Sprawdz swoja instalacje filtracyjna. Proszek UV jest w tym doskonaly

Jak każdy skomplikowany mechanizm, instalacja filtracyjna powinna być przedmiotem dokładnego przeglądu. Organoleptyczne dokonanie oględzin jest bardzo ważne, ale zupełnie nie jest w stanie dać sobie rady z niewielkimi wyciekami lub takimi, które odbywają się w trudno dostępnych miejscach. Najlepszym sposobem na dokonywanie przeglądu naszego mechanizmu filtracyjnego jest wykorzystanie proszku UV.

 

Oczywiście sam proszek nam nie wystarczy: potrzebna jest także lampa emitująca promieniowania ultrafioletowe, które powoduje świecenie fluorescencyjnych proszków aplikowanych do instalacji filtracyjnej. Choć taki sposób audytu naszej instalacji wydaje się być karkołomny, jest niezwykle prosty - wykorzystujemy bowiem zupełnie naturalne procesy fizyczne do tego, aby osiągnąć konkretne cele. A takim jest zlokalizowanie wycieku. W jaki sposób? Aplikujemy proszek UV w kontrastującym dla odfiltrowywanego medium kolorze. Następnie aplikujemy proszek UV do wlotów ssących - jeżeli wszystko jest w porządku, pod światłem lampy ultrafioletowej nie zlokalizujemy żadnych świecących jaskrawo punktów. Jeżeli jest inaczej, musimy szukać wycieku właśnie w tym miejscu: to tam następuje utrata ciśnienia lub nawet wyciek niepożądanych w fabryce cząstek.

 

Proszek ultrafioletowy nie jest toksyczny, jest doskonale sypki oraz łatwo unosi się w powietrzu. Dzięki tym cechom, łatwość jego aplikacji, przydatność, uniwersalność oraz skuteczność są ogromne. W ciągu kilku minut jesteśmy w stanie uwidocznić nawet niewielkie wycieki. Te mogą pojawiać się przecież wszędzie: w uszczelnieniach, połączeniach oraz pęknięciach spoin. Oznacza to, że możemy go stosować nawet tam, gdzie inne środki mogłyby sobie nie poradzić. Co więcej, przechowywanie proszku oraz jego używanie w odpowiedni sposób nie są niebezpieczne dla życia lub zdrowia. Co więcej, nie wchodzi w reakcje utleniania, nadaje się do użycia bardzo długo i nie reaguje z wykorzystywanymi w przedsiębiorstwach z wielu branż chemikaliami. Mamy więc do czynienia z idealnym narzędziem do diagnozowania uchybień w instalacjach filtracyjnych!

Jak przeprowadza się audyt instalacji filtracyjnej?

Nanoszenie proszku filtracyjnego należy poprzedzić analizą, jakie: sposób wprowadzenia oraz sposób aplikacji będą najodpowiedniejsze dla instalacji. Następnie należy przystąpić do właściwego nanoszenia proszku UV do systemu - po upewnieniu się, że czas od momentu włączenia go jest odpowiedni, system należy wyłączyć. Po oświetleniu wszystkich newralgicznych elementów, także po stronie czystego powietrza - można ocenić, czy audyt wykazał jakiekolwiek nieprawidłowości. Sprawdzane są worki, filtry, okolice mocowań, uszczelki, łączenia rur, elementy o niewielkiej trwałości. Dopiero wtedy, gdy je sprawdzimy mamy absolutną pewność, że każda część instalacji spełnia nasze wymagania. Po audycie system włącza się na nowo, by sprawdzić czy dalej działa prawidłowo. Cała procedura powtarza się i dopiero wtedy mamy pewność, że powietrze w naszej fabryce jest czyste, a system działa optymalnie.

 

Test barwnikowy, którym jest sprawdzenie szczelności instalacji UV powinien zostać zakończony zapisaniem protokołu, który albo wskaże elementy, które trzeba poprawić, albo technik oceni system jako taki, który nie wzbudza uwag. Kiedy mamy pewność, że nasza instalacja przejdzie audyt? Z całą pewnością w sytuacji, gdy regularnie ją serwisujemy. Nie jest jasno powiedziane, jak często należy przeprowadzać czynności serwisowe przy instalacji - zależy to od tego, w jakich warunkach działa cała instalacja, jakie zanieczyszczenia są filtrowane, jaka jest to branża. Pewne jest natomiast to, że warto robić to częściej niż rzadziej. Audyty instalacji przeprowadza się obligatoryjnie wtedy, gdy system jest przerabiany, dostosowywany pod nowe warunki oraz gdy dokonuje się na przykład adaptacji z jednego rozwiązania na inne. Zamontowanie nowych filtrów także powinno się odbyć z wykorzystaniem w dalszym ciągu audytu filtracyjnego. Profesjonalnie przeprowadzony audyt filtracyjny jest w stanie wykryć nieprawidłowości niewynikające bezpośrednio z wyeksploatowania poszczególnych elementów - na przykład błędów konstrukcyjnych oraz niedopatrzeń w procesie konstruowania całości.

 

Dlaczego powinieneś przeprowadzać audyt za pomocą proszku UV?

Oszczędność pieniędzy oraz pewność, iż cała fabryka działa prawidłowo powinny być wystarczającymi pobudkami. Zanieczyszczenie po stronie czystej to nie jedyny problem, z którym borykają się fabryki, w których instalacja filtracyjna nie działa prawidłowo.

 

Trzeba mieć również na uwadze to, że nieszczelność w układzie powoduje spadek ciśnienia. Wentylatory muszą wykonać pracę “na darmo”, mogą także działać nieefektywnie - próbując kompensować tracone przez nieszczelność ciśnienie. To oznacza natomiast dla nas to, że zwyczajnie szybciej zużyjemy taki wentylator oraz zapłacimy więcej za prąd potrzebny do wygenerowania dostatecznego ciągu tworzącego ciśnienie. Stąd tak istotne jest, by odpowiednio serwisować nasze instalacje. Proszek fluorescencyjny UV z pewnością będzie w tym pomocny.

 

Proszki UV mają różne kolory z prostego powodu - w trakcie audytu używa się kolorów kontrastujących z zanieczyszczeniami, które są typowe dla naszego przedsiębiorstwa. Powód jest prosty - proszek nie może zlać się pod światłem UV z tymi właśnie zanieczyszczeniami. Wyróżniamy trzy główne kolory proszku UV (choć istnieją przeróżne):

 

-       Zielony proszek przyda się w przedsiębiorstwach, gdzie pracuje się z aluminium, cementem; świetnie przydaje się w przemyśle komunalnym

-       Pomarańczowy proszek będzie doskonały właściwie wszędzie poza fabrykami, w których pracuje się z tlenkiem żelaza

-       Różowy jest świetny w każdej branży poza barwnikami, które mogą się zlewać kolorem z proszkiem UV

 

W FILTERM znajdziecie państwo proszek UV w wyżej wskazanych kolorach - w poręcznych wiaderkach o wadze 5 kilogramów. Bardzo istotnym dopełnieniem proszków jest lampa UV. Użycie proszków UV w branży filtracyjnej jest absolutną normą i powinno być ono stosowane przez każde przedsiębiorstwo, któremu zależy na tym, aby w jego firmie było czysto oraz każdy element działał odpowiednio. Zachęcamy naszych klientów do tego, aby stosować proszki UV również we własnym zakresie, wraz z latarkami. Przeprowadzenie samodzielnej analizy przez zakładowych serwisantów, osoby do tego oddelegowane może spowodować istotne oszczędności biorąc pod uwagę dalszą perspektywę funkcjonowania zakładu.

 

W FILTERM masz pewność, że Twoja instalacja filtracyjna będzie zawsze w dobrym stanie

Proszki UV oraz lampa to element oferty, który nie jest tylko dodatkiem do całości - to właściwie integralna jej część. Poza oferowaniem najlepszych filtrów na rynku oraz doradztwem w zakresie ich instalacji - nasza firma zdecydowanie stoi po stronie utrzymywania systemów oczyszczających powietrze w przedsiębiorstwach w odpowiednim stanie. W nowoczesnych fabrykach nie da się tego robić bez użycia proszków UV oraz lamp, które generują światło ultrafioletowe. Przydadzą się one nie tylko technikom, ale również całym przedsiębiorstwom, którym zależy na tym, by instalacja filtracyjna była w jak najlepszym stanie. Zachęcamy do kontaktu w sytuacji, gdy macie Państwo pytania odnośnie stosowania, zakupu proszków oraz lamp! FILTERM zapewnia kompleksowe doradztwo!