Czyste powietrze w kabinie lakierniczej - sprawdz te metody filtracji

Czyste powietrze w kabinie lakierniczej to bardzo istotna sprawa. Właściwie od tego zależy to, czy nasz sprzęt będzie działał właściwie i czy przedmioty na których działamy będą wolne od skaz. Uchybienia w zakresie instalacji filtracyjnej mogą spowodować, że Twoja firma poniesie ogromne koszty, których przecież można uniknąć?

 

Kabina lakiernicza to miejsce, w którym powietrze musi być doskonale oczyszczane. Dlaczego? Istotne jest to, aby chronić rzeczy, które poddajemy lakierowaniu. Mgła lakiernicza może również przedostawać się poza samą kabinę i jej wychwycenie w porę - za pomocą odpowiedni system filtracyjny pozwoli na zapobieżenie temu. Dodatkowo, kabina lakiernicza to miejsce, w którym cały czas odbywa się praca. I nie może być tak, że unosząca się mgiełka lakiernicza po poprzednim prowadzonym projekcie osiądzie na elemencie, który należy już do zupełnie innej partii. Wtedy może się okazać, że pojawią się skazy, zacieki, zanieczyszczenia kwalifikujące element do wymiany lub naprawy. Dodatkowo, jeżeli nasza instalacja filtracyjna nie jest odpowiednio przygotowana do środowiska kabiny lakierniczej, zwyczajnie możemy stracić drogocenny sprzęt lub narazić go na poważną awarię. Dlaczego? O tym opowiemy szerzej w naszym artykule!

 

Warto poznać filtry Columbus. Są idealne do komory lakierniczej

Wielokrotnie wspominaliśmy o filtrach Columbus. Są to obwarowane patentami, specjalnymi rozwiązaniami filtry, których skuteczność to wcale nie mrzonka. Nasi klienci potwierdzają, że są to niezwykle wydajne oraz ciekawe rozwiązania, które są komplementarne dla typowych w lakierniach, kabinach lakierniczych filtrów oraz włóknin. Filtr papierowy Columbus składa się z kilku nałożonych na siebie warstw specjalnie perforowanego papieru, które zapewniają dużą powierzchnię wychwytu. Otwory jednej warstwy są rozmieszczone naprzeciwko warstwy poprzedniej. W cyrkulującym powietrzu powstają turbulencje, które powodują wyłapywanie cząstek stałych na poszczególnych warstwach filtra. Ponadto, każda warstwa filtra papierowego ma inną strukturę. Otwory są stopniowo coraz mniejsze, a górne warstwy zapychają się wolniej niż dolne. Powoduje to regularne obciążenie wszystkich warstw papieru, a filtr zapycha się równomiernie na całej swojej powierzchni. To wszystko przyczynia się do wysokiej zdolności zatrzymywania zanieczyszczeń i długiej żywotności filtra.

 

Dowiedz się więcej: Columbus - warto poznać bliżej te filtry!

 

Tam, gdzie wymagana jest wysoka skuteczność filtracji, konieczne jest stosowanie filtrów Eurosupra. Kilka warstw papieru filtracyjnego po stronie wylotowej uzupełnione jest warstwą syntetycznego medium filtracyjnego o różnej strukturze. Dodatkowo, można wykorzystywać również wariant Columbus High Capacity, które są dedykowane szczególnie trudnym warunkom w przedsiębiorstwach różnego typu.

 

Warto jednak zwrócić również na Columbus PC PLEAT, który jest w stanie zastąpić wykorzystywane szeroko w branży farbiarskiej oraz lakierniczej filtry skrzynkowe. Dzięki doskonałej zdolności zatrzymywania zanieczyszczeń, wysokiej wydajności i wyjątkowo niskiemu spadkowi ciśnienia, filtry skrzynkowe PC PLEAT firmy Columbus Industries są szeroko uznawane za jedne z najlepszych w całej branży.

 

Wydłużona żywotność filtra PC PLEAT zapewnia większą elastyczność w harmonogramie konserwacji kabiny lakierniczej. Wszystko dzięki bardzo wysokiej zdolności zatrzymywania zanieczyszczeń przed zapchaniem się filtra. Filtr skrzynkowy PC PLEAT działa zarówno przy wysokich, jak i niskich ciśnieniach powietrza, przy różnych mieszankach farb, klejów oraz lakierów. Te wszechstronne filtry zapewniają skuteczność do 99,9%. Przy prędkości powietrza 1 m/s i średnim spadku ciśnienia roboczego wynoszącym zaledwie 65 Pa, rozwiązanie PC Pleat oznacza mniejsze zużycie energii elektrycznej. Co to oznacza? Że korzystając z filtra skrzynkowego od Columbus Industries zwyczajnie nie będziesz marnować pieniędzy - nie dość, że oszczędzisz na samych filtrach - gdyż te będą wytrzymywać znacznie dłuższe okresy, to w dodatku - zmniejszysz ciśnienie w systemie recyrkulacji powietrza. Same korzyści w kabinie lakierniczej!

 

Paint Stop - rozwiązanie dedykowane branży lakierniczej oraz farbiarskiej

Paint Stop to włóknina - filtr z włókna szklanego używany do separacji mgły lakierniczej wykonany z długich mikrowłókien szklanych impregnowanymi żywicą termoutwardzalną o progresywnej strukturze gęstości. Wlot powietrza jest zaznaczony na zielono dla łatwiejszej aplikacji maty Paint Stop. Jest to o tyle istotne, że im dalej wgłąb takiej maty, tym włókienka są ciaśniej upakowane. Dlatego mówimy o budowie progresywnej. Dlatego też, mata Paint Stop ma tak ogromne znaczenie - dzięki takiej budowie, nie zapycha się ona tak szybko i zwyczajnie jest trwalsza niż inne rozwiązania. Nieprawidłowa aplikacja zaowocuje tym, że filtr nie będzie w stanie pracować w odpowiedni sposób.

 

Dzięki dobrej odporności na temperaturę i wysokiej zdolności gromadzenia pyłu, filtr "Paint-stop" jest stosowany do separacji powietrza wydalanego z kabin lakierniczych celem odprowadzenia tzw. “mgły lakierniczej”. Mata Paint Stop wykorzystywana jest nie tylko na ścianach kabin lakierniczych, ale zabezpiecza się również za jej pomocą szafy sterownicze wewnątrz kabin. Tym samym są one lepiej zabezpieczone przed działaniem drobin farb, lakierów oraz klejów na płytkach drukowanych oraz delikatnych elementach lakierniczych, w których zmiana charakterystyki oleju może zaowocować awarią.

 

Filtry Paint Stop są najczęściej stosowane w sekcjach filtrujących w systemach usuwania nadmiaru farby w przemyśle lakierniczym i samochodowym. Dlatego ma ona tak ogromne znaczenie w branży lakierniczej.

 

Na skuteczność mat Paint Stop mają wpływ następujące parametry: 

●     właściwości fizykochemiczne substancji (klej / lakier/ farba)

●     ciśnienie powietrza, pęd powietrza

●     odległość pomiędzy natryskiem a filtrem

●     maksymalny dopuszczalny spadek ciśnienia.

 

Warto mieć na uwadze, że trwałość oraz skuteczność mat Paint Stop różni się między konkretnymi zastosowaniami. Warto mieć to na uwadze w trakcie aplikacji maty Paint Stop oraz jej wymiany oraz przeglądu. W niektórych przedsiębiorstwach zwyczajnie może okazać się, że mata Paint Stop będzie do wymiany już po bardzo krótkim czasie - w innych, ze względu np. na obłożenie pracą - może okazać się, że ten czas będzie dłuższy.

 

Filtr kartonowy harmonijkowy - wszędzie tam, gdzie farby, lakiery i kleje

Właściwy filtr do kabiny lakierniczej może w znacznym stopniu zmienić warunki pracy w firmie, a środowisko z całą pewnością podziękuje nam za używanie odpowiednich produktów z branży filtracyjnej. Podczas procesu lakierowania w rozpylonej mgle lakierniczej często znajdują się zanieczyszczenia. Drobiny te obejmują kleje, farby, włókna, smołę, lakiery, powłoki przezroczyste, teflon, lakiery, proszki itp. Niepożądane substancje muszą być skutecznie usuwane z nadmiaru rozpylonej cieczy, aby zapewnić czyste i bezpieczne środowisko pracy dla pracowników. Konstrukcja filtrów z kartonu plisowanego pomaga usunąć ograniczenia w przepływie powietrza bez uszczerbku dla zdolności filtracyjnych systemu.

 

Filtr kartonowy utrzymuje stały przepływ powietrza do momentu całkowitego napełnienia filtrów. Jest to ważna cecha, ponieważ osadzanie się cząsteczek farby i innych zanieczyszczeń może wpływać na przepływ powietrza. Zatkany filtr prowadzi do spadku efektywności procesu filtracji - wszystko to z kolei prowadzi do znaczącego obniżenia sprawności całej instalacji.

 

Harmonijkowa, składana konstrukcja filtrów kartonowych zapewnia im dużą powierzchnię filtracyjną. Zanieczyszczenia gromadzą się w zagięciach, co pozwala zatrzymać znaczną ilość drobin. Ponadto trwałość filtra jest dłuższa niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Z ekonomicznego punktu widzenia filtry kartonowe / harmonijkowe zapewniają ogromny wachlarz korzyści w postaci dłuższego okresu użytkowania i niższych kosztów konserwacji. Instalacja i wymiana filtrów jest bardzo prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy oraz przeszkolenia. Bez większego wysiłku oraz zaangażowania można wymienić elementy i przeprowadzić okresową konserwację. Filtry kartonowe są w 100% przyjazne dla środowiska. Od materiałów użytych do produkcji filtrów po klej na bazie wody potrzebny do ich sklejenia - wszystko nadaje się do recyklingu i ulega biodegradacji. Dzięki temu filtry są naprawdę niedrogie i w żaden sposób nie szkodzą środowisku. Właśnie na tym zasadza się odpowiedzialna filtracja - również na używaniu rozwiązań takich, które przyczyniają się do ochrony naszej planety.

 

Te rozwiązania z pewnością pomogą Ci w tym, aby w Twojej kabinie lakierniczej zawsze było czysto i… by środowisko Ci za to podziękowało. Porozmawiajmy o metodach filtracji w kabinach lakierniczych. Skontaktuj się z nami już dziś!