Sciana lakiernicza - jakie zabezpieczenie filtracyjne wybrac?

Czym jest ściana lakiernicza i jakie zabezpieczenia w jej obrębie wprowadzić, aby system filtracyjny w przedsiębiorstwie działał jak najlepiej? Dlaczego zabezpieczenie ściany lakierniczej jest takie istotne? Jakie technologie się stosuje i co ma wspólnego dbałość o system filtracyjny z ochroną środowiska? Oto rzeczy, które musicie poznać w dzisiejszym wpisie.

 

W przemyśle farbiarskim oraz lakierniczym, ściana lakiernicza uchodzi za tanią alternatywę dla kabiny lakierniczej. Różni producenci stosują różne techniki wytwarzania takich ścian - wspólne jest natomiast jedno: tego typu produkty tworzy się “na wymiar” oraz według parametrów dobieranych na podstawie potrzeb klienta. Ściany lakiernicze są obecnie niezwykle zaawansowanymi, a jednocześnie prostymi “urządzeniami fabrycznymi” - stosuje się w nich takie sprzęty jak przepustnica służąca do regulacji przepływu powietrza, tłumiki hałasu, które niwelują działanie niekorzystnie mocno natężonych dźwięków, a także wbudowane systemy filtracji. Nie oznacza to jednak, że ściany lakiernicze pod względem ich budowy są jednolite, tj. takie same u każdego producenta. Wśród wszystkich podmiotów, które wytwarzają ściany lakiernicze, mogą występować pewne różnice.

 

Jednak system filtracyjny, który zostanie zainstalowany z myślą o ścianie lakierniczej to nie tylko coś, co “zwyczajnie musimy mieć”. To akcesorium, które może przesądzić o tym, czy będziemy w stanie świadczyć usługi o odpowiedniej jakości, z uwzględnieniem terminów. Chyba nikt nie chciałby zauważyć na lakierowanej powierzchni nieestetycznych zacieków lub drobin pyłów, które zostały pokryte lakierem. Niekorzystnymi zdarzeniami są również przestoje maszyn, które mogą być powodem niewystarczającej instalacji filtracyjnej.

 

Czytaj również: Filtry do lakierni - wszystko co musisz wiedzieć

Podwójny system filtracji standardem w ścianach lakierniczych

W przemyśle farbiarskim i lakierniczym szeroko stosuje się podejście, wedle którego stosuje się trzy etapy filtracji. Czym charakteryzuje się tego typu instalacja w fabryce? W pierwszym etapie filtracji stosuje się np. filtr kartonowy, który przeznacza się do filtracji wstępnej - to on pochłonie największe zanieczyszczenia i spowoduje, że od mgły filtracyjnej oddzielą się największe drobiny. Dodatkowo, taka instalacja powoduje, że cały system filtracji jest mniej obciążony, a jego poszczególne elementy zużywają się wolniej.

 

Dlaczego filtry kartonowe często wykorzystuje się w roli filtracji wstępnej? Urządzenia filtracyjne oparte na tym typie są tanie, przyjazne dla środowiska oraz łatwo się je magazynuje - zwyczajnie zabierają niewiele miejsca. Można zatem umieścić w magazynie kilka takich filtrów, by przygotować się na sytuację, w której musimy filtr kartonowy szybko wymienić. W przypadku filtra kartonowego nie jest to uciążliwe - demontaż i montaż są bardzo proste.

 

Paint Stop złotym standardem w ścianach lakierniczych

Wspomnieliśmy o pierwszym etapie filtracji (warto wiedzieć, że filtr kartonowy nie jest jedyną możliwością!). Mówiąc o Paint Stop, myślimy o matach filtracyjnych, które w ten sposób się nazywa. Nazwa natomiast jednoznacznie wskazuje na zastosowanie - taki filtr musi poradzić sobie z drobinami farby lub lakieru w otoczeniu. Drugi etap filtracji to najczęściej umiejscowienie maty Paint Stop tuż za filtrami kartonowymi o budowie labiryntowej / harmonijkowej. Nie oznacza to jednak, że zastosowanie mat dających sobie radę z farbami i lakierami jest jakkolwiek ograniczone. Wręcz przeciwnie: Paint Stop to rozwiązanie bardzo uniwersalne, a tym samym doskonale adaptujące się do potrzeb przedsiębiorstwa.

 

Warto wiedzieć o tym, że maty filtracyjne Paint Stop stosuje się również w kanałach wylotowych wentylacji w fabrykach, gdzie stosuje się np. malowanie natryskowe. Swego rodzaju normą jest to, że Paint Stop spotkamy także pod kratami podłogowymi. Ale… czy można Paint Stop zastosować jako filtrację pierwszego stopnia? Jak najbardziej! Nie bez znaczenia jest również fakt, iż umieszcza się je także w kabinach oraz automatach lakierniczych (wewnątrz szaf sterowniczych) - po to, aby chronić delikatne elementy elektroniczne przed działaniem farb oraz lakierów zawieszonych w powietrzu.

 

Paint Stop to rozwiązanie niezwykle skuteczne ze względu na “progresywną budowę”. Co oznacza ten termin? Warto odnieść się do tego, w jaki sposób są upakowane poszczególne włókna szklane wewnątrz takiej maty. Pierwszy kontakt z matą Paint Stop jest z reguły zakończony pytaniem: “co oznaczają kolory stron maty?”. Już spieszymy z odpowiedzią: wszystko po to, aby wycisnąć jak najwięcej ze wspomnianej budowy progresywnej: strona wlotowa dla powietrza oznaczona jest kolorem zielonym, natomiast wylotowa - białym. Ma to związek z tym, iż filtrowane powietrze musi napotkać coraz ciaśniej upakowane włókna, które wychwytują coraz mniejsze drobiny w powietrzu. Tego typu budowa nie tylko zapewnia bardzo wysoką skuteczność w wyłapywaniu zanieczyszczeń, ale również przesądza o wysokiej trwałości tego rozwiązania. Duże drobiny nie “zapchają” od razu takiej maty filtracyjnej, lecz wnikną w głąb, pozostawiając miejsce dla innych zanieczyszczeń.

 

Wszystkie włókna są również impregnowane: najczęściej jest to termoutwardzalna żywica, która w dodatku powoduje, że filtr jest wysokoodporny na działanie wysokich temperatur, które są normą w lakierniach oraz fabrykach związanych z przemysłem farbiarskim. Włókna są dzięki temu trwalsze, nie ulegają degradacji i nie kruszą się, tworząc miejsca na filtrze o zmniejszonej efektywności. Medium filtracyjne jest zatem tak samo skuteczne - niezależnie od tego, w jakim miejscu przepływa powietrze.

 

W przypadku ścian lakierniczych, obserwuje się również wykorzystanie filtrów Columbus, które wykorzystują w swoim działaniu zasadę “filtra zderzeniowego”. Zbudowane są one z niepalnych warstw papieru KRAFT, które świetnie wyłapują zanieczyszczenia - na tyle dobrze, że zdarza się, iż jeden filtr wielowarstwowy Columbus jest w stanie zastąpić filtr kartonowy oraz technologię Paint Stop. Ponadto, do niestandardowych podejść w kontekście filtrów widuje się filtry typu PC Pleat, które świetnie uzupełniają systemy filtracyjne dla ścian lakiernicznych.

 

Trzeci etap filtracji - kiedy warto w niego zainwestować?

Każde przedsiębiorstwo powinno odpowiednio przemyśleć system filtracji, jaki chce zainstalować w fabryce. Może okazać się, że potrzebny będzie “trzeci etap” filtracji, do którego większość gotowych ścian filtracyjnych na rynku jest przystosowana. Jeżeli filtracja jest niewystarczająca ze względu na bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrza mgłą lakierniczą, drobiny nie są wystarczająco dobrze usuwane lub po prostu - zamierzamy odciążyć cały system poprzez dodanie kolejnego elementu w obiegu filtracyjnym - powinniśmy skorzystać z trzeciego etapu filtracji. Najczęściej stosuje się filtr z włókniny syntetycznej, ale nie tylko - niestandardowe systemy filtracyjne zakładają użycie nawet takich akcesoriów jak filtry patronowe, kasetowe oraz przemysłowe filtry mechaniczne.

 

Chcesz dowiedzieć się, czy Twój system filtracji jest wystarczający? Zastanawiasz się nad trzecim etapem filtracji? Skontaktuj się z FILTERM i zapytaj o audyt instalacji filtracyjnej w Twojej firmie! Gwarantujemy, że stworzymy dla Ciebie najbardziej optymalne rozwiązanie.

 

Dlaczego potrzebujesz dobrego systemu filtracyjnego dla ściany lakierniczej?

Oprócz sprzedaży filtrów, doradztwa, FILTERM prowadzi również działalność edukacyjną, która jest poparta najnowszymi rynkowymi standardami. Wysokie doświadczenie w branży implikuje w nas odpowiedzialność za każdego klienta, za każdy oferowany produkt oraz za środowisko naturalne, które powinno być w centrum naszego zainteresowania. Wykorzystanie odpowiednich technik filtracyjnych, dbałość o jakość naszych usług oraz produktów to gwarancja uzyskiwania wysokich wyników przedsiębiorstwa.

 

Wydajny system filtracji w kontekście ściany lakierniczej to niezwykle istotne zabezpieczenie jakości naszej pracy. Ściany lakiernicze, które są dobrze chronione przed działaniem zawieszonych w powietrzu farb, lakierów oraz pyłów są w stanie produkować lepsze produkty lub świadczyć lepsze usługi. Wspomnieliśmy o naciekach, które bardzo często są powodowane przez mikrodrobiny lub pyły. Skazy mogą być podstawą reklamacji Twojego klienta - każdy taki incydent oznacza pewne straty dla firmy: niepoprawnie polakierowany element należy bowiem albo naprawić, albo nawet wymienić. Odpowiednia instalacja filtracyjna pozwala na minimalizację ryzyka powstania takich sytuacji - to oszczędność czasu w fabryce oraz pieniędzy. Trend, który mówi o bezkompromisowym dążeniu do wysokiej jakości i trwałości tworzonych przez nas produktów oraz rozwiązań doskonale wpasowuje się w odpowiednie podejście do tworzenia systemów filtracyjnych.

 

Odpowiednia filtracja chroni nasze maszyny oraz delikatne urządzenia elektroniczne. Nie jest tajemnicą fakt, iż odpowiednio skonstruowany system filtracji jest w stanie chronić nie tylko nasze wyroby, ale również maszyny. Spójrzmy na szafki sterownicze precyzyjnych urządzeń, które są częścią naszej fabryki. Aby działały one sprawnie, muszą one pracować w odpowiednio wentylowanym oraz filtrowanym środowisku. Drobiny farb oraz lakierów osadzające się na płytkach drukowanych mogą powodować niebezpieczne zwarcia, które albo doprowadzą do nieprawidłowej pracy sprzętu (i tym samym mogą doprowadzać do konieczności korekt gwarancyjnych!), albo do jego kompletnej awarii. Każdy taki incydent oznacza zwiększone koszty serwisowania oraz stratę cennego czasu na realizację konkretnego zamówienia. Jest to więc kolejny koszt, który możemy zminimalizować za pomocą odpowiedniego systemu filtracji w naszej firmie, w kontekście ściany lakierniczej.

 

W dalszym ciągu w fabrykach pracują ludzie. Zabezpieczenia osobiste to tylko jeden z elementów naszej dbałości o zdrowie pracowników - filtracja w kontekście ścian lakierniczych, ta optymalna i skuteczna to także prosta droga do tego, aby chronić osoby zatrudnione w fabryce przed działaniem toksycznych farb oraz lakierów. Dzięki temu uzyskamy nie tylko wyższy komfort pracowników, ale również będą oni mniej chorować i uskarżać się na objawy aspiracji szkodliwych drobin takie jak: alergie, kaszel, a nawet zatrucie metalami ciężkimi. Nasi pracownicy z pewnością podziękują nam za to, że powietrze nawet w tak trudnym środowisku jak lakiernia jest doskonale oczyszczone.

 

Ostatnim, ale nie najmniej ważnym elementem jest środowisko naturalne. Powietrze, które zostało przefiltrowane, oddajemy do atmosfery. Jeżeli oczyścimy je w odpowiedni sposób, “zwrócone naturze” nie będzie powodowało zatruć u roślin oraz zanieczyszczenia gleb wokół środowiska. Dodatkowo, skuteczna instalacja filtracyjna będzie wymagała rzadszego serwisowania, a nowoczesne akcesoria filtracyjne to takie, które nie tylko są efektywne, ale również łatwe w utylizacji. Mamy tylko jedną planetę i powinniśmy być jej wdzięczni za to, że możemy z niej korzystać - wyrazem owej wdzięczności niech będzie to, że zwyczajnie dbamy o jej kondycję na każdym kroku. Każde odpowiedzialne przedsiębiorstwo powinno kierować się takim postępowaniem.

 

Ściana lakiernicza pod szczególną opieką

Pokazaliśmu Państwu, w jaki sposób można chronić ścianę lakierniczą, a tym samym uczynić przedsiębiorstwo bardziej ekologicznym i pewnym. Cieszymy się, że możemy dzielić się naszą wiedzą z naszymi klientami. Zapraszamy do przeczytania innych naszych wpisów i do kontaktu - zapewniamy wysoką jakość konsultacji, celne audyty i najwyższą jakość naszych produktów. Warto współpracować z FILTERM!

Filtry lakiernia2png