Worki filtracyjne w przemysle: gdzie sie stosuje?
Worki filtracyjne wydają się być odrobinę tajemniczym typem oczyszczania powietrza w przedsiębiorstwie. Okazuje się jednak, że jest to rozwiązanie bardzo szeroko wykorzystywane. Warto opowiedzieć o tym, w jaki sposób wykorzystuje się worki w przemyśle i gdzie można je spotkać najczęściej.
Konstrukcja worka filtracyjnego nie jest rzeczą szczególnie “odkrywczą” - ma on postać luźnego worka, który może zostać wykonany z różnych tworzyw / tkanin. Bardzo istotne jest to, aby dobrać odpowiednią charakterystykę worka filtracyjnego do filtra workowego. W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa, można zamówić worek filtracyjny z przygotowaniem do pracy w środowisku: zagrożonym zapłonem z powodu wyładowania elektrostatycznego, narażone na działanie ognia, wysokiej temperatury, wody, tłustych substancji i wiele, wiele innych. Właśnie dlatego w kręgu worków filtracyjnych stosuje się różne włókniny: może to być m. in. polipropylen, aramid czy poliester - różniące się między sobą parametrami. Normą jest zamawianie worków filtracyjnych “na wymiar” - to niezwykle istotne w kontekście konstrukcji filtra workowego. Worek filtracyjny górną częścią musi odpowiednio pasować do elementów mocujących - jeżeli w tym punkcie będą występować jakiekolwiek nieszczelności, może okazać się, że system filtracyjny oparty na filtrze workowym straci część swojej nominalnej wydajności i może generować nieprzyjemne w skutkach wycieki. Stąd też, zarówno dostawca jak i odbiorca muszą zadbać o to, by ustalić odpowiednie wymiary i nie dokonać żadnej pomyłki w tym zakresie.
Oferta FILTERM: sprawdź nasze worki filtracyjne!
Filtr workowy w przeciwieństwie do innych metod oczyszczania powietrza nie dość, że musi charakteryzować się odpowiednimi wymiarami, dodatkowo powinien być odpowiednio zamontowany. Jakiekolwiek uchybienie w tym zakresie będzie owocować gorszą wydajnością filtra oraz wyciekami, co w efekcie może doprowadzić do narażenia innych urządzeń na działanie niebezpiecznych substancji, spadku ciśnienia w instalacji oraz problemów z utrzymaniem odpowiedniej jakości tworzonych produktów lub realizowanych usług przez przedsiębiorstwo. Przejdźmy jednak do tego, gdzie można zastosować worek filtracyjny. Okazuje się, że wcale nie trzeba szukać szczególnie daleko.
Worki filtracyjne a branża lakiernicza: połączenie możliwe
Uniwersalność worków wynika nie tylko z ich skuteczności, ale również możliwości przygotowania włókniny do pracy z konkretnymi zanieczyszczeniami. Spójrzmy na branżę lakierniczą - wykorzystywane w niej substancje nierzadko mogą okazać się nie tylko drażniące, ale również szczególnie łatwopalne. Drobniutkie cząstki mogą mieć odrobinę inne właściwości fizyczne i tym łatwiej ulegać zapłonowi od choćby małej iskry. Lakiery, kleje, oleje mogą być świetnymi paliwami dla procesu spalania - w warunkach przemysłowych lepiej nie doprowadzać do niekontrolowanego zapłonu z jakiegokolwiek powodu. Worki filtracyjne: jak wspomnieliśmy, mogą charakteryzować się wykonaniem eliminującym ryzyko powstanie wyładowania elektrostatycznego pomiędzy włókniną, a odfiltrowaną substancją. Pominięcie tej kwestii w doborze filtra może okazać się tragiczne w skutkach: branża filtracyjna zna przypadki, w których przedsiębiorstwo bardzo mocno ucierpiało w wyniku pożaru z wyładowania elektrostatycznego. Tym bardziej trzeba pamiętać o ludziach, którzy często znajdują się w fabryce. Stopień ochrony worka przed tego typu ewentualnościami powinien być ustalany jako jedna z pierwszorzędnych kwestii już na samym początku.
Odpowiednio dobrany filtr pod względem skuteczności oraz substancji, które zamierzamy filtrować może być niezwykle skuteczny w przemyśle lakierniczym - trzeba jednak pamiętać o tym, by dobrze przemyśleć wykorzystanie worka filtracyjnego. Bardzo ważne jest odpowiednie zwymiarowanie worka oraz określenie aplikacji przy której odpylacz pracuje.
Branża meblarska chętnie korzysta z worków filtracyjnych
Nasze doświadczenie wskazuje jasno: branża meblarska jako miejsce, w którym wykonuje się przeróżne produkty, wykorzystując rozmaite technologie - chętnie wykorzystuje worki filtracyjne. Jednym ze szczególnych zastosowań jest chociażby odciąg trocin między innymi jako worki dolne - zbiorcze. W przypadku branży meblarskiej, gdzie mnóstwo komponentów docina się pod odpowiedni wymiar lub dokonuje się obróbki skrawaniem pewnych elementów - to bardzo przydatna rzecz. Branża meblarska stosuje również procesy, które uwzględniają wykorzystanie wielorazowych worków dolnych zbiorczych z uchwytami do przenoszenia. Pozwala to na wygodne umieszczanie odpadów w postaci trocin w pożądanych miejscach i wykorzystanie tychże do innych procesów produkcyjnych lub przeznaczeniu ich na odpadki.
Worki filtracyjne w branży meblarskiej mogą mieć przeróżne zastosowanie. Mogą uczestniczyć w separowaniu niebezpiecznych cząstek pochodzących z lakierów oraz farb (a także klejów), mogą służyć do odciągu trocin. Istotne są ich zabezpieczenia - przed otwartym ogniem, do wykorzystywania z oleistymi, klejącymi substancjami, z zabezpieczeniem elektrostatycznym. W przypadku branży meblarskiej, worek filtracyjny będzie naprawdę rozsądnym wyborem.
Zakłady charakteryzujące się wysokim zapyleniem otoczenia
Filtry workowe stosuje się w profesjonalnych odpylaczach, które wyciągają z otoczenia cząsteczki pyłu pochodzące z procesu produkcyjnego - na przykład z obróbki materiałów wykorzystywanych w kamieniarstwie. Taki pył osiada następnie w worku, który w zależności od typu zanieczyszczenia można stosować wielokrotnie po procesie regeneracji takowego akcesorium. Co ciekawe, worki filtracyjne w zdecydowanej większości można stosować również w trudnych warunkach atmosferycznych - nie ma więc przeciwwskazań, aby nie stosować ich na zewnątrz, gdzie przecież również wykonuje się sporo procesów produkcyjnych lub dotyczących wykonywania usług. Stąd też, worki filtracyjne - odporne na skrajne temperatury oraz deszcze, śniegi mogą być świetnym kompanem w zakresie szeroko pojętego odpylania. Warto mieć jednak na uwadze to, jaki pył zamierzamy odfiltrować. Warto zapytać ekspertów, jakie worki filtracyjne powinny zostać zastosowane w konkretnym przypadku tak, aby uzyskać możliwie jak największą wydajność instalacji filtracyjnej.
Worki filtracyjne to nie tylko oczyszczanie powietrza
W zakładach, gdzie istotne jest filtrowanie z zanieczyszczeń np. Cieczy roboczej - worki filtracyjne służące do pracy na mokro mogą być wykonane z siatki nylonowej, poliestru oraz polipropylenu. Co warte podkreślenia, standardem jest stosowanie pierścieni samouszczelniających, opasek oraz specjalnych drutów. W przypadku filtrów do oczyszczania cieczy, podobnie istotne jest to, aby odpowiednio zwymiarować potrzeby filtr. W zależności od klasy filtracji - skuteczność wynosi od 1 do 300 mikronów, a zatem mamy do czynienia z bardzo szerokim zakresem wydajności konkretnego akcesorium filtracyjnego. Filtracja na mokro odbywa się w przeróżnych przedsiębiorstwach - nie dotyczy jedynie wody, ale również np. zakładów galwanizacyjnych, gdzie za pomocą procesów elektrochemicznych pokrywa się materiał warstwą odporniejszego / lepiej wyglądającego metalu. W efekcie tego typu procesów, powstają produkty uboczne, które powinny zostać odseparowane. Worek filtruje osady oraz szlam gdy anoda się rozpuszcza w elektrolitach. Najczęściej stosowany jest polipropylen lub poliester.
Worki filtracyjne to niezwykle uniwersalna metoda oczyszczania powietrza i cieczy w przedsiębiorstwach
Nierzadko jednak bardzo niedoceniana - a przecież worek filtracyjny jest niezwykle przydatny w różnych procesach. Nie tylko jest w stanie oczyszczać powietrze czy ciecze, nie tylko prowadzi dokładny proces odpylania powietrza w fabryce, ale jest w stanie także czynić pewne czynności wygodniejszymi - na przykład w zakresie przenoszenia odciągniętego materiału w inne miejsce. Co więcej, wiele worków filtracyjnych można wykorzystywać wielokrotnie, co czyni je jednocześnie bardziej ekonomicznymi dla przedsiębiorstwa. Mnogość możliwości zabezpieczenia worków - przez elektrostatyczne, trudnoplane, przeciwiskrowe, a skończywszy nawet na odporności na substancje oleiste, klejące się - to wszystko powoduje, że na worek filtracyjny należy zwrócić szczególną uwagę.
Chcesz dowiedzieć się więcej o workach filtracyjnych w FILTERM? Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje pytania!