Ranking filtrow - czy da sie wybrac najlepszy filtr do kabiny lakierniczej?

Kabina lakiernicza to szczególne miejsce, w którym warto jest wybrać filtr, który najlepiej będzie spełniać swoje zadanie. Czy można wyłonić zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, które można wykorzystać w kabinie? Sprawdźcie nasz artykuł, w którym zaprezentujemy nasze zdanie na ten temat: poparte wieloletnim doświadczeniem!

 

Kabina lakiernicza to zdecydowanie taka sfera, w której należy użyć najlepszych dostępnych narzędzi ku temu, aby oczyścić powietrze z niepożądanych drobin lub ochronić istotne dla nas urządzenia oraz - co bardzo istotne - ludzi przed narażeniem ich na kontakt z często silnie toksycznymi substancjami zawartymi w lakierach. Nie jest tajemnicą to, że w filtracji ważna jest: ochrona ludzi: czyli dbanie o to, by nie stali się oni ofiarami aspiracji niepożądanych drobin, produktów: czyli tego, nad czym pracujemy lub co produkujemy oraz narzędzi: czyli wszelkich urządzeń, maszyn od których zależy bytność naszego biznesu. Ponadto, musimy pamiętać o ochronie środowiska - bo przecież zawsze jest tak, że powietrze kiedyś i tak trafi z powrotem do środowiska. Ważne jest to, aby zostało ono oczyszczone tak mocno, jak się tylko da.

 

Najlepszy filtr do kabiny lakierniczej. Charakterystyka filtrów w kabinach

Mata Paint Stop mówi bezpośrednio o swoim zastosowaniu. Ma ona za zadanie przede wszystkim powstrzymywać drobiny farby przed osadzaniem się na powierzchniach, które są dla nas szczególnie istotne - a zatem tworzone produkty, przedmioty wykonywanych usług, czy też elementy sprzętów służących nam do codziennej pracy. Znajdują one swoje zastosowanie w kabinach, ścianach i automatach lakierniczych przedsiębiorstw zajmującego się lakierowaniem lub nakładaniem farb przemysłowych. Nierzadko stosuje się je również w roli filtrów znajdujących się w podłogach tego typu miejsc, a także jako główny element tzw. pierwszego stopnia filtracji (filtracji wstępnej). Nie bez znaczenia są również wentylatory oraz szafy sterownicze, w których znajdują się wrażliwe elementy elektroniczne. Paint Stop implikuje samo przez się swoje zastosowanie i oznacza zasadniczo, że mamy do czynienia z włókniną, która po pierwsze - doskonale radzi sobie z wszystkim tym, co pochodzi z farb, olejów, lakierów oraz klejów. Po drugie - taka włóknina jest niesamowicie trwała i uniwersalna. Po trzecie - jest trywialnie prosta w użyciu nawet przez niewykwalifikowany do instalacji personel. Warto zwrócić uwagę na budowę progresywną włókien złożonych z włókna szklanego. Czym dalej wgłąb włókniny, tym włókna są upakowane ciaśniej. Dlaczego? Po to, aby większe drobiny nie torowały drogi mniejszym do wewnątrz filtra - włókniny. Ma to ogromne znaczenie w przypadku farb, olejów, lakierów oraz klejów, gdyż takie zanieczyszczenia w powietrzu nie są jednorodne.

 

Filtr wielowarstwowy Columbus jest zbudowany w ten sposób, iż składa się on z warstw nałożonego na siebie papieru perforowanego, który oferuje wysoką powierzchnię wychwytującą drobiny. W jednej warstwie, “dziurki” są ułożone tak, aby znajdowały się naprzeciw tych w warstwie poprzedniej. Powietrze przechodzące przez warstwy wpada w turbulencje, przez co na powierzchni filtra osadzają się drobiny cząstek stałych. Każda warstwa papieru filtracyjnego ma inną strukturę. Otwory są stopniowo coraz mniejsze, a górne warstwy wolniej się zatykają niż dolne. Powoduje to regularne obciążenie wszystkich warstw papieru, a filtr zapycha się równomiernie na całej swojej głębokości. Wszystko to przyczynia się do wysokiej zdolności zatrzymywania i długiej żywotności filtra. Filtry Columbus to również możliwość stosowania dwustopniowego systemu filtracji - rozwiązania tej firmy świetnie się do tego nadają. Właściwie od projektu instalacji filtracyjnej zależy to, czy będziemy mieć do czynienia z aplikacją z myślą o filtracji wstępnej czy też filtracji wtórnej. Tego typu zastosowania dobiera się indywidualnie do każdego przedsiębiorstwa.

 

Mata sufitowa M5 natomiast to filtr, za którego pomocą uzyskuje się finalną filtrację powietrza wlotowego - właśnie w takich miejscach jak na przykład kabina lakiernicza natryskowa. Co charakteryzuje taki filtr? Ogromna skuteczność, trwałość oraz stosunkowo niewielkie koszty eksploatacji. Mata zbudowana jest z wielu warstw - to warunkuje jej wysoką skuteczność i trwałość. Jednocześnie, do kabiny lakierniczej (lub innego miejsca wyposażonego w ten filtr), nie dostają się zanieczyszczenia pochodzące z farb, klejów lub lakierów. Tym samym, chronione są zarówno produkty pracy przedsiębiorstwa jak i maszyny biorące udział w procesach. Do ich tworzenia stosuje się włókna poliestrowe, które zgrzewa się ze sobą za pomocą wysokich temperatur. Następnie, wykorzystuje się lepiszcze nakładane warstwa po warstwie w całym przekroju włókniny. To nadaje macie pewną sztywność oraz zabezpiecza ją przed przedwczesnym zużyciem. Powoduje to, że do maty sufitowej nie będziemy musieli zaglądać zbyt często. Część maty, która znajduje się po stronie powietrza czystego jest wzmocniona plecioną tkaniną poliestrową, która ochrania filtr przed uszkodzeniami w trakcie montażu oraz blokuje wypadanie włókien na elementy lakierowane. Standardem w branży filtracyjnej jest odporność na wysokie temperatury oraz płomień zgodnie ze specjalistyczną normą DIN 53438 F1. Budowa maty sufitowej powoduje, że powietrze jest rozprowadzane równomiernie po całej powierzchni filtra.

 

Filtr skrzynkowy / Columbus Pc Pleat -  to ciekawa konstrukcja, której warto poświęcić odrobinę uwagi. Ze względu na fakt, iż jest to bardzo skuteczna metoda odfiltrowywania niepożądanych drobin, przede wszystkim w lakierniach, w przemyśle meblarskim, w przedsiębiorstwach zajmujących się metalurgią oraz tam, gdzie powietrze może być zanieczyszczone molekułami przemysłowych lakierów i innych agresywnych substancji, warto o nim pomyśleć. Wiele przedsiębiorstw korzysta z nielicencjonowanych rozwiązań bazujących najczęściej na otwartych patentach filtrów skrzynkowych. Jak działa sam filtr? Filtr skrzynkowy to specjalny rodzaj filtru, we wnętrzu którego znajduje się zaprojektowane medium filtracyjne. Obudowa to najczęściej dobrze zabezpieczony karton - co znacząco ułatwia instalację filtra skrzynkowego wewnątrz urządzenia włączonego do systemu filtracyjnego.

 

W filtrach kasetowych medium filtracyjne jest pozaginane w specyficzny sposób, z zachowaniem odstępów między zagięciami. Tym samym, powierzchnia filtracyjna jest drastycznie zwielokrotniana, a co za tym idzie - efektywność filtra wzrasta, niż w przypadku zastosowania całkowicie płaskiej powierzchni. Istotna jest również rama, która utrzymuje medium filtracyjne w pożądanym miejscu (o czym przesądza budowa filtra kasetowego) - ta składa się z tworzyw sztucznych, różnych metali i ich stopów. Na rynku można znaleźć również kartony, które są bardzo proste w późniejszej utylizacji. Wymiana takiego filtra na nowy jest absolutnie bezproblemowa - obsługa jest wręcz intuicyjna - wystarczy umieścić nowy filtr w odpowiednim miejscu, zachowując zgodność stron względem wpływającego i wypływającego z filtra powietrza.

 

W przypadku filtrów kieszeniowych -rama (obudowa) to najczęściej ocynkowana, odporna na korozję oraz inne uszkodzenia wynikające z naturalnych procesów pokrywa metalowa (blacha). Medium filtracyjne to chłonne i odpowiednio przepuszczalne jednocześnie kieszenie, które wykonuje się najczęściej z poliestru. Odpowiednio przygotowane filtry kieszeniowe są w stanie zatrzymywać nie tylko drobiny, ale również drobnoustroje. W zależności od tego, gdzie taki filtr będzie stosowany, wdraża się odpowiednie techniki wykonania filtra kieszeniowego. Coraz częściej obserwuje się również ramy wykonane z tworzyw sztucznych - łączy się je wtedy za pomocą tzw. “Profilów”, które podnoszą trwałość i sztywność konstrukcji.

 

Filtry kartonowe - harmonijkowe: tego typu filtry wykorzystują efekt siły odśrodkowej: cząsteczki farby, lakieru lub nawet kleju zawierające się w strumieniu powietrza dostają się do środka i poprzez wielokrotną zmianę kierunku przepływu, osadzają się w środku. Nie dochodzi tutaj do osadzania się odfiltrowanych drobin na częściach zewnętrznych kartonu - drobiny lądują na samym dnie jego krawędzi, a przepływ powietrza jest niezaburzony. Filtry kartonowe harmonijkowe można stosować bezproblemowo we właściwie każdym rodzaju kabiny lub ściany lakierniczej - zarówno tych poziomych jak i pionowych. Specjalny kształt filtra oraz umiejscowienie jego otworów powodują, że charakteryzuje się on bardzo wysoką skutecznością w odfiltrowywaniu dużych drobin.

 

Filtr patronowy natomiast to jeden z ciekawszych filtrów. Medium filtracyjne to materiał, który nie powoduje niepożądanego oporu powietrza - wtedy wydajność instalacji filtracyjnej jest obniżona, a elementy, które w sposób wymuszony wprawiają powietrze w ruch, pracują ze wzmożoną mocą - to zaś powoduje, że konsumpcja energii elektrycznej jest znacząco zwiększona i np. Wentylatory zużywają się prędzej niż w przypadku braku wzmożonego oporu. W medium filtracyjne wbudowane są dodatkowo zagięcia, które powodują, że powierzchnia filtracyjna jest powiększona. Warto wiedzieć, że taki filtr charakteryzuje się geometryczną budową: albo jest wpisany w kształt koła lub jest odrobinę spłaszczoną elipsą.

 

Który filtr wybrać? Które rozwiązanie jest najlepsze?

Filtry do lakierni mają to do siebie, że są pomyślane tak, by pasować “na miarę”. Okazuje się więc, że wszystko zależy od potrzeb danego przedsiębiorstwa. Jeżeli projekt Twojej instalacji zakłada użycie konkretnych filtrów - wybierz je. Natomiast w sytuacji, gdy Twoja instalacja filtracyjna niedomaga, nie jest w pełni skuteczna - zdaj się na ekspertów. FILTERM doradza w zakresie najlepszych rozwiązań filtracyjnych oraz sprawdzi, czy rozwiązania wykorzystywane przez Ciebie są odpowiednie. Nie czekaj i skontaktuj się z nami już teraz!