Filtracja w branzy automotive - dowiedz sie wiecej

Niemal w każdej branży istotna jest sposób filtracja. Są jednak szczególne sektory, które bardzo potrzebują wysokiej klasy filtracji zapewnianej przez odpowiednie produkty. Branża automotive / branża motoryzacyjna to jedna z tych, które tym bardziej wymagają od nas odpowiedniego podejścia do oczyszczania powietrza w fabryce. Dlaczego? Wszystko rozbija się o dostarczenie odpowiedniej jakości oraz o trwałość maszyn wewnątrz przedsiębiorstwa.

 

Niejednokrotnie w naszych materiałach wskazywaliśmy na korzyści, jakie uzyskuje przedsiębiorstwo z odpowiednio wprowadzonej filtracji. Wysokiej jakości filtry, system wentylacyjny stoją na straży cyrkulacji powietrza oraz wyłapywania niepożądanych zanieczyszczeń. Nie jest tajemnicą fakt (a podnosiliśmy to wiele razy w naszych artykułach, że zabrudzone powietrze może osiadać nie tylko na elementach, nad którymi pracujemy (na przykład zabrudzenia na lakierowanych częściach), ale również w newralgicznych miejscach naszej fabryki. Najczulsze rzecz jasna są elementy elektroniczne maszyn, które mogą przestać funkcjonować poprawnie i doprowadzić do ogromnych strat dla przedsiębiorstwa. Znane są nam przypadki, w których nieodpowiednia filtracja zaowocowała albo koniecznością wprowadzenia poprawek na drodze reklamacji, albo kosztowną awarią maszyn w lakierni - co zostało spowodowane przez zanieczyszczenia osiadające na np. płytkach sterowniczych.

 

Na takie incydenty nie można sobie pozwolić w żadnym momencie. Każdy błąd wynikający z nieodpowiedniej, niskiej jakości filtracji może kosztować nas kontrakt lub klienta. Wpadki w obecnych czasach potrafią się “nieść” wśród branż, również za pośrednictwem internetu - wizerunek firmy, która nie potrafiła wykonać usługi / produktu z zachowaniem wysokiej jakości może być potężną szramą wizerunkową. Branża motoryzacyjna natomiast, jako jedna z lepiej rozwijających się (nie chodzi tylko o producentów, ale także o warsztaty, stanowiska lakiernicze, itp.) charakteryzuje się wysoką konkurencją. W przypadku filtracji w takich miejscach należy być bezkompromisowym pod względem jakości.

 

Branża automotive i filtracja. Jakie rozwiązania są stosowane?

Zaczniemy “od końca”, bowiem od filtrów kasetowych i kieszeniowych. Pierwszy wskazany przez nas rodzaj filtra zakłada wykorzystanie specjalnego medium filtracyjnego, jakim jest włóknina syntetyczna lub papier filtracyjny wzbogacony o włókno szklane. Charakterystyczne dla filtra kasetowego jest to, że jego medium filtracyjne jest pozaginane w specyficzny sposób - z zachowaniem jednakowych odstępów między zagięciami. To zaś potęguje powierzchnię filtracyjną, a ogólna efektywność filtra znacząco wzrasta. Obudowę filtra stanowi rama wykonana albo z tworzyw sztucznych lub z metali oraz ich stopów. Filtr kasetowy wykonany z papieru (kartonu), bardzo proste w utylizacji i jednocześnie bardzo przyjazne dla środowiska naturalnego. Wymienienie filtra kasetowego nie stanowi większego problemu - taką czynność może przeprowadzić personel fabryki po krótkim przeszkoleniu. Najczęściej w takich filtrach, odpowiednio wzmocnione ramy oraz medium filtracyjne powodują, że nie zachodzi ryzyko uszkodzenia ani miejsca, w którym powinien znaleźć się filtr, ani sam produkt wykorzystywany do odfiltrowywania powietrza. Co jeszcze warto powiedzieć o filtrze kasetowym? Tego typu urządzenia charakteryzują się bardzo wysoką trwałością - a zatem są one korzystne również dla budżetu firmy. Nie trzeba wymieniać ich szczególnie często - mimo wszystko jednak warto o nich pamiętać i nie zaniedbywać ich. Niemniej, dobrze traktowane odwdzięczają się stałą, wysoką skutecznością oraz niezawodnością w działaniu.

 

Filtr kasetowy jest zdatny do stosowania go zarówno w filtracji zgrubnej, jak i właściwej. A zatem, jest rozwiązaniem uniwersalnym i pasującym do wielu zastosowań. Dzięki niemu możemy dokonywać nie tylko tej “głównej” filtracji, ale również tej, która ma za zadanie przygotować wpierw powietrze do wprowadzenia go do właściwych filtrów i jednocześnie ochronić wrażliwe, newralgiczne elementy systemu wentylacji. Warto wskazać, iż filtry kasetowe mogą być niewielkich rozmiarów (choć są również spotykane ogromne, przemysłowe) - to zaś pozwala na stosowanie ich w warunkach, gdy nie dysponujemy ogromną ilością miejsca na rozbudowany system filtracji. Wszędzie tam, gdzie zależy nam na oszczędności miejsca, można je z powodzeniem stosować. Filtr kasetowy - w zależności od przeznaczenia jest wydajny w kontekście oczyszczania powietrza z drobin farb, lakierów oraz innych szkodliwych substancji. Ale nie tylko - okazuje się, że można za jego pomocą wyłapywać wodę lub oleiste cząsteczki. To kolejny raz udowadnia, jak bardzo uniwersalnym rozwiązaniem jest filtr kasetowy.

 

A teraz nieco o filtrach kieszeniowych. Wyróżnikiem takiego filtra jest jego specyficzna budowa, która uwidacznia po montażu kieszenie zwielokrotniające jego powierzchnię filtracyjną. Ze względu na ich uniwersalność, stosuje się je na przykład w warsztatach, lakierniach, halach produkcyjnych, sprężarkowniach oraz w różnego rodzaju turbinach. Ale nie tylko - obserwuje się je również w pomieszczeniach biurowych, a nawet w branży hotelarskiej oraz restauracyjnej. Wysoka skuteczność filtracji owocuje tym, że branża motoryzacyjna bardzo mocno wzięła sobie do serca stosowanie tego typu filtrów w przedsiębiorstwach - tam, gdzie nie ma miejsca na błędy w trakcie produkcji lub procesu wykonywania usług - filtr kieszeniowy sprawdza się znakomicie oraz notuje świetne wyniki. Co więcej, jest rozwiązaniem trwałym i bezproblemowym - zarówno w montażu jak i w trakcie eksploatacji.

 

Podobnie jak poprzednika - można je stosować w roli filtrów wstępnych, ale nie tylko. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niekorzystnymi warunkami - wilgocią, wysoką temperaturą lub ciężkimi pyłami, będą świetnymi kompanami w trakcie oczyszczania powietrza. Wykorzystanie ich w filtracji wstępnej otwiera drogę do odciążenia innych elementów systemu filtracyjnego - to ogromna wartość, o której warto pamiętać projektując system filtracji w firmie.

 

Na koniec wspomnimy o budowie tych filtrów: ich rama to najczęściej obramówka wykonana z metalu, ocynkowana i wysokoodporna na korozję i inne uszkodzenia. Medium filtracyjne składa się z przepuszczalnych i chłonnych jednocześnie kieszeni filtracyjnych, które potrafią pochłaniać nie tylko zanieczyszczenia, ale i drobnoustroje. Stąd też bardzo często stosuje się je w wentylacji (w biurach w obecnych czasach może to mieć ogromne znaczenie!). Spotyka się także ramy wykonane z tworzyw sztucznych, które łączy się za pomocą tzw. “Profilów” usztywniających konstrukcję.

 

Filtry typowe dla zastosowań lakierniczych

Branża motoryzacyjna bezsprzecznie łączy się z branżą lakierniczą, farbiarską. Nikt nie wyobraża sobie bowiem samochodu, na którym nie znajduje się piękny, połyskujący lakier. Nie trzeba jednak mówić dużo o tym, że aby wykonać takie prace w branży motoryzacyjnej, należy dysponować odpowiednim systemem filtracyjnym opartym na filtrach przeznaczonych do lakierni. Jeżeli poszukują Państwo szerszych informacji na temat filtrów do lakierni - proponujemy zapoznanie się z naszym kompendium.

 

-       Wśród filtrów do lakierni chętnie wybiera się maty filtracyjne oraz maty sufitowe - akcesoria filtracyjne o budowie wielowarstwowej, progresywnej, doskonale zatrzymujące zanieczyszczenia pochodzące z farb, klejów oraz lakierów.

-       Specjalnym typem maty jest Paint Stop, która jest specjalnie przeznaczona do walki z nagromadzeniem się w powietrzu drobin z farb oraz lakierów. To standard w branży filtracyjnej powiązanej z sektorem farbiarskim oraz lakierniczym.

-       Warto zwrócić uwagę na produkty firmy Columbus - najpopularniejsze są filtry PC PLEAT oraz filtry papierowe (maty papierowe), które można stosować zamiennie z typowymi matami filtracyjnymi (włókninami). Ich zaletą jest ogromna trwałość oraz korzyści dla środowiska naturalnego przy zachowaniu uniwersalności.

-  Konkurencyjnym rozwiązaniem jest Edrizzi - budowa takiego filtra wspiera się na niewidocznych szczelinkach w poręcznej skrzynce - do nich kierowana jest mgła lakiernicza poprzez podciśnienie w złożonym systemie składającym się z otworów oraz krawędzi, które zwiększają zdolności absorpcyjne filtra.

-   Warto zwrócić uwagę na PaintBlock. Separacja mgły lakierniczej w takim filtrze wynosi nawet do 99,5%. Wszystko to dzięki m. in. progresywnej strukturze, która zapobiega m. in. powstawaniu “korka filtracyjnego” na górnej powierzchni.

-   W filtracji w lakierniach stosuje się również filtry kartonowe. Odznaczają się bardzo długą żywotnością przy okazji braku niekorzystnego zjawiska migracji pyłów z górnych warstw filtra do dolnych pod wpływem grawitacji. Opór statyczny w takim filtrze rośnie dużo wolniej, w stosunku do objętości wyłapywanych przez niego cząstek.

-   Filtry patronowe to już dużo bardziej rozbudowane konstrukcje. Filtracyjne plisy (zagięcia) zwiększają powierzchnię filtracyjną oraz pojemność takiego filtra, przesądzając o jego wysokiej skuteczności oraz niezawodności.

 

Wybierając właściwy filtr, warto zasięgnąć rady profesjonalistów. FILTERM chętnie doradza klientom w zakresie doboru odpowiednich produktów. Zapytaj nas i wprowadź do swojej firmy nową jakość.