Filtry do lakierni - wszystko, co musisz wiedziec
Przemysł lakierniczy wymaga specjalnych rozwiązań filtracyjnych. Filtry do lakierni to bardzo szeroki temat, który ze względu na swoje skomplikowanie jest niezwykle warty uwagi. Równie istotne jest to, że wyżej wskazane branże nie mogłyby istnieć bez odpowiednich systemów filtracji. Dlaczego? Jakie filtry wykorzystuje się w takich przedsiębiorstwach? Na to odpowiadamy w naszym specjalnym materiale!
Fabryki, w których wykorzystuje się lakiery lub farby nie mogą istnieć bez instalacji filtracyjnych. Gdyby w takich miejscach filtry nie były wykorzystywane, na pewno w bardzo krótkim czasie zaczęłyby się w nich psuć urządzenia związane z wentylacją lub maszyny. Wystarczy, że drobiny farby osadziłyby się na płytkach drukowanych w szafach sterowniczych, a na pewno mielibyśmy do czynienia z poważną awarią, która albo doprowadziłaby do wad produktów lub usług, lub spowodowałaby kosztowny przestój w fabryce. Bardzo wąskie terminy realizacji w połączeniu z takim incydentem zazwyczaj powodują ogromne straty finansowe dla firmy. Można się przed nimi ochronić stosując odpowiedzialną i skuteczną filtrację. W FILTERM, oprócz sprzedaży rozwiązań filtracyjnych oraz audytów, stawiamy także na edukowanie naszych klientów, którzy w naszej opinii są zdecydowanie warci tego, by korzystać z jak najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku.
Stosowanie odpowiednich technik filtracyjnych to nie tylko troska o maszyny w fabryce, ale i o ludzi oraz środowisko naturalne. Pracownicy z pewnością podziękują nam za to, że mogą pracować w przyjaznych dla nich warunkach. Zawieszone w powietrzu drobiny farb oraz lakierów mogą zostać pochłonięte przez organizm do dróg oddechowych i powodować niebezpieczne alergie lub złożone choroby oraz nawet zatrucia. Nie wolno nam dopuszczać do tego, aby nasi pracownicy byli narażeni na szkodliwe czynniki środowiskowe - korzyści z tego tytułu wyrażą się na pewno m. in. w mniejszym odsetku zatrudnionych, którzy potrzebują zwolnienia lekarskiego. Co bardzo istotne, każda odpowiedzialna firma powinna również dbać o środowisko naturalne. Skuteczny, odpowiedni system filtracji jest w stanie w taki sposób oczyścić powietrze, które cyrkuluje wewnątrz przedsiębiorstwa, że może ono zostać bez przeszkód “zwrócone” do atmosfery. Stosując nieodpowiednie techniki filtracji, niewystarczające środki lub pomijając je, narażamy środowisko naturalne na poważny szwank. Jesteśmy pewni, iż węglowodory, metale ciężkie, toksyny znajdujące się w farbach oraz lakierach nie pozostają obojętne dla żadnych organizmów, które są ściśle zależne od czystości środowiska. Warto mieć ten aspekt na uwadze.
Filtry do lakierni - ogółem
Lakiernie wymagają różnych typów filtrów - zależnie od tego, jak zbudowana jest instalacja odpowiadająca za filtrację powietrza w przedsiębiorstwie. Wyróżnia się mnóstwo akcesoriów służących m. in. do zabezpieczania ścian, kabin oraz automatów lakierniczych. Poza tym, warto zwrócić uwagę na kabiny lakiernicze, które również wymagają odpowiednich rozwiązań filtracyjnych. W FILTERM kierujemy się najwyższą jakością oferowanych przez nas produktów: ponadto pomagamy w starannym dobraniu odpowiednich filtrów dla konkretnego przedsiębiorstwa. Zdecydowanie najczęściej wybieranym przez naszych klientów jest Paint Stop, który doskonale radzi sobie w lakierniach oraz w firmach związanych z przemysłem farbiarskim ze względu na swoje szczególne właściwości filtracyjne i skuteczność w walce z drobinami zawieszonymi w powietrzu. Nie można zapominać również o włókninach filtracyjnych, które w warunkach odpowiedniego ich doboru są niezwykle skutecznym elementem filtracji w lakierni.
Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiednich filtrów dla Twojej lakierni? Zastanawiasz się, jakie rozwiązania są najskuteczniejsze? Zapytaj ekspertów z firmy FILTERM! Gwarantujemy nie tylko produkty najlepszej jakości, ale również profesjonalną analizę. Sprawdź nas!
Filtry do lakierni - typy filtrów
Jak wspomnieliśmy wyżej, filtry do lakierni są zagadnieniem szerokim, wymagającym rozległej analizy. Przedstawimy Państwu wszystkie najważniejsze typy filtrów, które z powodzeniem mogą być stosowane w przemyśle lakierniczym oraz farbiarskim. Oto one:
Chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanych przez nas filtrach? Odwiedź nasza Bazę Wiedzy!
Paint Stop
Paint Stop, to jak wskazuje sama nazwa rozwiązanie dedykowane “powstrzymywaniu drobin farb oraz lakierów”. Szczegółowe oznaczenie dotyczy mat filtracyjnych, które szeroko stosuje się w warunkach przemysłowych, a podstawową różnicą jest wyposażenie ich w charakterystyczną, progresywną budowę, która jest niezwykle istotna w pracy w środowisku zanieczyszczonym przez drobinki farb lub lakierów (tzw. mgła lakiernicza).
Maty filtracyjne Paint Stop są zbudowane z włókna szklanego o szczególnej budowie - wraz z wnikaniem wewnątrz filtra, drobiny zanieczyszczeń napotykają na coraz ciaśniej upakowane włókna, które dodatkowo są zaimpregnowane termoutwardzalną żywicą, która zapobiega kruszeniu się medium filtracyjnego oraz zapewnia jego odpowiednią elastyczność. Maty filtracyjne Paint Stop składają się z dwóch różnokolorowych stron (strona wlotowa: zielona oraz wylotowa: biała), co znacząco ułatwia zainstalowanie maty. Unikamy tym samym sytuacji, w której mata filtracyjna jest montowana nieodpowiednio i tym samym naraża naszą instalację na nieefektywne odprowadzanie zanieczyszczeń lub spadki ciśnienia. Ponadto, strona wylotowa jest dodatkowo utwardzana: w taki sposób, aby mata filtracyjna była nie tylko skuteczna, ale i niezawodna.
Maty filtracyjne Paint Stop szeroko stosuje się m. in. w kanałach wylotowych wentylacji w fabrykach, gdzie mamy do czynienia na przykład z malowaniem natryskowym. Możliwe jest również wykorzystanie ich w roli drugiego stopnia filtracji, tuż za filtrami kartonowymi o budowie harmonijkowej. Kabiny lakiernicze również mogą zostać wyposażone w takie filtry - pod kratami podłogowymi, gdzie można swobodnie umieścić tego typu maty. Jako że Paint Stop to bardzo uniwersalne rozwiązanie, możliwe jest wykorzystanie tych mat w roli filtracji wstępnej. Ponadto, można stosować je w ścianach, kabinach oraz automatach lakierniczych, m. in. do ochrony szaf sterowniczych przed działaniem drobin farb oraz lakierów znajdujących się w powietrzu. W takim scenariuszu, mata filtracyjna Paint Stop chroni delikatne elementy elektroniki przed osadzaniem się na nich drobinek, które mogą powodować zwarcia i awarie.
Poznaj ofertę mat filtracyjnych Paint Stop w serwisie FILTERM!
Filtr wielowarstwowy Columbus
W miejscach, gdzie pracuje się z farbami, lakierami oraz klejami, warto stosować filtry wielowarstwowe Columbus. Z powodzeniem stosuje się je w roli zamienników dla rozwiązań Paint Stop oraz mat poliestrowych. Co można znaleźć w takim filtrze? Przede wszystkim, są to warstwy ciętego, odpornego na wysokie temperatury i zapłon papieru, który wykonuje się w technologii KRAFT. Filtry Columbus można dobierać względem jego zastosowań - ustalając ilość warstw papieru oraz charakterystykę jego ułożenia. Uzyskuje się tym samym niebywałą skuteczność w przeróżnych zastosowaniach - najczęściej jednak wybiera się modele, w których znaduje się od 6 do 8 warstw papieru. Bardzo istotne jest to, że możliwe jest dołożenie do filtra dodatkowej włókniny, która zwiększa skuteczność filtracji przy zachowaniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza.
Dlaczefo filtry wielowarstwowe Columbus są tak chętnie wybierane przez klientów? Warto zwrócić uwagę na ich budowę - użycie wielu warstw papieru warunkuje ogromną wręcz powierzchnię filtracyjną. Nieznaczne straty na ciśnieniu powietrza, rzadka konieczność wymiany filtra na nowy oraz wysoka ich pojemność powodują, że filtry Columbus są nie tylko skuteczne, ale i ekonomiczne. Niższe straty ciśnienia oznaczają, że m. in. elementy wentylacji w firmie będą pracować pod mniejszym obciążeniem zużywając mniej prądu. W dalszej kolejności, filtry Columbus ze względu na swoją budowę są niesamowicie pojemne, a tym samym trzeba je wymieniać rzadziej. Zużywając mniejsze ilości prądu oraz rzadziej wymieniając filtry, które przecież produkuje się z materiałów organicznych, bardziej dbamy o środowisko naturalne. To w obecnych czasach ogromna wartość, którą warto kultywować.
Filtry Columbus - możliwości adaptacyjne oraz zalety
Innowacyjność filtrów Columbus polega również na tym, iż są one niezwykle uniwersalne: możliwe jest bowiem zaadaptowanie ich w systemach filtracji, gdzie dotychczas wykorzystywano inne techniki. Dla przykładu: tam, gdzie stosowano wcześniej filtry z plisowanego kartonu, możliwe będzie zamontowanie ramy adaptacyjnej, w której znajdzie się filtr wielowarstwowy Columbus! Dzięki mnogości rozwiązań skierowanych ku wspomnianej adaptacji, filtry firmy Columbus Industries można stosować w zamian za również inne rodzaje.
Warto wspomnieć chociażby o tym, że możliwe jest przekształcenie komory pracującej na zasadzie kurtyny wodnej w taką, która działa w połączeniu z filtrami suchymi. Instalację należy jedynie poddać operacji usunięcia pompy, rur i metalowych płyt, które stanowią kurtynę wodną. W dalszej kolejności, instaluje się pionowo ramy do mocowania otworu wentylacyjnego. Oddalenie płaszczyzny filtra od tylnej ściany komory filtracyjnej powinna być co najmniej równa średnicy wentylatora, aby uzyskać jak najlepszą efektywność takiej filtracji.
Warstwy filtracyjne w filtrach Columbus zostały ułożone w taki sposób, aby przepływające przez nie powietrze natrafiało na coraz mniejsze rowki. Tym samym, zanieczyszczenia równomiernie osadzają się w filtrze - dodatkowo, taka konstrukcja pozwala na ciągłe odparowywanie rozpuszczalników, które mogą wpływać na proces filtracji w sposób niekorzystny. Tym samym, nie ma obaw o to, że taki filtr szybko się zużyje.
Zalety filtrów Columbus? Uniwersalność i wytrzymałość przy zachowaniu bardzo wysojiej skuteczności. Nie trzeba ich wymieniać zbyt często, a także można je użyć we właściwie każdym systemie - niezależnie od tego, z jakich filtrów korzystaliśmy wcześniej. Obniżenie kosztów konserwacji systemu oraz proekologiczność to zalety, które przebijają się na pierwszy plan w przypadku tej techniki.
Poznaj filtry wielowarstwowe Columbus w FILTERM!
Włókniny filtracyjne
Włókniny, maty filtracyjne (te standardowe) są potocznie nazywane filtrami zgrubnymi lub filtrami wstępnymi. Najbardziej popularne to te produkowane w klasach G2/EU2, SO coarse 50%, G3/EU3 ISO coarse 60% oraz G4/EU4 ISO coarse 65%. Są to niezwykle uniwersale akcesoria filtracyjne ze względu na swobodny dobór zróżnicowanych gramatur przy zachowaniu budowy progresywnej, która zapewnia wysoką chłonność oraz skuteczność. Budowa włóknin filtracyjnych zapewnia ponadprzeciętną trwałość - wszystko dzięki nierozerwalnym włóknom poliestrowym łączonym termicznie - w sposób wielowarstwowy.
Jak wspomnieliśmy wyżej - głównym przeznaczeniem standardowych włóknin filtracyjnych jest filtracja wstępna (zgrubna). Gdzie stosuje się tego typu rozwiązania? Przede wszystkim w lakierniach, instalacjach wentylacyjnych ogólnych, użyteczności publicznej, biurach, fabrykach, systemach klimatyzacji i sprzęcie - wszędzie tam, gdzie są one w stanie zapewnić odpowiednią ochronę np. elektroniki w szafach sterowniczych. Jak chodzi o budynki użyteczności publicznej lub kompleksy biurowe, nierzadko spotyka się je w szafach, w których znajdują się np. urządzenia sieciowe, które są bardzo czułe na zapylenie. Filtry oparte na włókninach filtracyjnych świetnie sprawdzają się do filtracji również mocno zanieczyszczonego powietrza. Są w stanie doskonale zatrzymywać szkodliwe pyły przy niewielkich spadkach ciśnienia, a ponadto zachowują bardzo długą trwałość. Oferowane przez FILTERM produkty charakteryzują się zgodnością według klasy filtracji EN 779:2012, ISO 16890 oraz niepalności według (DIN 53438-F1). Włókniny są wolne w 100 % od silikonu.
Warto podkreślić, że włókninami filtracyjnymi są również maty Paint Stop - te jednak, jako produkty o szczególnym przeznaczeniu opisaliśmy w pierwszym akapicie tego poradnika. Serdecznie zapraszamy do powrotu do niego!
W branży filtracyjnej spotyka się również włókniny filtracyjne, które zawierają w sobie komponentę węglową, impregnowaną węglem aktywnym oraz dezodoryzującą - najczęściej stosuje się je w kabinach lakierniczych do niwelowania nieprzyjemnych zapachów. Dodatek biologicznie aktywnych składników skutecznie usuwa wonie pochodzące m. in. z silnych substancji chemicznych jakimi są kleje, farby oraz lakiery.
Zapoznaj się z ofertą FILTERM dedykowaną włókninom filtracyjnym!
Mata filtracyjna M5 - filtr sufitowy
Tego rodzaju akcesorium nazywa się również “filtrem ostatecznym”. Wszędzie tam, gdzie znajdują się kabiny lakiernicze lub kabiny przygotowawcze powinny znajdować się właśnie maty filtracyjne M5. Dlaczego warto je wykorzystywać w swojej firmie?
Filtry sufitowe wykorzystuje się do “finalnej filtracji” powietrza w kabinach lakierniczych natryskowych. Warto wskazać na ich ponadprzeciętną trwałość i właściwie bezkompromisową skuteczność przy okazji niskich kosztów eksploatacyjnych. Uniemożliwiają pyłom oraz zanieczyszczeniom przedostanie się do kabiny lakierniczej. W kontekście newralgicznych punktów przedsiębiorstwa zajmującego się lakierami lub farbami, tego typu rozwiązanie jest zasadniczo wymagane, aby tworzyć produkty / świadczyć usługi wolne od jakichkolwiek wad.
W jaki sposób tworzy się maty sufitowe M5? Wykorzystuje się bardzo drobne włókna poliestrowe, które zgrzewa się ze sobą termicznie, a następnie utwardza za pomocą lepiszcza - warstwa po warstwie na całej powierzchni włókniny, która stanowi podstawę filtra. Mata, w miejscu stykania się z powietrzem czystym jest pokrywana tkaniną poliestrową, która zapobiega uszkodzeniom w trakcie montażu oraz usztywnia matę. Tego typu filtry są także odporne na wysokie temperatury oraz zapłon zgodnie z normą DIN 53438 F1.
Filtry sufitowe M5 wspiera się nierzadko siatką gumową: takie filtry umieszcza się w sufitach kabiny lakierniczej, gdzie nawiewa się powietrze do kabiny. Ze względu na średni stopień przepuszczalności filtra sufitowego oraz obecności gumowej osłony, minimalizowane jest ryzyko przedostania się do wewnątrz drobin zanieczyszczeń, co może w trakcie procesu nakładania farby lub lakieru uszkodzić niezaschnięty materiał i doprowadzić do wad produktu lub usługi.
Wykorzystanie filtra sufitowego M5 jest wręcz wymagane w branży lakierniczej. Wyobraźmy sobie sytuację, w której do kabiny lakierniczej przedostaje się drobinka pyłu lub kurzu - po tym, jak osiądzie ona na powierzchni przeznaczonej do lakierowania, mogą powstać widoczne wady, które będą wymagały usunięcia na drodze reklamacji. To dla przedsiębiorstwa dodatkowy koszt, którego powstanie można wyeliminować za pomocą dobrych, skutecznych filtrów.
Ponadto, maty sufitowe są odporne nawet na najtrudniejsze warunki pracy, łatwe w użyciu oraz wysokożywotne. Warto wskazać na progresywną strukturę, która zapewnia skuteczne wychwytywanie zanieczyszczeń. Zgodnie z nadaną macie klasą, jest ona odporna na otwarty ogień oraz temperaturę do 120 stopni Celsjusza. Produkt ten jest również wysoko proekologiczny ze względu na brak wykorzystania w nim silikonu.
Sprawdź ofertę mat filtracyjnych M5 dostępnych w FILTERM!
Filtry skrzynkowe - do zadań specjalnych
Jest to szczególny rodzaj filtru, we wnętrzu którego znajduje się specjalnie zaprojektowane medium filtracyjne. Zbudowany jest zazwyczaj zabezpieczony karton, co istotnie ułatwia instalację filtra w żądanym miejscu. Użyte materiały nadają bardzo ciekawą charakterystykę filtrom skrzynkowym: są one niezwykle skuteczne i przy okazji zapewniają odpowiedni przepływ powietrza wewnątrz instalacji filtracyjnej. Jako że są one traktowane jak akcesoria modułowe, ich wymiana jest bardzo prosta, wręcz trywialna. Wykorzystuje się jako filtry drugiego i trzeciego stopnia, co pozytywnie przemawia za ich uniwersalnością w branży lakierniczej oraz farbiarskiej. Ale nie tylko: tego typu filtry można spotkać w takich branżach jak: spożywcza, samochodowa, meblarska (tam, gdzie pracuje się z lakierami, klejami oraz farbami). Wszystko to wynika z ich specjalnej charakterystyki.
Filtr skrzynkowy PC Pleat
Na rynku znajduje się wiele rozwiązań w kontekście filtrów skrzynkowych - jednym z nich jest PC Pleat od Columbus Industries, firmy, która już raz pojawiła się w naszym kompendium. Celem PC Pleat jest zmniejszenie kosztów operacyjnych oraz emisji dwutlenku węgla: świetnie zatrzymuje zanieczyszczenia i jednocześnie zapewnia ekstremalnie niskie spadki ciśnienia w trakcie filtracji. Ponadto, są to produkty o bardzo wysokiej żywotności, o zdolności zatrzymywania do około 25 kg przed osiągnięciem 1 w.g. ciśnienia statycznego, zapewnia większą elastyczność w planowaniu konserwacji kabiny. Filtry od Columbus Industries charakteryzują się wydajnością do 99,9% (w zależności od rodzaju zastosowania) przy zużyciu około 1/10 początkowego ciśnienia statycznego. Co więcej, przy prędkości powietrza wynoszącej 1 m/s i średnim spadku ciśnienia roboczego do 65 paskali, wdrożenie PC Pleat zapewnia oszczędność energii.
PC Pleat zyskało uznanie głównie dzięki bardzo długiemu czasowi pracy jednego egzemplarza filtra, co pozwala na wydłużenie interwałów wymian. Oszczędność czasu, pieniędzy oraz energii elektrycznej spowodowały, że PC Pleat jest niezwykle cenionym rozwiązaniem i nasi klienci bardzo często o nie pytają. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że w kontekście filtrów skrzyniowych / cube istnieją rozwiązania również innych firm, które warto opisać.
System filtracyjny Edrizzi
Za filtrami Edrizzi przemawiają liczne badania oraz patenty. Opracowane w Austrii, oparte na poręcznej kostce wyprodukowanej z naturalnej tekstury falistej charakteryzują się ogromnymi zdolnościami absorpcji i dodatkowo - są one ekologiczne w utylizacji. Traktuje się je dokładnie tak samo jak tektury, a to oznacza, że można je bezproblemowo przeznaczać do spalarni. System Edrizzi wspiera się na niewidocznych szczelinkach - do nich kierowana jest mgła lakiernicza poprzez podciśnienie w złożonym systemie składającym się z otworów oraz krawędzi, które zwiększają zdolności absorpcyjne filtra. Dostępna powierzchnia filtracyjna jest potęgowana przez wykorzystanie siły odśrodkowej. Warto podkreślić, iż system Edrizzi uzyskał certyfikaty bezpieczeństwa: DIN4102, badanie na niepalność, Materiał budowlany klasy B1.
Filtry skrzynkowe PaintBlock
To połączenie filtra wstępnego oraz końcowego w kilku warstwach starannie dobranych rodzajach niepalnego papieru z różnorodnymi otworami. Separacja mgły lakierniczej w takim filtrze wynosi nawet do 99,5%. Wszystko to dzięki m. in. progresywnej strukturze, która zapobiega m. in. powstawaniu “korka filtracyjnego” na górnej powierzchni. Efektywny stosunek powierzchni filtracyjnej do powierzchni czołowej może wynosić nawet do 10:1. PaintBlock to rozwiązanie, w którym można stosować różne rodzaje mediów filtracyjnych - pozwala to na dostosowanie produktu do potrzeb danego przedsiębiorstwa.
Warto wskazać, że typowy dla PaintBlock pudełkowy separator mgły lakierniczej (oraz innych filtrów skrzynkowych), wykonany z tektury falistej nie jest odpylaczem odśrodkowym, nie działa on bowiem jak typowy filtr. Separacja jest jedynie wynikiem zawirowań powietrza, które zachodzą wewnątrz obudowy filtru typu PaintBlock.
Zalety wykorzystania filtrów skrzyniowych / cube:
Charakteryzują się one bardzo wysoką wydajnością, większą powierzchnią filtracyjną oraz dłuższą żywotnością filtra. Wszystko to odbywa się przy okazji niższego zużycia energii, oszczędności pieniędzy oraz optymalnego przebiegu powietrza. Co więcej, filtry skrzyniowe łatwo się utylizuje, a co za tym idzie - po raz kolejny pozytywnie wpływamy na stan środowiska naturalnego. Korzystanie z tego typu rozwiązań to klucz do stworzenia odpowiedzialnej, proekologicznej lakierni.
Zapoznaj się z ofertą filtrów skrzyniowych w FILTERM!
Filtry kieszeniowe oraz kasetowe
Nazwa tego typu filtrów od razu wskazuje nam na ich szczególną budowę. Charakterystyczne dla nich są tzw. “Kieszenie” - specyficzne, pofałdowane obszary, które formują się po montażu. Filtry kieszeniowe oraz kasetowe są jednymi z prostszymi z tych dostępnych na rynku, ale nie oznacza to wcale trywialności w kontekście ich skuteczności lub uniwersalności. Wręcz przeciwnie: filtry kieszeniowe stosuje się nie tylko w halach produkcyjnych, ale również w biurach. Ale nie tylko, w tego typu filtry wyposaża się także warsztaty, lakiernie, sprężarkownie oraz wszelkiego rodzaju turbiny.
Wysoki poziom chłonności powoduje, że coraz częściej można je spotkać również w branżach: spożywcza, farmaceutyczna, lakiernicza a także elektroniczna (i wiele, wiele innych). Zdolność wyłapywania zanieczyszczeń w przypadku kieszeni tych filtrów jest ogromna, a na pierwszy plan wysuwa się ich daleko idąca uniwersalność. Możliwe jest bowiem zastosowania ich np. w roli filtrów wstępnych. Obudowa filtru kieszeniowego jest zbudowana najczęściej z ocynkowanej (odpornej na korozję) blachy. Wewnątrz znajdują się kieszenie najczęściej wykonane z poliestru, ale nie tylko. Znajdują się na rynku bowiem również takie filtry kieszeniowe, które mają zdolności powstrzymywania drobnoustrojów.
Nierzadkie są także ramy wykonane z tworzywa sztucznego - kieszenie w takim filtrze łączy się ze sobą specjalnymi profilami, które dodatkowo usztywniają konstrukcję i podnoszą jej trwałość. Warto pamiętać o tym, by w ich przypadku stosować filtry “na wymiar”, co zmniejsza opory aerodynamiczne i zwielokrotnia powierzchnię filtracyjną.
Filtry kasetowe natomiast to osobny rodzaj filtrów, w których znajdziemy medium filtracyjny składający się z włókniny syntetycznej lub papieru filtracyjnego wsparte przez włókno szklane. Istotne są tutaj specjalne zagięcia o jednakowych odstępach od siebie: w takich warunkach powierzchnia filtracyjna zostaje zwielokrotniona i jest dużo większa od tej w powierzchni zupełnie płaskiej. W przypadku filtrów kasetowych, ramy instalacyjne są wykonywane z różnych materiałów - począwszy od metali, aż po tworzywa sztuczne. Spotyka się również kartonowe ramy. Montaż i demontaż takiego filtra jest bardzo prosty, a ze względu na wysoką chłonność i pojemność - nie trzeba ich wymieniać często.
Warte wskazania jest to, iż filtry kasetowe dostępne są w różnych rozmiarach - od małych, przeznaczonych np. do obiektów hotelarskich lub restauracyjnych, aż do przemysłowych, montowanych w fabrykach. Filtr kasetowy może występować w instalacji filtracyjnej jako filtr wstępny, który wyłapuje największe drobiny, które mogłyby stanowić wyzwanie dla całego systemu. W takim scenariuszu, chronimy całość przed przedwczesnym zużyciem.
Kiedy warto zastosować filtr kasetowy? M. in. w przypadku, gdy nie mamy możliwości zastosować rozbudowanego urządzenia filtrującego i zależy nam na kompaktowości. Bardzo chętnie umieszcza się również filtry kasetowe w wentylatorach oraz klimatyzatorach. Wspomnieliśmy o obiektach hotelarskich oraz restauracjach (kuchniach) - filtry kasetowe można wykorzystywać bowiem do wychwytu wilgoci oraz drobin tłuszczu.
Filtry kasetowe dzielimy na:
● Płaskie
● Plisowane
● W obudowie kartonowej
● Wkłady mini-pleat
Warto podkreślić, iż obydwa przedstawione typy: filtry kieszeniowe i kasetowe cechuje wysoka uniwersalność - można je stosować chociażby w filtracji wstępnej. Skomplikowane systemy w rozległych przedsiębiorstwach mogą być dzięki temu chronione przed nadmiernym wysileniem oraz wysoką konsumpcją energii. Trwałość tych filtrów pozwala również na oszczędność w kontekście serwisu oraz montażu. Warto jednak pamiętać o stosowaniu filtrów najwyższej jakości tworzonych “na wymiar”. Dopiero wtedy uzyskujemy najwyższą możliwą wydajność, jaką oferuję takie filtry.
Filtry kieszeniowe oraz kasetowe w ofercie FILTERM - zapoznaj się z nimi!
Filtry kartonowe
Niepozorne, aczkolwiek bardzo skuteczne filtry kartonowe są często wykorzystywane w szczególnej konfiguracji: wstępny filtr kartonowy + włókniny typu Paint Stop. Z tego względu, z zalet filtrów kartonowych najczęściej korzysta branża lakiernicza, ale ich zastosowanie nie ogranicza się jedynie do tej branży. Specyficzna struktura filtrów kartonowych pozwala na uzyskanie wysokiej sprawności filtracji - od 91 do nawet 99 procent. Odznaczają się bardzo długą żywotnością przy okazji braku niekorzystnego zjawiska migracji pyłów z górnych warstw filtra do dolnych pod wpływem grawitacji. Opór statyczny w takim filtrze rośnie dużo wolniej, w stosunku do objętości wyłapywanych przez niego cząstek.
Zanieczyszczenia trafiające do takiego filtra razem z powietrzem są poddawane procesowi wymuszenia zmiany kierunku powietrza wchodzącego, przez co duże drobiny są skutecznie oddzielane od powietrza. Powietrze wydostaje się z powrotem na zewnątrz filtra, a zanieczyszczenia osadzają się w przestrzeni odkładczej. Prostota budowy spotyka się w tym przypadku z bardzo wysoką skutecznością - warto również wskazać na ich prostą wymianę oraz utylizację. Korzystając z filtrów kartonowych po raz kolejny sięgamy po rozwiązania, które mają ogromne znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego.
Filtry kartonowe wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z farbami, lakierami, klejami, woskami i podkładami. Warto pamiętać o tym, że maksymalizacja skuteczności filtracji w związku z filtrami kartonowymi zależy wprost od łączenia różnych technik. Filtry kartonowe pod tym względem odznaczają się bardzo wysoką uniwersalnością i można je stosować zarówno jako filtrację wstępną, jak i element znacznie szerszego systemu filtracji.
Ponadto, filtry kartonowe oferowane przez FILTERM odznaczają się wysoką prostotą instalacji oraz wysoką skutecznością. W ofercie firmy znajdują się rozmiary:
● 0,75 m x 13 mb,
● 0,9 m x 11 mb,
● 1 m x 10 mb
(w każdym opakowaniu znajduje się 10m2 filtra)
Filtry kartonowe / harmonijkowe w ofercie FILTERM - dowiedz się więcej!
Filtr patronowy
Niewykluczone, że wiele osób uzna filtr patronowy za skomplikowany ze względu na jego budowę - nie jest to jednak odpowiednie podejście. Tego typu filtr sprawdzi się wszędzie tam, gdzie trzeba użyć wydajny, niezbyt duży, ale bardzo trwały filtr dostosowany do potrzeb danego obiektu. Filtracyjne plisy (zagięcia) zwiększają powierzchnię filtracyjną oraz pojemność takiego filtra, przesądzając o jego wysokiej skuteczności oraz niezawodności.
Wnętrze takiego filtra przedstawia się jako “spłaszczona elipsa” lub koło. Materiały odpowiadające bezpośrednio za filtrację dobiera się do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa - trzeba brać pod uwagę jednak takie czynniki jak temperatura otoczenia, temperatura drobin, które zamierzamy odfiltrowywać, wielkość pyłów oraz obecność specjalnych warunków (na przykład szczególnie niebezpieczne zanieczyszczenia lub istotne warunki atmosferyczne). Filtry patronowe różnią się również między sobą długością wkładu oraz rozmiarami. Warto nadmienić, iż w ciężkim przemyśle można spotkać filtry patronowe, które mają nawet po kilka metrów długości i nie jest to niczym niecodziennym. Istnieją również takie modele filtrów patronowych, które można porównać bardziej do stożka niż spłaszczonej elipsy: wszystko zależy od wspomnianych potrzeb przedsiębiorstwa oraz specyfiki danego zakładu.
Filtry patronowe spotyka się również w wersjach zabezpieczonych przed wybuchem zgromadzonego pyłu - wtedy stosuje się w nich wykończenie antyelektrostatyczne - tak, aby mikrowyładowania na medium filtracyjnym nie doprowadziły do niekontrolowanego zapłonu. Tego typu sytuacje często obserwuje się chociażby w branży metalurgicznej, gdzie gęsto zawieszone w powietrzu mikroopiłki metali mogą w takim filtrze zadziałać jak materiał wybuchowy. Warto jednak wiedzieć, że takie filtry z powodzeniem wykorzystuje się również w innych branżach - m. in. branża farmaceutyczna, która jest niezwykle czuła na wszelkie zanieczyszczenia, bardzo chwali sobie filtry patronowe. Ciekawą kwestią jest fakt, iż filtr patronowy może zostać w bardzo prosty sposób zregenerowany - albo za pomocą sprężonego powietrza w formie impulsów, albo dzięki tzw. rewersji, tj. odwrócenia działania powietrza działającego na filtr.
W przypadku filtrów patronowych należy pamiętać o okresowej kontroli elementów mocujących. Stosuje się takie techniki jak: mocowania dociskowe, haczyki typu “Twist”, mocowania bagnetowe oraz tzw. “szpilka” w postaci pręta gwintowanego, kontrowanego nakrętką. Filtry patronowe można również podzielić na stacjonarne i mobilne - takie, które nadają się do przenoszenia. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż można je stosować do użytku zewnętrznego i wewnętrznego.
Filtr patronowy wymienia się po roku lub dwóch (w zależności od deklaracji producenta), jednak w tym okresie poddaje się go okresowej regeneracji. Wymierne korzyści można uzyskać dzięki stosowaniu regeneracji automatycznej poprzez wyspecjalizowane do tego urządzenia, które kierują strumień impulsów powietrza w stronę filtra.
Oferta filtrów patronowych w FILTERM - zapoznaj się z nią!
Filtry do lakierni - podsumowanie
Opisaliśmy Państwu najważniejsze typy filtrów stosowanych w lakierniach - z podziałem uwzględniającym ich budowę, zastosowania i ogólną charakterystykę. Naszym celem było udowodnienie naszym klientom, że każdy sprzedawany przez nas typ filtrów to rozwiązanie szczególnie godne uwagi, ale również ze względu na ich mnogość: uniwersalne. Możliwe jest łączenie różnych typów filtrów w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa, warto przemyśleć, jakiej filtracji potrzebujemy w danym obiekcie i czy będzie ona wystarczająca. Wierzymy w to, że każdy z naszych klientów zasługuje na odpowiednie urządzenia i akcesoria filtracyjne.
Skontaktuj się z FILTERM w sprawie filtrów do lakierni oraz zamów audyt, w trakcie którego podpowiemy Ci, jak stosować najlepsze produkty! Sprawdź nas - gwarantujemy wysoką jakość produktów oraz profesjonalne porady!