Paint Stop - co to jest i dlaczego powinienes to miec w swojej firmie?

Jeżeli trafiłeś na nasz artykuł, to na pewno nie jest to przypadek. W tej publikacji dowiecie się wszystkiego, co dotyczy Paint Stop - ale nie tylko. Rozwiniemy pojęcia “mata filtracyjna”, “mata podłogowa” oraz takie zagadnienie jak “włóknina do kabin lakierniczych”. Zacznijmy jednak od początku i wyjaśnijmy, co oznacza “Paint Stop”.

 

Jak wskazuje nam sama nazwa - Paint Stop będzie mieć sporo wspólnego z farbami oraz przedsiębiorstwami, w których aktywnie wykorzystuje się tego typu narzędzia. Poniekąd sugeruje nam to przeznaczenie filtrów / mat filtracyjnych Paint Stop - a jest nim pochłanianie mgieł tworzonych przez rozpylone w powietrzu farby oraz lakiery. Warto tutaj podkreślić, że Paint Stop wcale nie oznacza konkretnych filtrów lub mat - wskazuje bardziej na materiał, który jest w stanie w potocznym rozumieniu “wyłapywać” z otoczenia mgłę tworzoną przez rozpyloną farbę, lakier lub klej.

 Sprawdź naszą ofertę filtrów Paint Stop - FILTERM służy pomocą!

DSC01736JPG


Instalacje wykorzystujące materiały Paint Stop mogą ochraniać wylotowe kanały powietrzne przed zaleganiem farby lub lakieru. Powłoka tworzona przez taki filtr powoduje, że powietrze, które odprowadza się kanałami nie zawiera w sobie już niepożądanych elementów. Można je stosować dodatkowo jako elementy drugiego stopnia filtracji - na przykład po labiryntowych filtrach kartonowych. Stąd już, odpowiednio oczyszczone powietrze można kierować do atmosfery. Jak widać zatem, filtry wykorzystujące powłoki Paint Stop bezpośrednio wpływają na ochronę środowiska - a to powinno być jednym z istotniejszych priorytetów każdego odpowiedzialnego biznesu.

 

Filtry z materiałem Paint Stop są wykonywane zazwyczaj z bardzo cienkich, chłonnych włókien szklanych, które bardzo precyzyjnie wyłapują drobiny mgły tworzonej przez zawieszoną w powietrzu farbę lub lakier. Często wykorzystuje się sztuczną żywicę do utwardzenia materiału, a to z kolei wpływa na sporą ściśliwość takiej maty. Jednocześnie, materiał filtra nie wiotczeje i uzyskuje się tzw. “gęstość progresywną”, bardzo pożądaną w procesie filtracji.

 

Gdzie stosuje się materiały typu Paint Stop?

Po raz kolejny odwołamy się do nazwy tej “technologii” - wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z mgłami tworzonymi przez farby oraz lakiery, tam na pewno sprawdzi się Paint Stop. Przemysł motoryzacyjny, meblarski, maszynowy, malarnie, farbiarnie, lakiernie, w których korzysta się (rzecz jasna) z farb lub lakierów (obróbka i produkcja elementów z drewna) stanowczo potrzebuje doskonałych filtrów wyposażonych w materiały Paint Stop. Takich branż może być stanowczo dużo, dużo więcej - wszystko zależy od tego, co w istocie produkuje dana fabryka i co jest dla niej istotne. Nie jest jednak tajemnicą, że maty filtracyjne Paint Stop są wręcz wymagane w tego typu miejscach - nie da się dostarczyć odpowiedniej jakości produktów bez odpowiedniego systemu filtracji opartego na tym konkretnym, specjalnym materiale. Skuteczny system filtracji gwarantuje w takich sytuacjach nie tylko odpowiednią jakość tworzonych przez nas produktów (lub świadczonych usług), ale również zapewnia bezpieczeństwo nam samym, naszym klientom oraz naszym pracownikom. A te wartości są zdecydowanie najważniejsze. Jak wykazaliśmy wyżej, stosowanie odpowiednich, wysokiej jakości filtrów to również wyraz dbałości o środowisko naturalne.

 

Filtry Paint Stop dla Twojego biznesu. Zapytaj o ofertę firmy FILTERM i dobierz najlepsze produkty dla siebie. Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji - skontaktuj się z nami!

 

Mata filtracyjna - czym jest?

Opowiedzieliśmy nieco o Paint Stop - bardzo mocno wiążącym się z nim tematem są maty filtracyjne - ich głównym zadaniem jest oczyszczenie dostarczonego do maty powietrza z przeróżnych zanieczyszczeń. Jak wnosi kontekst tego artykułu, nas najbardziej interesuje odseparowanie od powietrza drobin farb oraz lakierów za wykorzystaniem materiału Paint Stop. Trzeba jednak pamiętać, że maty filtracyjne nie muszą służyć tylko w tym zastosowaniu. Zazwyczaj ma ona grubość wynoszącą 3’’ (75 milimetrów) - ale rzecz jasna są dostępne inne wymiary.

 

Ale rzeczywiście, maty filtracyjne mogą składać się z włókna szklanego Paint Stop, dzięki czemu można odseparować mgłę farb i lakierów w urządzeniach do malowania natryskowego i innych sprzętach związanych z farbami oraz lakierami. Możliwe za ich pomocą jest również wyłapywanie suchych pyłów (np. tych, które pochodzą z obróbki metali lub drewna). Filtry sufitowe oparte na matach filtracyjnych stosuje się w lakierniach przemysłowych na ostatnim etapie filtracji w kabinach. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w matach filtracyjnych wykorzystuje się technologię stopniowego wzrostu częstotliwości włókien (wspomniana wcześniej “gęstość progresywna”. Dodatkowo, stosuje się pełną impregnację substancją klejącą: tym samym uzyskuje się bardzo wysoką wydajność i efektywność filtra składającego się z takiej maty.

 

Dlaczego warto dbać o stan mat filtracyjnych oraz zwracać uwagę na ich jakość oraz zgodność z przeznaczeniem? Dobranie odpowiedniej maty to dłuższa, bezawaryjna praca urządzeń stosowanych w malarniach, w których aktywnie pracuje się z farbami lub lakierami. Zaniedbanie konserwacji systemów filtracyjnych opartych na tych elementach lub dobranie nieodpowiedniego materiału lub zwyczajnie - wykorzystanie akcesorium złej jakości może pociągnąć za sobą lawinę nieprzewidzianych zdarzeń. Awaria jakiegokolwiek urządzenia służącego do pracy w firmie lub nieprawidłowa praca wykorzystywanych przez nas sprzętów powoduje inne, nieprzyjemne skutki. Przestoje, nieodpowiednia jakość produktów oraz usług, zanieczyszczenia - to wszystko może przekładać się na straty w firmie, których można w bardzo prosty sposób uniknąć - stosując odpowiednie materiały.

 

Włóknina filtracyjna - co warto o niej wiedzieć?

Włóknina filtracyjna to pojęcie bardziej ogólne i w pewnym sensie łączy się z matami filtracyjnymi (o czym warto pamiętać). W definicyjnym skrócie, włókniny filtracyjne można uznać za mechaniczną barierę dla zanieczyszczeń, które są w procesie produkcyjnym lub w procesie świadczenia usług niepożądane. Po raz kolejny warto zwrócić uwagę na włókniny typu Paint Stop, które sprawdzają się głównie wszędzie tam, gdzie ma się do czynienia z pracą z farbami lub lakierami.

 

Włókniny i maty filtracyjne stosuje się w procesie oczyszczania powietrza w fazie wstępnej oraz dokładnej. Nie ma żadnych przeszkód, aby włóknina filtracyjna posłużyła do produkcji innych filtrów - na przykład kieszeniowych lub kasetowych. Możliwe jest również wykorzystanie jej w roli filtra wstępnego do kabin lakierniczych, w różnego rodzaju odciągach czy specjalistycznych stanowiskach pracy (szczególnie tych, które znajdują się w otoczeniu mgły pochodzącej z farby / lakieru lub w szczególnie zapylonych miejscach).

 

Maty, włókniny filtracyjne mogą być stosowane również jako element bardziej skomplikowanych systemu filtracji powietrza. Co więcej, można wykorzystywać je również jako w pełni niezależny element filtracji powietrza. Możliwe jest dopasowanie produktu do parametrów wynikających z potrzeb klienta, warunków technicznych czy wymogów w zakresie skuteczności docelowej filtracji. Chłonność oraz przepustowość mat filtracyjnych powodują, że z powodzeniem stosuje się je nie tylko w przemyśle natryskowym czy lakierniczym (lub związanymi z nimi branżami), lecz również w maszynowniach, w sprężarkach, w szafach. W ogromnym skrócie - wszędzie tam, gdzie zależy nam na minimalizacji zapylenia z dbałością o nasze wyroby, maszyny, pracowników - maty oraz włókniny filtracyjne z pewnością się sprawdzą.

 

Włókniny filtracyjne, maty filtracyjne, Paint Stop. Teraz już wiesz o nich wszystko

FILTERM to nie tylko sprzedawca najlepszych na rynku rozwiązań filtracyjnych dla biznesu. Myśląc o naszej działalności, wyobrażaliśmy sobie świat, w którym odpowiadamy również za edukację naszych klientów. I to właśnie staramy się robić - dzisiaj przekazaliśmy Wam wiedzę na temat włóknin, mat filtracyjnych oraz Paint Stop - tak bardzo potrzebnego w miejscach, gdzie pracuje się z farbami oraz lakierami.

 

W przypadku tych zagadnień warto pamiętać o jednej, bardzo istotnej rzeczy - na tego typu rozwiązaniach nie można oszczędzać w żaden sposób. Zastosowanie odpowiedniej jakości elementów filtracyjnych m. in. w kabinach lakierniczych to gwarancja uzyskania produktu lub usługi odpowiedniej jakości. Niepożądane drobiny pochodzące z procesów związanych z lakiernictwem mogą przylepiać się do materiałów roboczych powodując niekorzystne skazy i sprowadzając na nas dodatkowe koszty. Nie bez znaczenia są również awarie sprzętów, które, jeżeli będą przez dłuższy czas narażone na działanie szkodliwych związków w farbie - na pewno nas zawiodą. A tego z pewnością chcielibyśmy uniknąć - każde uszkodzone urządzenie, każdy przestój, każda konieczność dodatkowego serwisowania to w biznesie strata.

 

Maty i włókniny filtracyjne Paint Stop polegający na włóknie szklanym o zmiennej gęstości (progresywnej gęstości) jest rozwiązaniem, które świetnie sprawdza się w niwelowaniu niekorzystnych skutków mgły filtracyjnej. Jest to rozwiązanie stosowane w przemyśle lakierniczym - ale nie tylko. Spotyka się je również w miejscach, gdzie chcemy odseparować pyły suche - powstające np. w trakcie obróbki drewna lub metali. Wszystko zależy od potrzeb klienta, do których się dostosowujemy.

 

Ostatecznie - Paint Stop, podobnie jak włókniny / maty lakiernicze to również rozwiązania, które wspomagają ochronę środowiska. Stosując je w biznesie - odprowadzając już powietrze do atmosfery dbamy o to, by nie zanieczyszczać środowiska naturalnego. Pamiętajmy o tym prowadząc biznes - produkcja, świadczenie usług to nie tylko odpowiedzialność za nasze wyroby, ale również za to, jak obchodzimy się z jedyną planetą, którą mamy “na pewno”. Korzystajmy z niej mądrze.

 

Eksperci firmy FILTERM są do Waszej dyspozycji! Skontaktuj się z nami i wybierz najlepsze produkty dla Twojego biznesu - sprawdź, co możesz udoskonalić w swoim systemie filtracji i jakie akcesoria będą dla Ciebie najbardziej optymalne. Sprawdź nas!