Ochrona srodowiska, Puszcza Amazonska, filtry - co maja wspolnego?

Czy filtry mają wiele wspólnego z ochroną środowiska? W wielu materiałach Bazy Wiedzy FILTERM udowodniliśmy, że istnieje bardzo mocny związek między ochroną środowiska a branżą filtracji. Wiele rozwiązań z branży filtracyjnej to rzeczy wspierające recykling, łatwe poddające się procesom przetwarzania odpadów i tym samym ekologiczne. Ale to nie wszystko - filtracja sama w sobie oznacza również inne korzyści.

 

Filtracja to zdecydowanie jedna z lepszych metod ochrony środowiska. Wiele firm z różnych branż upatruje w filtracji swojej szansy na rzecz budowania mniej zanieczyszczonego świata. To misja, która nie wymaga wcale wielkich wyrzeczeń - istotne jest jednak to, abyśmy wszyscy pamiętali o tym, co powinniśmy robić dla naszej planety we wspólnych wysiłkach w dążeniu do mniej zanieczyszczonego środowiska. Z powodu zanieczyszczeń powietrza, nieprawidłowego recyklingu odpadów oraz innych rodzajów wpływu człowieka na naturę cierpią takie miejsca jak chociażby Puszcza Amazońska, nazywana “płucami ziemi” - jedno z najpiękniejszych miejsc i jedno z najrozleglejszych skupisk drzewostanu włącznie z zamieszkującymi ową Puszczę zwierzętami. Zarówno rośliny, zwierzęta jak i reducenci tacy jak grzyby oraz niewielkie owady - wspólnie stoją na straży tego, aby nam jako ludzkości nigdy nie zabrakło świeżego powietrza, o które przecież tak mocno walczymy. Bez tlenu - czyli również bez tej puszczy - nie ma nas jako cywilizacji. Powinniśmy o tym bardzo mocno pamiętać.

 

W ciągu ostatniego stulecia średnia temperatura w Puszczy Amazońskiej wzrosła o 1-1,5 stopnia Celsjusza. W niektórych miejscach w ciągu ostatnich 50 lat pora sucha wydłużyła się z czterech miesięcy do prawie pięciu. Od 2005 r. trzykrotnie wystąpiły poważne susze. To wszystko powoduje zmiany w wegetacji - w 2018 r. w jednym z badań stwierdzono, że drzewa, które najlepiej radzą sobie w wilgotnych warunkach, takie jak tropikalne rośliny strączkowe z rodzaju Inga, obumierają. Drzewa przystosowane do suchszych klimatów, takie jak orzech brazylijski, rozwijają się doskonale.

 

Jednocześnie duża część Amazonii, największego na świecie lasu deszczowego, jest wycinana i wypalana. Wycinka drzew zmniejszyła już powierzchnię lasów o około 15% w stosunku do ich powierzchni z lat 70-tych, która wynosiła ponad 6 milionów kilometrów kwadratowych; w Brazylii, gdzie znajduje się ponad połowa lasów, zniknęło ponad 19%. W latach dwutysięcznych Brazylia była chwalona za drastyczne spowolnienie utraty lasów, ale od tego czasu tempo to wzrosło w wyniku zawirowań politycznych i recesji gospodarczej. W ubiegłym roku wylesianie w Brazylii wzrosło o około 30%, do prawie 10 000 km kwadratowych, co stanowi największy ubytek w ciągu dekady.

 

Las odgrywa istotną rolę w utrzymaniu się przy życiu, ponieważ dzięki recyklingowi wody przez drzewa generuje opady deszczu. Cząsteczka wody przemierzająca Amazonię może spaść w postaci deszczu nawet sześć razy. Jeśli susza, pożar lub wylesianie zniszczą zbyt wiele drzew, zmniejszenie opadów prowadzi do zmniejszenia roślinności, i tak dalej w powtarzającym się cyklu. W końcu może to doprowadzić do przekształcenia dużych obszarów Amazonii w ekosystem bardziej przypominający sawannę (choć ze znacznie mniejszą różnorodnością biologiczną). Jedynie zachodnia Amazonia w pobliżu Andów pozostałaby bujna - tam prądy powietrzne unoszą się nad górami, powodując skraplanie się pary wodnej i jej opadanie w postaci deszczu. Wszystko to powoduje ogromne szkody wśród fauny oraz flory lasów deszczowych w rejonie Amazonii - warto wskazać na kilka przykładów zwierząt, które cierpią z powodu wymierania tych miejsc.

 

Rodzime brazylijskie gatunki małp należą do gatunku tamaryna złocista. Waży on około 800 gramów. Ten gatunek ma wyjątkowo mocną grzywę o pomarańczowym odcieniu i stąd jego nazwa - tamaryna złocista. Wydra olbrzymia jest jednym z najbardziej uroczych gatunków. Odżywia się głównie rybami, dlatego łatwo ją spotkać przy zbiornikach wodnych opływających lasy Osiąga do 1,7 metra wysokości i ma ostry wzrok, który pozwala jej bez trudu upolować cel pływający w wodzie. Liczebność jednego z gatunków amazońskich lasów deszczowych, czepiaka białowąsego, zmniejsza się. Dzieje się tak z powodu wycinania lasów pod budowę nowych dróg i upraw. Jeśli tak dalej pójdzie, w niedalekiej przyszłości nie zobaczymy już czepiaka białowąsego, który huśta się z drzewa na drzewo.

 

W jaki sposób odpowiedzialna filtracja wpływa korzystnie na środowisko?

Każdy proces oczyszczania wymaga użycia tlenu i zamienienie go w procesach chemicznych na między innymi dwutlenek węgla oraz inne gazy cierplarniane. Trzeba pamiętać o tym, że filtracja w odpowiedzialnym jej wydaniu jest w stanie zapewnić nas, że takie gatunki puszczy amazońskiej jak te powyższe - nie będą cierpieć z powodu naszej obecności na planecie. Wszystko, co znajduje się wewnątrz naszej firmy - każde zanieczyszczenie jakie tam powstanie - prędzej, czy później zostanie wydalone w jakiś sposób do atmosfery. Brak odpowiedniej filtracji może spowodować, że takie rzeczy trafią do środowiska naturalnego bez odpowiedniej obróbki i natura będzie musiała radzić sobie z tym niejako sama. A wiadomo o tym, że doprowadzenie do tego że natura będzie musiała samodzielnie uporać się z zanieczyszczeniami nie odbywa się bez wpływu na inne żywe organizmy.

 

Spójrzmy na to, w jaki sposób obecnie radzimy sobie z zanieczyszczeniami. Gdy dochodzi do skażenia terenu - gleb, rzek, powietrza za pomocą określonych drobin - wtedy jesteśmy niejako “w kropce”, bo okazuje się że musimy przeznaczyć odpowiednie środki - oczyszczanie / przekopywanie gleb, oczyszczanie rzek i odtwarzanie ekosystemów lub wprowadzanie programów oczyszczania powietrza w terenie, gdzie występuje dużo smogu. Wbrew pozorom, takie inicjatywy również powodują że potrzebujemy paliwa, energii i innych zasobów do tego, aby móc oczyścić jedno miejsce. Gdy potrzebujemy papieru do takich procesów lub drewna - najpewniej będzie ono przywożone z rejonu Puszczy Amazońskiej, która jest nieprzebraną połacią tego surowca. Przemysł papierniczy, który nie korzysta z materiałów pochodzących z recyklingu jest największym problemem dla puszczy amazońskiej, co ma ogromne i niekorzystne skutki dla tamtejszego ekosystemu. Warto wskazać że wiele filtrów pochodzi z tworzyw sztucznych które są ekologiczne w produkcji, a filtry tekturowe powstają z materiału który jest pozyskiwane na drodze recyklingu - co czyni go bardzo atrakcyjną alternatywą dla papieru, który jest typowym źródłem budulca dla materiałów wykonanych z kartonu. Również maty kartonowe to akcesoria filtracyjne, które są daleko idąco ekologiczne - można je recyklingować.

 

Ochrona środowiska w branży filtracyjnej jest prosta i przyjemna

Warto jednak wiedzieć, jak dokładnie wygląda odpowiedzialna filtracja. Dobrym pomysłem jest poznanie kilku najważniejszych praktyk, które pozwolą nam jeszcze lepiej współgrać z naturą. Najważniejsze jest pamiętanie o określonych zasadach:

 

-       Regularnie serwisując system filtracyjny, dbamy o zrównoważone użycie energii. Czym mniej energii skonsumuje nasza fabryka - tym mniejszy negatywny wpływ będzie widoczny w zakresie eksploatacji takich miejsc jak Amazonia

-       Czyste powietrze wydobywające się z naszej fabryki = mniejsze nakłady na oczyszczenie terenu wokół nas.

-       Korzystajmy tylko z ekologicznych filtrów - te wykonane z papieru świetnie się nadają do nazwania ich ekologicznymi!

-       Używajmy filtrów tylko renomowanych producentów, którzy w swoich procesach produkcyjnych wykorzystują jedynie takie metody które są w zgodzie z naturą i otaczającym nas środowiskiem

-       Zużyte filtry oddawajmy firmom wyspecjalizowanym w recyklingu oraz odzyskiwania ważnych surowców. Natura nam za to podziękuje.

-       Skuteczna instalacja filtracyjna to niższe rachunki za serwis, mniej przestojów oraz niższe rachunki za prąd!

 

Wystarczy naprawdę niewiele, aby chronić środowisko naturalne i jednocześnie być firmą w zgodzie z ideą “eko”. Obniżając nasz ślad węglowy nie tylko dbamy o planetę dla następnych pokoleń, ale także możemy zyskać nowych klientów: równie świadomych ekologicznie jak my. Nie ma nic lepszego niż firma, która doskonale wie, w jaki sposób możemy wspólnie odwracać negatywne skutki naszej bytności na planecie.

 

Odpowiedzialna filtracja z FILTERM. Pokażemy Ci, jak możemy to robić wspólnie

Uwielbiamy opowiadać o odpowiedzialnej filtracji - zgodnej z zasadami wynikającymi z prawa, a także takiej, która hołduje ochronie środowiska. Skontaktuj się z nami, a opowiemy Ci więcej o tym, co możemy zrobić wszyscy aby nasza planeta była czystsza i pełna przepięknych gatunków zwierząt takie jak w Puszczy Amazońskiej. Skontaktuj się z nami już dziś!