Swiadomosc filtracyjna. To jedna z wazniejszych wartosci w FILTERM

Zdecydowanie najważniejsze jest dla nas zadowolenie Klienta oraz rzetelne wywiązywanie się z naszych obowiązków. Poprzysięgliśmy sobie jednak, że w naszej działalności będziemy również kłaść szczególny nacisk na edukowanie - nie tylko naszych Klientów, ale również każdej osoby, która będzie chociażby czytać wpisy w naszej Bazie Wiedzy. Czym według nas jest świadomość filtracyjna i co można zrobić, aby ją cały czas usprawniać? 

 

Obecnie, świat boryka się z ogromnymi problemami w zakresie ochrony środowiska oraz coraz większym odsetkiem występowania chorób układu oddechowego, alergii oraz innych schorzeń wynikających ze złej jakości powietrza lub stosowania niewystarczającej filtracji - nawet, co gorsza niestosowaniem jej w ogóle. Zwiększanie świadomości znaczenia filtracji jest więc zadaniem bardzo ważnym, takim które bezpośrednio dotyczy zmian odbywających się w tym momencie w różnych aspektach naszego życia. Fabryka, w której stosuje się nieodpowiednie środki ochrony ludzi, oszczędza się na filtracji może stwarzać ryzyko częstszego zapadania na choroby. Cierpią na tym nie tylko ludzie - poszkodowane jest również środowisko oraz produkty lub świadczone w zakładzie usługi. Oszczędności na filtracji są jedynie pozorne - gorsza jakość materiałów służących do ochrony maszyn, ludzi i procesów produkcyjnych oznacza zazwyczaj wyższe rachunki za prąd oraz częste sytuacje, w których konieczne jest wdrożenie poprawek w produktach.

 

Świadomość filtracyjna nie jest “nowym wynalazkiem”

Filtracja jest obecna od dawna, nawet od czasów starożytnego Egiptu, gdzie ludzie używali piasku i żwiru do filtrowania wody. W XX wieku producenci zaczęli stosować w procesach filtracji materiały naturalne, takie jak wełna i włókna drzewne. Wraz z ciągłym rozwojem i rosnącym popytem ze strony użytkowników końcowych, szybko pojawiły się nowe rozwiązania w zakresie mediów filtracyjnych, w tym membran nieorganicznych, takich jak ceramika, w celu zwiększenia wydajności. Tak jak sprzęt zaczął ewoluować, tak samo ewoluowały techniki. Później wprowadzono odwróconą osmozę, a także szeroką gamę mediów filtracyjnych, które wykorzystują włókno szklane, papier (karton), różnej maści włókna oraz procesy technologiczne - wystarczy spojrzeć na worki filtracyjne. To bardzo ciekawy przykład konwergencji różnych typów podejścia do filtrów. Filtry workowe - z tego względu, że bardzo często służą one do zbierania materiałów, w których nawet wyładowanie elektrostatyczne może doprowadzić do zapłonu lub eksplozji, mogą mieć wykonanie eliminujące ryzyko powstania przeskoku takiej iskry. Filtr workowy, dzięki obecności teflonu może być odporny na działanie ognia i wysokich temperatur, na wodę (dzięki wykonaniu hydrofobowemu), olej (oleofobowe) oraz wiele innych, które są wymagane w różnych typach przedsiębiorstw.

 

Filtracja przemysłowa czerpie garściami z historii, przy okazji proponując zupełnie nowe rozwiązania

 

Nowoczesne technologie bezpośrednio wpływają na to, w jaki sposób rozwija się branża filtracyjna. Dostępne są materiały, które są odporne na bardziej ekstremalne środowiska i temperatury. Obecnie, filtracja służy szerokiej gamie użytkowników i zastosowań w przemyśle spożywczym, lotniczym, samochodowym, olejarskim, farmaceutycznym i energetycznym, farmaceutycznym oraz meblarskim. Filtry różnego rodzaju można znaleźć w restauracjach, hotelach, w biurach, mieszkaniach, domach, małych i dużych zakładach przemysłowych. Trudno wyobrazić sobie budynek, w którym nie zastosowano choćby jednego typu filtra, który ma służyć określonemu celowi. Filtracja ma zatem wiele obliczy i ze względu na to, że jest powszechna - wymagane jest to, aby rzetelnie edukować w jej zakresie.

 

W ostatnich latach, przemysł filtracji przemysłowej nadal się rozwija i rozszerza. W miarę jak użytkownicy wymagają większej wydajności, większej trwałości i bardziej przystępnych cen, sprzęt i techniki ulegają adaptacji. Niektóre z powodów, dla których filtracja przemysłowa doczekała się tak wielu innowacji to wzrost populacji, szybka urbanizacja i zmiany klimatyczne. Rosnące wymagania firm oraz odbiorców różnych produktów powodują, że zmieniać się musi również filtracja. Produkujemy coraz więcej, konsumujemy coraz więcej - firmy oczekują nieustających wzrostów sprzedaży oraz cały czas szukają sposobów na zwiększanie swoich przychodów. Jednocześnie, na szali kładziemy również nasze bezpieczeństwo oraz ochronę środowiska.

 

Odpowiedzialna filtracja = stosowanie dobrych praktyk filtracyjnych i korzystanie z najlepszych produktów

W FILTERM, rozpatrując temat odpowiedzialnej filtracji myślimy o kilku podstawowych wartościach, posługując się “życiowymi” przykładami uwiarygadniającymi nasze tezy. Bazujemy również na doświadczeniu zbieranym przez lata, również poprzez szerokie relacje z wieloma firmami z Polski oraz poza jej granicami.

 

-       Oszczędności na filtracji są jedynie pozorne. Zazwyczaj oznacza to, że nie w pełni doszacowujemy konkretne sfery. Używając gorszej jakości filtrów skazujemy się na gorszą efektywność separowania cząstek oraz ostatecznie - na straty. Dlaczego?

 

Przykład: w firmie, w której stosowane są słabej jakości włókniny o nieprogresywnej budowie odbywa się lakierowanie frontów meblowych. Wyściełane szafy sterownicze maszyn wewnątrz lakierni, wiatraki oraz system wentylacji są chronione zbyt słabo przed działaniem agresywnych, przewodzących prąd farb, klejów i żywic. Z uwagi na ten fakt, włóknina musi być wymieniana bardzo często, zdarza się też, że jest wymieniana zbyt rzadko i ostatecznie, część mgły lakierniczej nie jest wyłapywana przez włókninę. To z kolei prowadzi do tego, że drobiny osadzają się także na ścieżkach płytki drukowanej maszyny. Ta często ulega trudnym do zdiagnozowania awariom i powoduje kosztowne dla firmy przestoje. Stosowanie tej o progresywnej budowie rozwiązuje problem.

 

-       Świadomość filtracyjna to również czynnik, którego należy wymagać od naszego kontrahenta, dostawcy filtrów. Korzystanie z usług firm o nikłej renomie to ryzyko występowania przekłamań w realizacji zamówień.

 

Przykład: W firmie działającej w branży metalurgicznej stosuje się filtry niskiej jakości, które nie spełniają definicji HEPA, jednak są uznawane za wystarczające. W procesach produkcyjnych powstają pyły PM10 i PM 2.5 i nie są one odpowiednio odfiltrowywane. Może się okazać, że zaniedbania w tym względzie będą się przejawiać na przykład w większym odsetku pracowników, którzy korzystają ze zwolnień lekarskich. Użycie wysokiej jakości filtrów z pewnością przyczyni się do znacznie lepszej kondycji osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie.

 

-       Świadomość filtracyjna to również dobre praktyki względem już działającej instalacji filtracyjnej lub tej projektowanej. Częsty audyt instalacji z uwzględnieniem proszku UV, prowadzony z użyciem protokołu to rzecz, którą zdecydowanie warto robić.

 

Przykład: W firmie działającej w branży automotive działa niekonserwowana od lat instalacja filtracyjna w wentylacji. Powstały liczne nieszczelności w układzie, przez które następuje “ucieczka” ciśnienia roboczego. Poza tym faktem, dochodzi również do wycieków zanieczyszczeń z nieszczelnych worków filtacyjnych. Od pewnego czasu firma notuje wyższe rachunki za prąd oraz częste awarie - bez uchwytnej przyczyny. Fluorescencyjny proszek do wykrywania nieszczelności pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze w firmie, która go stosuje, a także znacznie poprawić wydajność instalacji filtrujących. Oszczędza czas, ponieważ minimalizuje przerwy w produkcji. Jednocześnie, pozwoliłby na zidentyfikowanie nieszczelności oraz zaopatrzenie ich, by zminimalizować straty na ciśnieniu roboczym w wentylacji.

 

-       Świadoma filtracja to również edukacja w zakresie przyjaznych dla środowiska zamienników lub łatwych w utylizacji komponentów. Pokazujemy, że filtracja może iść w parze z wydajnością oraz prostymi w obsłudze rozwiązaniami.

Jesteśmy ekspertami w zakresie odpowiedzialnej filtracji

Pokazujemy wielu firmom, jak może wyglądać przedsiębiorstwo bazujące na dobrych praktykach w zakresie wykorzystywanych w fabrykach filtrów. Oferujemy nie tylko najwyższej jakości rozwiązania, ale i edukujemy - czego dowodem jest nasz blog. Chcesz o coś zapytać? Skontaktuj się z nami już dziś!