Niewystarczajaca filtracja w lakierni. Czym moze sie skonczyc?

Zazwyczaj w Bazie Wiedzy FILTERM piszemy o dobrych praktykach w zakresie filtracji i dostarczania najlepszych na rynku rozwiązań. W tym tekście poruszymy nieco inny temat - co stanie się, jeżeli w naszej lakierni zastosujemy niewystarczające lub źle konserwowane urządzenia / akcesoria filtracyjne? Sprawdźmy kilka takich scenariuszów:

 

W wielu tekstach, jakie pojawiły się w Bazie Wiedzy FILTERM prezentowaliśmy Państwu zbiór dobrych praktyk w zakresie odpowiedzialnej filtracji. Za odpowiedzialną filtrację uznajemy taką, która powoduje, że owoce naszej pracy są najwyższej możliwej jakości, nasi pracownicy są w sposób maksymalny chronieni, a środowisko naturalne cierpi jak najmniej z powodu naszych działań. Właśnie takimi wartościami powinna kierować się technika filtracji, którą można ocenić jako odpowiedzialną. Przez wiele lat naszego doświadczenia w branży nauczyliśmy się mnóstwo na temat tego, jak powinna wyglądać odpowiednia filtracja w przedsiębiorstwach oraz jakie rozwiązania są najlepsze do konkretnych zastosowań. W dzisiejszym tekście mówimy o scenariuszach, które już się wydarzyły - słyszeliśmy o nich z opowieści i stanowią one przestrogę dla przedsiębiorców. Co dzieje się w momencie, gdy filtracja w lakierni jest niewystarczająca? Skupimy się na filtrach oraz ich niewłaściwej konserwacji.

 

Zabezpieczenie filtracyjne w lakierni powinno być dobierane na podstawie potrzeb konkretnego stanowiska lakierniczego (odsyłamy do oferty filtrów do lakierni). Istotną rolę odgrywa to, czy mamy do czynienia z przemysłowym, wysokowolumenową lakiernią (na przykład w zakładach motoryzacyjnych), czy ze stanowiskiem lakierniczym w firmie detailingowej, która pozwala na zmianę koloru samochodu za pomocą wysokiej jakości lakierów samochodowych. Dodatkowo, istotne jest to, jaka dokładnie substancja ma odpowiadać za powstawanie mgły lakierniczej. Czy znajdą się w niej oleje, farby lub kleje? Jeżeli tak, to jakie, o jakiej charakterystyce? Wszystkie te składowe pozwalają na dobranie odpowiednich zabezpieczeń filtracyjnych.

Filtry lakiernia2png

Wyobraźmy sobie typową lakiernię

Załóżmy, że mamy do czynienia z lakiernią, w której wykonuje się malowanie dla elementów samochodowych. Mamy więc do czynienia z lakierami oraz substancjami, które dodatkowo, pod warstwą lakieru muszą zapewnić odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne dla blachy z zabezpieczeniem elektrolitycznym. Lakierowanie wykonuje się ręcznie, za pomocą urządzenia natryskowego. System wentylacyjny wewnątrz kabiny lakierniczej sterowany jest za pomocą czujników oraz delikatnej elektroniki i składa się z kilku elementów. Oczyszczone powietrze z zewnątrz stanowiska jest wtłaczane i filtrowane za pomocą filtra kasetowego oraz maty filtracyjnej sufitowej M5, natomiast wytłaczane, przepuszczane przez filtr wielowarstwowy Columbus. Do zabezpieczania wrażliwych elementów wentylacji stosuje się maty Paint Stop. To główne elementy filtracji w tym miejscu - sprawdźmy, jak będzie to wyglądać w scenariuszach uwzględniających niewystarczającą dbałość o stan całej instalacji.

 

Wpływ na produkt

Powietrze wtłaczane do wnętrza lakierni musi być oczyszczone z wszelkich drobin, które mogą się osadzić na lakierowanych elementach. Pracownicy powinni zadbać o to, żeby żaden pył nie znalazł się na nich przed tym, jak wkroczą do wnętrza lakierni: w przeciwnym wypadku może dojść do tego, że niewielkie zabrudzenie w formie dajmy na to - kuleczki z tkaniny, osiądzie na lakierowanym elemencie. Pokrycie go lakierem spowoduje nieestetyczne wybrzuszenie i wadę lakierowanego elementu. W powietrzu wtłaczanym do wewnątrz lakierni nie może znajdować się nic, co mogłoby spowodować, że wystąpi wada na lakierowanym elemencie: może to być nawet włos, pyłek - coś bardzo lekkiego. Może to być na przykład zdatne do porwania przez wiatr nasiono. Pozbycie się takich zanieczyszczeń jest szalenie istotne dla odpowiedniego funkcjonowania lakierni.

 

W momencie, gdy instalacja wentylacyjna jest nieszczelna (powietrze jest w niewielkiej części zasysane “za” filtrem, patrząc od strony przeciwnej lakierni) lub filtr nie jest osadzony szczelnie na swoim miejscu - może dojść do tego, że pewne zabrudzenie dostaje się jednak do wewnątrz. W takiej sytuacji prędzej czy później, pewien brud dostanie się do lakierni i spowoduje jakąś szkodę. Nie dzieje się nic złego w sytuacji, gdy taka drobina osiądzie na podłodze lakierni. Ale gdy dojdzie do tego na lakierowanym elemencie i tak polakierowany element zostanie oddany klientowi - może to się zakończyć w optymistycznym wariancie - reklamacją, a w pesymistycznym - reklamacją i zszarganą opinią przedsiębiorstwa. Zarówno jeden i drugi skutek to koszty dla przedsiębiorstwa. Można ich uniknąć, dbając o odpowiednie zabezpieczenie filtracyjne.

Wpływ na urządzenia

Z jakich urządzeń możemy korzystać wewnątrz lakierni? Coraz częściej w takich miejscach znajdują się komputery, które podłączone są do mierników, czujników i innych przyrządów. Elementy elektroniczne sterują pracą wentylacji oraz innych sprzętów. Do odpowiedniego działania tych urządzeń istotne jest to, aby były one w możliwie jak największym stopniu czyste. Co jednak w sytuacji, gdy wiemy, że mamy do czynienia z narażonym na uszkodzenie w wyniku zwarcia urządzeniem, a musi ono znaleźć się w lakierni? Wystarczy je dobrze zabezpieczyć odpowiednią matą - w tym wypadku Paint Stop. Zabezpieczenie za jej pomocą szafki sterowniczej lub innego miejsca, w którym znajdują się newralgiczne elementy elektroniczne to obowiązek każdej osoby, która zarządza lakiernią. My również zalecamy, aby wszelkie sprzęty, które bazują na płytkach drukowanych zabezpieczać właśnie w ten sposób. Wielokrotnie mówiono nam o trudnych w zdiagnozowaniu awariach urządzeń, szczególnie, gdy mowa była o lakierniach. Powodem w większości tego typu przypadków były niewielkie drobiny substancji takich jak farby, lakiery w miejscach przewodzących prąd na układach scalonych.

 

Jak wspomnieliśmy wyżej, niedopilnowanie odpowiedniego wykorzystania mat filtracyjnych może przejawiać się w częstych, trudnych do zdiagnozowania awariach i w konsekwencji tego: przestojach w pracy stanowiska lakierniczego, które bez odpowiednich sprzętów elektronicznych nie jest w stanie realizować swoich zadań. Każda osoba, która zarządza takimi miejscami powinna mieć na względzie to, że zabezpieczenie elektroniki - szaf sterowniczych, oprzyrządowania oraz innych miejsc powinno być obowiązkiem. Nie jest trudną do wytłumaczenia “rozrzutnością” lub czyimś grymasem. Wielokrotnie słyszeliśmy o historiach takich jak ta - dzielimy się nimi z klientami, by Ci mogli w większym stopniu dbać o swoje lakiernie.

 

Wpływ na ludzi i środowisko

Wyobraźmy sobie, filtr wielowarstwowy Columbus, który jest zainstalowany w fabryce na wylocie ze stanowiska lakierniczego, jest przez dłuższy czas niekonserwowany. Nie jest sprawdzane to, czy dalej znajduje się tam, gdzie powinien i jaki jest jego stopień zapchania. Opór powietrza spowoduje obciążenie wentylacji - większe rachunki za prąd całkiem szybko zaalarmują przedsiębiorcę, że coś z nią jest nie tak. Co jednak, gdy filtr w wyniku zapchania go, zacznie przepuszczać zanieczyszczenia? Co, gdy zapach lakieru będzie niewyczuwalny i niewielkie drobiny będą dostawać się do powietrza, którym oddychają pracownicy?

 

W takim przypadku, możliwy będzie scenariusz, gdy pracownicy będą narzekać na bóle głowy, alergie, niewyjaśnione zapalenia oskrzeli. I nie będzie to wynikiem ich winy, lenistwa lub braku chęci do pracy, ale z pewnością odsetek wystawianych zwolnień L4 w takiej firmie będzie znacząco wyższy. To zaś oznacza straty dla przedsiębiorcy. Dla pracowników - ryzyko poważnych chorób. Życie ludzkie jest bezcenne, warto o tym pamiętać.

 

Jako że powietrze z fabryki i tak kiedyś oddamy do środowiska - niepożądane substancje, które nigdy nie powinny znaleźć się poza lakiernią, mogą powodować wymieranie zwierząt, skażenie gleby, obumieranie roślin. Dbajmy o naszą planetę za wszelką cenę - wiadomo o tym, że ona i tak bardzo cierpi z powodu naszej działalności. Warto jej chociaż odrobinę pomóc za pomocą odpowiedzialnej filtracji. Nie trzeba wiele - wystarczy, aby stosować najlepsze akcesoria filtracyjne oraz stosować się do zasad konserwacji tychże.

 

Nie warto dopuszczać do powyższych scenariuszy

Odpowiedzialna filtracja to coś, co warto stosować. Możliwe jest wtedy zapewnianie odpowiedniej jakości produktów, chronienie pracowników, chronienie maszyn wewnątrz fabryki oraz ochrona środowiska naturalnego. Jak widać w powyższych przykładach - nie trzeba wiele. Warto przyglądać się raz na jakiś czas naszym filtrom, instalacji filtracyjnej, wentylacji oraz stosować najlepsze, dopasowane do naszych potrzeb produkty. W FILTERM otrzymacie Państwo informacje na temat najlepszych filtrów, jakie można stosować w przedsiębiorstwach. Zapraszamy do kontaktu!