Proszek fluorescencyjny UV - co to jest i po co sie go stosuje?

W dzisiejszym artykule na chwilę odpoczywamy od tematyki filtrów i zwracamy uwagę na proszek fluorescencyjny. Okazuje się, że w branży filtracyjnej ma on ogromne znaczenie i często stosuje się go. Jednak nie bierze on udziału we właściwym procesie filtracji. Może on jednak dużo nam powiedzieć na temat tego, w jakiej kondycji znajduje się nasza instalacja filtracyjna. Sprawdźcie ten artykuł koniecznie!

 

Sypki proszek o różnych kolorach oraz lampa UV o dużej mocy. Ktoś, kto nigdy nie miał do czynienia z takimi czynnościami w trakcie konserwacji instalacji filtracyjnej, może być nieco zagubiony w tym, dlaczego się korzysta z takich akcesoriów. Okazuje się, że takie podejście, z uwagi na naturalne procesy fizyczne (świecenie pod światłem UV, fluorescencja), może wskazać nam obszary, w których efektywność filtracji nie jest wystarczająca. Proszek fluorescencyjny z uwagi na swoją sypkość i możliwość osadzania się w powietrzu oraz obojętność w kontekście nietoksyczności jest doskonałym narzędziem do diagnozowania usterek w systemie filtracji i wskazywaniu miejsc, które działają dobrze (oraz tych, które nie działają dobrze). W jaki sposób się to odbywa? Jak to działa? Co trzeba o tym wiedzieć?

 

Proszek fluorescencyjny UV w FILTERM - sprawdź go!

 

Proszek fluorescencyjny - zasada działania, opis

Jest to proszek kontrastowy, który po dodaniu przez jeden z wlotów ssących filtra dociera do mediów filtracyjnych i miesza się z filtrowanym powietrzem / produktem. Proces ten trwa od 3 do 5 minut. Gdy na instalację skieruje się światło UV, fluorescencyjny proszek do wykrywania nieszczelności pojawia się w każdym miejscu, gdzie znajdą się nieszczelności Wysoce widoczna fluorescencja proszku podkreśla nawet najmniejsze uchybienia. Pozwala on również na zlokalizowanie wszelkich nieszczelności, które mogły wystąpić w uszczelnieniach, połączeniach lub pęknięciach spoin. Fluorescencyjny proszek do wykrywania wycieków jest bezpieczny w użyciu, nietoksyczny i nie rozpuszcza się w wodzie, co oznacza, że może być stosowany w każdej gałęzi przemysłu, z wyjątkiem niektórych instalacji filtracyjnych w sektorze spożywczym i farmaceutycznym. Przed zastosowaniem proszku fluorescencyjnego do diagnozowania nieszczelności w układzie filtracyjnym, należy rozeznać się, czy dany proszek jest zdatny do wykorzystywania go w konkretnej gałęzi przemysłu. Inne proszki zastosujemy w przypadku branż farmaceutycznej i spożywczej (lub konieczne będzie zastosowanie innych procedur), bowiem każde zanieczyszczenie produktów obcą substancją może przesądzać m. in. o wycofaniu produktu z obrotu.

 

Fluorescencyjny proszek do wykrywania nieszczelności pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze w firmie, która go stosuje, a także znacznie poprawić wydajność instalacji filtrujących. Oszczędza czas, ponieważ minimalizuje przerwy w produkcji - sprawdzenie działania instalacji i wykrycie ewentualnych nieszczelności zajmuje zaledwie kilka minut, co pozwala na identyfikację np. wadliwego worka filtracyjnego. Oszczędza pieniądze, ponieważ wykrywa konkretny worek (a może być ich wiele!), który wymaga wymiany, dzięki czemu reszta może kontynuować pracę. Co więcej, fluorescencyjny proszek do wykrywania wycieków udoskonala nowe instalacje filtrujące oraz te, które już działają. W nowych instalacjach, kontrola prewencyjna pozwala uniknąć niespodzianek po uruchomieniu produkcji. W instalacjach już eksploatowanych, regularne kontrole wykrywają wszelkie wadliwe worki, które wymagają wymiany, aby utrzymać bezpieczeństwo, wydajność i ekoefektywność instalacji na poziomie 100%.

 

Jak wygląda proces testowania za pomocą proszku fluorescencyjnego?  

-       Wybranie odpowiedniego koloru proszku do aktualnych zastosowań w fabryce (o kolorach napiszemy poniżej)

-       Aplikacja proszki do części ssącej skierowanej do wewnątrz koniecznych do sprawdzenia filtrów. Po aplikacji należy odczekać określony przez producenta proszku czas, warto również wziąć pod uwagę specyfikę instalacji, przepływ oraz wykorzystane techniki filtracji

-       Po upłynięciu określonego czasu, należy skierować światło UV na elementy instalacji filtracyjnej, które chcemy sprawdzić. Wysokoenergetyczna lampka UV z pewnością pozwoli zidentyfikować miejsca, w których występują nieszczelności, które bezpośrednio wpływają na niższą skuteczność filtracji

-       Jeżeli prace z proszkiem są prowadzone w warunkach audytu, należy umieścić w protokole wszelkie uchybienia, jakie zostały zidentyfikowane przez osobę, która prowadzi czynności

-       Po zakończeniu czynności sprawdzających, należy przystąpić do konserwacji elementów wskazanych jako wadliwe (uszczelnienia, części filtrów) oraz doprowadzić do usunięcia usterek. Usterki mogą wynikać nie tylko z samej eksploatacji, ale również m. in. z nieprawidłowego montażu, doboru nieodpowiednich materiałów itp.

-       Po zakończeniu czynności konserwacyjnych, warto dokonać jeszcze jednego, sprawdzenia instalacji ponownie innym kolorem proszku pod kątem nieszczelności. Dopiero wtedy mamy pewność, iż proces sprawdzania został przeprowadzony w sposób poprawny.

 

Jak wykazaliśmy we wcześniejszych częściach tego tekstu - proszek fluorescencyjny może być przydatny nie tylko w procesie sprawdzania działającej już instalacji, ale także tej nowostworzonej oraz… dopiero tworzonej. Możemy oddać montaż instalacji filtracyjnej fachowcom, ale najlepiej jest sprawdzić ją przed uruchomieniem oraz przystąpieniem do czynności produkcyjnych lub związanych z świadczeniem usług. Dopiero w takim momencie mamy pewność skuteczności filtracji oraz jej prawidłowego montażu.

 

Dlaczego warto stosować proszek fluorescencyjny?  

-       Prewencja przedawaryjna - pozwala ona nam wskazać elementy, które albo już uległy pomniejszej awarii lub za chwilę jej ulegną. Można dzięki temu przygotować się do wymiany lub ją zainicjować odpowiednio wcześnie, gdy skutki nie są jeszcze rozległe

-       Oszczędność pieniędzy - małe awarie pociągają za sobą większe. Szybsze reagowanie na uchybienia pozwala uniknąć gorszych wypadków

-       Oszczędność energii - nieszczelności niekorzystnie wpływają na ciśnienie w układzie filtracji / wentylacji. Urządzenia odpowiadające za wymuszenie obiegu pracują pod większym obciążeniem i zużywają więcej prądu.

-       Ochrona pracowników - nieszczelny układ filtracyjny będzie przepuszczał zanieczyszczenia powodując ich wyciek do wewnątrz budynku, narażając pracowników na działanie szkodliwych substancji

-       Ochrona maszyn - maszyny, w przypadku uchybień w instalacji nie są odpowiednio chronione przed działaniem substancji mogących powodować zwarcia oraz inne awarie - np. ruchomych elementów.

Proszek UV kontrastowyjpg

Kolor proszku fluorescencyjnego i inne właściwości

Proszek fluorescencyjny jest elementem kontrastującym, który oferuje się najczęściej w jaskrawych kolorach. Najbardziej efektywne są te w kolorach: zielonym, pomarańczowym, żółtym, czerwonym oraz różowym. Jako że pyły, jak każde ciało fizyczne emitują promieniowanie elektromagnetyczne (odpowiadające za kolor) o falach różnej długości, powinno się stosować proszek o odpowiednim kolorze (taki, który kontrastuje z długością fali filtrowanego pyłu). Zielonego proszku nie zastosujemy w przypadku wapna, ale powinien nadać się dla wszelkich pyłów. Pomarańczowy sprawdzi się wszędzie, poza tlenkami żelaza, które w świetle UV mogą dawać podobny odcień. Żółty, czerwony i różowy również są “zgodne” z większością pyłów, należy jednak się upewnić, że filtrowany pył nie charakteryzuje się podobnym kolorem świecenia w świetle UV. Jak to sprawdzić? Warto nanieść próbkę pyłu w oczyszczonym miejscu i sprawdzić jego świecenie w obecności lampy ultrafioletowej oraz porównać ze specyfiką emisji pożądanego proszku.

 

Kwestia proszku fluorescencyjnego tylko pozornie wydaje się trudna. Jest to bardzo wdzięczne narzędzie diagnostyczne, które stosuje się nie tylko w warunkach audytu mającego na celu wykazanie nieszczelności w układzie. To także świetne akcesorium na co dzień, jeżeli dbamy o stan instalacji filtracyjnej w naszej firmie. Zapytaj o proszki fluorescencyjne w FILTERM - zapraszamy!