Czyste powietrze w fabryce - wazna filtracja

Każda fabryka - niezależnie od tego czym się zajmuje powinna charakteryzować się czystym powietrzem środowiskowym. W niektórych przypadkach ten wymóg ma ogromne znaczenie dla samego procesu wytwarzania produktów. Zasadniczo jednak, czyste powietrze w fabryce to także ukłon w stronę pracowników, którzy przebywają w kompleksie. W jaki sposób utrzymywać czyste powietrze i dlaczego warto?

 

Istnieją branże, w których sprawna filtracja jest wręcz “przymusem”. Bez niej proces wykonywania usług będzie absolutnie zaburzony - warto spojrzeć na chociażby lakiernie. W takich miejscach, chronić przed drobinami farb oraz lakierów należy nie tylko otoczenie, ale i maszyny wchodzące w skład lakierni. Delikatna elektronika niektórych urządzeń, kanały wentylacyjne czy struktura po tym jak osiądzie na nich mgła lakiernicza mogą nie funkcjonować poprawnie lub zgłosić pełną awarię. To zaś oznacza przestój lub (i) co gorsza niedotrzymanie terminów związanych z koniecznością wykonania usług / wyprodukowania towarów. Naraża to przedsiębiorstwo na straty finansowe. Jest to jednak tylko jedna z możliwości - w branży filtracyjnej powodów za tym, aby stosować przede wszystkim dobrą i skuteczną filtrację jest więcej.

 

Czytaj również: Czym jest włóknina filtracyjna i do czego służy?

 

Czy wiesz, że stosując dobrą filtrację w firmie pomagasz swoim pracownikom?

I nie chodzi tutaj jedynie o fabryki - każde przedsiębiorstwo powinno zasadniczo dbać o stan powietrza wewnątrz miejsc, w których pracują ludzie. Również w biurach - systemy wentylacyjne oraz klimatyzacyjne powinny być wyposażone w filtry, które oczyszczą powietrze ze szkodliwych drobin - kurzu, a czasami również drobnoustrojów. Filtry bioaktywne są w stanie zatrzymać także wirusy, bakterie oraz grzyby. Trzeba jednak pamiętać o tym, że efektywność takiej filtracji zależy wprost od tego, czy odpowiednio serwisujemy instalację filtracyjną / klimatyzacyjną. Zaniedbane urządzenia, niewymieniane filtry same mogą stać się siedliskiem szkodliwych dla zdrowia ludzi drobnoustrojów.

 

Dlaczego wspominamy o tym, że dzięki odpowiedniej filtracji, nasi pracownicy nam podziękują? Warto spojrzeć na to ze stuprocentowo praktycznej strony: wspomnieliśmy o lakierniach. Mimo, że pracownicy są zobligowani do stosowania środków ochrony osobistej (masek filtrujących powietrze, kombinezonów itp.), to jednak mimo wszystko powinniśmy dbać o ich zdrowie i stosować ogólny system filtracji w fabryce. Mniejsze zanieczyszczenie powietrza w przedsiębiorstwie oznacza, że pracownicy oddychają znacznie zdrowszym powietrzem. To z kolei powoduje, że rzadziej zapadają oni na przeróżne choroby - od alergii skórnych, aż po ciężkie, przewlekłe zespołu symptomów, które dotyczą układu oddechowego. Zanieczyszczenie powietrza ma również bezpośrednio związek z częstością występowania przeziębień lub ogólnoustrojowych chorób bakteryjnych. Im mniej pracownik choruje, tym rzadziej przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracodawca natomiast oszczędza pieniądze i cały czas ma do dyspozycji pełną kadrę. Jest to pożądana sytuacja, do której powinniśmy bezustannie dążyć. Co więcej, pracownicy, którzy pracują w czystszym otoczeniu są bardziej zadowoleni z jej wykonywania - na pewno podziękują oni przedsiębiorcy za to, że mogą pracować w takim miejscu.

 

Czyste powietrze w fabryce - ochrona środowiska naturalnego

Powinnością każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa jest dbałość o środowisko naturalne. W jaki sposób można to robić? Nie tylko za pomocą świadomego recyklingu, ale także wykorzystując… filtrację właśnie. Odpowiednia filtracja - czyli taka, która potrafi poradzić sobie z ogromnym odsetkiem zanieczyszczeń to możliwość oddania do atmosfery powietrza, które nie będzie toksyczne dla żadnego organizmu - czy to roślin, czy to zwierząt: małych i mniejszych. Niestety, niektóre fabryki w dalszym ciągu zapominają o tym fakcie, szukając pozornych oszczędności. Na szczęście, polityka organizacji rządowych i pozarządowych powoduje, że fabryki, które nie są przyjazne dla środowiska, muszą dokładać się do budżetów wykorzystywanych na rzecz kultywacji natury.

 

Czytaj również: Jak zabezpieczyć ścianę lakierniczą?

 

Warto zwracać uwagę na to, że nowoczesne rozwiązania filtracyjne same w sobie potrafią być przyjazne dla środowiska. Większość filtrów papierowych produkowanych jest z materiałów recyklingowych. Tym samym zmniejszamy nie tylko ślad węglowy firmy, ale także chronimy inne bastiony natury, z których obecnie pozyskuje się papier. Największym takim miejscu są lasy w Amazonii, nazywane “zielonymi płucami planety”. Im mniej będziemy wykorzystywać nowy papier pochodzący z tych terenów, tym lepiej dla środowiska - nie tylko w tamtym rejonie świata, ale i ogółem.

 

Zatem, myśląc o instalacji filtracyjnej oraz jej skuteczności, należy mieć na uwadze także środowisko naturalne - które mamy tylko jedno. Warto o tym pamiętać.

 

Czyste powietrze w fabryce - w jaki sposób można uzyskać ten stan?

W telegraficznym skrócie - stosując odpowiednią filtrację. Ale jak można dowiedzieć się tego, czy nasz aktualny system filtracyjny jest odpowiednio wydajny? W jaki sposób sprawdzić, czy spełniamy obowiązujące normy, a wszystkie urządzenia są chronione? Możemy na przykład skorzystać z pomocy firm, które doskonale znają się na tym temacie i na przykład prowadzą audyty z wykorzystaniem najnowszych technologii. Tego typu usługi świadczymy również w FILTERM - serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą audytów.

 

Każda firma będzie wymagała nieco innego podejścia do kwestii filtracji. W różnych fabrykach będą istniały różne potrzeby - gdzieniegdzie wykorzystamy filtry sufitowe, filtry skrzynkowe, a gdzie indziej będziemy musieli wykorzystać już technologię Paint Stop - na przykład w lakierni. Ilu jest klientów, tyle może być różnych zastosowań, stąd do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. W FILTERM robimy to właśnie w ten sposób, pamiętając o zachowaniu najwyższej jakości produktów.

 

W wielu przypadkach przyda się na przykład włóknina filtracyjna. Ta z reguły jest wykorzystywana do tzw. “filtracji zgrubnej”, tj. wstępnej, która pozwala na zatrzymywanie dużych ilości pyłów przy niskim spadku ciśnienia np. w systemie wentylacyjnym. Mniejszy spadek ciśnienia oznacza, że urządzenia w systemie wentylacyjnym nie są tak bardzo obciążone i zużywają mniejsze ilości energii. To z kolei powoduje nie tylko mniejsze rachunki za prąd - w polskich warunkach to także mniejszy ślad węglowy generowany przez firmę. Doskonale wiadomo, że w Polsce najwięcej energii produkujemy z węgla właśnie.

 

Taka filtracja pozwala nie tylko na oszczędzenie pieniędzy, ale również oszczędzenie innych elementów instalacji filtracyjnej. W filtracji wstępnej pozbywamy się największych drobin, które mogłyby sprawiać problem w dalszych etapach - tym samym kolejne filtry, które znajdują się w obiegu zużyją się później, a my będziemy zmuszeni do przeprowadzenia serwisu z uwzględnieniem szerszego interwału. Po raz kolejny oszczędzimy pieniądze związane z serwisem i… ze względu na fakt, iż zużyjemy mniej filtrów, oszczędzimy środowisko naturalne. Filtry są zbudowane przecież nie tylko z papieru (również recyklingowego), ale także z tworzyw sztucznych oraz metali (głównie ich ramy, obudowy).

 

Istotne jest także to, aby filtry wykorzystywać zgodnie z ich przeznaczeniem. Jeżeli mamy do czynienia z lakiernią, nie będziemy raczej stosować zwyczajnej maty filtracyjnej - wtedy zastosujemy technologię Paint Stop. W jej ramach, włóknina ma budowę progresywną i jest przystosowana do pracy w środowisku mocno zanieczyszczonym drobinami farb, lakierów oraz klejów (tzw. mgła lakiernicza). Progresywna budowa powoduje, że większe zanieczyszczenia wnikają wgłąb włókniny i nie zatrzymują się na powierzchni medium filtracyjnego, przez co akcesorium nie zapycha się i w dalszym ciągu funkcjonuje. Progresywna budowa to również powód, dla której strony Paint Stop różnią się między sobą kolorami - jedna jest przeznaczona do powietrza wlatującego, a druga do wylotowego. Warto o tym pamiętać instalując taki filtr - nieprawidłowy montaż z pewnością zaowocuje dużo gorszą efektywnością filtracji.

 

I ostatecznie, w środowisku filtracji warto stosować głównie produkty najwyższej jakości. W FILTERM oferujemy Państwu tylko najlepsze produkty - filtry o przeróżnych zastosowaniach i akcesoria, które spełniają wyśrubowane normy. To wszystko przekłada się na zadowolenie naszych klientów. Na filtracji nie warto oszczędzać - pozorne oszczędności objawią się tym, że wzrosną koszty serwisu - nie tylko instalacji filtracyjnej, ale również urządzeń, które z powodu niedostatecznej ochrony, doznały awarii. To nie jest optymalna sytuacja w przedsiębiorstwie i powinniśmy się jej wystrzegać. Jakość, zarówno pod względem filtracji, jak i jej serwisu jest wartością nadrzędną.

 

Dowiedzieliście się Państwo, w jaki sposób (i dlaczego warto) wprowadzić odpowiednią filtrację do firmy. Czyste powietrze to nie tylko wartość sama w sobie, to także przekłada się na zadowolenie i zdrowie pracowników, satysfakcję klientów z naszych usług oraz na stan finansów przedsiębiorstwa. Jesteśmy dzięki temu zabezpieczeni na wypadek powstania awarii oraz nie musimy obawiać się o to, że w naszej kadrze zabraknie pracowników. Dobra i odpowiedzialna filtracja procentuje z pomocą korzyści, jakie wykazaliśmy w artykule.