Czym jest mata filtracyjna? Oto poradnik ekspertow FILTERM

Maty filtracyjne z powodzeniem stosuje się w szeroko rozumianym przemyśle. W niektórych zastosowaniach są one elementem tzw. “filtracji wstępnej”, a w jeszcze innych, mogą odgrywać zupełnie inną rolę. Dzisiaj dowiecie się, co trzeba wiedzieć o matach (lub włókninach) filtracyjnych, gdzie można je stosować i na co zwrócić uwagę.

 

Głównym zadaniem mat filtracyjnych (włóknin filtracyjnych) jest oczyszczenie powietrza z zanieczyszczeń. Chodzi tutaj o powietrze “dostarczane” do filtra - takie, które powinno przejść przez pełną filtrację, by możliwe było uzyskanie odpowiedniego poziomu czystości otoczenia. Ma to niebagatelne znaczenie chociażby w lakierniach, gdzie stosuje się bardzo szczególne maty filtracyjne.

 

Doskonałym przykładem zastosowania mat filtracyjnych jest z całą pewnością system Paint Stop. Jak wskazuje sama nazwa (w wolnym tłumaczeniu: “zatrzymać farbę”), Paint Stop spotkamy głównie w lakierniach oraz w szeroko rozumianym przemyśle motoryzacyjnym oraz meblowym. Zasadniczo, wszędzie tam, gdzie przyjdzie nam mierzyć się z zanieczyszczeniami pochodzącymi od farb, lakierów (a także klejów), maty filtracyjne Paint Stop będą zdecydowanie dobrym wyborem. Ale nie jest to jedyne zastosowanie mat filtracyjnych: warto zwrócić uwagę na przemysł metalurgicznych - wszędzie tam, gdzie dokonuje się obróbki metali warto pamiętać o tym, że tam również mamy do czynienia ze szkodliwymi pyłami. I tam również stosuje się filtry Paint Stop - ze względu na ich szczególną budowę - włókno szklane w tym systemie jest niezwykle skuteczne w wyłapywaniu tego typu zanieczyszczeń.

 

Warto jednak zwrócić uwagę również na rozwiązania dedykowane ostatniemu etapowi filtracji: maty filtracyjne stosuje się również w filtrach sufitowych - tam szkodliwe cząsteczki są rozdrabniane i zatrzymują się na specjalnym włóknie syntetycznym. Nie bez znaczenia jest tutaj technologia stopniowego wzrostu gęstości (częstotliwości) włókien oraz zastosowanie impregnacji za pomocą spoiwa (klej). Za tym idzie bardzo wysoka skuteczność oraz - ogromne korzyści dla fabryki, która stosuje takie systemy. O tym jednak wspomnimy w sekcji, w której nadmienimy, dlaczego warto stosować maty / włókniny filtracyjne w przedsiębiorstwach, szczególnie z tych kręgów, o których wspomnieliśmy.

 

Sprawdź naszą ofertę filtrów Paint Stop - FILTERM służy pomocą!

 

Czytaj więcej: Wszystko, co musisz wiedzieć o Paint Stop

 

Możliwości wykorzystania Paint Stop jest wiele - między innymi można o tę technologię oprzeć filtrację związaną z kanałami wylotowymi powietrza - tak, aby uniknąć zalegania tam cząsteczek farby lub lakieru. Możliwe jest również zastosowanie takich włóknin przy labiryntowych filtrach kartonowych, w roli drugiego stopnia filtracji. Takie podejście ma ogromne znaczenie dla środowiska naturalnego: wszelkie potencjalnie szkodliwe zanieczyszczenia nie są emitowane do atmosfery, lecz pozostają na filtrach, które następnie można przeznaczyć do bezpiecznej dla środowiska utylizacji. W FILTERM uważamy, że filtracja to nie tylko korzyści dla biznesów, ale również dla ochrony środowiska naturalnego. Warto pamiętać o tym, że kolonizacja pobliskich planet to plan na kolejne dziesięciolecia i dalej - jak na razie, planetę mamy tylko jedną.

 

Dlaczego tak wiele mówi się o skuteczności mat filtracyjnych Paint Stop? Głównie z powodu bardzo cienkich, chłonnych włókien szklanych, które zapewniają bardzo wysoką wydajność filtracji właściwie na każdym etapie.

 

Maty filtracyjne stosuje się w przeróżnych typach filtracji - jako, że są to akcesoria, które stanowią mechaniczną barierę dla zanieczyszczeń, są wykorzystywane w procesach produkcyjnych oraz “świadczenia usług”. Jeżeli oddajemy samochód, lub którąś z jego części do lakierowania, dobrze by było, aby wykonawca takiej usługi posiadał kabinę wyposażoną w odpowiednie filtry.

Włókniny filtracyjne (albo i maty - to pokrewne akcesorium) można stosować zarówno w fazie wstępnej filtracji, jak i dokładnej. Bardzo często widuje się maty filtracyjne w takich typach filtrów jak kieszeniowe, kasetowe i inne. Wspomniane wcześniej kabiny lakiernicze dosłownie nie mogą obyć się bez mat filtracyjnych: tam wykorzystuje się je w roli filtra wstępnego przy odciągach lub szczególnie newralgicznych miejscach pracy. Generalnie, wszędzie tam, gdzie pojawia się niekorzystna dla procesu produkcji / wykonywania usług mgła pochodząca z farby lub lakieru, warto mieć matę filtracyjną.

 

Maty filtracyjne - jakie jeszcze mają zastosowania?

Jeżeli myślicie o bardziej skomplikowanym systemie filtracji - maty oraz włókniny filtracyjne również się przydadzą. Nie ma również przeszkód, by same maty stanowiły niezależny element takiej instalacji. Wystarczy jedynie ocenić, czego potrzebujemy w naszym przedsiębiorstwie i skonsultować to z ekspertami. Warto wiedzieć, że każdy produkt z kręgu mat / włóknin filtracyjnych można swobodnie dopasowywać do naszych potrzeb. Chłonność, czy przepustowość mat filtracyjnych i różnice między konkretnymi modelami powodują, że możliwe jest dostosowanie ich do każdego przedsiębiorstwa. Możliwe jest stosowanie ich nie tylko tam, gdzie pracuje się z farbami i lakierami, ale również w sprężarkach, szafach lakierniczych, maszynowniach - wszędzie tam, gdzie wymagana jest skuteczna filtracja.

 

Można więc uznać, że maty filtracyjne, włókniny filtracyjne to niezwykle uniwersalne narzędzia w codziennej pracy przedsiębiorstw. Szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z klejami, lakierami, farbami - wszędzie tam, gdzie pojawia się “mgła”, której osadzenie się na powierzchniach może być powodem zgłoszenia reklamacji przez klienta lub niespełnienia istotnych w kontrakcie wymagań. Coraz bardziej wyśrubowane normy w branżach oraz ogromne oczekiwania pod kątem jakości powodują, że na matach filtracyjnych nie da się oszczędzać. Oszczędność niemal za każdym razem będzie oznaczać długofalowe straty - wyrażane właśnie w takich przypadkach jak reklamacje klientów. Warto zastanowić się, “czy stać nas na oszczędności” w kontekście zapewnienia jak najwyższej jakości produktów. Jeżeli naszym celem jest absolutna jakość i zadowolenie klientów, to raczej nie mamy wątpliwości co do kierunku, jaki należy obrać.

 

Nie bez znaczenia jest również to, w jaki sposób pracownicy podchodzą do naszego biznesu. Oszczędzając na filtracji (czyli również bezpieczeństwie naszych pracowników), nie będziemy w stanie budować stabilnych i pozytywnych relacji z zatrudnionymi. Ci, widząc starania pod kątem zabezpieczeń filtracyjnych szybko nam podziękują i będą poważniej podchodzić do naszego biznesu.

 

Ponadto, w branży filtracyjnej stosuje się również włókniny (a zatem i maty) przeznaczone do emulsji oraz chłodziw, w tym olei do obrabiarek typu CNC. W tej materii często korzysta się z wiskozy, polipropylenu oraz poliestru, które są adresowane różnym typom zanieczyszczeń. Tradycją jest oferowanie przeróżnych gramatur materiałów (tak, aby zatrzymywać konkretne zanieczyszczenia) oraz nawojów - po to, aby klient mógł dostosować produkt do własnych potrzeb. Nie bez znaczenia są również rekuperatory oraz szafy sterownicze: to niezwykle newralgiczne miejsca, w których warto dbać o czystość powietrza. Niewielkie drobinki pochodzące z mgły mogą “wchodzić” w takie miejsca, powodując nierzadko trudne do zdiagnozowania awarie urządzeń.

 

Dlaczego jeszcze warto inwestować w dobre maty filtracyjne?

Spójrz na swoje przedsiębiorstwo. Ile maszyn, koniecznych dla prowadzenia biznesu widzisz? Wyobraź sobie, że któraś z nich zgłasza awarię i powodem jej dysfunkcji jest fakt, iż podczas filtracji któryś z komponentów nie pracował tak, jak należy. To bardzo niepożądana sytuacja w firmie: każda minuta przestoju może oznaczać przeogromne straty! Nie jest tajemnicą fakt, że w branży farbiarskiej, lakierniczej, metalurgicznej kontrakty zawierają czasami bardzo trudne do spełnienia kryteria czasu wykonywania zlecenia. Stąd też, zdarza się czasami, że awaria jednej maszyny pociąga za sobą lawinę kolejnych nieszczęść - w obecnym czasie każdy taki incydent może nawet przesądzić o płynności firmy.

 

Dobre maty filtracyjne oznaczają zatem, że nasze urządzenia będą psuć się rzadziej. Dokładnie tak jest - drobiny pochodzące z czasami niebezpiecznych, drażniących substancji mogą powodować bardzo przykre w skutkach usterki maszyn, a co za tym idzie - generować istotne dla przedsiębiorstwa koszty. Należy sobie zadać pytanie, czy jesteśmy na nie gotowi: poza kosztem wynikającym z przestoju, należy doliczyć serwis. A ten nie jest tani i przyzna to każdy, kto działa w wyżej wymienionych branżach.

 

Kolejny argumentem, już podnoszonym w tym tekście jest dbałość o środowisko. Nie da się nie emitować szkodliwych związków do atmosfery, jeżeli nie zadbamy o odpowiedni system filtracji. Na szczęście, obserwujemy pozytywny trend w tej materii w przeróżnych branżach - odpowiedzialne przedsiębiorstwa starają się być “eko” tak, aby trafiać w preferencje swoich klientów. Istnieje przecież taka grupa społeczna, która bardzo mocno zwraca uwagę na to, czy konkretna firma jest za pan brat ze środowiskiem naturalnym: a jeżeli tak, będzie ona bardziej skłonna sięgnąć po produkty konkretnej firmy. Maty filtracyjne są doskonałym kompanem w takich działaniach.

 

Zmień swoją firmę na lepsze. Zapytaj nas o najlepsze rozwiązania filtracyjne

 

Już wiesz, dlaczego warto zainwestować w dobre maty filtracyjne. Odmień swoje przedsiębiorstwo już teraz

W FILTERM uważamy, że oprócz sprzedaży produktów filtracyjnych, istotne jest również edukowanie klientów. Znając najnowsze trendy, będąc na bieżąco z nowymi wynikami badań w branży oraz cały czas śledząc innowacje z przeróżnych branż, jesteśmy w stanie odpowiedzieć Państwu na pytanie: “jaki system filtracji będzie najlepszy dla mojej firmy?”. Istotnym elementem niemal każdego efektywnego systemu są maty filtracyjne - głównie tam, gdzie mamy do czynienia ze wspominaną już mgłą, która może być bardzo niekorzystna dla naszych maszyn, usług oraz produktów.

 

Jesteśmy pewni, że każde przedsiębiorstwo, w którym występuje potrzeba filtracji powietrza, zasługuje na najlepsze możliwe komponenty oraz rozwiązania. Obserwując rynek, jesteśmy w stanie zauważyć korzyści, z jakich korzystają nasi klienci: najczęściej wspominają oni o dłuższej żywotności maszyn oraz mniejszym odsetku reklamacji. Ale, nie bez znaczenia jest również to, że maty filtracyjne oparte na specjalistycznych włókninach są niezwykle trwałe, w niektórych przypadkach filtry są podatne na regenerację (co obniża koszty wymaganego serwisu), a bezpieczna dla środowiska utylizacja jest możliwa. Stąd też jesteśmy pewni, że każdy w FILTERM znajdzie “coś dla siebie”. Podkreślamy - każde przedsiębiorstwo jest warte tego, aby korzystać z najlepszych na rynku rozwiązań.

 

A zatem, zapraszamy do kontaktu z ekspertami z firmy FILTERM. Z nami dobierzesz najlepszy system filtracji, ocenisz, które komponenty przydadzą Ci się w codziennej pracy. Opowiemy Ci o najlepszych praktykach z branży i oferujemy również audyt przedsiębiorstwa, który opatrujemy następnie planem stworzonym dla konkretnego miejsca pracy. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą mat filtracyjnych oraz do kontaktu - zapewniamy Państwa, że wspólnie uda nam się stworzyć miejsce, które będzie przyjazne nie tylko dla klientów, ale i pracowników. Korzyści, jakie przemawiają za stworzeniem odpowiedniego systemu filtracji jest mnóstwo!