Wybor filtra do lakierni, na co zwrocic uwage?

Wybierając filtr do lakierni, trzeba mieć na uwadze kilka rzeczy. Najważniejsze rzeczy takie jak potrzeby naszej fabryki oraz projekt naszej instalacji filtracyjnej to zupełnie zrozumiałe kwestie. Jednak są także inne zmienne, na które musimy zwracać uwagę w trakcie wybierania filtra do naszej lakierni - chodzi nie tylko o zakup nowego, ale również wyboru typu filtra, który będzie w niej stosowany (na etapie projektowania).

 

Lakiernia to środowisko, w którym ma się styczność z agresywnymi chemikaliami - tego typu zanieczyszczenia mogą wpływać na to, w jaki sposób czują się nasi pracownicy, a także czy nasze wyroby i procesy produkcyjne są bezpieczne i wolne od wad. Dlatego tutaj nie wolno iść na kompromisy - filtry powinny być wysokiej jakości, od renomowanego dostawcy, od sprawdzonego producenta oraz zgodne z certyfikatami i normami. Najpierw skupimy się na tym, jakich filtrów można użyć w lakierni (ten etap polecamy wszystkim projektującym dopiero instalacje filtracyjne). Następnie omówimy, co należy mieć na uwadze, gdy kupujemy filtr do istniejącego już systemu.

 

Jakich filtrów możesz użyć w lakierni?

Przekrój filtrów zdatnych do stosowania w lakierni jest całkiem spory. Mamy tutaj do czynienia z produktami, które są bardziej uniwersalne i można je stosować z dowolnością w różnych mediach (choć z zachowaniem wymiarów), a także z takimi, które będą pasować do określonych miejsc w naszej fabryce i tutaj trzeba już pamiętać o tym, aby odpowiednio dobierać wymiary, a także pamiętać o nich przy zamówieniu.  

  •         Paint Stop (mata o budowie progresywnej)
  •         Filtry wielowarstwowe Columbus (stosowane z lub zamiennie z włókninami)
  •         Maty filtracyjne sufitowe w klasie filtracji M5
  •         Filtry skrzyniowe (np. Pc Pleat CI)
  •         Filtry kieszeniowe i kasetowe (także filtry wyściełane matą Paint Stop)
  •         Filtry kartonowe harmonijkowe plisowane
  •         Filtry specjalne (tworzone na zamówienie klienta, do niestandardowych systemów) 

Maty filtracyjne są najbardziej uniwersalne - można z nich skorzystać z wielu miejscach: na przykład wyściełając nimi newralgiczne miejsca. Warto wiedzieć o tym, że za pomocą włóknin można zabezpieczyć na przykład komputery, szafy sterownicze przed wnikaniem drobin farby do obwodów drukowanych - a tym samym do zanieczyszczenia ich i doprowadzenia do zwarć lub ich zniszczenia. Filtry wielowarstwowe od Columbus mogą spełniać dokładnie taką samą rolę jak włókniny. Maty filtracyjne sufitowe umieszcza się na sufitach, punktach nawiewnych w kabinach i automatach lakierniczych, co jest nieodzowne w tego typu pracach. Filtry skrzyniowe - takich marek jak Columbus Pc Pleat, Edrizzi, PaintBlock to rozwiązania modułowe przeznaczone do kabin lakierniczych, gdzie wdraża się również drugi lub trzeci stopień filtracji. Filtry kieszeniowe lub kasetowe mają dużą powierzchnię czynną filtracyjnie ze względu na obecność kieszeni - są także kompaktowe i uniwersalne. Doskonałe w warunkach, gdy nie mamy zbyt wiele miejsca na umieszczenie rozległego systemu filtracji. Filtry kartonowe - harmonijkowe stosuje się na ścianach stanowisk lakierniczych - wewnątrz znajdują się “labirynty”, które poprzez zawirowania powietrza wyłapują z mgły lakierniczej niepożądane drobiny i zamykają je wewnątrz filtra. Filtry patronowe natomiast działają głównie w lakierniach proszkowych - mogą być one regenerowane za pomocą impulsów powietrza, dzięki którym zanieczyszczenia opadają na dół i dają możliwość wniknąć innym drobinom do wnętrza. To, z jakiego filtra skorzysta fabryka zależy głównie od tego, jaki będzie wolumen zanieczyszczeń, czy mamy miejsce na rozległy system filtracji w firmie i czy potrzebujemy określonych typów wykonania. W filtrach patronowych często używa się specjalnych typów wykonania filtra, które pomagają w zapobieżeniu niebezpiecznym sytuacjom - na przykład zapłonu substancji filtrowanych.

 

Trudno więc powiedzieć, jakiego dokładnie filtra powinieneś użyć w swojej fabryce. Każdy jest godny uwagi i skuteczny w lakierni - te od FILTERM mają wszelkie potrzebne certyfikaty, są zgodne z normami i posiadają wszystkie konieczne atesty. Wszystko zależy od projektu, który chcemy wdrożyć w naszej firmie i jak wyglądają nasze szczególne potrzeby.

 

O czym musisz pamiętać przed zakupem filtra do lakierni?

Zakup filtra powinno poprzedzić przemyślenie, jakich parametrów dokładnie potrzebujemy. Najpierw warto ocenić, jaka klasa filtracji nas interesuje - czym wyższa klasa, tym większe zdolności do wyłapywania zanieczyszczeń z powietrza. Jednak nie tylko to jest istotne - trzeba mieć na uwadze także inne rzeczy.

 

Wymiary są istotne w przypadku filtrów każdego rodzaju - w wielu przypadkach wystarczą wymiary standardowe, jednak nie zawsze ma to pełne zastosowanie. Dlatego, jeżeli korzystamy z niestandardowych rozwiązań, albo zwyczajnie mamy do czynienia z takimi rozwiązaniami jak filtry patronowe - musimy pamiętać o wymiarach takiego filtra co do milimetra, a także sposobem ich mocowania (na przykład na gwint i śrubę mocującą). O takich rzeczach trzeba pamiętać w trakcie składania zamówienia. Normą jest jednak to, że jeżeli nasz Klient zapomni o wspomnieniu o takich rzeczach - zazwyczaj się przypominamy i przy akceptacji przez Klienta warunków zamówienia - doprecyzowujemy najważniejsze kwestie.

 

Warto sprawdzić także, czy filtr który zamierzamy kupić charakteryzuje się określonymi atestami oraz sposobem wykonania. Jeżeli nie jesteśmy tego pewni - najlepiej jest zapytać dystrybutora, albo po prostu zlecić dostarczenie nam filtra tylko takiego, który jest odporny na chemikalia, na ogień lub jest zabezpieczony przed wyładowaniami elektrostatycznymi. W branży filtracyjnej nie można iść na żadne kompromisy - jeżeli istnieje zagrożenie wybuchem z powodu przeskakujących iskierek, to trzeba mieć je na uwadze i do niego zwyczajnie nie dopuszczać. Bezpieczeństwo jest absolutną podstawą, nie można mieć żadnego marginesu błędu - jeżeli możemy go całkowicie zlikwidować.

 

Aby być w pełni zgodnym ze wszelkimi normami upewniajmy się, jakie są nominalne temperatury jego pracy, a także wilgotność w jakiej jest w stanie efektywnie funkcjonować. Wszystko to sprowadzi się do tego, czy taki filtr będzie nam służył długo - czy też nie.

 

Wybór filtra do lakierni - to nie jest taka trudna sprawa!

Owszem, filtracja nie jest branżą łatwą - ale to nie jest tak, że tego typu rzeczy są absolutnie trudne do zarządzania nimi. FILTERM - mając ogromną pasję do wszystkiego, co jest związane z szeroko rozumianym oczyszczaniem powietrza (i nie tylko) w fabrykach różnego rozmiaru - zapewnia swoich klientów o ponadprzeciętnej jakości produktów, a także rzetelności wszelkich oznaczeń. Współpracując z nami masz pewność, że wszystko co znajduje się w Twojej fabryce - jest takie, jakim powinno być. Masz więcej pytań odnośnie naszych produktów? Skontaktuj się z nami - na pewno na nie odpowiemy!