Ocieplenie klimatu a filtracja

Ocieplenie klimatu niestety staje się smutnym faktem. Galopujące w górę średnie temperatury oraz katastrofalne zjawiska pogodowe, coraz częściej pojawiające się w naszym klimacie oraz morderczy upał będą się powtarzać. Winę za to wszystko ponoszą różnorakie zanieczyszczenia - również przemysłowe. Degradacja środowiska naturalnego w tej całej układance zdecydowanie nie pomaga.

 

Coraz cieplejszy klimat to nie tylko szkoda dla nas - w postaci upałów. To również coraz bardziej nieprzewidywalne zjawiska pogodowe takie jak silne burze, tornada, trąby powietrzne, podtopienia wynikające z bardzo obfitych ulew. Działalność człowieka ma ogromne znaczenie dla ocieplania się klimatu - można jednak temu przeciwdziałać i należy robić to wspólnie. Okazuje się, że gdybyśmy zmniejszyli przynajmniej o kilkanaście procent emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, powstrzymalibyśmy ostateczną katastrofę klimatyczną o jakieś 50 lat. Kupowanie sobie czasu to jednak nie jest w pełni dobra strategia. Potrzebujemy zdecydowanych działań w tym zakresie. Jednak zanim się one odbędą - każdy z nas może zrobić choć trochę dla klimatu, by nieco odciążyć w tym momencie cierpiącą Matkę Naturę. Zacznijmy od pewnych danych, a skończmy na prostych zabiegach, jakich można dokonać, aby nieco zminimalizować naszą uciążliwość dla klimatu.

 

Zmiany klimatu wywołane działalnością człowieka już teraz wpływają na wiele ekstremalnych zjawisk pogodowych i klimatycznych w każdym regionie na całym świecie. Naukowcy obserwują również zmiany w całym systemie klimatycznym Ziemi. Wiele z tych zmian jest bezprecedensowych, a niektóre z nich zachodzą już teraz, podczas gdy niektóre - takie jak stały wzrost poziomu mórz - są już "nieodwracalne" od stuleci do tysiącleci naprzód - wskazuje najnowszy raport IPCC. Eksperci IPCC twierdzą jednak, że wciąż jest czas, aby ograniczyć zmiany klimatu. Silne i trwałe zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (CO2) i innych gazów cieplarnianych, może szybko poprawić jakość powietrza, a w ciągu 20 do 30 lat temperatury na świecie mogą się wręcz ustabilizować.

 

Zauważa się, że uzgodniony na szczeblu międzynarodowym próg 1,5 stopnia powyżej przedprzemysłowego poziomu globalnego ocieplenia jest "niebezpiecznie blisko". Istnieje bezpośrednie ryzyko, że w najbliższym czasie osiągniemy 1,5 stopnia. Jedynym sposobem, by zapobiec przekroczeniu tego progu, jest pilne zwiększenie naszych wysiłków i przekonanie do najbardziej pożądanej ścieżki jaką jest ochrona klimatu.

 

W 2019 r. atmosferyczne stężenia CO2 były wyższe niż kiedykolwiek w ciągu co najmniej 2 milionów lat, a stężenia metanu i podtlenku azotu były wyższe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 800 000 lat. Globalna temperatura powierzchni ziemi wzrastała szybciej od 1970 r. niż w jakimkolwiek innym 50-letnim okresie w ciągu co najmniej ostatnich 2 000 lat. Na przykład, temperatury w ciągu ostatniej dekady (2011-2020) przekraczają te z ostatniego wielowiekowego okresu wzmożonych temperatur, około 6 500 lat temu.

 

Tymczasem średni globalny poziom morza wzrasta szybciej od 1900 r. niż w jakimkolwiek poprzednim stuleciu w ciągu co najmniej ostatnich 3 tys. Lat. Dokument IPCC wykazuje, że emisje gazów cieplarnianych pochodzące z działalności człowieka są odpowiedzialne za około 1,1°C ocieplenia w latach 1850-1900, i stwierdza, że uśrednione w ciągu najbliższych 20 lat, oczekuje się, że globalna temperatura osiągnie lub przekroczy 1,5°C ocieplenia.

 

Naukowcy z IPCC ostrzegają, że globalne ocieplenie o 2°C zostanie przekroczone w XXI wieku. Jeśli w nadchodzących dekadach nie nastąpią szybkie i głębokie redukcje emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych, osiągnięcie celów porozumienia paryskiego z 2015 roku będzie poza zasięgiem.

 

Eksperci przewidują, że w nadchodzących dziesięcioleciach zmiany klimatyczne będą się nasilać we wszystkich regionach. Przy globalnym ociepleniu o 1,5°C fale upałów będą się nasilać, a ciepłe pory roku wydłużać, a zimne skracać. Przy 2°C globalnego ocieplenia, ekstremalne upały prawdopodobnie osiągną krytyczny próg tolerancji dla rolnictwa i zdrowia.

 

Ale nie będzie to tylko kwestia temperatury. Na przykład, zmiany klimatyczne intensyfikują naturalną produkcję wody - tzw. cykl wodny. Powoduje to intensywniejsze opady deszczu i związane z nimi powodzie, jak również intensywniejsze susze w wielu regionach.

 

Ma to również wpływ na wzorce opadów. Na wysokich szerokościach geograficznych opady prawdopodobnie wzrosną, podczas gdy na dużych obszarach subtropikalnych przewiduje się ich spadek. Oczekuje się zmian we wzorcach opadów monsunowych, które będą się różnić w zależności od regionu - ostrzega raport. Ponadto w XXI wieku na obszarach przybrzeżnych będzie następował stały wzrost poziomu morza, co przyczyni się do częstszych i poważniejszych powodzi na obszarach nisko położonych oraz erozji wybrzeża.

 

Ekstremalne zjawiska związane z poziomem morza, które wcześniej występowały raz na 100 lat, do końca tego stulecia mogą zdarzać się co roku. W raporcie wskazano również, że dalsze ocieplenie spotęguje rozmarzanie wiecznej zmarzliny, a także utratę sezonowej pokrywy śnieżnej, topnienie lodowców i pokryw lodowych oraz utratę letniego arktycznego lodu morskiego.

 

Zmiany w oceanie, w tym ocieplenie, częstsze morskie fale upałów, zakwaszenie oceanu i obniżony poziom tlenu, wpływają zarówno na ekosystemy oceaniczne, jak i na ludzi, którzy od nich zależą, i będą postępować co najmniej przez resztę tego stulecia.

 

Ocieplenie klimatu i filtracja - co możemy zrobić my, aby pomóc środowisku?

Warto wykorzystywać wysokiej jakości filtry, które są dopasowane do naszych potrzeb, do naszych maszyn oraz spełniające poszczególne normy oraz posiadające konkretne wykończenie (na przykład chroniące przed danymi zagrożeniami)! Dlaczego to takie istotne? Gdy wszystko w naszej firmie działa tak, jak należy - możemy skuteczniej pozbywać się zanieczyszczeń - te nie ulatują nigdzie i stają się - po utylizacji - obojętne dla środowiska naturalnego.

 

Warto spojrzeć na strukturę użycia worków filtracyjnych. Tego typu produkty z branży z powodzeniem stosuje się w branży: cementowej, spożywczej, farbiarskiej, mineralnej, w hutach. Dokładnie, wszędzie tam gdzie występuje ryzyko dużego zapylenia oraz istotne jest zapewnienie odpowiedniego systemu zbierania takich zanieczyszczeń. Gdyby ów pył uleciał gdziekolwiek indziej i znalazł się chociażby na ulicy i został następnie podniesiony przez samochodu - mógłby trafić do ludzkich płuc, gdzie poczyniłby istotne spustoszenie. Zastosowanie odpowiedniego materiału ma ogromne znaczenie. Huty szeroko korzystają metaaramid, który świetnie radzi sobie w warunkach wysokotemperaturowych. Poliakrylonitryl doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie typowe zabezpieczenia okazują się niewystarczające ze względu na obecność np. żrących substancji. Polipropylen można użyć w przedsiębiorstwach takich, jak ocynkownie. Wygląda więc na to, że filtry workowe stosuje się tam, gdzie istnieje ogromne ryzyko zaistnienia zanieczyszczeń oraz ich emisji do atmosfery. Korzystanie z odpowiedniego worka filtracyjnego implikuje dbałość o środowisku naturalne.

 

W kontekście ekologii wiele dobrego mogą zrobić dla nas włókniny filtracyjne. Są one bardzo elastyczne i charakteryzują się korzystną ze względu na przepuszczalność powietrza budową progresywną. Uzyskuje się dzięki temu bardzo niskie spadki ciśnienia w systemie wentylacyjnym. Dlaczego jest to tak bardzo istotne? Duży spadek ciśnienia powodowałby większe obciążenie turbin, przez co charakteryzowałyby się one mniejszą energooszczędnością. Mniejszy spadek ciśnienia oznacza bardziej naturalne parametry pracy, a tym samym, energooszczędność na zadowalającym poziomie. Zastosowanie odpowiedniego, oszczędnego systemu filtracji jest zatem nie tylko korzystne dla nas ze względu na jakość, ale również parametry systemu wentylacji, który również generuje koszty. Trzeba wiedzieć, że powietrze, które odfiltrowujemy, trafia w końcu do środowiska naturalnego. Jeżeli odpowiednio je oczyścimy, będziemy mogli je bezproblemowo zwrócić naturze, a ta nie będzie cierpieć z powodu naszej działalności i na pewno nam za to podziękuje. Obecnie, każde przedsiębiorstwo, które czuje się odpowiedzialne - powinno stosować techniki, które mają ogromne znaczenie dla ekologii. Włóknina nie dość, że pozwala na zminimalizowanie zanieczyszczeń, to w dodatku - ta wysokiej jakości - nie powoduje istotnych spadków ciśnienia w instalacjach dzięki czemu oszczędzamy prąd!

 

Ekologia idzie w parze z filtracją. Razem możemy powstrzymać globalne ocieplenie

Klimat ociepla się, ale w dalszym ciągu możemy zrobić dla niego kilka rzeczy. Liczy się to, by działać szybko i by korzystać z możliwie najlepszych narzędzi. FILTERM daje Ci możliwość wykorzystania zdecydowanie najwyższej jakości produktów z branży filtracyjnej. Dzięki nim w Twojej firmie zapanuje zupełnie nowa jakość filtracji, a ponadto - będziesz wspomagać środowisko naturalne w dążeniach odnoszących się do przeciwdziałania ocieplającemu się klimatowi. Skontaktuj się z FILTERM i dołącz do grona odpowiedzialnych przedsiębiorstw!