Filtr Columbus - adaptacja. Jak zmienic dotychczasowe rozwiazania na licencjonowana technologie?

Nie jest wiedzą tajemną fakt, iż filtry Columbus to rozwiązanie, które jest w stanie zastąpić dotychczas wykorzystywane metody filtracji w fabryce. Jednak w jaki sposób można tego dokonać? Gdzie przydadzą się filtry Columbus? Jakie są zalety przejścia na tego typu akcesoria? O tym więcej opowiemy Wam w naszym najnowszym materiale!

 

Projekt systemu filtracyjnego zależy od bardzo wielu czynników - trzeba brać pod uwagę przeróżne czynniki: podstawowa działalność fabryki, jakie zawiesiny będą pojawiać się w powietrzu, co chcemy uzyskać, jakie substancje chemiczne będą wykorzystywane w przedsiębiorstwie i wiele, wiele innych. Nie jest prawdą, że musimy całkowicie przeprojektować instalację odpowiedzialną za filtrację w sytuacji, gdy chcemy np. przejść na inny rodzaj filtrów stosowanych w przedsiębiorstwie - przynajmniej nie we wszystkich przypadkach. Doskonałym dowodem na to są filtry Columbus, które na rynku mają opinię jednych z najskuteczniejszych i jednocześnie trwałych oraz tym samym - ekonomicznych.

 

Firma Columbus Industries powstała w 1965 roku i przez ponad 50 lat zdobywania cennego doświadczenia oraz renomy, wytworzyła wiele istotnych innowacji na rynku filtracyjnym. Jesteśmy zasadniczo pewni, że gdyby nie Columbus Industries, najpewniej nie mielibyśmy do czynienia z tak ciekawym, komplementarnym rozwiązaniem dla każdego biznesu, który dba o jakość powietrza w swoich fabrykach. O co chodzi z tą komplementarnością rozwiązań? Filtry Columbus można stosować zamiennie w pewnych przypadkach - zachowując ściśle określone procedury oraz parametry. Warto dowiedzieć się, w jakich sytuacjach filtr Columbus może zastąpić obecnie wykorzystywane filtry lub stać się uzupełnieniem obecnie istniejącego systemu wewnątrz firmy.

 

Czytaj również: Czym jest filtr skrzynkowy i co się za nim kryje?

Mata filtracyjna papierowa Columbus - co warto o niej wiedzieć?

 

Przypadek mat filtracyjnych jest zasadniczo prosty i nie wymaga głębokich wyjaśnień w kontekście szczegółów dotyczących zastępowania standardowych akcesoriów tego typu. Wystarczy po prostu zdemontować tradycyjną włókninę i… zainstalować tę od Columbus - to właściwie koniec procesu zastępowania jednego rozwiązania drugim. Warto jednak zwrócić uwagę na to, w jaki sposób działa mata filtracyjna papierowa od Columbus - jest to niezwykle ciekawe połączenie patentów Columbus Industries oraz wyrafinowanej technologii.

 

Filtr papierowy jest zbudowany w ten sposób, iż składa się on z warstw nałożonego na siebie papieru perforowanego, który oferuje wysoką powierzchnię wychwytującą drobiny. W jednej warstwie, “dziurki” są ułożone tak, aby znajdowały się naprzeciw tych w warstwie poprzedniej. Powietrze przechodzące przez warstwy wpada w turbulencje, przez co na powierzchni filtra osadzają się drobiny cząstek stałych. Każda warstwa papieru filtracyjnego ma inną strukturę. Otwory są stopniowo coraz mniejsze, a górne warstwy wolniej się zatykają niż dolne. Powoduje to regularne obciążenie wszystkich warstw papieru, a filtr zapycha się równomiernie na całej swojej głębokości. Wszystko to przyczynia się do wysokiej zdolności zatrzymywania i długiej żywotności filtra. Warto pamiętać o tym, że aby uzyskać optymalną skuteczność maty filtracyjnej, należy zadbać o to, by przed aplikacją w pożądanym miejscu delikatnie ją rozciągnąć. To pozwoli odpowiednio “ułożyć się” perforacjom wewnątrz włókniny papierowej. Uniwersalność mat filtracyjnych to również różne warianty - najbardziej popularne w FILTERM to:

 

●     6 warstw papieru E42336R

●     8 warstw papieru E42338HC - E42338HCSLV

●     5 warstw papieru z dodatkową 1 warstwą włókniny filtracyjnej E423362

 

W przypadku znacznie większych zanieczyszczeń - Columbus Industries udostępnia swoim klientom możliwość skorzystania z produktów Eurosupra oraz HighCap, które są zastosowaniami do “zadań specjalnych” - charakteryzują się one jeszcze bardziej bezkompromisową wydajnością oraz trwałością. Z naszych doświadczeń wynika, że są to zdecydowanie jedne z najmocniejszych punktów w portfolio Columbus Industries.

 

Nasi klienci dzięki tym matom filtracyjnym są w stanie zastąpić tradycyjne rozwiązania na wspierane patentami oraz wysoko cenione w przedsiębiorstwach produkty od Columbus Industries. Ale - to nie jedyne możliwości zastosowania filtrów Columbus w firmie - jak jeszcze można to zrobić?

 

Co bardzo ciekawe, filtry wielowarstwowe papierowe Columbus można swobodnie adaptować również tam, gdzie na przykład wykorzystywano filtry z plisowanego kartonu. W takim przypadku warto zapytać nas o ramy adaptacyjne dla takiego rodzaju aplikacji i właściwie… gotowe. Istnieje również możliwość zaadaptowania do pracy z filtrami suchymi komory, która działała dotychczas na zasadzie kurtyny wodnej. Wystarczy, że usunie się: pompy, rury i płyty metalowe, które wcześniej obsługiwały wcześniej wspomnianą kurtynę. Następnie należy zainstalować pionowo ramy do mocowania otworu wentylacyjnego. Odległość płaszczyzny filtra od tylnej ściany komory, musi być co najmniej równa średnicy wentylatora.

 

Warto pamiętać o tym, że filtry Columbus to również możliwość stosowania dwustopniowego systemu filtracji - rozwiązania tej firmy świetnie się do tego nadają. Właściwie od projektu instalacji filtracyjnej zależy to, czy będziemy mieć do czynienia z aplikacją z myślą o filtracji wstępnej czy też filtracji wtórnej. Tego typu zastosowania dobiera się indywidualnie do każdego przedsiębiorstwa. Niemniej, jeżeli kiedykolwiek myśleliście o stosowaniu filtrów Columbus w Waszej firmie - prawdopodobnie nie pojawią się żadne ku temu przeciwwskazania. Warto wskazać na jeszcze jeden typ filtra, który z pewnością przyda się w firmie. O jaki filtr chodzi?

Columbus Eurosuprapng

Filtr skrzynkowy - tutaj świetnie sprawdzi się PC Pleat

Filtr skrzynkowy to ciekawa konstrukcja, której warto poświęcić odrobinę uwagi. Ze względu na fakt, iż jest to bardzo skuteczna metoda odfiltrowywania niepożądanych drobin, przede wszystkim w lakierniach, w przemyśle meblarskim, w przedsiębiorstwach zajmujących się metalurgią oraz tam, gdzie powietrze może być zanieczyszczone molekułami przemysłowych lakierów i innych agresywnych substancji, warto o nim pomyśleć. Wiele przedsiębiorstw korzysta z nielicencjonowanych rozwiązań bazujących najczęściej na otwartych patentach filtrów skrzynkowych. Jak działa sam filtr? Filtr skrzynkowy to specjalny rodzaj filtru, we wnętrzu którego znajduje się zaprojektowane medium filtracyjne. Obudowa to najczęściej dobrze zabezpieczony karton - co znacząco ułatwia instalację filtra skrzynkowego wewnątrz urządzenia włączonego do systemu filtracyjnego. Ze względu na użyte materiały, zapewniają one bardzo dużą skuteczność filtracji przy zachowaniu odpowiedniego przepływu powietrza.

 

Filtr PC Pleat od Columbus Industries charakteryzuje się bardzo wysoką zdolnością zatrzymywania zanieczyszczeń - zdecydowanie najlepiej sprawdza się w przemyśle farbiarskim. Jednocześnie nie wpływa on negatywnie na współczynnik przepływu powietrza, przez co ceniony jest również jako rozwiązanie wysoko ergonomiczne. Przy prędkości powietrza 1 m/s i średnim spadku ciśnienia roboczego do 65 Pa, rozwiązanie PC PLEAT oznacza mniejsze zużycie energii w fabryce, co oznacza istotne oszczędności.

 

Co jest zdecydowaną przewagą filtra PC Pleat w kontekście komplementarności? Przede wszystkim zachowanie prostoty systemu filtracyjnego przy możliwości uzyskania zdecydowanie lepszych wyników w kontekście wyłapywania zanieczyszczeń. Okazuje się, że nie tylko branża farbiarska jest w stanie skorzystać z jego zdecydowanie istotnych właściwości. Również klienci zajmujący się przemysłem meblowym, motoryzacyjnym (nie tylko kabiny lakiernicze, ale również stanowiska mechaniczne), metalurgicznym, a nawet spożywczym

 

Zalety filtrów Columbus Industries

  • Wysoka skuteczność mocno charakteryzuje filtry od Columbus Industries. Jeżeli masz okazję wykorzystać je w swojej firmie, na pewno będziesz zadowolony z ich skuteczności.
  • Wbrew pozorom - nie są one drogie. Tym bardziej, iż interwały wymian filtrów od Columbus są zauważalnie dłuższe niż w przypadku innych producentów. To oznacza oszczędności dla Twojej firmy.
  • Nie obciążając instalacji wentylacyjnej - nie zwiększasz zużycia prądu.
  • Filtry od Columbus Industries bez problemu wykorzystasz na każdym stopniu filtracji - czy ma to być filtracja wstępna, czy też wtórna: to nie ma znaczenia!
  • Koszty eksploatacyjne kabin lakierniczych, komór malarskich, ścian zostaną znacząco obniżone - ale nie tylko. Adaptacja w przypadku instalacji, gdzie wcześniej działała kurtyna wodna spotka się z istotnym spadkiem zużycia mediów - tym samym zoptymalizujesz koszty w przedsiębiorstwie.

 

Masz więcej pytań w sprawie filtrów Columbus? Zastanawiasz się, czy możesz ich użyć w swojej firmie? Zapytaj ekspertów z FILTERM i dobierz najlepsze rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa.