Worki filtracyjne - wszystko, co musisz o nich wiedziec

Co to są worki filtracyjne i jakie spełniają zadanie? W jakich zastosowaniach sprawdzą się worki filtracyjne i jakie gałęzie przemysłu z nich korzystają?

Prezentujemy Państwu kolejny materiał dotyczący typów filtrów oferowanych przez FILTERM - zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Worki filtracyjne są jednymi z popularniejszych rozwiązań - stosowane są one w filtrach workowych, które z kolei są szeroko wykorzystywane w przemyśle. Na rynku można znaleźć mnóstwo ofert dotyczących worków filtracyjnych - można się w nich dosłownie pogubić. Ogromną zaletą worków filtracyjnych jest to, że konfekcjonowanie ich “na zamówienie” - czyli dostarczenie klientowi worka o odpowiednim rozmiarze, wykonanego z konkretnego materiału jest wręcz normą. Dokładne wymiary oraz precyzyjnie dopasowany typ materiału odpowiadającego za właściwą separację zanieczyszczeń jest kluczem do stworzenia wydajnego systemu opartego o filtr workowy.

 

Filtr workowy ma kształt “luźnego worka” - jak wskazuje sama nazwa. Wykonuje się je z tkanin i włóknin naturalnych oraz syntetycznych charakteryzujących się różną przepuszczalnością oraz wydajnością. Wśród worków filtracyjnych wyróżnia się poszczególne typy wykonania: antystatyczne, teflonowe, odporne na wysokie i niskie temperatury, odporne na wody i tłuste zabrudzenia oraz wiele, wiele innych - w zależności od wymagań konkretnego klienta. Warto zwrócić uwagę na włókniny wykorzystywane w filtrach workowych - może to być m. in. polipropylen, aramid czy poliester - różniące się między sobą parametrami.

 

Nie wiesz jaki materiał wykorzystać w Twoim systemie filtracji workowej? Skontaktuj się z naszym ekspertem i dowiedz się, jaka włóknina będzie dla Ciebie najlepsza. FILTERM jest po to, aby Ci pomóc.

 

Worki filtracyjne - o czym warto pamiętać?

Worek filtracyjny powinien charakteryzować się ściśle dopasowanymi do filtra workowego wymiarami. Zastosowanie nieodpowiednich parametrów będzie negatywnie wpływało na wydajność całego systemu, a ponadto może być źródłem awarii lub konieczności wdrożenia częstszego serwisu oprzyrządowania. Tym samym, może generować koszty oraz przestoje, których można by było uniknąć, gdyby zastosować odpowiednie materiały. Zastanawiając się nad workiem filtracyjnym, należy mieć na uwadze to, z jakimi zanieczyszczeniami mamy do czynienia i czy wymagane są specjalne usprawnienia dla worka wynikające z obecności konkretnych substancji lub szczególnych warunków otoczenia. Inny materiał (odporny na wysoką temperaturę) zastosujemy tam, gdzie mamy do czynienia z generującym ogromne ilości ciepła procesem produkcyjnym, a jeszcze inny w środowisku, gdzie niepożądane są mikrowyładowania elektrostatyczne. Ze względu na bezpieczeństwo fabryki oraz komfort pracy pracowników (a także mając na uwadze jakość produktów), trzeba brać takie czynniki pod szczególną uwagę.

 

Nie bez znaczenia jest również prawidłowy montaż. W trakcie konserwacji, czy konstruowania instalacji filtracyjnej opartej o worki filtracyjne, należy przestrzegać zasad prawidłowego zamontowania worka. W przeciwnym razie wydajność systemu będzie odbiegać od maksymalnych możliwości instalacji.

 

Filtry workowe, a tym samym i worki filtracyjne są również bardzo istotne z punktu widzenia środowiska. Są jednymi z najskuteczniejszych rozwiązań, które służą ograniczeniu pyłów emitowanych do atmosfery. Zastosowanie wysokowydajnych filtrów workowych to nie tylko wyraz odpowiedzialności za przedsiębiorstwo, ale także i za całą planetę. Dbałość o środowisko nie powinna być jedynie kwestią mody, ale również świadomego prowadzenia biznesu - stąd zdecydowanie polecamy stosować takie rozwiązania, które wspomagają wszelkie działania związane z ochroną środowiska.

 

Chcesz, aby Twoja firma korzystała z dobrze serwisowanych, przyjaznych dla środowiska i wydajnych worków filtracyjnych? Skontaktuj się z ekspertem firmy FILTERM - zaproponujemy Ci rozwiązanie, które doskonale będzie pasować do Twojego biznesu.

Poliester - uniwersalny, popularny materiał. Jakie jeszcze typy stosuje się w przemyśle?

W naszym artykule wspomnieliśmy już o poliestrze - zdecydowanie jednym z popularniejszych materiałów stosowanych w filtrach workowych. Dlaczego tak jest? Jego szczególne właściwości i niska cena powodują, że stanowi on uniwersalny wybór w przeróżnych branżach. Filtry workowe oparte na materiale z poliestru stosuje się w branżach: spożywczej, mineralnej, drzewnej, cementowej, a nawet w hutach, ciepłowniach oraz elektrowniach. Kluczem do stworzenia odpowiedniego filtra workowego jest dostosowanie go do odpowiednich warunkach, w których będzie spełniał swoje zadanie. Stąd też wykorzystując poliester, stosuje się różne gramatury oraz zabezpieczenia przed działaniem wody, cieczy oleistych oraz niwelujące ryzyko wyładowania elektrostatycznego. To ostatnie ma ogromne znaczenie w przypadku pyłów łatwopalnych.

 

Jednak w niektórych fabrykach gazy produkcyjne charakteryzuje się wysoką temperaturą, albo mamy do czynienia ze szczególnym typem środowiska. Dajmy na to, praca odbywa się w otoczeniu kwasów lub zasad - wtedy należy zadbać o odpowiednie, odporne materiały filtracyjne. W przypadku wysokich temperatur, szczególnie w przemyśle hutniczym, doskonale sprawdzi się metaaramid. Środowiska agresywne chemicznie, jednak bez udziału wysokich temperatur warto zagospodarować za pomocą poliakrylonitryl. Polipropylen natomiast świetnie funkcjonować będzie w środowisku wilgotnym oraz w ocynkowniach.

 

Nie są to jednak najbardziej wymagające środowiska. W przypadku ekstremalnych zastosowań, warto zwrócić uwagę na Ryton lub P84. Ciężkie drobiny w takich fabrykach jak spalarnie odpadów mogą wymagać zastosowanie tkaniny szklanej lub nawet teflonu o specjalnej strukturze.

Filtr workowy filtrowi workowemu nierówny. Szczególne rodzaje filtrów workowych

 

Worki filtracyjne typu multibag jest szczególnym rodzajem wkładu filtracyjnego. Ich zdecydowaną zaletą jest bardzo duża powierzchnia filtracji oraz wysoka wydajność odpylania przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów. Takie filtry stosuje się we wszelkiego rodzaju urządzeniach czyszczących w fabrykach - odkurzacze przemysłowe również są urządzeniami, które bardzo szeroko korzystają z tych szczególnych worków filtracyjnych.


Istotne są również worki typu NF – wykonane z poliestru, z powłoką wodoodporną / antyelektrostatyczną, również doposażane w membrany PTFE. Filtry NF posiadają spręzyne wsporcze w środku, a także dysze służących do regeneracji. Filtry NF dostępne są w dwóch wersjach: cztero i sześciorzędowych.

 

Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na możliwość filtrowania… cieczy za pomocą filtrów workowych. Tego typu zastosowanie filtrów workowych nie jest z reguły oczywiste, gdyż filtry workowe mają zwyczaj kojarzyć się z odfiltrowywaniem powietrza. Nie jest to jednak prawidłowe podejście - oczyszczanie cieczy w ten sposób również jest możliwe i w tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z bardzo podobnymi zaletami, co w przypadku filtracji powietrza. Filtry workowe wykorzystywane w filtracji cieczy są niezwykle wydajne oraz bardzo ekonomiczne. Filtrowanie farb, lakierów, żywic oraz lepkich cieczy (w tym jadalnych) jest niskokosztowe i efektywne.

 

Niektóre typy filtrów workowych służących do filtrowania cieczy (na przykład filtry workowe siatkowe) mogą być śmiało regenerowane (czyszczone), jednak należy mieć na uwadze fakt, iż tego typu procedury nie powinny być stosowane nagminnie. Wraz z ilością przebytych regeneracji, modyfikacji może ulegnąć efektywność liczona w mikrometrach - wtedy może okazać się, że dany egzemplarz filtra zaczyna przepuszczać coraz większe drobiny, co negatywnie wpływa na jakość filtrowanej cieczy.

 

W przypadku filtrów workowych służących do filtrowania cieczy również wykorzystuje się polipropylen oraz poliester, wspomniane we wcześniejszych akapitach. Generalnie, dobór materiału zależy od temperatury cieczy oraz jej właściwości chemicznych.

 

Gdzie stosuje się worki filtracyjne do cieczy i w jakim celu?

 

Przemysł kosmetyczny, motoryzacyjny, lakierniczy, chemiczny i spożywczy, a także wiele, wiele innych bardzo często korzystają z tego typu worków filtracyjnych. Filtrowana ciecz przepływa przez następujące po sobie części medium filtracyjnego, które ma za zadanie powstrzymać zanieczyszczenia o rozmiarach coraz mniejszych. Tym samym, nie ma ryzyka powstania zjawiska “blokady” powierzchni filtracyjnej. Nowoczesne worki filtracyjne służące do filtrowania cieczy wyposażone są w rozwiązania, które pozwalają na szybką i bezproblemową ich wymianę (specjalne rączki, prowadnice). Dobrą praktyką w branży filtracyjnej jest stosowanie materiałów nie produkujących włókien, które mogłyby znaleźć się w cieczy poddanej już procesowi filtracji. Worki filtracyjne dedykowane cieczom można wykorzystywać nie tylko do wstępnej, powierzchownej filtracji - takie akcesoria śmiało można wykorzystywać również w procesie szczególnie dokładnej filtracji.

 

Worki filtracyjne - podsumowanie

Worki filtracyjne uchodzą za bardzo wydajne akcesoria stosowane w przeróżnych branżach - począwszy od spożywczej, przez metalurgiczną, chemiczną, a skończywszy nawet na farmacji. Nadają się nie tylko do filtrowania powietrza, ale również do oczyszczania cieczy. Możliwość stosowania wielu materiałów o specjalnych właściwościach powoduje, że takie filtry mogą być odporne na wyładowania elektrostatyczne, działanie mocnych kwasów oraz zasad, a także na wysoką temperaturę. Przy okazji, są to filtry niezwykle praktyczne - również ze względu na możliwość ich regeneracji, a także bezproblemową wymianę i stosunkowo łatwą konserwację.

 

Jedyne, o czym trzeba pamiętać w kontekście worków filtracyjnych to ich odpowiedni dobór do potrzeb fabryki oraz dokładne wymiary. Zastosowanie nieprawidłowego materiału może poskutkować małą wydajnością systemu filtracji w fabryce, jego awarią lub nawet kosztowną naprawą. Niedokładne wymiary natomiast mogą negatywnie wpłynąć na jakość odfiltrowanego powietrza lub cieczy, albo na efektywność systemu. Mimo łatwości konserwacji nie warto jej odkładać na później - szybko eliminowane problemy pozwalają na utrzymanie filtrów workowych w dobrej kondycji.

 

Filtry workowe dostosowane do fabryki to również wyraz wysokiej dbałości o środowisko. W obecnych czasach jest to ogromna wartość ze względu na wysokie zanieczyszczenie naszej planety. Eksperci firmy FILTERM zaproponują Państwu rozwiązania, które będą jak najlepiej spełniać swoje zadania w konkretnej fabryce. Zapraszamy do kontaktu!