Filtry skrzynkowe - co kryje sie pod ta tajemnicza nazwa?

Opisywaliśmy dla Was przeróżne typy filtrów przemysłowych. Filtry skrzynkowe wydają się być z nich wszystkich najbardziej “tajemnicze”, ale ich rola w systemach filtracyjnych jest ogromna. Przede wszystkim należy je pochwalić za niesamowitą wydajność i prostotę zastosowania. Ale to nie jedyne informacje, jakie należy pamiętać w temacie filtrów skrzyniowych.

 

Filtry skrzynkowe powstały głównie z myślą o lakierniach i ogółem, całym przemyśle lakierniczym, gdzie wielostopniowe systemy filtracji są nie tyle standardem, co koniecznością. Wyobraźcie sobie element lakierowany, na który osiadły jakiekolwiek drobiny z zewnątrz lub taki, na którym pojawiły się niewielkie skazy po lakierowaniu. Klient odbierający przedmiot pewnie byłby niezadowolony z efektów pracy firmy wykonującej dla niego usługę i najpewniej żądałby albo poprawienia wad albo zwrotu pieniędzy. Zastosowanie niewydajnego lub nieprzemyślanego systemu filtracyjnego może narazić nas na poważne koszty - stąd zastosowanie odpowiednich filtrów w odpowiednich miejscach to nie “ekstrawagancka inwestycja” lecz sposób na zaoszczędzenie pieniędzy.

 

Filtr skrzynkowy to specjalny rodzaj filtru, we wnętrzu którego znajduje się zaprojektowane medium filtracyjne. Obudowa to najczęściej dobrze zabezpieczony karton - co znacząco ułatwia instalację filtra skrzynkowego wewnątrz urządzenia włączonego do systemu filtracyjnego. Ze względu na użyte materiały, zapewniają one bardzo dużą skuteczność filtracji przy zachowaniu odpowiedniego przepływu powietrza. Modułowa budowa oznacza bardzo łatwą wymianę, a możliwość użycia ich jako filtry drugiego i trzeciego stopnia filtracji sprawia, że są one niesamowicie uniwersalne i łatwo adaptowalne w różnych projektach systemów filtracji. Filtry skrzyniowe, a szczególnie PC Pleat od Columbus Industries powinny być stosowane w każdym przedsiębiorstwie, gdzie odbywa się praca z lakierami. Ale, nasze doświadczenie wykazało już, że również branża spożywcza, samochodowa, meblarska (tam, gdzie pracuje się z lakierami, klejami oraz farbami) również przekonuje się do filtrów skrzynkowych i ich możliwości.

 

Sprawdź naszą ofertę filtrów skrzynkowych - oto, co możemy zaoferować naszym klientom.

Uważasz, że przyda Ci się filtr skrzynkowy? Sprawdź PC Pleat - to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku

PC Pleat to rozwiązanie, które obniża koszty operacyjne i emisję dwutlenku węgla - to tak w skrócie. Dzięki doskonałej zdolności wychwytywania zanieczyszczeń, wysokiej wydajności i ekstremalnie niskiemu spadkowi ciśnienia w trakcie filtracji, PC PLEAT firmy Columbus Industries wynosi systemy filtracyjne w lakierniach (i nie tylko) na wyższy poziom. Wydłużona żywotność filtra PC PLEAT, o zdolności zatrzymywania do około 25 kg przed osiągnięciem 1 w.g. ciśnienia statycznego, zapewnia większą elastyczność w planowaniu konserwacji kabiny: spędzasz więcej czasu na malowaniu, a mniej na wymianie filtrów. PC PLEAT działa zarówno przy wysokich, jak i niskich przepływach powietrza w różnych mieszankach farb, chemikaliów i atomizacji. Te wszechstronne filtry zapewniają wydajność do 99,9% - PC PLEAT zużywa około 1/10 początkowego ciśnienia statycznego. Przy prędkości powietrza 1 m/s i średnim spadku ciśnienia roboczego do 65 Pa, rozwiązanie PC PLEAT oznacza mniejsze zużycie energii.

 

PC Pleat stało się więc komplementarnym rozwiązaniem w filtracji w lakierniach - filtry skrzyniowe firmy Columbus Industries w krótkim czasie uzyskały spore uznanie całej branży - ze względu na niewiarygodne wprost parametry i istotne cechy powodujące, że zwyczajnie opłaca się stosować je w firmach. Dłuższy czas pracy pojedynczego filtra oznacza, że konserwację systemu filtracji w kabinie możemy “odłożyć na później”. Oznacza to mniej więcej tyle, że zwyczajnie nie musimy tak często dokonywać czynności konserwacyjnych związanych z wymianą filtrów. Tym samym, oszczędzamy czas i pieniądze - zachowując wysokie parametry wydajności i nie zaburzając istotnych dla systemu filtracji czynników.

 

 

Są jeszcze inne typy filtrów skrzynkowych - poznaj Edrizzi

 

Edrizzi prościej będzie nazwać “systemem” - to idea filtrów typu cube, która narodziła się w Austrii i została poparta licznymi badaniami oraz patentami.

 

System oparty jest na poręcznej kostce - wyprodukowanej z naturalnej tektury falistej. Elastyczny w obsłudze i łatwy w modernizacji, system Edrizzi ma wysoką zdolność absorpcji i jest tak samo ekonomiczny w utylizacji, jak w większości przypadków tektur, które mogą być utylizowane w spalarniach. Skrytka główna systemu Edrizzi znajduje się w niewidocznych szczelinkach: mgła lakiernicza jest kierowana przez podciśnienie w złożonym systemie składającym się z krawędzi i otworów w celu osiągnięcia maksymalnej absorpcji. Potęgując efekt powierzchni absorpcyjnej, rozmieszczenie różnych systemów prowadzących oraz wykorzystanie siły odśrodkowej ułatwiają osiągnięcie rewolucyjnej zdolności absorpcyjnej systemu. Trzy różne rozwiązania wspomagają właściwości różnych materiałów powierzchni absorpcyjnej. Akcesoria Edrizzi obejmuje szeroka certyfikacja potwierdzająca bezpieczeństwo: (Certyfikat DIN4102, badanie na niepalność, Materiał budowlany klasy B1). Jest to z pewnością produkt, któremu można w pełni zaufać.

 

Nie wiesz jaki filtr skrzynkowy / cube wybrać? Jesteś dopiero na etapie doboru poszczególnych części systemu filtracji w Twojej firmie? Skonsultuj się z ekspertem firmy FILTERM i dobierz rozwiązanie najlepsze dla Twojej firmy.

 

Rozwiązania takie jak PC Pleat czy Edrizzi działają jak separatory mgły lakierniczej i pozwalają na utrzymanie odpowiednich warunków panujących wewnątrz lakierni. Nie dość, że są one niezwykle istotne w systemie filtracji (pozwalają na uniknięcie wad), to w dodatku są one niezwykle przyjazne dla środowiska.

 

Spójrzmy na PC Pleat czy Edrizzi - to filtry skonstruowane “w kartonie” i generalnie składające się z kartonu. Edrizzi chwali się tym, że ich filtry można swobodnie utylizować wszędzie tam, gdzie jest to możliwe w kontekście zwykłego kartonu falistego. A zatem, jeżeli w danej spalarni prowadzi się utylizację tektury falistej - filtr Edrizzi również można tam umieścić, bez żadnego problemu. To sprawia, że filtry skrzynkowe tych producentów są szczególnie cenione na rynku filtracyjnym.

 

Wykorzystanie ich w przedsiębiorstwie to szczególny wyraz dbałości o środowisko naturalne - filtry skrzyniowe wspomnianych typów nie powodują zjawiska “wstrzymywania powietrza” poprzez obniżenie ciśnienia roboczego. Ich niewielkie gabaryty przy ogromnej powierzchni filtracyjnej powodują, że nie trzeba zużyć wiele surowca, by je wykonać. Ponadto, są zbudowane z naturalnych materiałów, które można wykorzystać ponownie. Nie stosuje się w nich syntetycznych, niekorzystnych z punktu widzenia środowiska naturalnego dodatków. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą planetę - przedsiębiorcy szczególnie mogą przyczynić się do obniżenia naszego wpływu na jej stan. Stosując najlepsze akcesoria filtracyjne - takie jak PC Pleat od Columbus Industries czy filtry skrzynkowe Edrizzi - nie tylko chronimy takie zasoby jak lasy, ale i przyczyniamy się do zużycia mniejszych pokładów energii przez nasze fabryki. To również bardzo istotna kwestia.

 

Przeczytaj również: Paint Stop - co to jest i dlaczego warto to mieć w swojej lakierni?

Filtry skrzynkowe PaintBlock

Paintblock łączy w sobie filtr wstępny i filtr końcowy w kilku warstwach różnego rodzaju niepalnego papieru z różnymi otworami. Wraz z innymi rozwiązaniami zwiększającymi wydajność filtracji, separacja mgły lakierniczej wynosi do 99,5%. Struktura jest progresywna, a samo medium skutecznie zatrzymuje farbę. To zapobiega tworzeniu się “korka” filtracyjnego na jego górnej powierzchni. Efektywny stosunek powierzchni filtracyjnej do powierzchni czołowej może wynosić do 10:1. Zgłoszona do opatentowania struktura oraz przekładki dystansowe gwarantują, że mgiełka farby nie będzie przepływać przez Paintblock bez filtrowania. W Paintblocku można zainstalować różne media, które najlepiej pasują do każdego przedsiębiorstwa. Pozwala to na dostosowanie Paintblocka do najbardziej zróżnicowanych zastosowań.

 

Pudełkowy separator mgły lakierniczej wykonany z tektury falistej jest odpylaczem odśrodkowym - nie działa on jak typowy filtr. Separacja jest tu wynikiem zawirowań powietrza wynikających ze struktury PaintBlocka.

 

Separatory do kartonów składanych są również odpylaczami odśrodkowymi. Są one jednak bardziej zbliżone do poprzednio stosowanych przegród i dlatego nie mogą być stosowane inaczej niż w połączeniu z matami filtracyjnymi. Są one tylko separatorami wstępnymi, a zatem wymaga to zastosowania dodatkowej maty filtracyjnej. Warto pamiętać o tym, by wymieniać separator kartonowy wraz z matą filtracyjną. Nowsze modele posiadają zintegrowaną matę filtracyjną z tyłu. W przypadku malowania na sucho mata filtrująca jest bardzo szybko zużywana. Różne zastosowania wymagają różnych typów kartonów, ponieważ materiał nasiąka bardzo wilgotnym i często takim, który ma charakter żrący.

Dlaczego warto wykorzystywać filtry skrzyniowe / cube?

 

Można wymienić kilka czynników, które powodują, że wykorzystanie filtrów skrzyniowych jest optymalne i pożądane:

 

●     Wysoka wydajność

●     Większa powierzchnia filtracyjna

●     Optymalny przepływ powietrza

●     Dłuższa żywotność filtra

●     Niższe koszty zużycia energii

●     Oszczędność

●     Mniejsze ilości generowanych odpadów

 

Kluczem do zrozumienia przydatności filtrów skrzynkowych jest fakt ich wysokiej wydajności przy zachowaniu optymalnego przepływu powietrza. Jak wspomnieliśmy wcześniej, dzięki ich specjalnej strukturze, przepływające powietrze nie jest poddawane oporowi, który mógłby zwiększyć pobór energii przez system filtracji. Co więcej, generując mniejsze ilości odpadów, w dalszym ciągu wpływamy pozytywnie na stan środowiska. Mniejszy pobór energii, mniej odpadów, dłuższe interwały wymian poprzez bardzo wysoką żywotność - takie rozwiązania zdają się być idealne, jeżeli prowadzimy odpowiedzialną i nowoczesną lakiernię.

 

Nie wiesz, czy filtry skrzyniowe są dla Ciebie? Skontaktuj się z ekspertem firmy FILTERM i sprawdź, czy przydadzą Ci się one w Twojej lakierni. Jesteśmy tutaj po to, aby Ci pomóc!