Najczesciej zadawane pytania przy wyborze mat filtracyjnych-odpowiadamy

Maty filtracyjne to jedne z częściej wykorzystywanych w branży produktów. Przemysł nie może się bez nich obejść, podobnie jak kabiny lakiernicze oraz przedsiębiorstwa w branży motoryzacyjnej, a nawet spożywczej. Istotne jest to, aby dowiedzieć się o nich jak najwięcej aby dokonać jak najlepszego wyboru. Sprawdźcie nasze kompendium wiedzy o matach filtracyjnych!

 

Włóknina filtracyjna to zagadnienie, które w kontekście jakości zawiera w sobie mnóstwo istotnych czynników - zarówno tych technicznych jak i biznesowych. O ile oczywiste jest to, że włóknina powinna zachowywać swoje nominalne parametry i w większości przypadków jest to zrozumiałe, bardzo często nie docenia się czynników biznesowych - a zatem kwestii dostawcy, partnera odpowiedzialnego za dostarczenie nam odpowiedniego produktu. To, w jaki sposób włóknina zostanie dostarczona (czy w trakcie dostawy nie zostanie uszkodzona) oraz czy długo będziemy oczekiwać na dostawę to również bardzo istotne kwestie w prowadzeniu odpowiedzialnego biznesu. Jakiekolwiek uchybienia nie zadziałają na naszą korzyść. Ponadto, zdarza się niestety w branży, że oferowane są produkty nieoryginalne, albo niespełniające deklarowanych punktów specyfikacji. Bazuje się na niewiedzy klienta, dokonując jedynie pozornego “dobrego interesu”. Zaufanie jest najważniejszą walutą w prowadzeniu przedsiębiorstwa i w odpowiednich relacjach z klientami. Stąd, wybór odpowiedniego dostawcy w opinii FILTERM jest kluczowy, aby osiągnąć sukces.

 

w branży filtracyjnej, najwyższa możliwa jakość powinna być staraniem każdego odpowiedzialnego biznesu. Stąd, nie zalecamy oszczędności przy okazji projektu, doboru oraz eksploatacji elementów instalacji filtracyjnej. Dlaczego? Bowiem są one jedynie pozorne i ich skutki najczęściej zaskakują nas w najmniej oczekiwanych momentach. Słabej jakości mata spowoduje awarię urządzenia chronionego przez matę, powietrze nie będzie odpowiednio oczyszczone (i tym samym, personel naszej firmy nie będzie odpowiednio chroniony przed szkodliwymi substancjami), ucierpi na tym również środowisko naturalne. To jeden z częściej pomijanych punktów odpowiedzialnej filtracji. Odpowiednio podchodząc do filtracji w naszej firmie chronimy również naszą planetę, której dobro powinno być nam bliskie niezależnie od tego, jaki biznes prowadzimy.

 

Bardzo często zdarza się, że produkty gorszej jakości wykonane są z nieodpowiednich materiałów, a nawet mogą nie oferować deklarowanych parametrów. Ogromną tragedią może okazać się sytuacja, w której nie istnieje zabezpieczenie przeciwogniowe w włókninie, która “na papierze” zdaje się posiadać taką cechę. Sprawdzone źródła dostaw elementów instalacji filtracyjnej, rzetelny dostawca oraz certyfikaty to coś, co warto sprawdzać. Z reguły, doskonale oznaczone, wysokiej jakości maty kosztują więcej - jednak oszczędzą nam mnóstwa nerwów i… pieniędzy w przyszłości. Dobra włóknina wystarczy nam na dłużej i z pewnością nie na razi nas na dodatkowe koszty.

Typy mat filtracyjnych ze względu na skuteczność w walce z konkretnymi zanieczyszczeniami:

Maty G2, G3 i G4 są stosowane do wstępnej filtracji we wszystkich typach urządzeń - Oznaczenia tych mat dla wersji europejskiej to: EU2 (ISO coarse 50%), EU3 (ISO coarse 60%) i EU4 (ISO coarse 65%): Produkty zgodne z normą EN:779-2012 oraz ISO 16890. Produkty te są często stosowane przed filtrami F5/M5 (ePM10 50%) i F6/M5 (ePM10 60%) w celu osiągnięcia jeszcze większej skuteczności filtracji.

 

Maty filtracyjne F5 i F6 stosowane są do końcowej filtracji powietrza nawiewanego w urządzeniach malarskich i natryskowych. Znajdują one również szereg zastosowań w urządzeniach wymagających dokładnej filtracji powietrza. Wydajność filtracyjna klasy F5 i F6: (zarodniki, pył cementowy (gruby), cząstki powodujące osadzanie się warstw pyłu, większe bakterie, zarazki na cząstkach nośnych, pył PM-10)

 

●     Włóknina filtracyjna G2 / EU2, która znajduje zastosowanie w wielu urządzeniach powietrzno-technicznych. Sprawdzi się w klimatyzatorach, wentylacji, rekuperatorach itp. Należy pamiętać, że mata filtracyjna G2 służy do wstępnej filtracji powietrza, aby uzyskać wysoką dokładność filtracji należy stosować filtry powietrza klasy F7, F8.

●     Klasa filtracji G2 odpowiadająca europejskiej normie EU2. Jest to filtr przeciwpyłowy do wstępnej filtracji powietrza nawiewanego. Klasa filtracji G2 / EU2 pozwala na separację takich substancji jak: liście, piasek, włosy, włókna tekstylne, popiół lotny, owady itp. Mata (włókno) o tej klasie filtracji zalecana jest do stosowania w większości najprostszych rozwiązań filtracyjnych.

●     Tkanina filtracyjna G3 / EU3 - Filtr do wstępnego oczyszczania powietrza. Mata filtracyjna jest odporna na wilgoć i charakteryzuje się wysoką wydajnością mediów filtracyjnych. Filtr stosowany jest w wielu urządzeniach techniki powietrznej, m.in. rekuperatorach, klimatyzatorach, systemach wentylacyjnych.

●     Mata filtracyjna G4 / EU4 czyli włóknina filtracyjna. Filtry tej klasy są jednymi z najbardziej popularnych filtrów stosowanych do wstępnej filtracji powietrza. Z powodzeniem stosuje się je w szafach sterowniczych, rekuperatorach, wentylatorach, klimatyzatorach i wielu innych urządzeniach technicznych. Mata filtracyjna może być stosowana jako filtr do wstępnego oczyszczania powietrza dla filtrów dokładnych (końcowych) o klasie filtracji F7 i F8. Grupa filtracyjna / standard jest skuteczna dla cząstek ≥ 10 μm (m.in. piasek, krople wody, pyłki roślin, zarodniki roślin).

●     Mata filtracyjna (włókno filtracyjne) F5 (EU5) / M5 - Należy do grupy filtrów powietrza o dokładnym oczyszczaniu. Znajduje zastosowanie m.in. w: halach produkcyjnych, garażach, magazynach, wentylatorniach. Wydajność filtracji w zależności od zanieczyszczeń (pyłki roślin, gruboziarnisty pył cementowy, zarodniki, popiół lotny). Filtr sprawdza się również jako filtracja wstępna dla filtrów F7 i F8. Filtracja zgodna z normą: EN779 - 2012

 

W FILTERM sprzedajemy włókniny o wymiarach: 2m (szerokość) x 20mb (długość).

Na specjalne zamówienie dostępne są maty o innych szerokościach lub docięte na formaty. Rolki spakowane są w mocne worki foliowe. Wymiar spakowanej rolki przy składowaniu to od 50 do 70 cm średnicy przy wysokości 202 cm. Ważną cechą naszych mat filtracyjnych jest wysoka zdolność zatrzymywania pyłu przy niskim spadku ciśnienia i zachowaniu długiej żywotności. Dobrej jakości włókniny posiadają chłonność od 200 do 550 g/m2 w zależności od klasy.

 

 

Maty filtracyjne w FILTERM - coś, co warto mieć w swojej firmie!

Maty filtracyjne sprzedawane przez naszych specjalistów to produkty najwyższej jakości, które powinny być standardem w każdym przedsiębiorstwie. Sprawdź sam, jaka jest ich skuteczność i skonsultuj się z naszymi pracownikami, którzy dobiorą do Twojej firmy najlepsze akcesoria filtracyjne. Twojemu przedsiębiorstwu oraz Twoim pracownikom należą się rozwiązania tworzone przez najznakomitsze firmy. Skontaktuj się z nami już dziś!