdej z branż

 

Filtry patronowe nadają się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z takimi procesami technologicznymi jak śrutowanie, obróbka, skrawanie, cięcie, itp. Możliwe jest znalezienie ich również w hutach metalurgicznych, gdzie można znaleźć mnóstwo pyłów pochodzenia metalicznego. Wiadomo, że pyły niektórych metali lub substancji mogą być wysoko łatwopalne: aby zabezpieczyć się przed takim zagrożeniem, stosuje się zabezpieczenia przeciwko wyładowaniu elektrostatycznemu. Filtry patronowe zyskały również uznanie w stanowiskach malowania proszkowego - generalnie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z pyłami przemysłowymi - niezależnie od ich objętości - możemy wykorzystać filtr patronowy.

 

Jak wspomnieliśmy - filtry patronowe nadają się do regeneracji. Pierwszym typem takiego procesu jest ten, który zakłada użycie powietrza pod zwiększonym ciśnieniem: musi to jednak odbywać się w sposób pulsacyjny - tak, aby filtr był punktowo poddawany działaniu powietrza o wysokim ciśnieniu, co wprawi w ruch cząsteczki przyległe do ścian medium filtracyjnego. W takich warunkach, drobiny zostaną niejako “wytrząśnięte” z filtra i zanieczyszczenia opadną w dół patronu. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby zapewnić zasilanie w bardzo czyste powietrze dla takiego sposobu regeneracji - wtedy będziemy mieć pewność, że nasz filtr będzie działać przez długi czas, a także nie zostanie on uszkodzony przez powietrze pod wysokim ciśnieniem, w którym znajdują się jakiekolwiek zanieczyszczenia. Drugi sposób zakłada rewersję: wystarczy jedynie odwrócić podmuch powietrza, które przechodzi przez taki filtr. Wtedy - zgodnie z kierunkiem działania mas powietrza, drobiny zostaną usunięte z takiego filtra patronowego.

 

W trakcie używania któregokolwiek ze sposobów regeneracji filtrów patronowych - również trzeba pamiętać o tym, by nie prowadzić tego procesu bez końca - w przeciwnym wypadku filtry patronowe przestają spełniać swoje zadanie, lub mogą stać się przyczyną wycieków lub awarii instalacji!

 

Dlaczego regeneracja filtrów jest procesem potrzebnym i efektywnym?

Oto kilka korzyści z regeneracji filtrów przemysłowych:

 

●     Oszczędność pieniędzy: Regeneracja filtrów jest znacznie tańsza niż zakup nowych filtrów, co pozwala na znaczne oszczędności dla przedsiębiorstwa.

●     Ochrona środowiska: Regeneracja filtrów pozwala na wykorzystanie już istniejących filtrów, co zmniejsza potrzebę produkcji nowych i tym samym ogranicza emisję gazów cieplarnianych i zużycie surowców naturalnych.

●     Wydłużenie żywotności filtrów: Regularna regeneracja filtrów pozwala na wydłużenie ich żywotności, co oznacza, że trzeba je wymieniać rzadziej.

●     Szybka i łatwa dostępność: Regeneracja filtrów jest szybka i łatwa do wykonania, co oznacza, że nie trzeba czekać na dostawę nowych filtrów.

 

W nowoczesnych fabrykach, regeneracja filtrów jest nie tyle koniecznością wynikającą z korzyści, lecz obowiązkiem - byśmy mogli zostawić naszą planetę w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń. Dzięki cały czas zmieniającym się potrzebom fabryk - możliwe jest dostarczanie takich rozwiązań, które pozwalają na uniknięcie nadmiernej emisji gazów cierplarnianych i zużywania nadmiernej ilości zasobów. Dla przedsiębiorstw natomiast to szansa na oszczędność pieniędzy oraz czasu. Zapytaj o ofertę na filtry patronowe oraz worki filtracyjne już dziś! https://filterm.pl/kontakt