Ogrzewanie klimatyzatorem i filtracja. Co warto wiedziec na ten temat?

Coraz więcej mówi się o tym, że klimatyzatory to nie tylko urządzenia chłodnicze, ale również całkiem sprawne, elektryczne sprzęty grzewcze. W jaki sposób branża filtracyjna ma tutaj swoje akordy do odegrania i dlaczego w ogóle ogrzewanie klimatyzatorem jest tak atrakcyjne? O tym dowiecie się w naszym wpisie!

 

Ogrzewanie klimatyzatorem nie powinno nikomu wydawać się dziwne. Wyjaśnienie jest bardzo proste - klimatyzatory bardzo rozwinęły się w ostatnich latach - zarówno technologicznie jak i… technicznie. Większość z oferowanych obecnie urządzeń różnych producentów nie dość, że wyposażono w pompy ciepła powietrze - powietrze, to w dodatku znajdują się w nich filtry zdolne do pochłaniania szkodliwych cząstek z otoczenia. W jaki sposób się to odbywa? Kluczem są konkretne typy filtrów oraz technologii stosowanych w takich urządzeniach. Warto zwrócić uwagę wpierw na filtr HEPA.

 

Filtr HEPA to zasadniczo bardzo bliski brat filtra kompaktowego. Dlaczego? Wszystko dlatego, że część filtrów HEPA to… po prostu filtry kompaktowe wykonane w określonej technologii. HEPA oznacza wprost “wysokowydajny filtr powietrza” - jego początki sięgają lat 40. Ubiegłego wieku, kiedy to naukowcy konstruowali założenia powstania ładunku nuklearnego. Jako że w takiej broni liczy się sposób ułożenia cząstek materiału rozszczepialnego, uzyskano również bardzo obiecujące możliwości implementacji cząstek tkanin w taki sposób, aby były one w stanie przepuszczać powietrze i jednocześnie wyłapywać zanieczyszczenia z otoczenia. Okazuje się więc, że technologia zdobyta w trakcie wojny, może przysłużyć się nam również na co dzień.

 

Jakie pyły jest w stanie zatrzymać filtr HEPA? W zależności od specyfikacji, są w stanie one powstrzymywać cząstki takie jak PM2.5 czy PM10, które są składnikami smogi pochodzącego w Polsce z tzw. “niskiej emisji”. W Europie, by filtr HEPA mógł być nazwany takim filtrem musi spełniać konkretne wymagania: takie komponenty muszą usuwać 99,95% (ISO) cząstek stałych. W USA muszą usuwać 99,97% cząsteczek. Co ciekawe, filtry HEPA są w stanie wychwytywać również wirusy, bakterie oraz pyłki. Okazuje się więc, że mogą być one skuteczne w przypadku minimalizowania skutków takich chorób jak alergie, astma.

 

Ogrzewanie klimatyzatorem może okazać się świetnym powodem do zainteresowania się filtracją

Chemiczno - fizyczną metodą oczyszczania powietrza w klimatyzatorach jest jonizator. Filtr elektrostatyczny znajdujący się w urządzeniu chłodniczo - grzewczym powoduje, że aktywowane jony ujemne przyciągają cząsteczki zanieczyszczeń, brudów oraz bakterii i zatrzymują je w filtrze, separując je od powietrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie eliminować również przykre zapachy oraz zarodniki pleśni, które również są w stanie negatywnie wpływać na zapachy pojawiające się w domu. Dym papierosowy również może być skutecznie eliminowany za pomocą filtra elektrostatycznego!

 

            Coraz częściej w klimatyzatorach różnych klas stosuje się filtry HEPA oraz jonizatory polegające na filtrze elektrostatycznym. Szczególnie w obecnym okresie niskich temperatur (kiedy to mamy do czynienia z nasilonym zjawiskiem smogu) oraz w momencie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, nasi klienci bardzo mocno interesują się klimatyzatorami wyposażonymi w funkcje filtracyjne. Oferując klimatyzatory marek DAIKIN oraz GREE jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszelkie potrzeby klientów. To kolejne wyzwanie stojące przed branżą klimatyzacyjną, ale nie tylko - branża filtracyjna również jest w tym aspekcie szalenie istotna.

 

Wskazuje specjalista serwisu Klimatyzator.Sklep.pl zajmującej się sprzedażą i montażem instalacji klimatyzacyjnych.

 

Ogrzewanie klimatyzatorem - dlaczego warto?

Polski klimat ciągle się zmienia - nawet w okresie zimowym notujemy temperatury, które raczej przynależą do okresu przejściowego. Stąd też, okazuje się, że klimatyzatory, ze względu na dodatkowe funkcje grzania mogą okazać się sprzętami zdolnymi do działania całorocznego. Są dużo bardziej ekologiczne od dogrzewania za pomocą instalacji CO opartej na paliwach stałych oraz ekonomiczniejsze od grzejników elektrycznych, czy farelek. Dodatkowe zalety znajdą w nich gospodarze, którzy korzystają z instalacji fotowoltaicznych - tutaj korzyści finansowe mogą być nie do przecenienia.

 

Warto jednak wskazać na to, kiedy dogrzewanie klimatyzatorem może być nieefektywne. Przede wszystkim w miejscach, gdzie notuje się bardzo niskie temperatury. Istnieją takie rejony w Polsce, gdzie mimo zmian klimatycznych dalej na słupkach rtęci można zobaczyć takie wskazania jak -10, -15 stopni.

 

Niemniej, w terenach silnie zurbanizowanych, klimatyzator z filtrami HEPA oraz elektrostatycznymi może sprawdzić się świetnie. Nie dość, że dodatkowo ogrzejemy nasze mieszkanie lub dom, to jeszcze uda się nam pozbyć zanieczyszczeń, które wniknęły do domu. Korzyści z takiego rozwiązania są nie do przecenienia - zwłaszcza w takim kraju jak Polska.