Wentylacja to serce Twojej firmy. Sprawdz, jak o nia dbac

W przypadku wentylacji nie można dawać sobie miejsca na żadne kompromisy. Trzeba wiedzieć o tym, że wszelkie uchybienia w tym zakresie mogą spotkać się z nieprzewidzianymi skutkami. Sprawdź, czego unikać i sprawdź, co możesz zrobić, aby system wentylacji w Twojej firmie działał tak jak trzeba - w specjalnym artykule FILTERM pokażemy ci, co jest najbardziej istotne w utrzymaniu twoje wentylacji w odpowiedniej kondycji.

 

System wentylacji jest niejako sercem Twojej firmy. Musisz wiedzieć o tym, że jeżeli system wentylacji działa nieprawidłowo, możesz borykać się z nieprzewidzianymi skutkami: między

innymi w Twojej firmie mogą pojawić się zanieczyszczone powietrze lub nieprzyjemne zapachy. Niesprawna wentylacja może doprowadzić do wysokich rachunków za prąd. Niekonserwowane filtry, do których nikt nie zaglądał w odpowiednim interwale mogą być zapchane tak mocno, że niestety, ale powodują one zbyt wysoki opór, a nie jest to bez znaczenia. Co to może oznaczać dla Twojej firmy poza wysokimi rachunkami za prąd? Niestety, ale takie turbiny potrafią psuć się częściej, a to oznacza kolejne dodatkowe koszty dla Twojej firmy. Biorąc pod uwagę inflację i coraz wyższe rachunki za energię elektryczną - musisz liczyć się z tym, że jest to kolejny niepotrzebny wydatek, którego oczywiście możesz uniknąć. Kluczem do tego wszystkiego jest tak zwana odpowiedzialna filtracja.

 

Niestety powszechną praktyką wśród wielu firm jest to, że do systemu wentylacyjnego zagląda się dopiero wtedy, kiedy dzieje się coś złego. My w FILTERM uczulamy naszych klientów, iż należy ustalić pewne interwały, w trakcie których sprawdzamy, czy z naszym systemem wentylacji wszystko jest w porządku. Wystarczy prosty audyt instalacji filtracyjnej lub wentylacyjnej po to, aby dowiedzieć się, czy wszystko jest tak, jak należy. W FILTERM audyty instalacji filtracyjnej wykonujemy na zlecenie naszych klientów, gdzie wykorzystujemy specjalistyczne narzędzia. Wśród nich znajdują się proszki fluorescencyjne, które umieszcza się od strony zaciągu instalacji wentylacyjnej, a następnie za pomocą lampy. UV sprawdza się, czy nie dochodzi do żadnych wycieków. Jest to bardzo skuteczny sposób, po którym należy wykonać odpowiedni protokół. Świetną praktyką jest, aby po przeprowadzeniu pierwszego audytu i sporządzeniu protokołu oraz zlikwidowaniu uchybień przeprowadzić taki audyt jeszcze raz. Dlaczego? Ma to na celu upewnienie się, że wszelkie awarie zostały usunięte Jeżeli wtedy nie jesteśmy w stanie uwidocznić żadnych wycieków, okazuje się, iż naszą pracę wykonaliśmy w odpowiedni sposób, a instalacja wentylacyjna działa tak jak powinna.

 

Musisz pamiętać o tym, że każdy wyciek z instalacji wentylacyjnej niestety powoduje spadki ciśnienia, te z kolei powodują, iż turbiny pracują w trybie podwyższonego obciążenia, aby skompensować utratę ciśnienia poprzez nieszczelność. To z kolei raz jeszcze powoduje to, że niestety, ale Twój system wentylacyjny, czyli wentylacja mechaniczna, działają w trybie podwyższonego wysilenia. Nie jest to sytuacja, do której warto doprowadzać, gdyż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo mechaniczny system wentylacyjny potrafi generować niemałe rachunki za prąd. Aby mieć pewność, że nie narażamy naszej firmy na niepotrzebne koszty, warto sprawdzać tego typu rzeczy i gorąco zachęcamy nie tylko do do angażowania specjalistów takich jak FILTERM, które wykonują audyty na zlecenie. Warto również samodzielne zaopatrzenie się w proszek UV, który będzie w stanie pokazać Wam, czy wasz system wentylacyjny działa w sposób prawidłowy. Należy dobrać proszek za pomocą takiego koloru, który będzie jak najbardziej kontrastowy dla drobin, które odfiltrowujemy na co dzień. Następnie sprawdzamy wszelkie miejsca takie jak łączenia w poszukiwaniu wycieków, jeżeli znajdujemy je - należy przeprowadzić stosowne prace konserwacyjne.

 

Włókniny filtracyjne Twoim sprzymierzeńcem

Jeżeli chodzi o wentylację włókniny filtracyjne są jednym ze sprzymierzeńców każdego przedsiębiorstwa. Włókniny filtracyjne są bardzo proste, jeżeli chodzi o ich budowę. Standardem w przypadku włóknin filtracyjnych jest to, że charakteryzują się one budową progresywną - włókna, zazwyczaj poliestrowe są mniej ciasno upakowane od strony brudnej, a bardziej upakowane od strony czystej. Dlaczego? Po to, aby mniejsze dyły nie tarasowały drogi w do wewnątrz filtra drobinom większym. Taka budowa powoduje również, że włóknina filtracyjna jest niesamowicie uniwersalnym typem filtra i w dodatku bardzo trwałym. Jeżeli chodzi o włókniny filtracyjne - są one zgrzewane na gorąco oraz utwardzane specjalnym lepiszczem, które powoduje, że włókniny filtracyjne nie kruszą się nie łamią i nie degradują się wraz ze wzrostem ich zużycia. Włóknina filtracyjna w odpowiednich warunkach może wytrzymać naprawdę długo dlatego jest to bardzo szanowana metoda filtracji w wielu przedsiębiorstwach.

 

Włókniny filtracyjne bardzo często stosuje się wentylacji z tego względu, że jest to rozwiązanie bardzo uniwersalne i to właśnie w tych miejscach można najlepiej wykorzystać jego ogromne zalety. Także standardem jest to, że wentylacja bardzo mocno polega na matach lub włókninach filtracyjnych, czasami nawet wykonanych w technologii Paint Stop.

 

A co z filtrami kieszeniowymi i kasetowymi?

Filtry kieszeniowe ich kasetowe są niezwykle uniwersalnymi typami filtrów. W praktyce firmy FILTERM widzieliśmy naprawdę mnóstwo sposobów ich implementacji, między innymi w salach operacyjnych, restauracjach, centrach handlowych i zakładach produkcyjnych przeróżnego typu branż. Pełnią tam one rolę separatora niekorzystnych cząstek z powietrza, w tym olejów, a przede wszystkim właśnie lepkich substancji. Docelowo one są stosowane wszędzie tam, gdzie istnieje system wentylacyjny, narażony na działanie różnych czynników niekorzystnych. Chodzi tutaj przede wszystkim odrobiny lakierów, olejów czy pyłów, między innymi w firmach sektora meblarskiego, wytwórczego i wielu innych. Pewną praktyką jest również to, że spotyka się filtry kieszeniowe i kasetowe, także w lakierniach oraz malarniach. Jest to więc bardzo uniwersalny typ filtra, z którego może korzystać naprawdę wiele firm z różnych branż.

 

Co trzeba wiedzieć o filtrach kieszeniowych i kasetowych? Są one niezwykle odporne i trwałe, a tym samym w odpowiednich warunkach i przy odpowiedniej konserwacji mogą one pracować bardzo, bardzo długo. Koszty eksploatacji tych filtrów nie są wysokie. Z uwagi na powyższe cechy, ich serwis jest wręcz bajecznie prosty, nawet słabo przeszkolony personel jest w stanie szybko wymienić filtr, który uległ zapchaniu lub awarii. Awarie takich filtrów zdarzają się bardzo rzadko. Jest to więc rozwiązanie, na którym naprawdę można bardzo mocno polegać. Zdecydowanie polecamy filtry kieszeniowe i kasetowe wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wentylacją. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, iż filtry kieszeniowe oraz kasetowe są bardzo kompaktowe: ze względu na ich budowę można z nich korzystać wszędzie tam, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca na bardzo wyrafinowany system wentylacyjny.

 

Filtry kompaktowe oraz HEPA

Kolejnym filtrem, na który warto zwrócić uwagę w przypadku wentylacji jest wkład skuteczny, kompaktowy oraz tak zwany HEPA. W przypadku filtra kompaktowego warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału. Są to włókna łączone na mokro. To skutecznie zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia wewnątrz filtra, dba się o to, by tego konstrukcja miała bardzo korzystny współczynnik przepływu powietrza, bez generowania niekorzystnych oporów. Gdyby nie to, turbiny, które wymuszają powietrze w systemie wentylacyjnym, pracowałyby w trybie podwyższonego wysilenia i tym samym generowały więcej zapotrzebowania na energię elektryczną oraz wszelkie elementy turbiny pracowały by znacznie ciężej i częściej by się psuły. Plisowana konstrukcja sprawia, że owe filtry charakteryzują się ogromną powierzchnią filtracyjną, jednocześnie zapewniają absolutną, bezkompromisową skuteczność i bardzo wysoką trwałość. Właśnie dlatego nasi klienci tak bardzo cenią sobie wkłady skuteczne, kompaktowe.

 

Warto powiedzieć również słówko o HEPA. Jest to skrótowiec, który oznacza wysokowydajny filtr powietrza z języka angielskiego. Jego wynalezienie ma właściwie bardzo ciekawą historię. Naukowcy poszukując możliwości upakowania materiału rozszczepialnego w bombie nuklearnej, przy okazji opracowali. Usiatkowanie wewnątrz takiego właśnie filtra i zauważyli oni możliwość wykorzystania tego w budowach tkanin. Można więc powiedzieć, że filtr HEPA ma absolutnie bombową historię. Pewne jest jednak to, że charakteryzuje się niesamowitą skutecznością w walce z pyłami. HEPA to właściwie swego rodzaju zestaw wymagań w Europie. Filtry typu HEPA muszą usuwać przynajmniej 99,95% cząstek stałych w USA ten współczynnik jest wyższy i wynosi 99,97% cząstek. Zarówno filtry kompaktowe, jak i filtry HEPA szeroko stosuje się wentylacji ze względu na ich ogromną skuteczność, uniwersalność oraz niewielkie rozmiary: to czyni je rozwiązaniami szeroko wykorzystywanymi w przemyśle - właściwie każdego rodzaju. Zdecydowanie polecamy filtry kompaktowe oraz filtry HEPA wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na bardzo rozległy system oczyszczania powietrza w wentylacji.

 

Wiesz już wszystko o tym, jak dbać o wentylację w swojej firmie!

Wentylacja bezsprzecznie jest sercem Twojej firmy. Warto dbać o nią za wszelką cenę i chodzi tutaj nie tylko o procesu produkcyjne, ale również o zdrowie twoich pracowników. Jeżeli masz więcej pytań na temat tego, jak możesz lepiej zadbać o wentylację w swojej firmie. Skontaktuj się z FILTERM. Na pewno doradzimy Ci na kontekście tego, co możesz zrobić dla swojej fabryki, dla swojego przedsiębiorstwa, aby Twój system wentylacyjny działał jeszcze lepiej.